Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#810832 Το πρόβλημα με τα κλιπ-ον είναι το βγάλε-βάλε, και το πού βάζεις τα ηλίου όταν δεν τα έχεις πάνω στα γυαλιά. Θεωρώ μη λειτουργική λύση, κλάσεις ανώτερη λύση είναι τα φωτοχρωμικά.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#810835 Εύκολα αποθηκεύονται σε τσέπη με τη πολύ λεπτή θήκη που τα συνοδεύει

Το μόνο πρόβλημα που είχα εδώ και μια πενταετία με κλιπ ον στα Empire που χρησιμοποιώ, είναι η αντιπάθεια που έχει το πολαριζε φιλμ για οτιδήποτε υγρό. Ειδικά όταν ήμασταν με μάσκες και έφτανε ένα μικρό εκνεφωμα , ταλαιπωρούνταν. Τώρα , χωρίς μάσκες στο 90% των περιπτώσεων, κανένα πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#810838
Anonymous Founder έγραψε:Το πρόβλημα με τα κλιπ-ον είναι το βγάλε-βάλε, και το πού βάζεις τα ηλίου όταν δεν τα έχεις πάνω στα γυαλιά. Θεωρώ μη λειτουργική λύση, κλάσεις ανώτερη λύση είναι τα φωτοχρωμικά.

Στην θηκη τους :rtfm: Τα φωτοχρωμικα στην περιπτωση μου θα ειχαν εναν τονο χρωματος σε κλειστους χωρους και δεν μου αρεσει. Ασε που δεν θα βολευει στην δουλεια μου. Θελω να βλεπω καθαρα τα χρωματα.

Οποτε η λυση ηταν ειτε τα clip-on ειτε ορασεως και ηλιου χωριστα. Προτιμησα την λυση 2 σε 1 για καθε μερα, και τα ηλιου θα μεινουν για την παραλια
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#810840 Παίρνεις μια μαλακή μικρή θηκούλα ελάσματος,και τα βάζεις σε μια τσέπη,δεν είναι δα και τόσο πρόβλημα...
Τα φωτοχρωμικά είναι αντικειμενικά και επιστημονικά η καλύτερη overall λύση (εξού Ευρώπη Αμερική πάνε σφαιρα...),ωστόσο εντω στο Ελλάδα δεν αρέσουν εμφανισιακά...
Θέλουμε πουλ μουρ τρομάρα μας... :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#810841
vagmann έγραψε:Παίρνεις μια μαλακή μικρή θηκούλα ελάσματος,και τα βάζεις σε μια τσέπη,δεν είναι δα και τόσο πρόβλημα...
Τα φωτοχρωμικά είναι αντικειμενικά και επιστημονικά η καλύτερη overall λύση (εξού Ευρώπη Αμερική πάνε σφαιρα...),ωστόσο εντω στο Ελλάδα δεν αρέσουν εμφανισιακά...
Θέλουμε πουλ μουρ τρομάρα μας... :lol:

Νομιζω οτι ειναι ενα μεγαλο θεμα το κοστος. Οσο θα μου κοστισουν οι φακοι και ο σκελετος θα κοστιζαν μονο οι φακοι και θα ειχα το θεμα με την αποχρωση.

Επισης ψυχολογικα δεν με ενθουσιαζει το "ολα σε ενα". Αν συμβει κατι και σπασουν - χαθουν εισαι αοματος μεχρι να πας σπιτι σου να φορεσεις τα παλια
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#810844
vagmann έγραψε:Παίρνεις μια μαλακή μικρή θηκούλα ελάσματος,και τα βάζεις σε μια τσέπη,δεν είναι δα και τόσο πρόβλημα...
Τα φωτοχρωμικά είναι αντικειμενικά και επιστημονικά η καλύτερη overall λύση (εξού Ευρώπη Αμερική πάνε σφαιρα...),ωστόσο εντω στο Ελλάδα δεν αρέσουν εμφανισιακά...
Θέλουμε πουλ μουρ τρομάρα μας... :lol:

Με τον κατάλληλο σκελετό, είναι μια χαρά θεωρώ. Εγώ βέβαια είμαι και λίγο περίπτωση, γιατί μου αρέσουν οι περίεργοι (χρωματικά) σκελετοί, ο αγαπημένος μου και αυτός που φοράω και τώρα είναι λευκός.
:ninja:
Ο επόμενος θα είναι πάλι ή λευκός, ή κανένα κίτρινο ή κόκκινο, σίγουρα πάντως κάτι έντονο!
:lol:

Την θήκη που λες, ούτε με σφαίρες, προτιμώ τις τσέπες μου άδειες! Τώρα που συνήθισα και φωτοχρωμικά και πολυεστιακά, δεν υπάρχει εννοείται γυρισμός, όσο και να κοστίζουν, αυτά θ'αγοράζω.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#810856
Anonymous Founder έγραψε:Με τον κατάλληλο σκελετό, είναι μια χαρά θεωρώ.

