Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#791119 Μπουσε, επειδή βλέπω τελευταία αγοράζεις κουζινομηχανες, μπλέντερ, κουζίνες, φτιάχνεις κέικ κτλ, πες μου κάτι που θα παίξει ρόλο στην επιλογή σου: θα συγκατοικησεις με το μωρό; Ή εχεις ήδη προχωρήσει;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#791120
Giuseppe Busso έγραψε:Θα είστε τρελοί. Κατέβηκα και από τα 700.

Με 600 ταβάνι

Δηλαδή κάτω από τα μισά από ένα iPhone.
Το δικό μου σετ, που το ίδιο πήρε και ο ΝΠ, έκανε κάτω από 1000€.
Με 600€, δεν θα πάρεις κάτι καλό και θα το μετανιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#791128 Aπο την στιγμη που τρωτε εξω συνηθως τι να την κανετε την ακριβη κουζινα;
Άβαταρ μέλους
By nikos
#791146 Θα πάρεις κάτι με πυρόλυση και οι εστίες θα έχουν γύρω γύρω πλαίσιο για να τις προστατεύει. Παθών και μαθων.
Αφού θα είναι ανεξάρτητες οι εστίες και ο φούρνος δεν είναι απαραίτητο να είναι ίδια μάρκα.
Όντως η τριπλέτα έχει καλή αντιπροσωπεία σα σέρβις.

Υ.Σ. Αφού πήρες iphone από μένα είναι ΝΑΙ σε κάτι καλό και ποιοτικό σαν τη miele ένα πράγμα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#791173
otso έγραψε:τι παθατε ρε παιδια;

Σπάνε στις ακμές (και γωνίες) πολύ εύκολα αν πέσει πάνω τους κάτι βαρύ. Επιπλέον, καθαρίζονται και πιο δύσκολα. Είχε διαφορά 80€ και τα τσιγκουνεύτηκα τότε, γιατί τα έξοδα ήταν πολλά. Εννοείται, το μετάνιωσα ήδη, αλλά τώρα είναι αργά. Θα μείνει έτσι μέχρι να χαλάσει.
:s_hang
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#791178 Κανονικά θα έπρεπε να βυθίζονται εξ'ολοκλήρου στον πάγκο ώστε να έρχονται όλα περασιά σε μια λεία ευθεία με τον πάγκο και να μην εξέχουν ούτε ένα χιλιοστό. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#791179
Anonymous Founder έγραψε:
otso έγραψε:τι παθατε ρε παιδια;

Σπάνε στις ακμές (και γωνίες) πολύ εύκολα αν πέσει πάνω τους κάτι βαρύ. Επιπλέον, καθαρίζονται και πιο δύσκολα. Είχε διαφορά 80€ και τα τσιγκουνεύτηκα τότε, γιατί τα έξοδα ήταν πολλά. Εννοείται, το μετάνιωσα ήδη, αλλά τώρα είναι αργά. Θα μείνει έτσι μέχρι να χαλάσει.
:s_hang

Εναμιση χρονο μετα και κατι ειναι σαν καινουργιες. Δεν εχουν ουτε αμυχη. Δεν σερνουμε τα σκευη βεβαια πανω τους, ουτε τα κοπαναμε. Αν τις καθαριζεις μετα απο καθε μαγειρεμα και μαζευεις τυχον νερα απο βρασιμο αμεσως, ουτε στιγματα μενουν και καθαριζουν πολυ ευκολα.

Βεβαια και οι κεραμικες που ειχα τοσα χρονια μια χαρα αγρατζουνιστες ηταν και με ελαχιστους λεκεδες απο τον προηγουμενο αμπαλιδη :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#791182
Dimitris_P έγραψε:Κανονικά θα έπρεπε να βυθίζονται εξ'ολοκλήρου στον πάγκο ώστε να έρχονται όλα περασιά σε μια λεία ευθεία με τον πάγκο και να μην εξέχουν ούτε ένα χιλιοστό. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός.

Σωστός, αλλά αυτό θέλει ακριβό πάγκο και όχι τους φθηνούς από MDF που έχουμε οι περισσότεροι.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#791184
Anonymous Founder έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Κανονικά θα έπρεπε να βυθίζονται εξ'ολοκλήρου στον πάγκο ώστε να έρχονται όλα περασιά σε μια λεία ευθεία με τον πάγκο και να μην εξέχουν ούτε ένα χιλιοστό. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός.

Σωστός, αλλά αυτό θέλει ακριβό πάγκο και όχι τους φθηνούς από MDF που έχουμε οι περισσότεροι.



Νομίζω περισσότερο θέμα τεχνίτη είναι παρά κόστους πάγκου, είτε σε MDF είτε σε γρανίτη θεωρώ δύσκολο να βρεις μάστορα να σου κάνει το χείλος περιμετρικά με ακρίβεια χιλιοστού ώστε να κουμπώσει η εστία στο ίδιο επίπεδο.

Επιπλέον δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορεί να περάσει νερό μεταξύ πάγκου και εστίας αν τοποθετηθούν με αυτόν τον τρόπο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#791186 Ο γρανίτης θα κοπεί στο εργαστήριο. Αν έχεις σωστές διαστάσεις, υποθέτω πως γίνεται. Το αυτό και για το Corian (σε μια άλλη ζωή υποθέτω... :lol: ). To MDF ακόμη και να το κόψεις τέλεια, φοβάσαι μην γίνει χάλια, ξεφτίσει κλπ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#791190 Νομίζω ότι και οι εταιρείες οι διαστάσεις που δίνουν στα installation manuals ειναι για τοποθέτηση πάνω στον πάγκο, κάτι τέτοιο θυμάμαι από τα δικά μου.

Επιπλέον αντε κι έκοψαν τον γρανίτη, αν θες να αλλάξεις εστία για οποιονδήποτε λόγο κανείς δεν σου υπόσχεται ότι θα είναι ακριβώς ίδια η επόμενη.
Για τοποθέτηση πάνω στον πάγκο θεωρώ ότι υπάρχει κάποιο άτυπο standardization μεταξύ των εταιριών.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#791193
dimik έγραψε:Νομίζω ότι και οι εταιρείες οι διαστάσεις που δίνουν στα installation manuals ειναι για τοποθέτηση πάνω στον πάγκο, κάτι τέτοιο θυμάμαι από τα δικά μου.

Επιπλέον αντε κι έκοψαν τον γρανίτη, αν θες να αλλάξεις εστία για οποιονδήποτε λόγο κανείς δεν σου υπόσχεται ότι θα είναι ακριβώς ίδια η επόμενη.
Για τοποθέτηση πάνω στον πάγκο θεωρώ ότι υπάρχει κάποιο άτυπο standardization μεταξύ των εταιριών.

Ακριβως. Γενικα τα προτυπα αφορουν την τρυπα και το μεγιστο του βαθους. Στις εξωτερικες διαστασεις υπαρχουν μικροδιαφορες.

Κατω απο τις εστιες εχει λαστιχο για να μην περασουν νερα. Αν ειναι χωνευτες η υγρασια θα παραμενει και καποια στιγμη θα πιασει μουχλα.
Ωραιο να το βλεπεις αλλα μη πρακτικο