Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#681138
George_Prix έγραψε:1) Επαθα κοκομπλοκο με τη συλλογη σου :omg: :dizzy: :yahoo: :thumbsup: :s_crazy :inlove:

2) Εχω παραπονο. Αφου με βλεπεις και σερνω τοσο καιρο για φαλτσετα, τι με αφηνεις και λεω μαλακιες αφου το εχεις σπουδασει το θεμα? Και κυριως τι με αφησες και πηγα και αγορασα αυτη τη |λογοκρισία| προσφατως? Ας το εγραφες το σεντονι 2 μηνες πριν ρε μαστορα :s_tongue

Αντε πες τωρα 2-3 διαφορετικες φαλτσετες που θεωρεις TOP για να με γλυκανεις λιγο γιατι με τσακισες και με το 1 που μας εδειξες και με το 2 (που σας εδειξα εγω τη μαπα που πηρα). Φαλτσετα που τη γουσταρω τοσο πολυ, ωφειλω στον εαυτο μου να εχω μια καλη (το ποτε θα την παρω βεβαια ειναι αλλου παπα ευαγγελιο :lol:).


Ειλικρινα για λογους που δεν ειναι του παροντος, δεν το παρακολουθουσα το θεμα. Ή εριχνα ματιες σποραδικα χωρις να συμμετεχω.
Οπως δεν παρακολουθω και του εσπρεσσο! :lol:
Με ρωτησε καποια στιγμη και ο Διας, αλλα μετα απο πολυ σκεψη, δεν του απαντησα. :oops:

Αφου γουσταρεις αυτον τον τροπο ξυρισματος, παρε μια Feather DX και θα με ευγνωμονεις!
Το ανταλλακτικο της που κοστιζει περιπου 1 ευρω το ενα, δεν εχει σχεση με τα κοινα ξυραφακια και κραταει απιστευτα!
Εμενα ξυριζοντας μαγουλα και λαιμο, καθε δυο μερες, κανονικα και κοντρα. μου κραταει πανω απο δεκα (10) μηνες. :s_omg (το εχω κρατησει και δωδεκαμηνο)
Υπολογιζω λοιπον, με καθε δυο μερες ξυρισμα, για ολο το προσωπο, κανονικα και κοντρα, να κραταει κανα τριμηνο - τετραμηνο.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#681141 Για να μη σε κουραζω... Με δεδομενο οτι δεν εχω καμια διαθεση να μαθω τεχνη στα γεραματα (ακονισματα κτλ) και θελω κατι καλο, η Feather Artist Club δειχνει μονοδρομος, σωστα?
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#681143
Y.V έγραψε:
George_Prix έγραψε:1) Επαθα κοκομπλοκο με τη συλλογη σου :omg: :dizzy: :yahoo: :thumbsup: :s_crazy :inlove:

2) Εχω παραπονο. Αφου με βλεπεις και σερνω τοσο καιρο για φαλτσετα, τι με αφηνεις και λεω μαλακιες αφου το εχεις σπουδασει το θεμα? Και κυριως τι με αφησες και πηγα και αγορασα αυτη τη |λογοκρισία| προσφατως? Ας το εγραφες το σεντονι 2 μηνες πριν ρε μαστορα :s_tongue

Αντε πες τωρα 2-3 διαφορετικες φαλτσετες που θεωρεις TOP για να με γλυκανεις λιγο γιατι με τσακισες και με το 1 που μας εδειξες και με το 2 (που σας εδειξα εγω τη μαπα που πηρα). Φαλτσετα που τη γουσταρω τοσο πολυ, ωφειλω στον εαυτο μου να εχω μια καλη (το ποτε θα την παρω βεβαια ειναι αλλου παπα ευαγγελιο :lol:).


