Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#664371
Νίκος Παππάς έγραψε:Ο εξτρεμιστης είναι παλαβος


Νίκο Παππά το κάμω στικι ή δεν κατάλαβες ακριβώς τι έγραψες;

Κουοταρω και την ερμηνεία της λέξης εξτρεμιστης
ονομάζεται ο άνθρωπος ο οποίος υποστηρίζει ή εφαρμόζει ακραίες απόψεις
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#664377
EDDIE_147 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Ο εξτρεμιστης είναι παλαβος


Νίκο Παππά το κάμω στικι ή δεν κατάλαβες ακριβώς τι έγραψες;

Κουοταρω και την ερμηνεία της λέξης εξτρεμιστης
ονομάζεται ο άνθρωπος ο οποίος υποστηρίζει ή εφαρμόζει ακραίες απόψεις
Δεν κάνουμε δουλειά αν διαβαζεις μόνο τις πρωτες 4 λέξεις...
Έχει και συνέχεια..

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#664388 Βάζω όλο το ποστ αλλά η συνέχεια δεν επηρεάζει κάτι στην πρόταση που έβαλα.

Για να μην παίζουμε την κολοκυθια -->
Ο εξτρεμιστης δεν είναι απαραίτητα παλαβός, αυτό εξαρτάται από τον τρόπο που παρουσιάζει τις απόψεις του.

Δεν είναι όλο το ΚΚΕ παλαβιαρηδες, υπάρχουν και σοβαροί σύντροφοι.

Στα του τύπου που σχολιάστηκε για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν τον εχω μελετήσει και το μόνο που σίγουρα ξέρω είναι ότι έχει πεθάνει.
Αυτη όμως η λεπτομέρεια (ότι δε ζει) είναι αρκετή για να μην κόβω βόλτες με γεμάτο έντερο γύρω από τον τάφο του.
Ότι και να έκανε εν ζωή νομίζω ότι μπορώ να κάνω την ανάγκη μου πιο πέρα.
Ψιλοστοιχειωδη αλλά λέμε τώρα.
:)
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#664389 Φορουμική ψυχοπαθολογική ανάλυση κερδάει τη φορουμική δίκη; :lol:

Δε διαφωνώ με την τήρηση μιας συντηρητικής λογικής στις αναφορές σε προσωπικότητες που δε βρίσκονται πλέον στη ζωή. Ο HF πάντως δε στάθηκε σε χαρακτηρισμούς, ως μέτρο αξιολόγησης των πολιτικών επιλογών της νουδού χρησιμοποιήθηκε η αναφορά, και νομίζω ότι αυτό το καταλάβαμε όλοι.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#664392 Διπλωμάτη ή μπερδεύεις το nick μου ή τρολαρεις αόριστα για να γίνεται djerdjelo.
Αναφέρθηκα σε κάτι πολύ συγκεκριμένο που γράφτηκε.
Ποια νου δου, ποιες πολιτικές επιλογές;

Που σχολίασα εγώ κάτι τέτοιο;

Απροπο για να σε ενοχλήσει η προσβολή νεκρού δεν πρέπει να είσαι συγγενής συγκεκριμένου βαθμού.
Εντελώς ενημερωτικά.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#664393 Την αναφορά στην εκκίνηση διαδικασίας για το άρθρο 283 την έκανα σε προσπάθεια να συνεφέρω τον Geo. Προφανώς διατηρεί ο καθένας το δικαίωμα να ενοχλείται, έγραψα εξάλλου ότι προτιμώ την bygones λογική.

Από κει και πέρα, δε θέλω να γίνει ούτε djerdjelo ούτε hamosh.
Άβαταρ μέλους
By Lalfamaz
#664394 Άρθρο 368 ΠΚ : 1. Για την ποινική δίωξη των πράξεων των άρθρων 361, 362, 363 και 365 απαιτείται έγκληση.
2. Στην περίπτωση του άρθρου 365 δικαίωμα να υποβάλλουν έγκληση έχουν ο σύζυγος που επέζησε και τα παιδιά του νεκρού ή του άφαντου, και αν αυτοί δεν υπάρχουν, οι γονείς και οι αδερφοί του.

