Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#719575
KiloMeater έγραψε:
markvag έγραψε:Οι κανονισμοί είναι για να κάνουν τη ζωή μας πιο εύκολη. Όχι για να τηρούνται τυπολατρικά, τη στιγμή που δεν κάνουν τίποτε άλλο από το να δυσκολεύουν τη ζωή όλων!

Αυτο που περιγράφεις είναι να παρακάμψεις τον κανονισμό για να κανείς τη δίκη σου ζωή εύκολη στη υποθετικό σενάριο αγνοώντας τις επιπτώσεις στους άλλους
Εκεί έρχονται οι κανονισμοί για να μας προστατεύσουν από την αυθαίρετη ερμηνεία του καθενός που και ποσό επιτρέπεται να διευκολύνει τη ζωή του σε βάρος κάποιου άλλου.

+1
Όταν μάλιστα αυτός ο κάποιος που διευκολύνεται, στη συγκεκριμένη περίπτωση, είναι ένας υγιέστατος ελ *χδιστής και τίποτε παραπάνω.

edmond έγραψε:Σπύρο δλδ τώρα αυτή την ώρα που μιλάμε, αυτές τις -ιδιαίτερες- μέρες να πω, ΔΕΝ έχεις κλιματισμό σπίτι σου;

Δεν έχω από τις 2 περίπου το μεσημέρι μέχρι τις 6 το απόγευμα, όταν η εξωτερική είναι > 35℃ :metalo:
Ευτυχώς όμως υπάρχει καλή μόνωση, οπότε παλεύεται. Αύριο θα έρθει τεχνικός που ειδικεύεται σ' αυτά τα μηχανήματα, μήπως μπορεί να κάνει κάτι.

Στέγαση πάντως, έμαθα, δεν είναι εφικτή. Οι μόνες λύσεις που προκρίνονται είναι:
α) Αλλαγές στα ήδη υπάρχοντα μηχανήματα (αλλαγή fan, πλακέτας, ψύκτρας)
β) Αντικατάστασή τους με νέα.
Τελευταία επεξεργασία από Scotch και 02 Αύγ 2021, 16:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By g8777
#719576 Πώς θα επιβαρυνθούν οι άλλοι στην συγκεκριμένη περίπτωση Κιλο;;

45 κελσίου και σου χτυπάνε την πόρτα για παρεξήγηση επειδή έβαλες κλιματιστικό στο Άβατο.


Α ρε Έλληνα γίγαντα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#719577
g8777 έγραψε:Πώς θα επιβαρυνθούν οι άλλοι στην συγκεκριμένη περίπτωση Κιλο;;

45 κελσίου και σου χτυπάνε την πόρτα για παρεξήγηση επειδή έβαλες κλιματιστικό στο Άβατο.


Α ρε Έλληνα γίγαντα. :lol:
Είναι slippery path αυτό, αν είναι οκ για τους 45 γιατί δεν είναι οκ για 41, 39, 35,….;
Δεν ξέρω ποιος θα επιβαρυνθεί μπορεί και κανένας , μπορεί και πολλοί. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι στο χέρι μου να το αποφασίσω

Δεν είπα να αδρανήσει κανείς και να το πάρει μοιρολατρικά, πολλά μπορούνε να γίνουν από άβολο κουραστικό τρέξιμο να μαλωσεις πιθανως και οργανώσεις όλους για μια απόφαση μέχρι να παρανομήσεις και να κανείς ότι σου κατέβει , απλά στη τελευταία περίπτωση κάνε το συνειδητά χωρίς να βάζουμε μανδύα νομιμότητας . Και αν στραβώσει η φάση και πέσει και κάνα πρόστιμο , το παίρνουμε αντρίκια χωρίς κλάψα υποθέτω;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#719579 Τί λες; Ποιο πρόστιμο; :dizzy: Ας το ανάψει κάποιος και όταν έχει 11 κελσίου, πού επιβαρύνει τον άλλον πες μου. Μην πεις αισθητικά, για νεοέλληνες νεόπλουτους μιλάμε, πιθανόν πήγαν καλά οι δουλειές πριν 80 χρόνια.