Ειλικρινα για λογους που δεν ειναι του παροντος, δεν το παρακολουθουσα το θεμα. Ή εριχνα ματιες σποραδικα χωρις να συμμετεχω.
Οπως δεν παρακολουθω και του εσπρεσσο! :lol:
Με ρωτησε καποια στιγμη και ο Διας, αλλα μετα απο πολυ σκεψη, δεν του απαντησα. :oops:

Αφου γουσταρεις αυτον τον τροπο ξυρισματος, παρε μια Feather DX και θα με ευγνωμονεις!
Το ανταλλακτικο της που κοστιζει περιπου 1 ευρω το ενα, δεν εχει σχεση με τα κοινα ξυραφακια και κραταει απιστευτα!
Εμενα ξυριζοντας μαγουλα και λαιμο, καθε δυο μερες, κανονικα και κοντρα. μου κραταει πανω απο δεκα (10) μηνες. :s_omg (το εχω κρατησει και δωδεκαμηνο)
Υπολογιζω λοιπον, με καθε δυο μερες ξυρισμα, για ολο το προσωπο, κανονικα και κοντρα, να κραταει κανα τριμηνο - τετραμηνο.


Με προλαβες! Ειπα να το γενικευσω λιγακι και ανεφερα "Feather Artist Club". Εσυ το εξειδικευσες και πηγες στην τελευταια Feather Artist Club. Τελευταια με καταταξη τιμης low to high βεβαιως βεβαιως :lol:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#681147
George_Prix έγραψε:Για να μη σε κουραζω... Με δεδομενο οτι δεν εχω καμια διαθεση να μαθω τεχνη στα γεραματα (ακονισματα κτλ) και θελω κατι καλο, η Feather Artist Club δειχνει μονοδρομος, σωστα?


Ακριβως! Χωρις να χανεις τιποτα σε ποιοτητα και αισθηση ξυρισματος απο μια πολυ καλη κλασσικη φαλτσετα

Με μια μικρη διαφορα στην αισθηση των πρωτων ξυρισματων, που εγω την θεωρω ανευ σημασιας.
Επειδη το ανταλακτικο ξυραφακι της θεωρειται το πιο κοφτερο που υπαρχει παγκοσμιως, τα πρωτα ξυρισματα ειναι πιο απαιτητικα για εναν απειρο χειριστη.
Θα σου προτεινα λοιπον, πριν το πρωτο με αυτο ξυρισμα, στην αρχη μεχρι να αποκτησεις εμπειρια, να το περνας μια δυο φορες απο εναν φελλο.
Οταν νοιωσεις οτι το κατεχεις, δεν θα χρειαζεται. Αφου θα εχεις την αισθηση και στα πρωτα δυο τρια ξυρισματα θα ρυθμιζεις την πιεση αναλογα.

Εγω χρησιμοποιω τα Feather professional SUPER

Α! Τωρα ειδα το επομενο ποστ!
Και η SS ειναι εξαιρετικη, αλλα ή DX εχει λιγο διαφορετικη αισθηση αλλα ειναι και πολυ πιο ομορφη και καλοφτιαγμενη.
Αν θελεις ενα εξαιρετικο ξυραφι για το ξυρισμα και δεν σε ενδιαφερει τιποτα αλλο, παρε την SS.
Αν ομως εχεις τρελα και με την εμφανιση, αντι να παρεις πρωτα την μια και μετα να γλυκοκοιτας την αλλη, πηγαινε απ ευθειας εκει!
Ομως δεν θα χρειαστεις ποτε τιποτα αλλο.
Ξυριστικα φυσικα αυτο ισχυει και για τις δυο!

Υγ: Και ομως πρωτα βγηκε η DX και πολλα χρονια μετα η φθηνοτερη SS.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#681155 Οχι πως τα ηξερα κιολας... Τωρα που κοιταξα στο site τους, εχει 2 σειρες Feather Artist Club, την SS και την DX:
https://www.feather.co.jp/en/bh_Product ... ional.html

Αφου θυμασαι οτι πρωτα βγηκε η DX, λογικα καταλαβαν οτι το παραχεσαν με την τιμη και βγαλανε και την SS για τον "πολυ τον κοσμο" (εισαγωγικα γιατι και η SS πρωτα σου ξυριζει την κωλοτσεπη και μετα τα γενια).