Επίσης η προσβολή μνήμης νεκρού με τον νέο Ποινικό Κώδικα δεν τιμωρείται με φυλάκιση, αλλά με χρηματική ποινή ή παροχή κοινωφελούς εργασίας.
:rtfm:

Επίσης ο Κατσίφας ζει αυτός μας οδηγεί, άρα δεν στοιχειοθετείται καν η αντικειμενική υπόσταση του εγκλήματος. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#664395
EDDIE_147 έγραψε:
Στα του τύπου που σχολιάστηκε για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν τον εχω μελετήσει και το μόνο που σίγουρα ξέρω είναι ότι έχει πεθάνει.


Δεν ξέρω αν αξίζει να μελετήσει κάποιος τη ζωή κάποιου που άνοιξε πυρ εναντίον και περιπολικού (αλλη μια Πέμπτη στη Κρήτη δηλαδή ή στο Τεξας ξερωγω)
αλλά νομίζω, τα είχα γράψει και παλαιότερα, σε άνθρωπο που του φυτευσαν 2 στη καρδιά απευθείας εκπαιδευμένοι στο σημάδι της Renea, παραποιηθηκε η σωρός του απ'ότι δήλωσε ανεξάρτητος εμπειρογνωμον απο τις αλβανικες αρχές, υπήρξαν σαφείς ενδειξεις εκφοβισμου της οικογενειας του και δημιουργήθηκε διπλωματικό επεισόδιο με την Ελλάδα να προχωρά σε διάβημα προς την Αλβανία (κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ that was), ας πούμε οτι ναι μεν μπορεί να ήταν ψυχακιας του κερατά αλλά ίσως οι αλβανικες αρχές να μην ενήργησαν όπως έπρεπε.
Ίσως.
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#664398



δοσιλογοι, διχαστες, ψεφτες
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#664403
EDDIE_147 έγραψε:Βάζω όλο το ποστ αλλά η συνέχεια δεν επηρεάζει κάτι στην πρόταση που έβαλα.

Για να μην παίζουμε την κολοκυθια -->
Ο εξτρεμιστης δεν είναι απαραίτητα παλαβός, αυτό εξαρτάται από τον τρόπο που παρουσιάζει τις απόψεις του.

Δεν είναι όλο το ΚΚΕ παλαβιαρηδες, υπάρχουν και σοβαροί σύντροφοι.

Στα του τύπου που σχολιάστηκε για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν τον εχω μελετήσει και το μόνο που σίγουρα ξέρω είναι ότι έχει πεθάνει.
Αυτη όμως η λεπτομέρεια (ότι δε ζει) είναι αρκετή για να μην κόβω βόλτες με γεμάτο έντερο γύρω από τον τάφο του.
Ότι και να έκανε εν ζωή νομίζω ότι μπορώ να κάνω την ανάγκη μου πιο πέρα.
Ψιλοστοιχειωδη αλλά λέμε τώρα.
:)


Μια τελευταια απο εμενα.

Α) Εξτρεμιστης ειναι καποιος με ακραιες θεσεις. Οταν τις παρουσιαζει με ακραιο τροπο η τις κανει πραξεις ειναι παλαβος.

Β) Το "ο πεθαμενος δεδικαιωται" ειναι, απο τα ελαχιστα που ξερω, νομικος ορος και σημαινει την παυση διωξης σε νεκρο, για προφανεις λογους. Γι' αυτο αλλωστε καθε φορα που καποιος λεει τον Χιτλερ, τον Σταλιν, τον Πολ-Ποτ, σφαγεα, τρελο, παραφρονα, δεν γινονται μηνυσεις για προσβολη νεκρου. Ακραιο το παραδειγμα αλλα καταλαβαινεις το νοημα.

Γ) Το ΚΚΕ απο το 74 και δω ειναι κομμα του συνταγματικου τοξου και οχι ακραιο με την εννοια του εξτρεμιστικου. "Παλαβιαρηδες" δε υπαρχουν σε ολα τα κομματα.

Οι πραξεις που κανει καποιος εν ζωη τον χαρακτηριζουν για παντα, δεν αλλαζει η αποψη των αλλων επειδη πεθανε.

