Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#719676 Σε κάθε περίπτωση, το πρόβλημα με την οποία δικαιολογημένη παραβίαση του κανονισμού είναι ότι διαφορετικές προτεραιότητες θέτει ο καθένας. Κάποιος μπορεί να θεωρεί την θερμοκρασιακή άνεση, κάποιος άλλος κάτι εντελώς άσχετο. Έστω ο αντιScotch δεν τοποθετεί A/C αλλά αποφασίζει να βάψει πράσινους τους τοίχους του γιατί το ατελείωτο λευκό του δημιουργεί ψυχολογικά θέματα (έχει OCD). Με τι "μούτρα" θα του πει κάτι αυτός με το A/C; Αλλαγή καταστατικού ή να τα σκάσουν οι ιδιοκτήτες για επισκευή.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#719680 α)

g8777 έγραψε:Η διασημη πλεον πολυκατοικια ειναι η παρακατω:

Εικόνα


Φίφυ

και βού: :adminpower: :offtopic:
υπάρχει κατάλληλότερο θέμα γι αυτό --> viewtopic.php?f=9&t=427
Άβαταρ μέλους
By markvag
#719704
taxidiwtis έγραψε:........ απαραβατους κανονες ...
...


Εκτός από κάτι "ου φονεύσεις" ή κάτι αντίστοιχο, δεν υπάρχουν απαράβατοι κανόνες. Ή μάλλον, δεν υπάρχουν κανόνες που δεν αλλάζουν.


Serf έγραψε:Σε κάθε περίπτωση, το πρόβλημα με την οποία δικαιολογημένη παραβίαση του κανονισμού είναι ότι διαφορετικές προτεραιότητες θέτει ο καθένας. Κάποιος μπορεί να θεωρεί την θερμοκρασιακή άνεση, κάποιος άλλος κάτι εντελώς άσχετο. Έστω ο αντιScotch δεν τοποθετεί A/C αλλά αποφασίζει να βάψει πράσινους τους τοίχους του γιατί το ατελείωτο λευκό του δημιουργεί ψυχολογικά θέματα (έχει OCD). Με τι "μούτρα" θα του πει κάτι αυτός με το A/C; Αλλαγή καταστατικού ή να τα σκάσουν οι ιδιοκτήτες για επισκευή.

< Note >


Δεν είναι το ίδιο φυσικά, αλλά ΟΚ
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#719708
sknipper έγραψε:Είστε ήδη αναεξάρτητοι οπότε μπορείτε να αναβαθμίσετε/αλλάξετε εξωτερική μονάδα στην ταράτσα ο καθένας μόνος του. Αλλά αφού το σύστημα είναι γενικά λειτουργικό και το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο σε ακραίες συνθήκες ίσως είναι υπερβολή εκτός αν χαλάσει.
Σαφώς και μπορείτε να αλλάξετε τον κανονισμό έτσι ώστε να επιτρέπει εξωτερικές μονάδες αλλά μπορεί να περιορίζει την τοποθέτησή τους με τρόπο τέτποπν που να μην φαίνονται (δηλαδή να μπαίνουν χαμηλά μειώνοντας τον ωφέλιμο χώρο του μπαλκόονιού και όχι ψηλά κάτω από το από πάνω μπαλκόνι οπότε θα είναι ορατά απέξω). Κάτι τέτοιο θα πρέπει να ικανοποιήσει και τους πιο σκληροπυρηνικούς υπέρ της διατήρησης της εμφάνισης κλπ.

:s_thumbsup


taxidiwtis έγραψε:O κανονισμος για το εξωτερικο του κτηριου υπαρχει για να διατηρηθει η αρχιτεκτονικη ταυτοτητα και ομοιομορφια ( οχι για την ταξη αλλα για τη διατηρηση της αξιας των διαμερισματων ).

