Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#787468 Είμαι κατενθουσιασμένος με την πρώτη μου stainless steel μηχανουλα .
Απίστευτα προσεγμένη κατασκευή χαίρεσαι να την κοιτάς και να την χρησιμοποιείς



Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#787471 αν ειναι Γερμανικια καλο ειναι μετα απο καθε ξυρισμα ενα ψεκασμα με wd 40.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#787475 Στα γρήγορα το είδα λίγο, ωραία τα λες, μια άλλη φορά θα δω με προσοχή.

Αυτό πάντως που βλέπω και δεν έχω καταφέρει είναι ο τόσο στιβαρός αφρός σαν σοβάτισμα. Εμένα μου βγαίνει πολύ ελαφρύς και ίσως παίζει κι αυτό ρόλο. Έχω το haslinger προβατάκι όπως το λένε.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#787492
Dimitris_P έγραψε:Στα γρήγορα το είδα λίγο, ωραία τα λες, μια άλλη φορά θα δω με προσοχή.

Αυτό πάντως που βλέπω και δεν έχω καταφέρει είναι ο τόσο στιβαρός αφρός σαν σοβάτισμα. Εμένα μου βγαίνει πολύ ελαφρύς και ίσως παίζει κι αυτό ρόλο. Έχω το haslinger προβατάκι όπως το λένε.
Άρα βάζεις περισσότερα νερό αποτι χρειάζεται


< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#787501 Βουτάω το πινέλο σε ζεστό νερό (όχι καυτό) για 2-3 λεπτά να δράσει το preshave. Μετά το τινάζω, αδειάζω μπολ, ρίχνω το σαπούνι μέσα και κάνω γύρω γύρω όλοι με το πινέλο για να φτιαχτεί ο αφρός, αλλά δεν είναι έτσι τόσο πυκνός
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#787512
Dimitris_P έγραψε:Βουτάω το πινέλο σε ζεστό νερό (όχι καυτό) για 2-3 λεπτά να δράσει το preshave. Μετά το τινάζω, αδειάζω μπολ, ρίχνω το σαπούνι μέσα και κάνω γύρω γύρω όλοι με το πινέλο για να φτιαχτεί ο αφρός, αλλά δεν είναι έτσι τόσο πυκνός
Η δεν τινάζεις καλά το πινέλο η δεν βάζεις αρκετό σαπούνι τότε


< >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#787519 Πινελο βαζε το κανα μισαωρο πριν ή τελος παντων πριν μπεις για μπανιο/ντους, ωστε να μουλιασει. Ενα καλο τιναγμα και ξεκινα την μαρεγκα.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#787540
Thomas_C200K έγραψε:Πινελο βαζε το κανα μισαωρο πριν ή τελος παντων πριν μπεις για μπανιο/ντους, ωστε να μουλιασει. Ενα καλο τιναγμα και ξεκινα την μαρεγκα.
Εγώ βρε Θωμά ζήτημα να το βάζω 1 λεπτό . Πιθανολογω ότι αφήνει πολύ νερό στο πινέλο για αυτό του βγαίνει νερουλό ....εγώ φορτωνω σαπούνι στο πινέλο τουλάχιστον 40 δευτερόλεπτα έως και ένα λεπτό ανάλογα το σαπούνι .. σε σκληρά 1 λεπτό σε μαλακά λιγότερο


< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#787544 Εγω βαζω πρωτα το πινελο σε ΚΑΥΤΟ νερο.

Μεχρι να βαλω λιγο πρι σειβ και να το αλειψω καλα.... να βαλω ενα ξυραφι στη μηχανη... να βαλω μισο ξυραφι στη φαλτσετα... αντε να ειναι 3 λεπτακια βαρια ολα μαζι. Με τη μια μετα αρχιζω και φτιαχνω αφρο.

Δε νομιζω οτι υπαρχει λογος για μισαωρο νωριτερα μουλιασμα το πινελο!
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#787551
Dimitris_P έγραψε:Βουτάω το πινέλο σε ζεστό νερό (όχι καυτό) για 2-3 λεπτά να δράσει το preshave. Μετά το τινάζω, αδειάζω μπολ, ρίχνω το σαπούνι μέσα και κάνω γύρω γύρω όλοι με το πινέλο για να φτιαχτεί ο αφρός, αλλά δεν είναι έτσι τόσο πυκνός
https://youtu.be/nFDhZGslTGs


< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#787767
George_Prix έγραψε:Εγω βαζω πρωτα το πινελο σε ΚΑΥΤΟ νερο.

Μεχρι να βαλω λιγο πρι σειβ και να το αλειψω καλα.... να βαλω ενα ξυραφι στη μηχανη... να βαλω μισο ξυραφι στη φαλτσετα... αντε να ειναι 3 λεπτακια βαρια ολα μαζι. Με τη μια μετα αρχιζω και φτιαχνω αφρο.

Δε νομιζω οτι υπαρχει λογος για μισαωρο νωριτερα μουλιασμα το πινελο!
Καυτό μου είχαν πει ότι δεν κάνει γιατί θα χαλάσει με τον καιρό η κόλα που κρατάει τις τρίχες στη βάση
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#787769
Dimitris_P έγραψε:
George_Prix έγραψε:Εγω βαζω πρωτα το πινελο σε ΚΑΥΤΟ νερο.

Μεχρι να βαλω λιγο πρι σειβ και να το αλειψω καλα.... να βαλω ενα ξυραφι στη μηχανη... να βαλω μισο ξυραφι στη φαλτσετα... αντε να ειναι 3 λεπτακια βαρια ολα μαζι. Με τη μια μετα αρχιζω και φτιαχνω αφρο.

Δε νομιζω οτι υπαρχει λογος για μισαωρο νωριτερα μουλιασμα το πινελο!
Καυτό μου είχαν πει ότι δεν κάνει γιατί θα χαλάσει με τον καιρό η κόλα που κρατάει τις τρίχες στη βάση


Καλα δεν το βουταω κι ολο μεσα με τη λαβη. Το μισο στην ακρη...

Δεν ειμαι και σιγουρος οτι θελει καυτο. Απλα νομιζω οτι το ποιντ ειναι να ανοιξουν οι ποροι του δερματος, οποτε οσο πιο ζεστο τοσο καλυτερο νομιζω.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#787941 Ξυριστικα χθες με permasharp στην 6η χρηση της. Νταξει με εγδαρε λιγο :lol: βγηκα σα να παλεψα με γατα :lol: . Και σημερα χρειαζομαι ξανα ξυρισμα.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#787943
Thomas_C200K έγραψε:Ξυριστικα χθες με permasharp στην 6η χρηση της. Νταξει με εγδαρε λιγο :lol: βγηκα σα να παλεψα με γατα :lol: . Και σημερα χρειαζομαι ξανα ξυρισμα.
Ρε μλκ 6 φορές ? Ημαρτον ...


< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#787960 Έχω παραλάβει feather και περιμένω να έρθει η Κυριακή για δοκιμή με την gillette. Πήρα κι ένα preshave gel γιατί δε νιώθω την κρέμα να κάθεται καλά, ίσως επειδή έχουν μεγαλώσει τα γένια