Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#719627
Dodger έγραψε:Επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως είναι η πολυκατοικία. Μπαλκόνια δεν έχει; Τέντες στα μπαλκόνια; Δεν καλύπτουν το κάθε διαμέρισμα, ούτως ώστε ο καθένας να έχει στο μπαλκόνι του 2 ζαρντινιέρες, ένα τραπέζι με δύο καρέκλες, μια εξωτερική μονάδα αρκουδίσιον;;;


και βεβαια μπορεις να βαλεις τραπεζι απο γυφτο μαζι με σετακι καρεκλες.
το επιτρεπει ο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#719633 Τα φωτα τα αναβουν και τα σβηνουν ολοι μαζι ή οποτε θελει ο καθενας και γινεται το κτηριο ενα αισθητικο αισχος; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#719637 Στο πάτωμα μπαλκονιού ποιος θα καταλάβει ότι υπάρχει κλιματιστική μονάδα;;; Ποιος θα μπορεί να το δει; Αλλά επίπεδα πρόσφυσης ο κανονισμός :)

Απορία: τι ποσοστό απαιτείται βάσει καταστατικού για την αναθεώρησή του;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#719638
dimviii έγραψε:
Dodger έγραψε:Επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως είναι η πολυκατοικία. Μπαλκόνια δεν έχει; Τέντες στα μπαλκόνια; Δεν καλύπτουν το κάθε διαμέρισμα, ούτως ώστε ο καθένας να έχει στο μπαλκόνι του 2 ζαρντινιέρες, ένα τραπέζι με δύο καρέκλες, μια εξωτερική μονάδα αρκουδίσιον;;;


και βεβαια μπορεις να βαλεις τραπεζι απο γυφτο μαζι με σετακι καρεκλες.
το επιτρεπει ο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ. :rtfm:
Μπορείς να βάλεις τραπέζι γύφτου πάνω από την εξωτερική μονάδα κλιματιστικού για να την καλύψεις :)


< Note >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#719639
Serf έγραψε:Στο πάτωμα μπαλκονιού ποιος θα καταλάβει ότι υπάρχει κλιματιστική μονάδα;;; Ποιος θα μπορεί να το δει; Αλλά επίπεδα πρόσφυσης ο κανονισμός :) Απορία: τι ποσοστό απαιτείται βάσει καταστατικού για την αναθεώρησή του;

Να τη δει κάποιος δύσκολα. Να την ακούσει όμως, πολύ εύκολα.
80% είναι το ποσοστό.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#719640 Εμένα μου φαίνεται εξωφρενικό να είναι ο οποιοσδήποτε κανονισμός ισχυρότερος από την... πραγματικότητα.
Υπάρχουν ένα σωρό λύσεις για να λύσεις το πρόβλημα. Αν δεν έχει χώρο στην ταράτσα για την εξωτερική μονάδα, ας μπουν στο χώρο της pilotis.
Από το να υποφέρεις από την ζέστη, μην σου χαλάσει την αισθητική, κάθε άλλη λύση είναι προτιμότερη.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#719642 Χώρος υπάρχει, κι απ' ό,τι φαίνεται και λύση υπάρχει (αντικατάσταση της εξωτερικής μονάδας). Απλά κοστίζει.
Αν τώρα το 80% θεωρεί πως πρέπει να τροποποιηθεί ο κανονισμός και να μπουν εξωτερικές μονάδες, αντί να αναβαθμιστεί η υπάρχουσα εγκατάσταση, so be it.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#719645 τώρα που ο νομος επιτρέπει να έχει ο καθένας δικό του καλοριφέρ δεν μπορεί κάποιος να σταματήσει τη μονάδα στη ταράτσα και να βάλει δική του στο μπαλκόνι???. για ποια επιβάρυνση μιλαμε?? θα κλειση μια μοναδα και θα λειτουργεί άλλη. ποιος όρισε αυθερετα προφανώς τα btu των μονάδων και τις προδιαγραφές τους??? τους ρώτησαν οι κατασκευαστές αφού τους ενημέρωσαν περι των ικανοτήτων των μονάδων στη ταράτσα και η πλειοψηφία των 80% συμφώνησε??? πολύ αμφιβάλω!!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#719646
Scotch έγραψε:Απ' όλα αυτά έχει, πλην εξωτερικών μονάδων a/c.

Σύμφωνα με τον κανονισμό, που τηρείται ευλαβικά εδώ και 15 χρόνια, "κλιματιστικές μονάδες επιτρέπονται μόνο στο δώμα του κτιρίου, όπου καταλήγουν σωληνώσεις από κάθε διαμέρισμα".


