Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#782616
Y.V έγραψε:Αυτη που εβαλες παντως, απ οτι ειδα, ειναι ιδια στο βαλε βγαλε με αυτη που εχεις.
Κι έρχομαι στην επόμενη απορία μου, αφού όλες οι κεφαλές (του ίδιου τύπου) είναι ακριβώς ίδιες και το μόνο που αλλάζει είναι η λαβή, τι είναι αυτό που τις κάνει να διαφέρουν; Γιατί πχ μια Muhle R89 ή Merkur 43C (αντίστοιχες 2 τεμαχίων κλειστού τύπου) θεωρούνται καλύτερες;


Δεν είναι όλες ίδιες.. ιδιες είναι οι κεφαλές μηχανών ιδιας εταιρίας για παράδειγμα η κλειστή της merkur. η 23c με την 34 c είναι ίδιες απλά αλλάζει το μέγεθος της λαβής . Μετά ,από εταιρία σε εταιρία διαφέρουν.Παίζειw ρόλο το διάκενο που έχει η κάθε μηχανή( πχ η merkur 34c έχει 0.55mm και η muhle r89 έχει 0.45mm) καθώς και η έκθεση της λεπίδας. Από αυτά μεταβάλλεται και η επιθετικότητα της μηχανής κι έτσι παρόλο που μπορεί να έχεις δυο μηχανές κλειστής χτένας η μια να είναι πολύ πιο επιθετική συγκριτικά με την άλλη.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#782758 Θα σπαμαρω αν και το βίντεο ήταν πρωινό https://youtu.be/puKw5U5ik8g
Άβαταρ μέλους
By dimik
#782761 Ρε συ Θωμά δούλεψε λίγο το πινέλο με κυκλικές κινήσεις πάνω στο δέρμα σου μην το περνάς σαν σπατουλαριστο.
Η χρήση του πινέλου είναι και να ανασηκωνει τις τρίχες ώστε να πετυχαίνεις καλύτερο ξύρισμα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#782875
Thomas_C200K έγραψε:Θα σπαμαρω αν και το βίντεο ήταν πρωινό https://youtu.be/puKw5U5ik8g


Έχεις κάνει και καλύτερα, αμιγώς ξυριστικά βίντεα, αλλά στο κομμάτι του κους-κους δίνεις άσχημο πόνο ρε. Γελάω. :lol:


@Δημήτριος_Ρ

Μην κάνεις το λάθος και πετάς τα λεφτά σου χωρίς λόγο. Εκτός κι αν θες να αποκτήσεις νέο χόμπι. Στην αρχή πήγα να την πατήσω κι εγώ και έλεγα θέλω 100-200 ευρώ για να κάνω αυτό κι αυτό. Και κάποια στιγμή λέω, όπα στάσου ρε συ. Να ξυρίζομαι συχνά, να μην ερεθίζομαι και να συμφέρει θέλω. Και έτσι με 25 ευρώ έκανα τη δουλειά μου.
1+1 σωληνάριο κρέμα Νιβέα πήρα με 2.70€ και δεν ξέρω καν πότε θα τελειώσει. Τα ξυραφάκια βγάζουν πολλά ξυρίσματα. Και η μηχανή δεν χαλάει έτσι.
Και με 5€ παίρνεις επώνυμη λοσιόν Νιβέα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#784487 Στο χθεσινό ξύρισμα, αφού τα τρίμαρα πρώτα με τη σκάλα 0 του τρίμερ, τα πήρε καλά, ωστόσο στα κόντρα εκεί στο λαιμό χαμηλά που είναι οι δύσκολες τρίχες αν και δεν ένιωθα καθόλου το ξυράφι, έγινε δουλειά. Απέφυγα και τα σημεία με τις ελιές να μην ματώσουν πάλι οπότε όλα καλά :thumbsup:

Έχεις δίκιο, δεν έχει νόημα ν'αλλάξω, προτού τουλάχιστον την μάθω στο έπακρο. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#784505 Εδώ και 3 βδομάδες μυστακιοφορος, όλα τα άλλα από κεφάλι μέχρι λαιμό ξύρισμα μετά από χρόνια με μούσι.

Οι Feather ενώ στο κεφάλι ήταν άψογες τόσα χρόνια στο πρόσωπο κάτι με χαλάει, τα μαύρα BIC ξυρίζουν πολύ καλύτερα πx.
Η Taylor of Old Bond κρέμα περα απο το άρωμα δεν μου κάνει καμία διαφορά από την Nivea sensitive σε κρέμα.

