Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#719398 Υπενθύμιση ότι η σφαγή τυπικά γίνεται προς τον ιδιοκτήτη, και όχι άμεσα προς τον ενοικιαστή. Καλά ξεμπερδέματα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#719399 Ναι, ναι, εννοείται. Κι έχουμε πολλά ράμματα για τη γούνα του.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#719400 Τόλμησε κάποιος να μην κάτσει να πεθάνει από τη ζέστη?
Εννοείται ότι θα φρόντιζα να το μετανιώνει για πάντα!
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#719401 Υπάρχουν και τα φορητά κλιματιστικά, που δεν απαγορεύονται από τον κανονισμό. Αλλά γι αυτό είναι οι κανονισμοί, για να τους παραβαίνουμε.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#719403
NickTG έγραψε:Τόλμησε κάποιος να μην κάτσει να πεθάνει από τη ζέστη?
Εννοείται ότι θα φρόντιζα να το μετανιώνει για πάντα!


με τι ασχολειται ο κοσμος...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#719406 Εξαρτάται πόσο φαν της ανομίας/αναρχίας/μπουρδέλου/customιάς είσαι.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#719407
Scotch έγραψε:Εξαρτάται πόσο φαν της ανομίας/αναρχίας/μπουρδέλου/customιάς είσαι.


ναι εννοειτε οτι πρεπει να υποστηριξεις τη |λογοκρισία| που σκεφτηκατε στη πολυκατοικια μεχρι τελους.
Ολοι οι υπολοιποι που εχουμε ερκοντισιο εχουμε ασχημα σπιτια,και ειμαστε φαν της ανομιας/αναρχιας/μπουρδελου/και καστομιας.
Συχηστηκα,παω να βαλω το ερκοντισιο στους 17.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#719408 Ο κανονισμός ίσχυε εξ' αρχής. Σε όποιον δεν άρεσε, μπορούσε να επιλέξει να πάει να αγοράσει/νοικιάσει αλλού. Το να έρχεται και να κάνει ό,τι γουστάρει (το a/c δεν είναι το μόνο), δεν είναι αποδεκτό. Παράλογο;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#719409
Scotch έγραψε:Υπάρχουν και τα φορητά κλιματιστικά, που δεν απαγορεύονται από τον κανονισμό. Αλλά γι αυτό είναι οι κανονισμοί, για να τους παραβαίνουμε.
Θορυβώδη και θέλουν μια κάποια "εγκατάσταση" στα κουφώματα για να λειτουργούν σχετικά σωστά. Αλλά είναι μια λύση.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#719411
Scotch έγραψε:Υπάρχουν και τα φορητά κλιματιστικά, που δεν απαγορεύονται από τον κανονισμό. Αλλά γι αυτό είναι οι κανονισμοί, για να τους παραβαίνουμε.


Υποθέτω πως προϋπόθεση για αυτόν τον κανονισμό θα είναι και να δουλεύει σωστά η υπάρχουσα εγκατάσταση.
Εγώ βέβαια για αυτό είπα ήδη πως δεν θα εμένα ποτέ σε πολυκατοικία.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#719412
Scotch έγραψε:Ο κανονισμός ίσχυε εξ' αρχής. Σε όποιον δεν άρεσε, μπορούσε να επιλέξει να πάει να αγοράσει/νοικιάσει αλλού. Το να έρχεται και να κάνει ό,τι γουστάρει (το a/c δεν είναι το μόνο), δεν είναι αποδεκτό. Παράλογο;

φτιαχτε τοτε τα μπουρδελα που αποφασισατε να βαλετε,ωστε να μην αναγκαζεται να σταζει το καλοκαιρι και να παραβαινει το κανονισμο.
Ουτε τα φτιαχνεται,αλλα ουτε ερκοντισιον θελετε.
Το αν ο αλλος δεν μπορει να κοιμηθει για να παει στη δουλεια του,η αν εχει προβλημα υγειας, πουτσα σας.Ο ''κανονισμος'' πανω απο ολα.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#719413
Scotch έγραψε:Ο κανονισμός ίσχυε εξ' αρχής. Σε όποιον δεν άρεσε, μπορούσε να επιλέξει να πάει να αγοράσει/νοικιάσει αλλού. Το να έρχεται και να κάνει ό,τι γουστάρει (το a/c δεν είναι το μόνο), δεν είναι αποδεκτό. Παράλογο;


Απόλυτα σωστό. Όμως, όσο δε λύνεται ένα χρόνιο σοβαρό πρόβλημα, αυξάνονται οι πιθανότητες κάποιος να παραβεί τον κανονισμό.

Σκεπάστε τους εξωτερικούς μηχανισμούς σε ένα ύψος που θα επιτρέπει τον αερισμό τους (π.χ., 2μ). Είναι σαν τα αυτοκίνητα: υπό σκιά έχουν τη θερμοκρασία περιβάλλοντος (π.χ., 40-41oC αυτές τις ημέρες). Υπό ήλιο μπορεί να είναι 10+ oC πάνω!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#719414
NickTG έγραψε:
Υποθέτω πως προϋπόθεση για αυτόν τον κανονισμό θα είναι και να δουλεύει σωστά η υπάρχουσα εγκατάσταση.
Εγώ βέβαια για αυτό είπα ήδη πως δεν θα εμένα ποτέ σε πολυκατοικία.


