Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#807098 όταν λέμε "πάτος του βαρελιου" πόσα χρόνια περιμένουμε να λειτουργούν απροβληματιστα???
τα top of the line?? πόσα. ώστε ίσως να αξίζει κάποιος να πάρει τον πάτο και σε μισό χρονικό διάστημα να πάρει άλλο με ανεβασμένα χαρακτηριστικά???

.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#807116 Δεν είναι μονό το πόσα χρόνια λειτουργούν απροβλημάτιστα αλλά το πόσο καλά πλένουν και με τι κατανάλωση, ησυχία, ζύγισμα κλπ.

@Zorz: ευχαριστώ, θα τα μελετήσω! Εγώ κλίνω προς Samsung, πρέπει να πείσω τον Πρωθυπουργό τώρα ότι είναι εξίσου καλά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#807120 Εμείς έχουμε ένα LG combo που μέχρι στιγμής έχει βγει πολύ καλό. Κόστος ήταν 430€ για το πλυντήριο και 680€ το στεγνωτήριο. Έχουν όλα τα features, εκτός από το αυτόματο απορρυπαντικό. Που όντως μπορεί να σου κάνει αρκετή οικονομία, αν λειτουργεί σωστά.
Τα περίεργα προγράμματα, ατμός, ψεκασμός κλπ, δεν τα θεώρησα απαραίτητα. Ατμό έχει το πλυντήριό μου, αλλά το έχω χρησιμοποιήσει σπάνια. Το Wi-Fi είναι καλό, αν θέλεις να κατεβάζεις διαφορετικά προγράμματα. Για μένα, καλό είναι να υπάρχει αυτή η ευκολία.
Τα 2400€ μου φαίνονται εκπληκτικά πολλά, θεωρώ πως μπορείτε να βολευτείτε πολύ καλά και με κάτι λιγότερο. Συμφωνώ κι εγώ πως η επιλογή θα πρέπει να είναι ή κάτι σε BSH ή κάτι σε Κορέα μεριά. Οι τελευταίοι, έχουν πολύ καλύτερη τεχνολογία, συγκρίσιμη μόνον με Miele νομίζω. Η τελευταία, είναι πανάκριβη σε αγορά και ακόμη πιο ακριβή σε βλάβες. Γενικώς, πλεονεκτούν σε ησυχία (όχι σε όλα τα μοντέλα).
Εδώ να σημειώσω κάτι: τα δικά μας, κάνουν θόρυβο μόνον στην έναρξη το πλυντήριο, όταν τραβάει το νερό (και κάποια στιγμή και στο ξέπλυμα προφανώς) η αντλία ακούγεται δεν ξέρω αν άλλοι κατασκευαστές το κάνουν πιο αθόρυβο. Το στεγνωτήριο, συνήθως κάνει μικρότερο θόρυβο από τους ήχους των ρούχων (φερμουάρ, κουμπιά κλπ) που χτυπούν τον κάδο.
Το απλούστερο κόλπο, είναι να βρίσκονται σε ένα χωριστό χώρο και να κλείνεις την πόρτα!
:lol:
Άβαταρ μέλους
By nikos
#807121 Στα πλυντήρια πολύ λίγα προγράμματα χρησιμοποιούμε:βαμβακερά,συνθετικά και κάνα πουλόβερ (γρήγορες πλύσεις έχουν όλα).
Εγώ τα τελευταία 20 χρόνια έχω χρησιμοποιήσει στο οικογενειακό κύκλο 3 candy και ένα brand.
Όλα δουλεύουν ακόμα και μεηδενικες βλάβες.
Οπότε "πάτος" δε λέγονται.
Για μένα βασικά χαρακτηριστικά είναι να πάρει κάποιος το λιγότερο 8αρι αν όχι 9αρι γιατί το μικρό δε γίνεται μεγάλο.
Όλες οι επώνυμες μάρκες καλές είναι οπότε ενα 8-9 από candy, pitsos, siemens, samsung....μια χαρά θα κάνει τη δουλειά του.
Θα βρεις από 350 έως 450 ευρώ αρκετά.
Δε χρειάζεται μια περιουσία.
Στεγνωτηριο έχω καλά λόγια για wirhpool και pitsos που χρησιμοποιω
Άβαταρ μέλους
By 224v
#807296 όταν τα top line, του πανάκριβου, όταν πάθουν βλάβη, κοστίζει η επισκευή όσο η τιμή του "πατου" καινούριου, δεν έχει νόημα η αγορά του top line. για Ελλάδα μιλάμε, εάν αλλού έχουν αλλά κόστη δεν γνωρίζω. Στην οικογενεια "πατους" εχουμε 30 χρόνια...