Σε καμιά Αμερική βέβαια αν παρουσιαζόταν κάνα θέμα υγείας... εκεί να δείς "πρόστιμο". :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#719580 Υπάρχουν δύο ενδεχόμενα:
(1) Ο ενοικιαστής παραπονέθηκε στον ιδιοκτήτη για τη μη λειτουργία του κλιματισμού και ο τελευταίος τον προέτρεψε να εγκαταστήσει (ή ανέλαβε ο ίδιος να εγκαταστήσει) A/C
(2) Ο ενοικιαστής αποφάσισε, χωρίς ντη σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη, να εγκαταστήσει A/C

Σε καμία εκ των περιπτώσεων ο κανονισμός ΔΕ λειτουργεί απαγορευτικά για το συγκεκριμένο διαμέρισμα. Ο ιδιοκτήτης του έχει την (πιο κοστοβόρα ομολογουμένως) επιλογή να επισκευάσει/ αντικαταστήσει τον εξωτερικό μηχανισμό, κάτι στο οποίο ο κανονισμός ΔΕΝ του βάζει κάποιο εμπόδιο. Θα έπρεπε να το πράξει άμεσα εφόσον έχει ενοικιάσει κλιματιζόμενο διαμέρισμα. Και ως ιδιοκτήτης και τον κανονισμό γνώριζε και, ενδεχομένως, το πρόβλημα.

Ο ενοικιαστής από την άλλη, προφανώς και κοιτάει να φέρει το σπίτι στην κατάσταση που του το έταξε ο ιδιοκτήτης για να έχει "ανθρώπινες" συνθήκες: κλιματιζόμενο το νοίκιασε, κλιματιζόμενο θα φροντίσει να το κάνει εφόσον ο ιδιοκτήτης δε δίνει λύση.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#719582 Για μένα είναι ξεκάθαρη περίπτωση. Τζαμπαμαγκιας εννοώ από τους υπόλοιπους. Αμ τους ΞΕΚΩΛΙΑΣΑΝ στο κλέψιμο όταν τους έχτισαν το Παλατάκι (Ντιμπεκο μη γελάς!) από την άλλη ζητάνε και τα ρέστα όταν κάποιος πράττει το αυτονόητο ,να τοποθετήσει ένα σύστημα ψύξης ( ζωτικής σημασίας πλέον σε κάθε σπίτι). Τί να πεις.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#719586
markvag έγραψε: Πχ η μητέρα μου, λόγω καρδιάς, έχει σοβαρό θέμα με τον καύσωνα (και έχω χάσει και τη γιαγιά μου στον καύσωνα του '87). Δεν θέλω καν να σκεφτώ να πρέπει να μένει σε σπίτι χωρίς κλιματισμό τέτοιες μέρες, επειδή το υπάρχον, αισθητικώς "σωστό" σύστημα δεν δουλεύει και δεν με αφήνει ένας ξερός κανονισμός να το κάνω σωστό...


δεν νομιζω οτι αυτα που αναφερεις ειναι τοσο σοβαρα ωστε να παραβλεψουν τον ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ οι υπολοιποι ιδιοκτητες.


markvag έγραψε: Επίσης, προσωπικά μεταξύ του "σωστή εικόνα" και του "σωστή λειτουργικότητα" εννοείται προτιμώ το δεύτερο. Χωρίς ούτε καν σκέψη. Το ότι υπάρχει στην Ελλάδα AC που σταματάει να δουλεύει όταν κάνει ζέστη, ειλικρινά το βρίσκω εξωφρενικό!


να πας αλλου αμα δεν μπορεις χωρις κλιματισμο σε καυσωνα.
ο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ειναι σαφης.
Άβαταρ μέλους
By tzampo
#719594 Εδώ και μέρες ήθελα να ρωτήσω τι σοι πολυκατοικία είναι αυτή που δεν επιτρέπει εξωτερικά μηχανήματα ψυξης αλλά δεν ξέρω αν το επιτρέπει ο κανονισμός.
Τέτοια ντιζαινια έχει πια...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#719595
KiloMeater έγραψε:
markvag έγραψε:Οι κανονισμοί είναι για να κάνουν τη ζωή μας πιο εύκολη. Όχι για να τηρούνται τυπολατρικά, τη στιγμή που δεν κάνουν τίποτε άλλο από το να δυσκολεύουν τη ζωή όλων!


