Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#785047
Anonymous Founder έγραψε:Δεν είναι πιο εύκολο να κοπείς με δαύτα;


Λιγο προσοχη μονο τις πρωτες φορες. Δηλαδη αφηνεις το ξυραφι να τσουλαει στο δερμα με το βαρος του και δεν πιεζεις με το χερι.

Σε γενικες γραμμες τα κοψιματα γινονται με ξυραφι που δεν κοβει καλα και αναγκαζεσαι να πιεζεις ολο και παραπανω. Με αυτες τις μηχανες που κοβουν καλα, ελαχιστοποιουνται τα κοψιματα.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#785048
Anonymous Founder έγραψε:Δεν είναι πιο εύκολο να κοπείς με δαύτα;
Για ποια μιλάς για τις μηχανές στο παραδοσιακό ξύρισμα? Όχι δεν είναι εύκολο αλλά εξαρτάται από πολλές παραμέτρους ...μηχανή ξυραφάκι τρόπος ξυρίσματος εμπειρία κλπ κλπ . Εγώ ξεκίνησα πόσο κάνα χρόνο τώρα ? Στην αρχή στα πρώτα ξυρίσματα με ένα φόβο να πω την αλήθεια . Στη συνέχεια ξύρισμα με ξύρισμα κάθε φορά γινομουν καλύτερος . Τώρα πλέον το χέρι πάει μηχανικά και δεν αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα.


< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#785049 Παρεπιμπτόντως τι σημαίνει όταν μια μηχανή (κλειστού τύπου) χαρακτηρίζεται ως επιθετική; Ότι βάζει γκολ από τα αποδυτήρια ή ότι σε στέλνει πιο εύκολα στον άλλο κόσμο; :lol:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#785050
Dimitris_P έγραψε:Παρεπιμπτόντως τι σημαίνει όταν μια μηχανή (κλειστού τύπου) χαρακτηρίζεται ως επιθετική; Ότι βάζει γκολ από τα αποδυτήρια ή ότι σε στέλνει πιο εύκολα στον άλλο κόσμο; :lol:
Εχει σχέση με το διακενο και με το πόσο εκτεθημενη είναι η λεπίδα .


< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#785054 Πλεον οχι, εχω κανει 14 ξυρισματα. Με mach3 / fusion proglide της Gillete κοβομουν συχνοτερα.

Με αυτην την μηχανη το νιωθεις το δερμα σου τι κανει. Ακους το κοψιμο της τριχας ρε παιδι μου! :lol:

Κυριακη θα βαλω επανω και τις Feather JDM spec :superman:

και φυσικα ειναι οικονομικοτερο . Το σαπουνι ουτε 10% δεν εχει χασει, σχεδον καθολου η πετρα και το αφτερ σειβ. Τελειωνω τις 5 λεπιδες αυριο που ειχε μεσα η συσκευασια ( τελικα οταν τις εμαθα, μια χαρα κοβουν χωρις τραβηγματα ) οι οποιες κοστιζουν 1,2€ οταν οι mach 3 εχουν 6€ τα 4 και δεν βγαζει το ενα ανταλλακτικο ουτε τα μισα. Δεν μιλαω για τις Proglide ειναι πανακριβες
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#785074
bujinkan έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Παρεπιμπτόντως τι σημαίνει όταν μια μηχανή (κλειστού τύπου) χαρακτηρίζεται ως επιθετική; Ότι βάζει γκολ από τα αποδυτήρια ή ότι σε στέλνει πιο εύκολα στον άλλο κόσμο; :lol:
Εχει σχέση με το διακενο και με το πόσο εκτεθημενη είναι η λεπίδα .
>


Άρα όσο πιο εκτεθειμένη τόσο πιο βαθύ ξύρισμα κάνει συν ότι πιο εύκολα κόβεσαι;

Επίσης βλέπω ότι υπάρχουν πολλές δεκάδες ποικιλία ανταλλακτικών λεπίδων https://hairmaker.gr/el/248-lepides-ksirafakia
Άντε να βρεις ποιό ταιριάζει ακριβώς στο δέρμα σου με την πρώτη
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#785075
Dimitris_P έγραψε:
bujinkan έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Παρεπιμπτόντως τι σημαίνει όταν μια μηχανή (κλειστού τύπου) χαρακτηρίζεται ως επιθετική; Ότι βάζει γκολ από τα αποδυτήρια ή ότι σε στέλνει πιο εύκολα στον άλλο κόσμο; :lol:
Εχει σχέση με το διακενο και με το πόσο εκτεθημενη είναι η λεπίδα .
>


Άρα όσο πιο εκτεθειμένη τόσο πιο βαθύ ξύρισμα κάνει συν ότι πιο εύκολα κόβεσαι;

Επίσης βλέπω ότι υπάρχουν πολλές δεκάδες ποικιλία ανταλλακτικών λεπίδων https://hairmaker.gr/el/248-lepides-ksirafakia
Άντε να βρεις ποιό ταιριάζει ακριβώς στο δέρμα σου με την πρώτη


Ξεκινα με αυτες:
https://hairmaker.gr/el/lepides-ksirafa ... 16648.html

Και στη συνεχεια δοκιμασε και τον αφρο:
https://hairmaker.gr/el/lepides-ksirafa ... 76517.html
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#785076
Dimitris_P έγραψε:
bujinkan έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Παρεπιμπτόντως τι σημαίνει όταν μια μηχανή (κλειστού τύπου) χαρακτηρίζεται ως επιθετική; Ότι βάζει γκολ από τα αποδυτήρια ή ότι σε στέλνει πιο εύκολα στον άλλο κόσμο; :lol:
Εχει σχέση με το διακενο και με το πόσο εκτεθημενη είναι η λεπίδα .
>


