Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#662215 Μόνιμη παρουσία των Rafale στην Αεροπορική Βάση της Πάφου θέλει η Γαλλία
Γαλλία επιθυμεί να έχει μόνιμη αεροπορική παρουσία στη Βάση «Ανδρέας Παπανδρέου» με τα μαχητικά «Ραφάλ».
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#663333 «Να μην πλησιάζουν τα ελληνικά αεροσκάφη τα τουρκικά μαχητικά» ζητάει το ΝΑΤΟ
https://www.defencenet.gr/amyna/ellinot ... ika-zitaei
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#664302 ΠΡΟΣΟΧΗ, ακολουθεί δύσπεπτο μήνυμα: :help:


"Ο Κυριάκος Μητσοτάκης έδωσε μάχες για εμάς"
εξέφρασε την ικανοποίησή του για την μέχρι τώρα στάση του Έλληνα πρωθυπουργού απέναντι στην χώρα του και απηύθυνε κάλεσμα για στενότερη συνεργασία, κυρίως στον οικονομικό τομέα.

"Ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης είχε ήδη την ευκαιρία να δείξει τη στάση του απέναντι στη Βόρεια Μακεδονία. Έδωσε μάχες για εμάς, μάχες για το ευρωπαϊκό μας μέλλον, για τη συμμετοχή στο ΝΑΤΟ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η Συμφωνία των Πρεσπών έχει τελειώσει. Τελείωσε. Τώρα ας συνεργαστούμε, ας κάνουμε δουλειές, ας βελτιώσουμε τη ζωή των πολιτών μας. Και είμαι πολύ χαρούμενος που ο πρωθυπουργός του νότιου γείτονά μας έδωσε μάχη για τον ευρωπαϊκό δρόμο της Β. Μακεδονίας. Όσα έχει κάνει απόταν έγινε πρωθυπουργός της Ελλάδας είναι μόνο θετικά για τη Β. Μακεδονία" είπε χαρακτηριστικά.



Μισό λίγο: :s_sarcastic




λίγο ακόμη: :s_sarcastic :s_sarcastic





όχι, αλήθεια τώρα! :s_biggrin





Πάμε όλοι μαζί: :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl






Τι χαμπάρια παιδιά, όλα καλά; Πάντα καλά. :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#664304 Πώς πετσόκοψε το ακροδεξιούλικο αφήγημα της νουδού έτσι, don't do 'em like that :lol: :lol:

Eddiet_147: ΣΥΡΙΖΑ: "Προεκλογικά "Μακεδονομάχος", σήμερα "Βορειομακεδονομάχος" ο κ. Μητσοτάκης"

:s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#664312 Η Συμφωνία των Πρεσπών, είναι υπόδειγμα πώς δύο κράτη μπορούν να λύσουν τις διαφορές τους, οι οποίες επί της ουσίας ήταν οι περισσότερες μη σημαντικές. Δηλαδή, δεν αφορούσαν ξέρω γω ΑΟΖ ή κάτι αντίστοιχο όπως με τους εξ Ανατολών. Παρόλα αυτά, σερνόταν το πράγμα για δεκαετίες.
Ο Ζάεφ (κυρίως, γιατί αυτοί υποχώρησαν πολύ περισσότερο) και ο Τσίπρας, γι'αυτή την συμφωνία θα μνημονεύονται για χρόνια. Και με καλά (έως και διθυραμβικά) λόγια εννοείται.
Για τα υπόλοιπα, ας μην μιλήσουμε καλύτερα... :lol:

Φυσικά οι εθνικοψεκασμένοι δεν θα το καταπιούν τόσο εύκολα, μην ξεχνάμε πως κάτι τέτοιοι έκαναν ήρωα έναν παλαβό σαν τον Κατσίφα... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#664314 Άρθρο 365 - Ποινικός Κώδικας - Προσβολή της μνήμης νεκρού
Όποιος προσβάλλει τη μνήμη νεκρού με βάναυση ή κακόβουλη εξύβριση ή με συκοφαντική δυσφήμηση (άρθρ. 363) τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι έξι μηνών.

Μη λεμε μονο για τους αντιρατσιστικους νομους..
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#664315 Μάλιστα. Είσαι συγγενής του εκλιπόντος για να εκκινήσεις διαδικασία κατά του ΗΦ στο πλημμελειοδικείο Geo; Ενδιαφέρεσαι;

Λυπάμαι μα νομίζω ότι παρασέρνεσαι σε ακραία νερά. :(
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#664325 Νομίζω ο χαρακτηρισμός είναι αρκετά ήπιος, αν κάποιος συνυπολογίσει τα έργα και της ημέρες του εν λόγω, που οδήγησαν και στον θάνατό του.
Μάλλον το πρόβλημα κάποιων είναι οι πηγές ενημέρωσης που επιλέγουν, ίσως θα έπρεπε να το ψάχνουν λίγο παραπάνω πριν ηρωποιήσουν κάποιον. Γενικά, πέραν αυτών που πιστεύουν κάποιοι, οι Αλβανοί ουσιαστικά δεν έχουν προκαλέσει ποτέ κάποιο διασυνοριακό πρόβλημα στην Ελλάδα, ούτε έχουν διεκδικήσει εδάφη μας, παρόλο που στην Ελλάδα διαμένουν πάρα πολλοί Αλβανοί, πλέον μόνιμα.
Σε ό,τι αφορά τον Κατσίφα, δεν ξέρω αν το εξτρεμιστής είναι καλύτερο από το παλαβός. Αν κάποιοι το προτιμάτε, ευχαρίστως αποσύρω το παλαβός. Για μένα είναι ένα και το αυτό βέβαια.
https://www.france24.com/en/20181110-al ... sm-funeral
Tirana described Katsifas as a Greek "extremist" who had fired a Kalashnikov in the air in the centre of the village, near a ceremony being held to commemorate Greek soldiers who fought in World War II.

Άρα, να υποθέσω πως σύμφωνα με τα παραπάνω, το France24 προσβάλει κι αυτό τον νεκρό; :s_blush :s_dance

Εγώ νομίζω πως το μόνο που προσβάλλεται εδώ είναι η νοημοσύνη μας. :s_roses

Επίσης, διαβάστε λίγο τι έγινε στην κηδεία του, και πείτε μου αν είχαν γίνει εδώ κάτι τέτοια, τι θα λέγανε κάποιοι..
https://www.tiranatimes.com/?p=139197
Katsifas was dressed in military uniform and close to 2000 people attended it.

No matter the draconian measures to maintain a civil and calm funeral, nationalistic sentiments and tones did take over the service, as reported by local media.

According to local broadcaster Top-Channel, the service was accompanied by numerous Greek flags as well as nationalistic symbols which not only went against Albania, but also Macedonia.

After the religious service , the crowd allegedly accompanied Katsifas' coffin by singing nationalistic chants and unfolding a flag where "Northern-Epirus" was written, as "Albanians leave, this is Greece" was heard being sang in the background.

After the entire funeral ended, the crowd of Greek citizens was reported by Top-Channel correspondent to have also gone to the Gjirokaster-Kakavije main road holding the unfolded Greek flag, creating traffic and blocking the way of vehicles passing there.

:s_omg :s_omg :s_omg

Και φυσικά και εδώ, σε ό,τι αφορά το τι οδήγησε στον θάνατό του:

Konstantinos Katsifas, who was killed during a shootout with officers of the Renea Special Force on Sunday, as Bularat was commemorating the fallen Greek soldiers during the Greek-Italian war, caused a storm of nationalistic and radical statements that overtook the public discussion.

Katsifas was reported by Albanian media and police forces to have shot on the RENEA effectives who were gathered in Bularat to make sure nothing happened during the commemoration service, while the Albanian police said normal procedure was followed during the entire event.

Greek media, however, reported RENEA effectives lowered a Greek flag the minority member has placed to commemorate the fallen from the war and that caused him to shot at them and, in turn, be killed.



Τώρα βέβαια, τα παραπάνω είναι ψιλά γράμματα για κάποιους και σίγουρη... προπαγάνδα των Αλβανών. Ο Κατσίφας ήταν ένας ειρηνοποιός που μαχόταν για τα δικαιώματα των Ελλήνων της Νότιας Αλβανίας (συγνώμη, Βόρειος Ήπειρος :s_crazy ). Απλά χρησιμοποιούσε και Καλάσνικοφ γι'αυτή την δουλειά.
:s_crazy :s_cry
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#664330 HF αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά του εξτρεμιστή με τον παλαβό, τότε πρέπει να μπει στο τοπικό ο Ζορζ Πριτς να μας κάνει ταληράκια γιατί ο Γιος του Γιος είναι καλύτερος από τον Senna.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#664350 Ο εξτρεμιστης είναι παλαβος, ο παλαβος δεν είναι απαραίτητα εξτρεμιστης.
Ειδικά όταν πυροβολεί με πολεμικό τυφέκιο σε χωριό χώρας, φορώντας στολή και εθνόσημο άλλης.

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#664351 Ενα φασιστομουτρο ψυχακι ηταν και κατακαθι της κοινωνιας που ειχε συλληφθεί και για εμπόριο ναρκωτικών αν θυμάμαι καλά.
Μιλάμε για υπάνθρωπο, το παλαβός είναι understatement.
Και φυσικά το οτι ηταν ψυχακιας αποδείχτηκε απο την κατάληξη που είχε η φαση.
Το οτι τον ηρωοποίησαν οι χρυσαυγιτες τα λέει όλα.

< >