:)
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#664406
Γ) Το ΚΚΕ απο το 74 και δω ειναι κομμα του συνταγματικου τοξου και οχι ακραιο με την εννοια του εξτρεμιστικου


Ακραίο σε θεωρητικό επίπεδο παραμένει.
Το γεγονός ότι η θεωρία είναι ακραία και η πράξη έχει γίνει μουσταλευριά (inb4 "αναγκάστηκαν", "και ο Ένγκελς ήταν πλούσιος", "οι συνθήκες δεν είναι ώριμες") είναι μια άλλη ενδιαφέρουσα συζήτηση που αφορά άλλο τοπικό.

Ίσως στο 'Θρησκείες και παραλογισμός'.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#664415
EDDIE_147 έγραψε:Βάζω όλο το ποστ αλλά η συνέχεια δεν επηρεάζει κάτι στην πρόταση που έβαλα.

Για να μην παίζουμε την κολοκυθια -->
Ο εξτρεμιστης δεν είναι απαραίτητα παλαβός, αυτό εξαρτάται από τον τρόπο που παρουσιάζει τις απόψεις του.

Δεν είναι όλο το ΚΚΕ παλαβιαρηδες, υπάρχουν και σοβαροί σύντροφοι.

Στα του τύπου που σχολιάστηκε για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν τον εχω μελετήσει και το μόνο που σίγουρα ξέρω είναι ότι έχει πεθάνει.
Αυτη όμως η λεπτομέρεια (ότι δε ζει) είναι αρκετή για να μην κόβω βόλτες με γεμάτο έντερο γύρω από τον τάφο του.
Ότι και να έκανε εν ζωή νομίζω ότι μπορώ να κάνω την ανάγκη μου πιο πέρα.
Ψιλοστοιχειωδη αλλά λέμε τώρα.
:)

Αυτά τα γράφει τώρα κάποιος που έχει λερώσει οτιδήποτε δεν γούσταρε, και μάλιστα όχι μόνον σε πεθαμένους, να θυμήσω πως έχει καθιερώσει φράσεις όπως "αεροζολίαση" και "γαβριλισμοί", η πρώτη για χρήστη του φόρουμ, η άλλη για κάποιον που διετέλεσε εκπρόσωπος κόμματος αντίθετου με αυτού που ψηφίζει (και πλέον επικεφαλής της Διεθνούς Αμνηστίας στην Ελλάδα, για να καταλαβαίνουμε και το ποιόν του καθενός...).

Και τώρα έρχεται να το παίξει τιμητής, για έναν βλαμμένο σαν τον Κατσίφα, που ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ πήγε να δημιουργήσει διπλωματικό επεισόδιο.
Μιλάμε για τέτοια ποιότητα ανθρώπου, ή για τέτοια ποσότητα σκατίλας. :s_shout

Γιατί τελικά, σε αντίθεση με τι πιστεύουν οι g8777 αυτού του κόσμου, οι χειρότεροι φασίστες, δεν είναι αυτοί που φωνάζουν, αλλά αυτοί που λουφάζουν. Που πετάνε την καμαρωτή τους σαν τον νόμο παραπάνω, και μετά κάθονται και δεν μιλάνε, γιατί δεν έχουν και κάτι να πουν. Και μόνον κάποιοι σαν τον από πάνω, γνωστής ποιότητας, θα "σηκώσουν" το θέμα.

Οπότε, σε ό,τι με αφορά, το παλαβός και βλαμμένος, ήταν μάλλον ήπιοι χαρακτηρισμοί για κάποιον σαν τον Κατσίφα. Και προφανώς όποιοι τον υπερασπίζονται, ή είναι εξίσουν εθνίκια, βλαμμένοι και παλαβοί, ή απλώς ηλίθιοι. Παραπλανημένοι όχι, γιατί είχαν κάθε ευκαιρία να μάθουν περί τίνος πρόκειται.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#664419 Έχει πεθάνει ο Γαβριηλίδης ή ο αεροζολ;

Ματάκια μου είσαι καλά;
Τι γράφεις;