Σκέφτομαι σοβαρά να πάω σε open comb μιας και το Muhle Rytmo σετ που έχω νομίζω είναι καλό για αρχάριο αλλά άρχισε να δείχνει τις αδυναμίες του.
Τι προτείνουμε;
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#784534
dimik έγραψε:Εδώ και 3 βδομάδες μυστακιοφορος, όλα τα άλλα από κεφάλι μέχρι λαιμό ξύρισμα μετά από χρόνια με μούσι.

Οι Feather ενώ στο κεφάλι ήταν άψογες τόσα χρόνια στο πρόσωπο κάτι με χαλάει, τα μαύρα BIC ξυρίζουν πολύ καλύτερα πx.
Η Taylor of Old Bond κρέμα περα απο το άρωμα δεν μου κάνει καμία διαφορά από την Nivea sensitive σε κρέμα.

Σκέφτομαι σοβαρά να πάω σε open comb μιας και το Muhle Rytmo σετ που έχω νομίζω είναι καλό για αρχάριο αλλά άρχισε να δείχνει τις αδυναμίες του.
Τι προτείνουμε;
Προτείνω να πας κατευθείαν στα "βαθιά".. Τσιμπάς μια muhle r41 και αν και cc θα είσαι υπερκαλυμμένος! Απλά θέλει στην αρχή πολύ προσεκτικές και αργές κινήσεις.


< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#784539
manoliossss έγραψε:
dimik έγραψε:Εδώ και 3 βδομάδες μυστακιοφορος, όλα τα άλλα από κεφάλι μέχρι λαιμό ξύρισμα μετά από χρόνια με μούσι.

Οι Feather ενώ στο κεφάλι ήταν άψογες τόσα χρόνια στο πρόσωπο κάτι με χαλάει, τα μαύρα BIC ξυρίζουν πολύ καλύτερα πx.
Η Taylor of Old Bond κρέμα περα απο το άρωμα δεν μου κάνει καμία διαφορά από την Nivea sensitive σε κρέμα.

Σκέφτομαι σοβαρά να πάω σε open comb μιας και το Muhle Rytmo σετ που έχω νομίζω είναι καλό για αρχάριο αλλά άρχισε να δείχνει τις αδυναμίες του.
Τι προτείνουμε;
Προτείνω να πας κατευθείαν στα "βαθιά".. Τσιμπάς μια muhle r41 και αν και cc θα είσαι υπερκαλυμμένος! Απλά θέλει στην αρχή πολύ προσεκτικές και αργές κινήσεις.


< >
Με πρόλαβες ...συμφωνώ απόλυτα ...μηχαναρα απλά


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#784540 Τώρα κοιτούσα την R41 GS στο skroutz, βγαίνει 130€ με τα μεταφορικά και φαίνεται μηχανή για μια ζωή.

Aν open comb σημαίνει έκθεση λεπίδας όπως σε αυτά τότε δεν υπάρχει θέμα προσοχής, απαλών κινήσεων κλπ, όταν βιάζομαι ξυρίζομαι με τέτοια σε 5 λεπτά και με άριστο αποτέλεσμα.


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#784541
dimik έγραψε:Τώρα κοιτούσα την R41 GS στο skroutz, βγαίνει 130€ με τα μεταφορικά και φαίνεται μηχανή για μια ζωή.
Ναι η ατσαλινη ..και για 2 ζωές μην πω . Εχει και ένα βίντεο ο συμφορουμιτης νομίζω που ξυριζεται με γένια κατι μηνών σαν παπάς ήταν ...με την r41 . Δες το....


< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#784547
bujinkan έγραψε: ξυριζεται με γένια κατι μηνών σαν παπάς ήταν ...με την r41 . Δες το....

Ω ρε πρίζα :lol:
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#784559
dimik έγραψε:Τώρα κοιτούσα την R41 GS στο skroutz, βγαίνει 130€ με τα μεταφορικά και φαίνεται μηχανή για μια ζωή.

Aν open comb σημαίνει έκθεση λεπίδας όπως σε αυτά τότε δεν υπάρχει θέμα προσοχής, απαλών κινήσεων κλπ, όταν βιάζομαι ξυρίζομαι με τέτοια σε 5 λεπτά και με άριστο αποτέλεσμα.


Εικόνα
Είναι πολύ επιθετική μηχανη η r41! Θέλει προσοχή και είναι και κλειστής χτένας. Δεν ξέρω πως το έχουν καταφέρει αυτό. Αν πάλι νομίζεις ότι έχεις βελτιστοποιήσει την τεχνική σου,τότε ναι ,θα σου φανεί οκ!Πάντως και η απλή με 35€ είναι Τελεια!


< >