Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#719206 Ωραία. Το λύσαμε κι αυτό. Αν έχουμε και κάποια συγκεκριμένη πρόταση, ευπρόσδεκτη.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#719210 Τα fan coils που έχω πρέπει να είναι 120+
Το βράδυ ανάβουμε άλλου δωματίου, και πάλι το ακούμε.

Δεν βλέπω κι άλλη λύση. Συμβατικά κλιματιστικά (με εξωτερική μονάδα) απαγορεύονται από τον κανονισμό δια ροπάλου.

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#719214
mjacob έγραψε:60db μέσα στο δωμάτιο ε...


Το μεγαλύτερο μειονέκτημα τους!
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#719219
g8777 έγραψε:
mjacob έγραψε:60db μέσα στο δωμάτιο ε...

Το μεγαλύτερο μειονέκτημα τους!

+ άλλη μία ογκώδης συσκευή να "περιφέρεται"
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#719236 Εγώ θα προτιμούσα να ζεσταίνομαι. Για ύπνο κάνα ανεμιστήρα οροφής.

Τι θερμοκρασία έχετε δλδ μέσα στο σπίτι; Αν φροντίζεις ποτέ ανοίξεις κλείνεις κλπ νομιζω δεν πρπει να είναι τραγικά.
Στη χειρότερη θα προτιμούσα ανεμιστήρα.

Το βουητό τέτοιων συσκευών δεν παλεύεται.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#719238 Πριν λίγο (19:00) είχε 30 βαθμούς μέσα (36 έξω, στη σκιά). Κι έχουν από τις 14:00 περίπου που έχουν σταματήσει να βγάζουν κρύο. Παλεύεται.
Αν όμως τα παίξουν οριστικά (έχει συμβεί κι αυτό στο παρελθόν) και δεν έχουμε το πρωινό boost, θα αναγκαστούμε να ανοίξουμε οπότε μάλλον θα έχουμε ίδια θερμοκρασία μέσα-έξω.
Αν είναι τόσο μάπα, τι να πω... Απλά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στα fan coils και θα ήθελα να έχω κάτι να βγάζει κρύο αέρα για ώρα ανάγκης.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#719239 Ειναι αρκετα μάπα ναι. Εκτός από την υψηλή κατανάλωση, λόγω της κακής απόδοσης, εχεις και τον συμπυκνωτη μεσα στο σπίτι που κάνει απίστευτη φασαρία όταν ξεκινά και όταν λειτουργεί. Όπου συμπυκνωτης η εξωτερική μονάδα στα split.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#719266 Εγώ δεν κατάλαβα τι ακριβώς απαγορεύεται στον κανονισμό. Γενικώς, όλα τα κλιματιστικά; Ή το να βάλεις εξωτερική μονάδα;
Τα fan coils πώς δουλεύουν; Δεν έχουν καρότα εξωτερική μονάδα και αυτά κάπου; Υπάρχει αντλία θερμότητας ή όχι;
Αν πάρεις ένα σπλιτάκι που επιτρέπει μεγάλο μήκος σωληνώσεων και το βάλεις κάπου που δεν ενοχλεί, πχ στην ταράτσα.
Υπάρχουν συσκευές που φτάνουν και μέχρι 50 μέτρα εσωτερική - εξωτερική μονάδα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#719274 Αντλία θερμότητας, νομίζω πως δεν έχει. Είναι 15ετίας η όλη κατασκευή, οπότε αμφιβάλλω.
Οι εξωτερικές μονάδες των fan coils, μία για κάθε διαμέρισμα, βρίσκονται στην ταράτσα, την οποία καταλαμβάνουν πλήρως.
Αυτό που απαγορεύεται είναι οι εξωτερικές μονάδες έξω από κάθε διαμέρισμα. Και το να καταργήσεις τα fan coils ή να τα αντικαταστήσεις με κάτι άλλο, πολύ αμφιβάλλω αν επιτρέπεται. Όσοι τεχνικοί έχουν έρθει, το μόνο που προτείνουν είναι η αντικατάσταση των εξωτερικών μονάδων με πιο ανθεκτικές. Αλλά μιλάμε για κόστος που προσεγγίζει τα 10k.

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#719288 πόση απόσταση έχει η μονάδα στη ταράτσα από το διαμέρισμα?? τι εννοείς ότι μετά τις 14, δεν έχει κρύο?? σταματά η μονάδα στη ταράτσα?? για ποιο λόγο?? οι μονώσεις των σωλήνων μέχρι τα φαν κοϊλ είναι εντάξει?? σε Σπλιτ η απόσταση με το εξωτερικό τμήμα δεν πρέπει να είναι πάνω από 10 μέτρα και λίγη υψομετρική διαφορά.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#719295 Εγώ είμαι στο ισόγειο και η ταράτσα είναι ο τέταρτος όροφος. Αν η εξωτερική θερμοκρασία ανέβει πάνω από π.χ. 38 βαθμούς, η μονάδα πάνω σταματάει για λόγους ασφαλείας (για να μην καεί). Σε κάποιες περιπτώσεις πέφτει και η ασφάλειά της, οπότε πρέπει να ανέβουμε να τη σηκώσουμε για να ξαναδουλέψει (αφού πέσει η θερμοκρασία - δηλαδή αφού πια ο κλιματισμός μας είναι περιττός). Οι σωληνώσεις είναι εσωτερικές (από την κατασκευή). Δεν έχω ιδέα για τις μονώσεις, φαντάζομαι όμως ότι είναι οκ. Γενικά αποτελεί μεγάλη επιτυχία το σύστημα αυτό, με εξαίρεση το αισθητικό κομμάτι (επειδή δεν βλέπεις εξωτερικές μονάδες και επειδή οι εσωτερικές είναι σε σωστά σημεία τοποθετημένες και όχι όπου είσαι υποχρεωμένος για να βγαίνει εύκολα η εξωτερική μονάδα).
Άβαταρ μέλους
By 224v
#719297 καταλαβαινω ότι είναι σαν το δικό μας καλοριφέρ αλλά για το κρύο. τα ίδια σώματα βγάζουν και ζεστή προφανώς. το ότι σταματάνε στους 35!!! βαθμούς με ξεπερνάει. αυτά έχουν ανεμιστηρα και ψύχονται, όπως και τα Σπλιτ. γιατί να σταματάνε? ίσως είναι συστήματα για τη βόρειο Ευρώπη και έτσι είναι οι προδιαγραφές τους. οπότε με το να αλλάξουν την εξωτερική μονάδα φυσικά θα συνεχίζουν να παράγουν ψύξη.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#719300 Αυτό είπαν και οι τεχνικοί. Ότι είναι για άλλα κλίματα. Από την άλλη έλεγαν ότι έπρεπε να αντέχουν περισσότερο, αλλά δεν βοηθά και το σημείο που είναι τοποθετημένα (στον ήλιο, χωρίς στέγαση, με τοιχίο 2 μέτρων περιμετρικά οπότε ο χώρος μετατρέπεται σε κάμπριο φούρνο, κλπ).

< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#719304 Οι άλλοι πως τη βγάζουν με τη ζέστη; Πάνε στα εξοχικά τους και σε παρατήσαν μόνο σου ;