Εσυ λογικα μιλας για αυτον τον .ουναρο ε? :inlove:


https://www.amazon.co.uk/gp/product/B004IGQRB8

Γυρω στα 230 ευρωπουλα με το κλειδι στο χερι :lipsealed: :dizzy: :help:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#681156 :lol: :oops: (ομως να ξερεις οτι πανω κατω, τοσο εχει και μια καλη κλασσικη φαλτσετα, μερικες δε πολυ περισσοτερο)

Υπαρχει και σε ξυλο!
https://www.theinvisibleedge.co.uk/straight-razors/shavette/feather-artist-club-dx-acd-rw-razor :lol:


Να σου πω την αληθεια και τις δυο τις ειχα παρει απ την Ιαπωνια, τοτε που δεν περνουσαν τα μικρα πακετα τελωνειο! Την μια γυρω στα 57 ευρω αν θυμαμαι καλα και την αλλη γυρω στα 130 και εκανα βλακεια που δεν πηρα την ξυλινη αφου ειχε μικρη σχετικα διαφορα.
Στη Ευρωπη αλλα και στις ΗΠΑ ησαν πολυ ακριβες.
Για ψαξτο λιγο...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#681177
PeterPan έγραψε:Πάντως όσες φορές είχα ξυριστεί, είχα την αίσθηση peeling και καθαρότητας που καμία ηλεκτρική μηχανή ή trimmer δε μου προσέφερε.


Για να μην το ξεχασω!!!

Τις προαλες που ελεγα ποσο ευχαριστημενος ειμαι απο αυτες τις μηχανες, ηθελα να πω κατι σαν "πολυ γουσταρω την αισθηση του ξυσιματος του δερματος (οσο δεν κοβεσαι φυσικα :lol: ) που δεν ειχα αισθανθει ποτε με ξυραφακια του εμποριου". Αλλα δε μπορουσα να το εκφρασω οπως ακριβως ηθελα και δεν ειχα πει τιποτα τελικα...

Μολις ειπες τη λεξη peeling αναψε λαμπακι. Ηταν τελικα η λεξη που εψαχνα. Δεν εχω κανει ποτε peeling, αλλα η λεξη απολεπιση ξερω τι σημαινει, οποτε εχεις απολυτο δικιο φιλε :s_smile
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#681178
Y.V έγραψε::lol: :oops: (ομως να ξερεις οτι πανω κατω, τοσο εχει και μια καλη κλασσικη φαλτσετα, μερικες δε πολυ περισσοτερο)

Υπαρχει και σε ξυλο!
https://www.theinvisibleedge.co.uk/straight-razors/shavette/feather-artist-club-dx-acd-rw-razor :lol:


Να σου πω την αληθεια και τις δυο τις ειχα παρει απ την Ιαπωνια, τοτε που δεν περνουσαν τα μικρα πακετα τελωνειο! Την μια γυρω στα 57 ευρω αν θυμαμαι καλα και την αλλη γυρω στα 130 και εκανα βλακεια που δεν πηρα την ξυλινη αφου ειχε μικρη σχετικα διαφορα.
Στη Ευρωπη αλλα και στις ΗΠΑ ησαν πολυ ακριβες.
Για ψαξτο λιγο...


Να σου πω την αληθεια στην αρχη που καταλαβα οτι ψαχνω για τη σειρα Feather Artist Club, κοιτουσα απλα τα σχεδια και μου ειχε γυαλισει η μαυρη (που τελικα ειναι SS).

Μετα που μου εβαλες τα διαολια μεσα μου και μου εξηγησες οτι η τουμπανο σειρα ειναι η DX, "επελεξα" την ασπρη που ποσταρισα απο τις 3 DX.

Αλλα χρονιαρες μερες που ειναι, αν θελει να μου κανει κανενας δωρο την ξυλινη, δε θα τον κακοκαρδισω. Θα τη δεχτω :s_yes
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#681179 Για να μην τρελαθεις, σε διαβεβαιω απολυτως οτι και οι δυο ξυριζουν υπεραριστα.

Στην πραγματικοτητα ειναι καθαρα και μονο θεμα γουστου το τι θελεις να κρατας στα χερια σου και τιποτα αλλο! :)
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#681199 Καλα το ξεκινησες το πραμα...
Y.V έγραψε:Αν ομως εχεις τρελα και με την εμφανιση, αντι να παρεις πρωτα την μια και μετα να γλυκοκοιτας την αλλη, πηγαινε απ ευθειας εκει!


