Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#707963 Χρησιμοποιω μια rowenta μπαταριας που και που, φασαρια πολλη, δεν ξερω αν κανει και αντιστοιχο καλο ρουφηγμα. Μεχρι 60-70τμ βγαζει μια φορτιση, κουραζει λιγο τον καρπο, αλλα βολευει πολυ στα δυσκολα σημεια η ελλειψη σωληνα, οπου χωραει μπαινει πανευκολα, δε χρειαζεται να στριβεις και να πολεμας με το σωληνα
Άβαταρ μέλους
By glf
#707973
Anonymous Founder έγραψε:Πάντως, το ότι κάηκε, σημαίνει πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή όχι; Δουλεύει το φουρνάκι; Γιατί αυτό το χαρτάκι είναι εκεί απλώς για να μην λερώνεται η κεραία των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων, άρα θα πρέπει να λειτουργεί κανονικά και χωρίς αυτό.
4€ πήρα ένα κομμάτι mica, έκανα πατρόν το κομμάτι που μαύρισε, το έκοψα με ψαλίδι και... έτοιμο.

Σκέφτομαι πόσες νοικοκυρές θα το είχαν πετάξει...
Άβαταρ μέλους
By italakias
#707975
theo13 έγραψε:
mirage έγραψε:Με καλώδιο ή με μπαταρία;
Δεν έχω εμπειρία με μπαταρία. Δε ξέρω αν βολεύουν από θέμα βάρους και αν βγάζουν ένα σπίτι 120τμ με μια φόρτιση αποτελεσματικά. Δεν λέω όχι πάντως.

.

Ολος ο πολιτισμενος κοσμος παντως,να ξερς αγοραζει με μπαταριες.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#707984 Δεν είναι τόσο λευκή συσκευή, αλλά αφορά ηλεκτρικά για το σπίτι και αφορά ένα συγκριτικό τεστ.

Αγόρασα πέρυσι λαμπάκια για το μπαλκόνι.
Έψαχνα αρκετά, ήθελα πυκνά και πολλά μέτρα και dimable. Βρήκα τελικά στο Amazon, κάτι κινέζικα με 50€ με καλές κριτικές, ήταν 13 μέτρα μήκος με 1500 led dimable. Τα άφησα μέχρι τώρα στο μπαλκόνι 6 μήνες. Τελικά σκούριασαν μερικά κ δεν άναβαν το 1/10. Εστειλα email και αντικατάσταση, τελικά μου επέστρεψαν το πόσο και όλα καλά.

Στο άλλο μπαλκόνι είχα 6 μήνες τα λαμπάκια του lidl, κάτι melinera, δεν έπαθαν τίποτα-σαν καινούρια είναι...


< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#707985 Σκούπα μπαταρίας στικ είναι πολύ βολική για τα καθημερινά ψιλά. Εκτός αν αρκεισαι στο ρομπότ για αυτά. Αν την θες για μια στο τόσο, για τα χοντρά δλδ, με μια ηλεκτρική θα σου βγει πιο φθηνά

Πέτρο υπάρχει τοπικό για φωτισμό και led
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#708006 Από την στιγμή που υπάρχει η ρομποτική, πρέπει να διαλέξεις τι χρήση θα κάνεις. Αν είναι την άλλη να την βάζεις σε όλο το σπίτι, η μπαταρία θα κουράσει, λόγω βάρους. Αν την θέλεις για τις γωνίες, πάρε με μπαταρία.
Να πω την αλήθεια, δεν έχω πεισθεί για την χρησιμότητα των σκουπών με μπαταρία τύπου στικ, και τις έχω σκεφτεί σαν αγορά, εναλλακτικά με τα φορητά σκουπάκια.
Όταν πχ πέσει κάτι από το τραπέζι, να μπορείς να το σκουπίσεις εύκολα. Εγώ σήμερα φωνάζω την ρομποτική και γι'αυτά! :lol:
Την άλλη, την χρησιμοποιούμε κάθε 2 εβδομάδες για την γενική που γίνεται στο σπίτι.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#708207 Ασχετο σχετικό αλλα το Lidl εχει σκουπα ρομποτ την αλλη εβδομαδα.
Τι και πως μη με ρωτατε δεν εχω ιδεα...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#709825 Το συζητουσαμε τις προαλλες στο θεμα του καφε, αλλα θεωρω πως εδω ειναι σωστοτερο

Μηχανακι παγκου που πριν χρονια που το ειχα χρησιμοποιησει τελευταια φορα εφτιαχνε μια χαρα καφε, πλεον βγαζει νεροζουμι, ενα δαχτυλο αφρος και ο καφες διαφανος

Δεν εχει χασει ευθυγραμμιση, ειναι ολοισιο, και φαινεται να εχει αρκετη ταχυτητα, δεν κολωνει, ουτε οπτικα ουτε στον ηχο. Αλλα με το που το αναβεις πιτσιλαει κοκκους στα τοιχωματα του ποτηριου, και μετα δε φαινεται να "πιανει" ποτε σωστα το μειγμα ωστε να το ομογενοποιησει, παραμενει σε μια κατασταση δινης για οση ωρα το αφησα. Εκει που καταληγω ειναι πως εχει χασει το σχημα του το πλαστικο ακρο που χτυπαει τον καφε, ισως να εχει καμπυλωσει προς τα πανω με τα χρονια, παιζει αυτο?
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#710115 Με τις επαγωγικές εστίες ξέρω ότι θέλεις να υπάρχει σίδερο στο σκεύος και ότι λειτουργεί δίνοντας ενέργεια>κινητικότητα>θερμότητα στα μόρια νερού οπότε εύκολα κάνεις μακαρονάδες και άλλα βραστά. Μπορείς όμως να τηγανίσεις πχ κεφτεδάκια ή να κάνεις stirfry λαχανικά ή τέτοια πράματα που δεν έχουν νερό;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#710116 Το μπέρδεψες με τα μικροκύματα, αυτά ζεσταίνουν τα μόρια νερού. Οι επαγωγικές εστίες το μέταλλο ζεσταίνουν.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#710128 χθες εψησα για πρώτη φορά 2 μπέργκερ στη γκριλιερα που έχει ο φούρνος μικροκυμάτων. που ήταν από Λιντλ. χρειάστηκε 15 λεπτά συνολικά. δεν είχα τη βάση για να τα βάλω κοντά στην οροφή. έτσι έβαλα δύο μεταλικα πιάτα αντικριστά και σηκώθηκε το επίπεδο.
τι συμφέρει τελικά, να τα ψήνεις σε πλάκα ηλεκτρική, σε Γκρίλ φούρνου, σε παλιού τύπου ψηστιέρα, από γεύση εννοώ

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#710136 Για μπέργκερ 5-10 λεπτά σε πλάκα ή τηγάνι αντικολλητικο είναι αρκετά.

Δεν χρειάζεται τόση πολυπλοκοτητα.

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#710167 ναι κάπως έτσι τα έφτιαχνα αλλά είπα μήπως η γεύση είναι πιο καλή!!!! με το Γκρίλ.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#710430
drdino έγραψε:Το μπέρδεψες με τα μικροκύματα, αυτά ζεσταίνουν τα μόρια νερού. Οι επαγωγικές εστίες το μέταλλο ζεσταίνουν.
Ναι, έτσι βγάζει νόημα. Οπότε τηγανίζουν κλπ κανονικά. Ευχαριστώ.