Αυτο που περιγράφεις είναι να παρακάμψεις τον κανονισμό για να κανείς τη δίκη σου ζωή εύκολη στη υποθετικό σενάριο αγνοώντας τις επιπτώσεις στους άλλους

Εκεί έρχονται οι κανονισμοί για να μας προστατεύσουν από την αυθαίρετη ερμηνεία του καθενός που και ποσό επιτρέπεται να διευκολύνει τη ζωή του σε βάρος κάποιου άλλου.



Όχι φυσικά. Θεώρησα πως ήμουν ξεκάθαρος. Εάν ένας κανονισμός κάνει τη ζωή όλων πιο δύσκολη, θα πρέπει όλοι να αποφασίσουν να τον αλλάξουν. :rtfm:

Στη δουλειά πχ είχαμε μερικούς κανόνες που είχαν καταντήσει να κάνουν τη ζωή δύσκολη στους πάντες, προσθέτοντας γραφειοκρατία. Ε, η επιλογή μεταξύ του α) κρατάω τον ηλίθιο κανόνα και γ@μιέται το σύμπαν γιατί "αυτό λέει ο κανόνας" και β) αλλάζω τον κανόνα σε κάτι που βολεύει όλους μας να ζούμε λίγο καλύτερα, νομίζω πως είναι no brainer.

Εκτός από τον στρατό βέβαια και ίσως καμία ξεχασμένη από θεούς και ανθρώπους δημόσια υπηρεσία.


Πχ 2, πριν 120 χρόνια υπήρχε νόμος πως κάθε αυτοκίνητο θα πρέπει να πηγαίνει πίσω από έναν πεζό που κρατάει κόκκινη σημαία για να προειδοποιεί τους υπόλοιπους. Για ένα διάστημα τηρήθηκε. Μετά όχι και καταργήθηκε. Ξέρεις γιατί καταργήθηκε αυτός ο νόμος; Γιατί ήταν χαζός. Και έκανε τη ζωή όλων πιο δύσκολη. Και ξεπεράστηκε από νέα δεδομένα.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο κανονισμός λέει όχι εξωτερικές μονάδες AC το μπαλκόνι κάθε διαμερίσματος. ΟΚ. Όμως αυτά στην οροφή δεν δουλεύουν το διάστημα που κυρίως θα έπρεπε να δουλεύουν (όταν κάνει πολύ ζέστη δηλαδή). Οι λύσεις;

α) Πληρώνεις ένα εξωφρενικό ποσό για αντικατάσταση
β) Δεν κάνεις τίποτα
γ) Πιθανώς κάνεις κάποιες αναβαθμίσεις (αν γίνονται)
δ) Αλλάζεις τον κανόνα για να μπορεί ο καθένας να βάλει ξεχωριστή μονάδα.

Απ' ότι καταλαβαίνω το α) δεν συζητιέται (και δεν μπορείς να αναγκάσεις κανέναν να ξοδέψει ένα σεβαστό ποσό με το ζόρι), το γ) το έχουν δοκιμάσει, αλλά δεν... Οπότε μένει το β) και το δ)... Προσωπικά στα @@ μου, καθώς στο σπίτι ποτέ δεν ανάβω AC όταν είμαι μόνος μου, αλλά ξέρω πως ο scotch υποφέρει με την Ελληνική ζέστη. Και πιθανώς δεν είναι μόνος στην πολυκατοικία. Οπότε, αν δεν επιτευχθεί συνεννόηση για να γίνει ΚΑΤΙ, έχεις να κάνεις με κολλημένους ανθρώπους. Που βάζουν μία τυπολατρία πάνω από την πραγματικότητα. Ε, τι να πω... αν αυτό είναι το σωστό, πάσο...