Άρα όσο πιο εκτεθειμένη τόσο πιο βαθύ ξύρισμα κάνει συν ότι πιο εύκολα κόβεσαι;

Επίσης βλέπω ότι υπάρχουν πολλές δεκάδες ποικιλία ανταλλακτικών λεπίδων https://hairmaker.gr/el/248-lepides-ksirafakia
Άντε να βρεις ποιό ταιριάζει ακριβώς στο δέρμα σου με την πρώτη
Ξεκινάς με 2 3 πακετακια διαφορετικά και βρίσκεις τι σου αρέσει 1.5 .με 2 ευρώ το κάθε πακέτο και έχει 5 μέσα.
Voskhod gillette Rubie Kai astra θα ξεκιναγα εγώ ..βλέποντας πάει αυτό. Πχ εμένα οι άστρα δεν μου κάθησαν καθόλου .
Ένα απλό φτηνό σαπουνι και ένα απλό φτηνό πινέλο και είσαι έτοιμος .


< >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#785108
Anonymous Founder έγραψε:Δεν είναι πιο εύκολο να κοπείς με δαύτα;

Όσο εύκολο είναι να κοπείς με τα ξυραφάκια τα πλαστικά. Χθες έκανα μια μικρη γρατζουνια στην περιοχη του μουστακιου γτ τραγουδουσα και ακουμπησα ατσαλα την λεπιδα πανω. Γενικά θέμα συνήθειας είναι. Προσπαθω να ξεστοκάρω σαπουνια και ξυραφάκια.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#785111
George_Prix έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Δεν είναι πιο εύκολο να κοπείς με δαύτα;


Λιγο προσοχη μονο τις πρωτες φορες. Δηλαδη αφηνεις το ξυραφι να τσουλαει στο δερμα με το βαρος του και δεν πιεζεις με το χερι.

Σε γενικες γραμμες τα κοψιματα γινονται με ξυραφι που δεν κοβει καλα και αναγκαζεσαι να πιεζεις ολο και παραπανω. Με αυτες τις μηχανες που κοβουν καλα, ελαχιστοποιουνται τα κοψιματα.


Θέλει μια διαδικασία εκμάθησης, συμφωνώ με τους παραπάνω. Πρώτα σαν τεχνική, πώς κρατώ τη μηχανή, με τι φορά ξυρίζομαι (φορά τρίχας, κάθετα, κόντρα, κλπ).
Μετά πώς φτιάχνω έναν αξιοπρεπή αφρό και πώς έχω προετοιμάσει το έδαφος (ενυδάτωση, πινέλο, κλπ).
Και μετά τι προϊόντα χρησιμοποιώ. Ένα άριστο σαπούνι δεν επιτρέπει ακόμα και στις επιθετικές μηχανές (τις οποίες χρησιμοποιείς σωστά) να σε κόψουν.

Προφανώς όλα αυτά θέλουν χρόνο. Και συνήθειας και χρήσης. Έχω περάσει φάσεις ξυρίσματος με μιας χρήσης και αφρό, με ηλεκτρική μηχανή, με τριμ, τελευταία χρόνια πινέλο κ ξυράφι. Αν ήταν να ξυρίζομαι κάθε μέρα, τότε ηλεκτρική και γεια σας.
Για τη 1 φορά στις 2 βδομάδες, πινέλο και ξυράφι είναι μονόδρομος. Και το δέρμα απόλυτα ενυδατωμενο και ήρεμο.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#785127
Chris έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:γτ τραγουδουσα


αυτα ομως δε μας τα ανεβαζεις youtube :adminpower:

Είμαι ρεζίλις με αυτά που λέω, δεν είμαι για παραπάνω :lol: :ninja: . Πλακα στην πλάκα ενα βιντεο θα κανω ακομα και μετα Movember
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#785140 Γιαννη δεν εχω τι να παρουσιασω :lol: , θα με κλεισουν για ρωσσοφιλο :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#785183 Πρώτο test drive της R41 με Astra λεπίδα γιατί πήρα από φόβο όσα γράφτηκαν και Truefitt & Hill κρέμα με L'Oréal Vita Lift για after shave.

Μικτά αποτελέσματα.

Πολύ αποτελεσματική, στο κεφάλι δεν με προβλημάτισε καθόλου και τα πήρε με ένα πέρασμα σαν να έκανα πολλά. Το ότι με το βάρος της και μόνο
δουλεύει άριστα είναι κάτι που θέλει συνήθεια.

Στο πρόσωπο πάλι ίσως να παρασύρθηκα και να μην έδωσα την κατάλληλη προσοχή, ίσως έβαλα παραπάνω πίεση, το αποτέλεσμα είναι άριστο αλλά είχα ένα πολύ μικρό κοψιματακι ψηλά στο πηγούνι και αίσθηση ερεθισμού χαμηλά στις γωνίες του λαιμού.
Ίσως φταίει που έκανα ψιλοταρζανιες με τα περάσματα.

Την επόμενη φορά θα βάλω Feather και θα είμαι πιο προσεκτικός.