φρεσκοπαντρεμενος το 2002 μενω Δασος Χαιδαριου με 500 ευρω για 3αρι 75 τετραγωνικων 20ετιας.
Στο 5μηνο χαλαει ο ηλιακος.
περνω την σπιτονοικοκυρα το και το.
Το συμβολαιο δεν γραφει οτιτο διαμερισμα διαθετει ηλιακο μου λεει,οποτε δεν υποχρεουμαι να το φτιαξω.
Το συμβολαιο δεν γραφει επισης της λεω, οτι διαθετει μπαλκονοπορτες το διαμερισμα.Μπορω να τις παρω φευγωντας δλδ.
Δεν θα εχεις καποιο προβλημα?
να ναι καλα η γυναικα,με εκανε και αγορασα σπιτι,οποτε δεν θα εχω να ασχολουμαι με τετοιους τριμπουρδελους φαν της νομιμοτητας.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#719419
NickTG έγραψε:Υποθέτω πως προϋπόθεση για αυτόν τον κανονισμό θα είναι και να δουλεύει σωστά η υπάρχουσα εγκατάσταση.

Ναι, αλλά αυτό δεν σου δίνει το δικαίωμα να κάνεις ό,τι θέλεις. Πολύ απλά, έκανες κακή έρευνα αγοράς και κακώς δεν πήγες κάπου αλλού.
NickTG έγραψε:Εγώ βέβαια για αυτό είπα ήδη πως δεν θα εμένα ποτέ σε πολυκατοικία.

Κι εγώ μαζί σου.


dimviii έγραψε:
Scotch έγραψε:Ο κανονισμός ίσχυε εξ' αρχής. Σε όποιον δεν άρεσε, μπορούσε να επιλέξει να πάει να αγοράσει/νοικιάσει αλλού. Το να έρχεται και να κάνει ό,τι γουστάρει (το a/c δεν είναι το μόνο), δεν είναι αποδεκτό. Παράλογο;

φτιαχτε τοτε τα μπουρδελα που αποφασισατε να βαλετε,ωστε να μην αναγκαζεται να σταζει το καλοκαιρι και να παραβαινει το κανονισμο.
Ουτε τα φτιαχνεται,αλλα ουτε ερκοντισιον θελετε.
Το αν ο αλλος δεν μπορει να κοιμηθει για να παει στη δουλεια του,η αν εχει προβλημα υγειας, πουτσα σας.Ο ''κανονισμος'' πανω απο ολα.

Ναι, πρέπει να φτιαχτούν. Μέχρι εκεί. Τα άλλα είναι ακριβώς δικαιολογίες της βούρτσας που χρησιμοποιούνται και σε πολλές άλλες περιπτώσεις προκειμένου να κάνουμε ό,τι μας αρέσει. Όπως είπα και πιο πάνω, κακή επιλογή.

Serf έγραψε:
Scotch έγραψε:Ο κανονισμός ίσχυε εξ' αρχής. Σε όποιον δεν άρεσε, μπορούσε να επιλέξει να πάει να αγοράσει/νοικιάσει αλλού. Το να έρχεται και να κάνει ό,τι γουστάρει (το a/c δεν είναι το μόνο), δεν είναι αποδεκτό. Παράλογο;


Απόλυτα σωστό. Όμως, όσο δε λύνεται ένα χρόνιο σοβαρό πρόβλημα, αυξάνονται οι πιθανότητες κάποιος να παραβεί τον κανονισμό.
Σκεπάστε τους εξωτερικούς μηχανισμούς σε ένα ύψος που θα επιτρέπει τον αερισμό τους (π.χ., 2μ). Είναι σαν τα αυτοκίνητα: υπό σκιά έχουν τη θερμοκρασία περιβάλλοντος (π.χ., 40-41oC αυτές τις ημέρες). Υπό ήλιο μπορεί να είναι 10+ oC πάνω!

Συμφωνώ απόλυτα. Γι αυτό σκοπεύω αύριο να μάθω περισσότερα και να δω τι μπορούμε να κάνουμε.

Τώρα που είπες για τα αυτοκίνητα, η άλλη πονεμένη ιστορία είναι που δεν μπορούμε οι κάτοχοι εξωτερικής θέσης στάθμευσης να τη στεγάσουμε. Δεν το προβλέπει ο κανονισμός, δεν συμφωνούν όλοι για τη στέγαση, δεν γίνεται να αλλάξει ο κανονισμός. Έτσι απλά. Το σέβομαι όμως, όπως ευτυχώς και πολλοί άλλοι, και δεν φέρνω συνεργεία να στεγάσουν βράδυ τη θέση μου, όπως θα έκαναν κάποιοι μη φαν της νομιμότητας.

(έχουμε βγει πολύ off όμως)
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#719420
Scotch έγραψε:Ναι, αλλά αυτό δεν σου δίνει το δικαίωμα να κάνεις ό,τι θέλεις. Πολύ απλά, έκανες κακή έρευνα αγοράς και κακώς δεν πήγες κάπου αλλού.


Σε αυτό θα διαφωνήσω. Ο κανονισμός πιάνει και τις 2 πλευρές και όχι δεν είναι δικαιολογία.
Εφόσον θέλει κάποιος να ισχύει θα πρέπει να έχει φροντίσει να δουλεύουν όλα όπως πρέπει. Αν δεν το κάνει αυτό θα κάνω και εγώ ότι θέλω.