Πρέπει να καταλάβουμε πως οι νόμοι και οι κανόνες υπάρχουν για να υπηρετούν τους ανθρώπους και όχι το ανάποδο. Ιδίως σε μία τόσο μικρή κοινότητα όπως μία πολυκατοικία. Και προφανώς ο κάθε νόμος / κανόνας έρχεται για να ορίσει κάποια στάνταρ για μία ομαλή και εύρυθμη συμβίωση. Εάν όμως ξεπερνιέται από νέα δεδομένα, το να παραμένουμε προσκολλημένοι σε αυτόν, είναι το λιγότερο παράξενο κατ' εμέ. Εσύ αν δεις έναν ηλίθιο κανονισμό στη δουλειά, στο τμήμα σου, δεν θα τον αλλάξεις; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#719608
markvag έγραψε:Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο κανονισμός λέει όχι εξωτερικές μονάδες AC το μπαλκόνι κάθε διαμερίσματος. ΟΚ. Όμως αυτά στην οροφή δεν δουλεύουν το διάστημα που κυρίως θα έπρεπε να δουλεύουν (όταν κάνει πολύ ζέστη δηλαδή). Οι λύσεις;

α) Πληρώνεις ένα εξωφρενικό ποσό για αντικατάσταση
β) Δεν κάνεις τίποτα
γ) Πιθανώς κάνεις κάποιες αναβαθμίσεις (αν γίνονται)
δ) Αλλάζεις τον κανόνα για να μπορεί ο καθένας να βάλει ξεχωριστή μονάδα.

Απ' ότι καταλαβαίνω το α) δεν συζητιέται (και δεν μπορείς να αναγκάσεις κανέναν να ξοδέψει ένα σεβαστό ποσό με το ζόρι), το γ) το έχουν δοκιμάσει, αλλά δεν... Οπότε μένει το β) και το δ)...


Το α παίζει σαν σενάριο και είναι στο χέρι του κάθε ιδιοκτήτη να το κάνει (αυτό έπρεπε να είχε κάνει ο ιδιοκτήτης πριν νοικιάσει το διαμέρισμά του). Το β δεν παίζει, μιας και πολύ συχνά ασχολούμαστε με το γ, αλλά μάλλον ήρθε η ώρα να ασχοληθούμε με το α ή να αναζητήσουμε νέες γ :lol: . Το δ δεν παίζει με την καμία και ούτε πρόκειται ποτέ να παίξει (εκτός κι αν το α είναι πράγματι εξωφρενικό). Και όχι επειδή το λέω εγώ, αλλά επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει ικανή πλειοψηφία, αν δεν υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος (όπως το α).
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#719610 Μετα απο κατι τετοιες δημοκρατιες ερχονται οι δικτατοριες... :(
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#719620 Επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως είναι η πολυκατοικία. Μπαλκόνια δεν έχει; Τέντες στα μπαλκόνια; Δεν καλύπτουν το κάθε διαμέρισμα, ούτως ώστε ο καθένας να έχει στο μπαλκόνι του 2 ζαρντινιέρες, ένα τραπέζι με δύο καρέκλες, μια εξωτερική μονάδα αρκουδίσιον;;;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#719623 Απ' όλα αυτά έχει, πλην εξωτερικών μονάδων a/c.

Σύμφωνα με τον κανονισμό, που τηρείται ευλαβικά εδώ και 15 χρόνια, "κλιματιστικές μονάδες επιτρέπονται μόνο στο δώμα του κτιρίου, όπου καταλήγουν σωληνώσεις από κάθε διαμέρισμα".
Άβαταρ μέλους
By g8777
#719626
Dodger έγραψε:Επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως είναι η πολυκατοικία. Μπαλκόνια δεν έχει; Τέντες στα μπαλκόνια; Δεν καλύπτουν το κάθε διαμέρισμα, ούτως ώστε ο καθένας να έχει στο μπαλκόνι του 2 ζαρντινιέρες, ένα τραπέζι με δύο καρέκλες, μια εξωτερική μονάδα αρκουδίσιον;;;


Η διασημη πλεον πολυκατοικια ειναι η παρακατω:

https://www.google.com/maps/@37.9881846,23.7528262,3a,75y,12.55h,94.82t/data=!3m6!1e1!3m4!1suxUZrcuw6SIx1jlWkhPiFg!2e0!7i16384!8i8192