.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#807314
cabala10 έγραψε:ξερει κανεις κανα σοβαρο μαγαζι που να πουλαει μτχ πλυντηρια? αθηνα/πειραια
Τον Καρώνη στο Ίλιον έχω ακουστά. Δες και στον Κωτσόβολο στο Σείριο, έχει πάρει τ αυτί μου θετικό feedback
Άβαταρ μέλους
By 224v
#807352 στην Πειραιώς, ΝΕΤ Α.Ε.
www.servicenet.gr
info@servicenet.gr
Πειραιώς 245 Μοσχάτο.
τηλ.κεντρο 2104839300
κάνει εξουσιοδοτημενο σέρβις σε πολλές μάρκες αλλά έχει και συσκευές βήτα κατηγορίας, με κάποιο κτύπημα εξωτερικο κλπ την χρησιμοποιώ 20 χρονια. απόλυτα αξιόπιστη. μια επίσκεψη εκεί βρει κάποιος τι συσκευή έχουν, άμεσα και να την καπαρώσει!!! γιατί δείχνουν και σε μαγαζιά!!!!

.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#807385
egobrain έγραψε:
egobrain έγραψε:έκανα απόψυξη στο no-frost ψυγείο του σπιτιού (bosch) και εχω πρόβλημα τη θερμοκρασία που πιάνει πλέον στη συντήρηση.
έχει εσωτερικά δύο μοχλούς με τιμές 1-5. τους έβαλα στο 3 αρχικά και, όταν είδα ότι κρατάει πολύ χαμηλή θερμοκρασία 0-2 βαθμούς, πήγα να τους χαμηλώσω.
έλα που ο πρώτος -νομίζω ότι αφορά την κατάψυξη, είναι τέρμα πάνω- είναι σαν κολλημένος/παγωμένος και δεν περιστρέφεται :help:
τον δεύτερο (είναι δεξιά όπως στα περισσότερα ψυγεία) τον κατέβασα στο 2 και πλέον στο 1 αλλά δεν επηρέασε τη θερμοκρασία..
με πίεση κατάφερα να γυρίσω τον κολλημένο μοχλό απ'το 3 στο 1 αλλά ακόμα κρατάει θερμοκρασία 0..
κάποιος αισθητήρας βγήκε μάλλον νοκ άουτ!

saxon_747 έγραψε:Πιθανόν, όταν έκανες απόψυξη, να μη στέγνωσε εντελώς ο χώρος πέριξ του αισθητήρα, του διακόπτη κτλ και να ξαναπάγωσε μόλις το ψυγείο ξαναλειτούργησε. Ξανακάνε απόψυξη και βεβαιώσου ότι είναι 100% στεγνό. Αν έχει κάποια οπή αποστράγγισης εντός του ψυγείου, βάλε ένα εύκαμπτο σύρμα για να βεβαιωθείς ότι δεν έχει βουλώσει.

ξέχασα να γράψω την κατάληξη.
φορ δε χίστορι λοιπόν: έκανα 2η απόψυξη και παρατήρησα ένα πλαστικό κομμάτι που είναι βιδωμένο στο πάνω μέρος της συντήρησης. το έβγαλα (εκεί μέσα καταλήγει το καλώδιο του ρυθμιστή θερμοκρασίας) και, γέρνοντάς το, έπεσε μπόλικο νερό. εδώ είμαστε είπα, συγχαρητήρια μάνα που 'κανες τέτοιο γιο. τελικά παπάρια, πάλι γυρόφερνε στους μείον :vava:
ηρθε ο τέχνικος, άλλαξε τον αισθητήρα θερμοκρασίας και πλέον τζιτζί :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#807411
egobrain έγραψε:ηρθε ο τέχνικος, άλλαξε τον αισθητήρα θερμοκρασίας και πλέον τζιτζί :s_thumbsup

how much ??
Because στο τριμπούρδελο το AEG την 1η φορά πλήρωσα 150 και τη 2η 100ε .
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#807488
drdino έγραψε:Δεν είναι μονό το πόσα χρόνια λειτουργούν απροβλημάτιστα αλλά το πόσο καλά πλένουν και με τι κατανάλωση, ησυχία, ζύγισμα κλπ.

@Zorz: ευχαριστώ, θα τα μελετήσω! Εγώ κλίνω προς Samsung, πρέπει να πείσω τον Πρωθυπουργό τώρα ότι είναι εξίσου καλά

τωρα το ειδα
σοβαρα ομως λευκη συσκευη της samsung? :lol: τοσα και τοσα προβληματα βγαζουν απο κουζινες μεχρι ψυγεια οτι θες