Εχει και καποιο αλλο περιορισμο ο κανονισμος? Γιατι εγω διαβαζοντας σκετο το παραπανω, θα θεωρουσα πως επιτρεπεται να συνδεσω τις σωληνωσεις απο το δικο μου διαμερισμα, ανεξαρτητα, σε οτι γουσταρω. Ψυξη κρεοπωλειου ιδανικα :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#719648
Chris έγραψε:Εχει και καποιο αλλο περιορισμο ο κανονισμος? Γιατι εγω διαβαζοντας σκετο το παραπανω, θα θεωρουσα πως επιτρεπεται να συνδεσω τις σωληνωσεις απο το δικο μου διαμερισμα, ανεξαρτητα, σε οτι γουσταρω. Ψυξη κρεοπωλειου ιδανικα :lol:

Ναι, έχει τον περιορισμό ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις το διαμέρισμα για κατοικία (και όχι για εμπόριο κρεάτων :lol: ).
Άβαταρ μέλους
By Chris
#719650 Ναι βρε, προσπερνα το χιουμορ. Τι σε εμποδιζει στο δωμα στη σωληνωση του διαμερισματος σου να συνδεσεις μια εξωτερικη μοναδα πολλων btu και να ανεξαρτητοποιηθεις απο το χαζο συστημα που εχετε τωρα?
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#719653
Chris έγραψε:Ναι βρε, προσπερνα το χιουμορ. Τι σε εμποδιζει στο δωμα στη σωληνωση του διαμερισματος σου να συνδεσεις μια εξωτερικη μοναδα πολλων btu και να ανεξαρτητοποιηθεις απο το χαζο συστημα που εχετε τωρα?

Το σύστημα δουλεύει με νερό (fan coils). Η σωλήνωση αφορά τέτοιου είδους σύστημα και πρέπει να μπει ανάλογη εξωτερική μονάδα. Δεν με εμποδίζει τίποτα, αν έχω τα χρήματα να το αλλάξω και αν είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχω πρόβλημα και με την καινούργια. Το ίδιο ισχύει και για τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#719654
Chris έγραψε:Ναι βρε, προσπερνα το χιουμορ. Τι σε εμποδιζει στο δωμα στη σωληνωση του διαμερισματος σου να συνδεσεις μια εξωτερικη μοναδα πολλων btu και να ανεξαρτητοποιηθεις απο το χαζο συστημα που εχετε τωρα?


μαλλον δεν εχεις ιδεα απο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#719669 Είστε ήδη αναεξάρτητοι οπότε μπορείτε να αναβαθμίσετε/αλλάξετε εξωτερική μονάδα στην ταράτσα ο καθένας μόνος του. Αλλά αφού το σύστημα είναι γενικά λειτουργικό και το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο σε ακραίες συνθήκες ίσως είναι υπερβολή εκτός αν χαλάσει.
Σαφώς και μπορείτε να αλλάξετε τον κανονισμό έτσι ώστε να επιτρέπει εξωτερικές μονάδες αλλά μπορεί να περιορίζει την τοποθέτησή τους με τρόπο τέτποπν που να μην φαίνονται (δηλαδή να μπαίνουν χαμηλά μειώνοντας τον ωφέλιμο χώρο του μπαλκόονιού και όχι ψηλά κάτω από το από πάνω μπαλκόνι οπότε θα είναι ορατά απέξω). Κάτι τέτοιο θα πρέπει να ικανοποιήσει και τους πιο σκληροπυρηνικούς υπέρ της διατήρησης της εμφάνισης κλπ.
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#719670 O κανονισμος για το εξωτερικο του
κτηριου υπαρχει για να διατηρηθει
η αρχιτεκτονικη ταυτοτητα και ομοιομορφια ( οχι για την ταξη αλλα για τη διατηρηση της αξιας των διαμερισματων ).

Το διαμερισμα ειναι δικο σου η το νοικιαζεις ;

Νομιζω πρωτα φτιαχνεις κατι αποτελεσματικο και
μετα το προστατευεις με απαραβατους κανονες ...

Φερε μαστορα , τσεκαρε τους δυσκοιλιους αν εχουν κανει παρεμβασεις στις δικες τους μοναδες και τωρα το παιζουν υπερανω .
Ζητα αντιγραφο του κανονισμου ,αρθρο -αρθρο και βρες οποιαδηποτε αλλη παραβαση του κανονισμου και χρησιμοποιησε τη εναντιον τους

Αν τελικα μπορεις να κανεις παρεμβαση μονο στο δικο σου ,χτυπα ενα επαγγελματικο mitsubishi και καντο
μεσα κρεοπωλειο που σου ειπαν παραπανω


Στο σπιτι οι αλλοι ζουνε η το εχουν για εξωχικο ,airbnb κλπ;

Απλα δε γινεται να βασανιζεσαι και να πηγαινεις κουρασμενος στη δουλεια ...