Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#578404 έχω παρατηρήσει ότι στο πλύσιμο (με νερό σκέτο εννοείται) ότι τα maui jim έχουν υδροφοβική επίστρωση πάνω και αφού στεγνώσει το νερό το λοιπό καθάρισμα με πανάκι είναι πανεύκολο

τεράστια διαφορά από οτιδήποτε άλλο είχα

επίσης τώρα που τα φοράω αρκετά και έξω, δεν νιώθω καθόλου το βάρος τους

το μόνο που με χαλάει είναι χαμηλά που καμπυλώνουν και μου παραμορφώνουν ελαφρώς την εικόνα όταν θέλω να προσέξω που να πατήσω, σε κάνα σκαλοπάτι πχ.. αλλά κατά τα άλλα άψογα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#578488 Είχα πάει στο ΙΚΑ τα Χριστούγεννα για τα 100€ των γυαλιών, πήρα πρωτόκολλο αλλά ακόμα να μπουν τα λεφτά.
Άβαταρ μέλους
By georgex72
#578489
Dimitris_P έγραψε:Είχα πάει στο ΙΚΑ τα Χριστούγεννα για τα 100€ των γυαλιών, πήρα πρωτόκολλο αλλά ακόμα να μπουν τα λεφτά.
Από το Νοέμβριο εμένα τα πιστωσαν τη Μ.Τεταρτη....

< PAD 4 >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#578496
QsisVTS έγραψε:έχω παρατηρήσει ότι στο πλύσιμο (με νερό σκέτο εννοείται)...
To νερό σκέτο μπορεί να έχει μικροσκόνες που καθώς μετά καθαρίζεις γκρατζουνάνε τις επιστρώσεις. Υπάρχουν κατάλληλα υγρά-πανάκια για το λόγο αυτό.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#578498 ναι μπορεί, αλλά ειδικά το καλοκαίρι έχω να κάνω με αλάτια και καθημερινό πλύσιμο

είναι βιώσιμο το θέμα ειδικό υγρό;

γυαλιά όρασης δεν φοράω, οπότε δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με το θέμα, έχω μείνει στο σκέτο νεράκι :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#578504 Εγώ χρησιμοποιώ καθημερινά για καθάρισμα, εδώ και χρόνια, αυτό (https://www.boots.com/boots-lens-cleane ... l-10174161) χωρίς πρόβλημα.

< >
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#579896 ...νερο και απαλο σαπουνακι(οχι πιατων) ειναι το καλυτερο καθαρισμα...Ταμποναριστά,με ενα χαρτι κουζινας,και το τελικο με ενα καθαρο πανακι μικροινων...
Οχι χημικα,ουτε ετοιμα νωπα πανακια τυπου lidl...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#579897 Εμένα ένας γυαλας ήταν πολύ κάθετα αρνητικός στο σαπούνι που έκανα μέχρι να μου το πει

Επίσης και τα γυαλιά που έχω τώρα στις οδηγίες λένε καθημερινό πλύσιμο (εννοούν από θάλασσα προφανώς) με νερό μόνο

Μια χαρά είναι το νερό
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#579908 Την μεγαλη ζημια την κανει το στεγνο καθαρισμα των γυαλιων γιατι τριβονται οι σκληροι κοκκοι της σκονης πανω στο κρυσταλλο.
Αν δεν εχετε κατι και πρεπει να τα καθαρισετε απαραιτητως, τουλαχιστον υγρανετε τα με τα χνωτα σας.
Το σκετο νερο διωχνει την περισσοτερη σκονη μεν αλλα δεν καθαριζει τα λιπη, με αποτελεσμα να θελουν περισσοτερο και ποιο δυνατο τριψιμο, με ολα τα αρνητικα που συνεπαγεται αυτο.
Ελαφρυ διαλυμα απορυπαντικου πιατων και καλο ξεπλυμα ειναι η καλυτερη λυση.
Επισης με οινοπνευμα οπως εχουν τα πανακια καθαρισμου αλλα πρεπει να το αντεχει ο σκελετος γιατι μερικοι με την χρηση αυτη, συν τω χρονω, θαμπωνουν και ασπριζουν.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#579919 Σχετικά με αυτό θα ξαναπώ ότι κάνει θαύματα ή υδροφοβικη/λιποφοβικη τι σκατα είναι επίστρωση

Φεύγουν όλα για πλάκα