Ακριβώς.

taxidiwtis έγραψε:Το διαμερισμα ειναι δικο σου η το νοικιαζεις ;

Δικό μου.

taxidiwtis έγραψε:Αν τελικα μπορεις να κανεις παρεμβαση μονο στο δικο σου ,χτυπα ενα επαγγελματικο mitsubishi και καντο
μεσα κρεοπωλειο που σου ειπαν παραπανω

Αυτή θεωρώ την επικρατέστερη λύση, με δεύτερη καλύτερη την αλλαγή του κανονισμού με τις προϋποθέσεις που προτείνει ο sknipper.

taxidiwtis έγραψε:Στο σπιτι οι αλλοι ζουνε η το εχουν για εξωχικο ,airbnb κλπ;

Μόνιμες κατοικίες είναι όλες.

taxidiwtis έγραψε:Απλα δε γινεται να βασανιζεσαι και να πηγαινεις κουρασμενος στη δουλεια ...

Σαφώς και δε γίνεται. Ευτυχώς βέβαια το πρόβλημα εμφανίζεται τα πολύ ζεστά μεσημέρια, που έχουμε ήδη φύγει για τις δουλειές όλοι.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#719725 Εφόσον έχεις ήδη fan coils για ψύξη θα βάλεις μια αντλία θερμότητας στην οροφή για αντικατάσταση της παλιάς μονάδας με προσοχή στα χαρακτηριστικά λειτουργίας της σε ότι αφορά τις εξωτερικές θερμοκρασίες και καθάρισες.

Νομίζω και καλύτερη ψύξη θα πετύχεις και θέρμανση και οικονομία.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#719740 Σωστός dimik.

Ήρθε σήμερα ο τεχνικός. Άλλαξε ένα εξάρτημα που ψεκάζει νερό σε κάποια σημεία της μονάδας που "ζορίζονται" με τη ζέστη, το οποίο έκλεισε τον χρόνο ζωής του. Ήδη το κλιματιστικό δουλεύει (βγάζει κρύο αέρα), ενώ διαφορετικά θα είχε σταματήσει με τέτοια ζέστη.

Αυτός μου πρότεινε να περιμένω, αφού η μονάδα δουλεύει ακόμη. Κι όταν τα παίξει, βάζω inverter. Όπου εκεί, είπε, υπάρχουν πολλές αξιόπιστες λύσεις. Κόστος άγνωστο προς το παρόν, αλλά θα μάθω.


< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#719741 Μετά από 30 χρόνια η μάνα μου επιτέλους συμφώνησε να αλλάξουμε το πλέον προβληματικό εντοιχιζόμενο ψυγείο της ...λόγο διαστάσεων περιορισμένες επιλογές ..τελικά καταλήξαμε σε LG
Ήρθε και ήταν ελαττωματικό Out of the box και έγινε αντικατάσταση
Ήρθε το δεύτερο και μετά από 10 μέρες ξεκίνησαν τα προβλήματα με την κατάψυξη και το αλάρμ να χτυπάει 3 φορές τη μέρα.
Με τα χίλια ήρθε ο τεχνικός και απεφάνθη πλακέτα ... Αφού περιμέναμε πάνω από μήνα η πολυπόθητη πλακέτα ήρθε και τοποθετήθηκε .... Τζιφος ξανά μάνα τα ίδια ...μετά από πάνω από 10 τηλ ταλαιπωρίας με τα κεντρικά της LG τους είπα ότι απαιτώ άμεση αντικατάσταση αλλιως θα πέσει πολύ δυσφήμηση. Τελικά δέχτηκαν και αναμένω εντός ημερών το καινούργιο ..πήρα ένα Πίτσος όταν έκανα ανακαίνιση προ 4ετιας το οποίο είναι απλά άψογο .... LG και μλκιες ..