Τι μου τα αλλαζεις τωρα?
Y.V έγραψε:Για να μην τρελαθεις, σε διαβεβαιω απολυτως οτι και οι δυο ξυριζουν υπεραριστα.
Στην πραγματικοτητα ειναι καθαρα και μονο θεμα γουστου το τι θελεις να κρατας στα χερια σου και τιποτα αλλο! :)


Ασε με στην ησυχια μου να ονειρευομαι τωρα που λοκαρισα το στοχο :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#681201
dimviii έγραψε:αναλυση σοβαρη μονο απο sknipper μπορει να γινει.
Σορρυ Υ V.

:iconcool:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#681211
George_Prix έγραψε:...ωφειλω στον εαυτο μου να εχω μια καλη...


Οχι πως κανουμε κανενα διαγωνισμο ορθογραφιας ουτε δηλωνω φιλολογος, αλλα επειδη το ειδα και μου πεταχτηκαν τα ματια στο μονιτορ... επειδη δε μπορουσα πλεον να κανω εντιτ το ποστακι... οφειλω στον εαυτο μου να το διορθωσω εστω και με καθυστερηση :s_cool

Σιγουρα κανω λαθη, αλλα να κανω λαθη κι αυτα που ξερω δε λεει!!!
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#683202 Λοιπόν, δοκίμασα σήμερα το βραδάκι τα ξυριστικά εργαλεία που έβαλα παραπάνω.


:superman:


Κορυφή! Αίσθηση φρεσκάδας, η κρέμα απίστευτη. Όπως έλεγε ο Σταρόβας για μερικές, είναι να τη φας :lol: Πλούσιος αφρός, αίσθηση απαλότητας, μυρωδιά :thumbsup:

Είχα νομίζω μια 5ετία, ίσως κ παραπάνω να ξυριστώ. Με τη μηχανή δεν κόπηκα, μου φάνηκε πολύ εύκολη στον χειρισμό και όντως για αρχάριους πολύ καλή. Ερεθισμός κανένας :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#683208 Eίδα τα https://www.harrys.com/en/gb και μάλλον θα κάνω μια δοκιμή στα ξυραφάκια.Μονο ότι δεν τα βρίσκεις εύκολα σε καταστήματα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#686692 Εχω πει καμποσες φορες για την ποιοτητα του ξυρισματος με τα σωστα υλικα, αλλα σημερα θα σταθω σε κατι αλλο που μου κανει μεγαλη εντυπωση οσο περναει ο καιρος.

Εχω ξεκινησει ενα σαπουνι ξυρισματος (Taylor of Old Bond Street Sandalwood) και δε λεει να πεσει η σταθμη του. Αντε να εχει κατεβει 2-3 χιλιοστα τοσο καιρο. Ακομα και να μη θελετε να παρετε καμια καλη ξυριστικη μηχανη, παρτε ενα σαπουνακι παιδες. Μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα ΚΑΙ στην οικονομια. Αμαρτια να πληρωνετε τοσα λεφτα στους μετριους αφρους και τζελς της αγορας.

Μια κρεμα ξυρισματος που ειχα παρει (με καλα reviews μαλιστα), μονο μια φορα τη χρησιμοποιησα και τη χαρισα. Ουτε σαν ποιοτητα μου αρεσε οσο το σαπουνι και βαρετη η διαδικασια να φτιαχνεις τον αφρο στο μπωλακι οπως χτυπουσαμε παλια το νεσκαφε. Με το σαπουνι πιο απλα τα πραγματα. Τριβεις λιγο πανω του το υγρο πινελο και μετα απευθειας φτιαχνεις τον αφρο στο δερμα. Εχεις την τελεια αισθηση του ποσο καλος ειναι ο αφρος ή αν θελει μια τζουρα νερακι ακομα για να φτιαξει κι επισης βοηθαει κι αυτο στην οικονομια, αφου καταναλωνεις ακριβως οσο σαπουνι χρειαζεται.