Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#395430
drdino έγραψε:Ναι αλλά 15 ευρώ!!!!!!!!!111111111 Σίγουρα περισσότερα από ένα κλασμένο αμορτισέρ ή diy αλλαγή του λαστιχου :lol:


Το λάστιχο κόστισε 20€, ξόδεψα 2 ώρες για κάτι φαινομενικά εύκολο, αλλά κόντεψα να πετάξω το πλυντήριο απο το μπαλκόνι: όταν έμπαινε το λάστιχο (το έλασμά-ελατήριο του βασικά) απο τη μια πλευρά, έβγαινε απο την άλλη. :rant:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#395436 To ξέρω, 2 ώρες από το χρόνο μου αξίζουν πολύ μα πολύ παραπάνω. Το έχω περάσει κι εγώ το μανίκι όταν έπρεπε να αλλάξω το λάστιχο στο πλυντήριο στο νησί και κανείς ντόπιος μάστορας δεν ήθελε να ασχοληθεί με πλυντήριο 20ετίας αλλά πρότεινε αντικατάσταση. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#395621
dimik έγραψε:έλα ντε, που είναι ένας κορσερ όταν τον χρειάζεσαι? :hmmm:

fubar.gr έγραψε:
mjacob έγραψε:Νομίζω σταθερό τηλέφωνο χρησιμοποιώ πλέον μόνο για κανά delivery σουβλάκια. Κι αυτό επειδή είχα πάρει μια φορά και έχουν τον αριθμό και βαριέμαι να ξαναδίνω στοιχεία :lol:

Και γώ για τον ίδιο ακριβώς λόγο :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Για τα σουβλάκια υπάρχει απλικέσιο: https://www.just-eat.co.uk/apps. :rtfm:

Dimitris_P έγραψε:Πάπλωμα μεγάλο (2x2 περίπου) μπορεί να πλυθεί σε οικιακό πλυντήριο; 8ρι ή 9ρι είναι το δικό μου. Το ψιλοφοβάμαι, αν και κάποια στιγμή είχα πλύνει μια χαρά την κουβέρτα ίδιου μεγέθους. :hmmm: Το χαρτί του παπλώματος πάντως λέει ότι μπαίνει στο πλυντήριο. Δεν φοβάμαι μη χαλάσει το πάπλωμα, αλλά το πλυντήριο.

Δες αν το πλυντήριο έχει πρόγραμμα για ογκώδη. Διαφορετικά, βάλ΄το σε κάποιο άλλο πρόγραμμα αλλά χωρίς στίψιμο. (Edit: άκυρο, είδα που γράφεις ότι δεν χωράει. Η συμβουλή ισχύει πάντως για μπουρνούζια κλπ)

g8777 έγραψε:Στο δικό μας του 2008 έχει έλεγχο πριν την έναρξη του προγράμματος πλύσης που ελέγχει το βάρος του κάδου.Λογικα όλα τα σύγχρονα πλυντήρια θα έχουν πλέον.

Έχουν.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#399263 120 ευρώ επισκευή πλακέτας και 40 ευρώ αλλαγή αντλίας αποχέτευσης σε εντοιχισμένο πλυντήριο πιάτων Neff επταετίας πως μας ακούγεται;
(μη εξουσιοδοτημενο service, περιλαμβάνεται παραλαβή, μεταφορά, εγκατάσταση κλπ.)
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#399490 Το δικό μου πλυντήριο πιάτων στάζει προς τη λεκάνη συλλογής νερού που έχει στο πάτωμα. Φταίει είτε η αντλία αποχέτευσης (~20 €) είτε η αντλία πλύσης (~100 €), με πιθανότερη τη 2η. Αν και μια φορά βρήκα και λιμνάζοντα νερά στον κάδο, που με κάνει να πιστεύω ότι ίσως φταίει η 1η, αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Θα δοκιμάσω να κάνω αυτοψία (=ξεβίδωμα πλαϊνού καπακιού και θέση σε λειτουργία) για να βρω τι φταίει και λέω να το αντικαταστήσω μόνος μου...δε νομίζω να είναι καμιά τρελή δουλειά.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#399491 Μηπως ειναι καμια "τσιμουχα" καπου? μηπως καπου εχει τσακισει/τρυπησει η σωληνα αποχετευσης? Ιδεες πεταω...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#399494 Η σωλήνα είναι ΟΚ.
Απ' ό,τι μου είπαν κατά 99% είναι οι εντός μιας εκ των δύο αντλιών τσιμούχες. Και κατά 99% οι τσιμούχες της αντλίας πλύσης, διότι στην αντλία αποχέτευσης σπάνια βγάζουν πρόβλημα. Δυστυχώς, απ' ό,τι φαίνεται, δεν μπορούν να αντικατασταθούν, πάει άκλαυτο όλο το μοτέρ. Εκτός αν μπορέσω να το λύσω κάπως και να τις αλλάξω...
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#399549 Οι ιονιστές καθαρίζουν την ατμόσφαιρα του σπιτιού ή είναι πεταμένα χρήματα? Επειδή μένω κέντρο και υπάρχει πλέον κ βρέφος σκέφτομαι αν θα ήταν καλό να πάρω έναν :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#399799
Kon5 έγραψε:Οι ιονιστές καθαρίζουν την ατμόσφαιρα του σπιτιού ή είναι πεταμένα χρήματα? Επειδή μένω κέντρο και υπάρχει πλέον κ βρέφος σκέφτομαι αν θα ήταν καλό να πάρω έναν :hmmm:


Πάρε αφυγραντήρα με ιονιστή αν είναι να μπεις σε έξοδα, με έναν σμπάρο 2 τρυγώνια.

Ο ιονιστής ρίχνει την σκόνη που αιωρείται.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#399802 Σίγουρα δεν έχει το κλιματιστικό του;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#399808 Ιονιστή δεν ξέρω δεν έχω δει σε κλιματιστικό, αφυγρανση έχουν αλλά τον χειμώνα ρίχνει την θερμοκρασία ενώ το καλοκαίρι το AC κάνει και αφύγρανση.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#399816 Πάμπολλα κλιματιστικά έχουν ιονιστή
Άβαταρ μέλους
By g8777
#400415 Μου χε αναφέρει εδώ και μια βδομάδα η 8777αινα ότι η σκούπα Miele δεν πατάει καλά κατά το σκουπισμα.
Μιας και βρήκα λίγη ώρα σήμερα, και αφού θέλω να πάρω το Seiko Turtle για το καλοκαίρι, αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο.
Το σκουπισμα ήταν όντως δύσκολο, σαν κάτι να σκαλωνε κάτω από το πελμα. Επιπλέον στα χαλιά άφηνε και γραμμή.
Γυριζω από κάτω....

Εικόνα
:s_shout :s_shout :s_shout

Το τρυπημα του πλαστικού σωλήνα να το καταλάβω. Αλλαχτηκε.
Το σπάσιμο των κουμπιών απασφαλισης να το καταλάβω. Αλλαχτηκαν.
2 φορές.
Το ξεβαψιμο του ψευτοινοξ χρώματος να το καταλάβω. Δεν αλλαχτηκε, είναι φυσιολογικό μας είπαν.
Αλλά να τρυπαει το πελμα λες και είναι βούτυρο;; Ούτε με με τις τρίχες περιμετρικά βγαλμενες δεν σώζεται, βρίσκει στο χαλί.
Οπότε;
Οπότε το μόνο λογικό συμπέρασμα είναι


















ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΑΚΙΝΕΙ ΜΑΪΜΟΎ MIELE. :omg:

Και όχι μόνο αυτό. Σε συζήτηση που είχα με τον dimviii καταλήξαμε ότι το ίδιο - προφανώς - κύκλωμα έχει επεκταθεί σε παμπολλα καταναλωτικά αγαθά.
Μαϊμού γερμανικά αυτοκίνητα, μαϊμού μίξερ, πλυντήρια, κουζίνες, ο.,τι μπορεί να φανταστεί ο καθένας. :rtfm:
Ελπίζω οι Γερμανικές εταιρείες να είναι ενημερες για τι ζήτημα, εδώ μιλάμε διασυρεται συστηματικά το όνομα τους.

Θα έπαιρνα το ανταλλακτικό, αλλά ποιος μου λέει ότι είναι το γνήσιο, πέραν της τιμής;; :hmmm:
Απ όσο καταλαβαίνω μπορεί να είναι και αυτό μαϊμού και να σκουριασει σε ένα μήνα. :s_hang