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#719812 Ένα παλιό κλιματιστικό που είχε μείνει στο σπίτι από προηγούμενο, Midea 18000 btu αφού μύρισε καμμένο ηλεκτρικό το έκλεισα αλλά τελικά ακόμα και κλειστό έριξε την ασφάλεια οπότε το αποσύνδεσα. Κάποιος "φωτισμένος" ηλεκτρολόγος είχε συνδέσει το 18άρι στο μπαλκόνι με μπρίζα την οποία είχε παστώσει με σιλικόνη... Όταν λέω ότι το "αποσύνδεσα" σημαίνει κατέβασα ασφάλειες και μόχλευσα την μπρίζα με κατσαβίδι μέχρι να βγει σε κομμάτια από τον τοίχο.
Επειδή ήταν παλιό λέμε να μην ασχοληθούμε να δούμε αν σώζεται και να πάμε για κάτι φρέσκο, πάλι 18άρι.
Από μάρκες τι συνιστάτε; Ξέρω ότι Daikin, Mitsubishi είναι καλές αλλά ακριβές και κάτι άλλες δεν ξέρω αν θέλω να τις ξέρω (AUX, Arielli, Tesla κ.ά.) και ότι μάλλον Toshiba-Hitachi-Daewoo είναι κινεζιές αλλά τι γίνεται με τις γνωστές Toyotomi, Carrier, Fujitsu, GREE, Inventor, Panasonic. Και ναι ξέρω ότι κάποιες ιαπωνικές δεν είναι ιαπωνικές παρά μόνο στις κορυφαίες σειρές τους που δεν θα πληρώσω ή ότι καλή μάρκα δε σημαίνει ότι όλα της τα μοντέλα είναι καλά αλλά για πείτε μου σαν γενική εντύπωση προς τα που να κινηθώ ή ποια να αποφύγω.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#719815 Οι ανεβασμένες καταναλώσεις των 2 ψυγείων τους καλοκαιρινούς μήνες είναι λογικές λόγω της ζέστης;ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#719817 Απολύτως φυσιολογικό να αυξάνεται η κατανάλωση ενός ψυγείου το καλοκαίρι, αν και υπάρχει προφανώς άμεση σχέση με την θερμοκρασία του χώρου που βρίσκεται.
Κοίταξα και το δικό μου, και από τις 15kWh μηνιαίως την άνοιξη, έχει πάει στις 30kWh τον Ιούλιο, ενώ τον Αύγουστο παίζει να πάει και παραπάνω με τους καύσωνες.
Σημασία επίσης έχει πόσο γεμάτο είναι κάθε φορά, αλλά θεωρητικά αυτό δεν αλλάζει τόσο στο ίδιο σπίτι.
Προφανώς δεν κάνω κουμάντο στα του οίκου σου, αλλά έχοντας 2 ψυγεία, καις αυτή την στιγμή 3 φορές πάνω από εμένα που έχω ένα. Για τον Ιούλιο, 60kWh (90kWh vs. 30kWh) παραπάνω, που σήμερα κοστίζουν περίπου 60x0.15=9€, ενώ τον Μάιο η διαφορά ήταν λίγο μικρότερη σε χρήματα (17kWh vs. 52kWh=35kWh ήτοι 5.25€).
Στο έτος, με αναγωγή θα έλεγα γύρω στα 7€x12=85€ περίπου παραπάνω.
Δεν είναι και λίγα.
Εικόνα
Σημ: το πλυντήριο πιάτων παραπάνω είναι το παλιό, γι αυτό και η αυξημένη κατανάλωση. Ακόμη δεν έχω παραλάβει το καινούριο (παραγγελία τέλος Μαΐου!).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#719825 Ίσως, αλλά όταν κάποιος πει πως το στεγνωτήριο είναι "κακή συσκευή" γιατί καίει πολύ, μπορείς να του δείξεις το παραπάνω γραφικό.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#719832 Τα παραπάνω 2 ψυγεία είναι των γονιών μου. Εγώ έχω ένα, είναι η 1η φωτό. Στη 2η φωτό είναι το πλυντήριο και το στεγνωτηριο, ίδια πρίζα


ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#719846 Δεν αλλάζει κάτι στα συμπεράσματα πάντως, το δε ποιον ανήκουν τα ψυγεία. Πρόκειται για την πιο ενεργοβόρο συσκευή, μιας και δουλεύει διαρκώς. Γι αυτό και έχει νόημα να αγοράζουμε την πιο αποδοτική που φτάνει η τσέπη μας.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#719847 όπως είδα οι διαφορές είναι μικρες ώστε να πάρει κάποιος μικρο μέγεθος εξ αιτίας του ετήσιου κόστους, η απόδοση φυσικά έχει σημασία αλλά και ο χώρος επίσης

< Note >