Εκεί είναι το ζουμί.
Να βρεις ένα σκελετό που να σου κάνει τόσο ως "οράσεως" όσο και ως "ηλίου".
Αυτά που φοράς εσύ, λόγω σχήματος και όχι λόγω χρώματος, έχουν... διττό ρόλ :lol:

Για εμένα το μεγαλύτερο πρόβλημα [πέραν του ότι οι σκελετοί που γενικά μου αρέσουν σε ηλίου δεν θα μου άρεσαν για οράσεως και vice versa] είναι ότι σε πολλές περιπτώσεις εγώ φοράω ηλίου σε δραστηριότητες. οπότε ο σκελετός είναι πιο "σφιχτός", οι φακοί είναι τέτοιοι ώστε να σου προσφέρουν προστασία και από τον αέρα κλπ, που δεν παίζει να τα φοράς για οράσεως και δεν νομίζω να έχω δει να παίζουν ούτε σε φωτοχρωμικούς, ούτε εύκολα σε μυωπίας καν.

Το άλλο πρόβλημα είναι ότι σε μια άλλη κοινή δραστηριότητα -θάλασσα- θες να τα βγάζεις όταν μπαίνεις στο νερό. Εκτός κι αν είναι 100% πλαστικά όλα τα μέρη τους, που συνήθως πάλι μόνο σε "αθλητικά" ηλίου το βρίσκεις.

Οπότε για εμένα γενικά ηλίου πάνε με φακούς επαφής, γιατί αλλιώς περιπλέκεται πολύ η κατάσταση.
Άβαταρ μέλους
By otso
#810870
mjacob έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Με τον κατάλληλο σκελετό, είναι μια χαρά θεωρώ.

Εκεί είναι το ζουμί.
Να βρεις ένα σκελετό που να σου κάνει τόσο ως "οράσεως" όσο και ως "ηλίου".
Αυτά που φοράς εσύ, λόγω σχήματος και όχι λόγω χρώματος, έχουν... διττό ρόλ :lol:

Για εμένα το μεγαλύτερο πρόβλημα [πέραν του ότι οι σκελετοί που γενικά μου αρέσουν σε ηλίου δεν θα μου άρεσαν για οράσεως και vice versa] είναι ότι σε πολλές περιπτώσεις εγώ φοράω ηλίου σε δραστηριότητες. οπότε ο σκελετός είναι πιο "σφιχτός", οι φακοί είναι τέτοιοι ώστε να σου προσφέρουν προστασία και από τον αέρα κλπ, που δεν παίζει να τα φοράς για οράσεως και δεν νομίζω να έχω δει να παίζουν ούτε σε φωτοχρωμικούς, ούτε εύκολα σε μυωπίας καν.

Το άλλο πρόβλημα είναι ότι σε μια άλλη κοινή δραστηριότητα -θάλασσα- θες να τα βγάζεις όταν μπαίνεις στο νερό. Εκτός κι αν είναι 100% πλαστικά όλα τα μέρη τους, που συνήθως πάλι μόνο σε "αθλητικά" ηλίου το βρίσκεις.

Οπότε για εμένα γενικά ηλίου πάνε με φακούς επαφής, γιατί αλλιώς περιπλέκεται πολύ η κατάσταση.

Stis βουτιες απο βατηρα 10μ τι χρησιμοποιεις;
με το ψαροντουφεκο τι γινεται;

από Chris » 30 Μαρ 2023 20:36
Καθως σιχαινομαι τα φωτοχρωματικα και αυτο το λουκ σηριαλ κιλλα απο τα λιντλ που δινουν, να σας ενημερωσω και για μια ακομα προσεγγιση στο προβλημα:

Εχεις δει καραφλο με φωτοχρωματικα ;
και να τον κυνηγαει σκυλος;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#811722 Χθες το απογευμα παρελαβα τα νεα μου πολυεστιακα. Πηγα σπιτι με τα γυαλια τα παλια μετα απο συμβουλη της οπτικου, μιας και η κινηση των αντικειμενων στην περιφεριακη οραση ηταν "εντονη".

Πρωτη μερα προσαρμογης σημερα και εχω προβλημα μονο οταν γραφω στον υπολογιστη , γιατι κοιταζω το πληκτρολογιο και αναλογα που κοιταω καθαριζει/ θολωνει, οταν προσπαθω να κανω λεπτοδουλεια και οταν γυριζω πισω να παρκαρω (λες και στραβωσε ο κοσμος) :lol: :lol:

Τα γυαλια ειναι ΠΑΝΑΛΑΦΡΑ ακομα και με το κλιπ επανω, τοσο που επαθε πλακα η συζυγος που τα δικα της ειναι βαρια και την κουραζουν ( αλλα θα αλλαξει κι αυτη σε λιγες μερες ).

Αν και ειναι νωρις ακομα με εντυπωσιαζει το πως ειναι να κανεις ολες τις δουλειες με ενα ζευγαρι!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#811726 Νίκο βάλε ένα σκελετό με 2500 ευρώ μετά από έκπτωση,να του κοπούν οι εξυπνάδες. :shifty: