Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#811730
Anonymous Founder έγραψε:Αφού κόλωσε και δεν πήρε φωτοχρωμικά, ό,τι και να κάνει δεν το σώζει. :shifty:

Στην δουλεια μου η ακριβεια των χρωματων παιζει ρολο, τα φωτοχρωμικα δεν θα ηταν ποτε εντελως διαφανα στην περιπτωση μου, οποτε δεν υπηρχε περιπτωση να δωσω τοσα λεφτα για να μην τα φοραω εκει

Anonymous Founder έγραψε:Ωραίος, με γεια! Μια χαρά δείχνουν, τα περίμενα πιο μπαρμπαδέ!


Σιγα ρε τζοβενο που θα με πεις μπαρμπα... :iconcool: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#811732 Με γειές Νικ!
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#811733 Καλορίζικα Νίκο! Ωραία είναι.


HF τα φωτοχρωμικά είναι ξεκούραστα για πολύωρη χρήση σε υπολογιστή;

< >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#816474 Σήμερα παρέδωσαν πνεύμα μετά από τη νιοστή τούμπα τα ρέι μπαν (κλασικά έιβιέτορ σε κάργα σκούρο σκελετό και γυαλί), και ψάχνω για πρώτη φορά μετά από 14 χρόνια γυαλιά ηλίου. Έχουμε καμία πρόταση σε λογικό πάτσετ (100-150), με σοβαρή προστασία ματιών και λίγο πχιο σύγχρονο σχέδιο; Δεν έχω κυριολεκτικά ιδέα από το σπορ. Προβλήματα όρασης δεν έχω, πλην λίγου αστιγματισμού. Ευχαριστώ :s_roses
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#816494 Είχα πάρει το καλοκαίρι εκεί γύρω στα 150 polarized καθρεφτέ στο ίδιο Aviator style. Rayban εννοείται
Άβαταρ μέλους
By dimik
#816510 Μπες στο site της Rayban, μπορείς να τα δοκιμάσεις στο πρόσωπο σου και να τα κάνεις customize πριν τα παραγγείλεις, συνήθως παίζει και καμιά προσφορά.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#816538 Την πιθανότητα επιλογής γυαλιών που να μην είναι aviator την συζητάτε;
Προτείνω να πας σε 2-3 οπτικάδικα και να δοκιμάσεις χωρίς προκαταλήψεις. Όχι μόνος αλλά με κάποιον που να σε αγαπάει. Τα πιο καλά σχέδια να τα βγάλεις και φωτό ενώ τα φοράς. Μπορεί να βρεις κάτι τελείως διαφορετικό που να σου πηγαίνει. Μερικά βγαίνουν σε διαστάσεις, πρέπει να επιλέξεις την σωστή για το πρόσωπό σου.
Ένα θέμα είναι ο σκελετός, μεταλλικός με κερατάκια στη μύτη ή πλαστικός/PEEK/κοκάλινος και χρώμα αυτού. Εγώ πλέον έχω ταχθεί υπέρ του πιο απλού και ανθεκτικού χωρίς κερατάκια στη μύτη. Δες online, ίσως ο σκελετός που σου αρέσει βγαίνει και σε άλλα χρώματα, μπορείς να ζητήσεις να σου τον φέρουν.
Άλλη συζήτηση είναι ο φακός, το πόσο σκούρος, τι χρώμα, μονόχρωμο ή ντεγκραντέ, καθρεφτέ, πολωτικό (ενσωματωμένο=καλύτερο ή σαν επίστρωση), αντιμπλέ φίλτρο κλπ. Το πολωτικό για μένα είναι απαραίτητο αλλά το χρώμα δεν είναι απλά θέμα αισθητικό αλλά κάνει μεγάλη διαφορά στο πως θα βλέπεις τον κόσμο και ίσως θέλει ψάξιμο. Εγώ πχ έχω καταλήξει ότι προτιμώ την χρωματική οικογένεια ροζ-πορτοκαλί-κοκκινο-καφέ και απορρίπτοντας τα ροζ και κόκκινα μένουν πορτοκαλί (λίγο εκκεντρικό και όχι συχνό) και το καφέ.
Εννοείται ότι αν ακούς εμένα δεν θα βρεις γυαλιά ούτε σε 3 τέρμενα οπότε μπες σε ένα μαγαζί και πάρε όποιο σου γυαλίσει και τέρμα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#816540 Βασικά η Ray Ban ήταν κάποτε τοπ.
Σήμερα υπάρχουν άλλες εταιρείες Maui Jim, Vuarnet, κλπ.
Πήγαινε σε καλό οπτικαδικο, κάτσε καμία ώρα να δοκιμάζεις και θα βρεις.

.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#817379 Τελικά έφτιαξα τα παλιά, ένα τριαντάρι πήγε. Και πάλι όμως μάλλον θα πάρω ένα καινούριο, οπότε σας μερσώ για τις προτάσεις. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#836825 Ο σκελετός μου έχει αρχίσει να διαλύεται αλλά οι φακοί είναι οκ. Θέλω να αλλάξω τον σκελετό αλλά δεν βρίσκω τον ίδιο (βρίσκω για φακό 56 αλλά όχι για 54 που θέλω).
Polo Ralph Lauren PH2197 (μοντέλο) 5735 (κωδικός χρώματος, μπλε) 54χ18 145. Άρα θέλω κάτι με ίδιο σχήμα και μέγεθος φακού, το πιθανότερο να είναι κάποιο άλλο μοντέλο/γενιά της ίδιας μάρκας. Υπάρχουν κάποια μοντέλα που μοιάζουν αλλά υπάρχει κάποιος πίνακας αντιστοιχίας; Υπάρχει τρόπος να βρεθεί άλλος σκελετός που να παίρνει τους ίδιους φακούς;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#836831
sknipper έγραψε:Ο σκελετός μου έχει αρχίσει να διαλύεται αλλά οι φακοί είναι οκ. Θέλω να αλλάξω τον σκελετό αλλά δεν βρίσκω τον ίδιο (βρίσκω για φακό 56 αλλά όχι για 54 που θέλω).
Polo Ralph Lauren PH2197 (μοντέλο) 5735 (κωδικός χρώματος, μπλε) 54χ18 145. Άρα θέλω κάτι με ίδιο σχήμα και μέγεθος φακού, το πιθανότερο να είναι κάποιο άλλο μοντέλο/γενιά της ίδιας μάρκα. Υπάρχουν κάποια μοντέλα που μοιάζουν αλλά υπάρχει κάποιος πίνακας αντιστοιχίας; Υπάρχει τρόπος να βρεθεί άλλος σκελετός που να παίρνει τους ίδιους φακούς;


ειναι πολυ δυσκολο αυτο που θελεις.Τα γυαλια κοβονται σε συγκεκριμενες μοιρες/γωνιες αναλογα την συνταγη του οφθαλμιατρου.Εκτος εαν βρεις τον ιδιο ακριβως σκελετο.Ψαξε με το παρτ ναμπερ που εχει στο μπρατσο και τη μαρκα.