Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#685313 έχω δύο βαλιτσάκια από τα lidl με o-rings σε πάρα πολλά μεγέθη.
αν πρόκειται για o-ring τέτοιου στυλ https://pyrellas.gr/%CE%B5%CE%BE%CE%B1% ... 29x2-65mm-
(η διάσταση του συγκεκριμένου είναι άσχετη), τότε να προσπαθήσω να το αλλάξω. Τέτοιο στιλ είναι το λαστιχάκι;
Αν ναι, πώς ακριβώς βγαίνει-ξεβιδώνει το ρουξούνι; σε άλλες βρύσες υπήρχε ένα "δακτυλίδι" εξωτερικά από το σημείο που βιδώνει, που ξεβίδωνες αυτό και μετά έβγαινε το ρουξούνι. Εδώ όμως δεν βλέπω κάτι τέτοιο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#685315
ArrowsFA1 έγραψε:έχω δύο βαλιτσάκια από τα lidl με o-rings σε πάρα πολλά μεγέθη.
αν πρόκειται για o-ring τέτοιου στυλ https://pyrellas.gr/%CE%B5%CE%BE%CE%B1% ... 29x2-65mm-
(η διάσταση του συγκεκριμένου είναι άσχετη), τότε να προσπαθήσω να το αλλάξω. Τέτοιο στιλ είναι το λαστιχάκι;
Αν ναι, πώς ακριβώς βγαίνει-ξεβιδώνει το ρουξούνι; σε άλλες βρύσες υπήρχε ένα "δακτυλίδι" εξωτερικά από το σημείο που βιδώνει, που ξεβίδωνες αυτό και μετά έβγαινε το ρουξούνι. Εδώ όμως δεν βλέπω κάτι τέτοιο.
Συνήθως εκεί που είναι το σηματάκι ζεστό/κρυο είναι τάπα. Την βγάζεις και από κάτω θα έχει βίδα που βγαίνει το χερουλι.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#685316 το πρόβλημά μου όμως δεν είναι στην περιοχή του χερουλιού, αλλά πιο πάνω από αυτό, εκεί που δείχνει το βέλος...θα με βοηθήσει αυτό να αποσυναρμολογήσω το ρουξούνι;

edit τέτοια φάση πρέπει να είναι το δικό μου θέμα:
https://www.youtube.com/watch?v=6Hjcb5AXlkg

δε βλέπω καμια βίδα στη δικιά μου όμως. ωστόσο έχει δύο μικρές εγκοπές το 'δακτυλίδι' που δείχνει το βέλος, οπότε όντως πρέπει να ξεβιδώνει. και πιθανότατα να πρέπει να βγει το χερούλι για να μου δώσει 'χέρι'.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#685317 Νομίζω ότι από κάτω θα βρεις πρόσβαση αφού βγει ο μηχανισμός της βρυσης...

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#685319 Εχω ενα ηλεκτρικο σκουπακι με συρομενο διακοπτακι on/off (το κανεις μπρος-πισω με τον αντιχειρα). Απο την αρχη ηταν σκληρο αλλα πλεον εχει παραγινει το κακο. Η γυναικα μου δε μπορει πλεον να το ανοιξει με τιποτα με το ενα δακτυλο (οπως θα επρεπε). Ακομα κι εγω αν εχω την ελαχιστη υγρασια στον αντιχειρα επισης γλυστραει και ζοριζομαι.

Παιζει κανενα υλικο να το ψεκασω μπας και μαλακωσει λιγο? Μηπως καμια τζουρα WD-40? Ή θα υπαρξει προβλημα γιατι ολο και θα σταξει λιγο μεσα στο μηχανισμο/πλακετα που βρισκεται κατω απο το διακοπτακι?
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#685324 Καμιά μικρή σταγόνα λάδι μηχανής; Προσεκτικά μην εισχωρήσει μέσα, με οδοντογλυφίδα πχ.


< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#685327
George_Prix έγραψε:Εχω ενα ηλεκτρικο σκουπακι με συρομενο διακοπτακι on/off (το κανεις μπρος-πισω με τον αντιχειρα). Απο την αρχη ηταν σκληρο αλλα πλεον εχει παραγινει το κακο. Η γυναικα μου δε μπορει πλεον να το ανοιξει με τιποτα με το ενα δακτυλο (οπως θα επρεπε). Ακομα κι εγω αν εχω την ελαχιστη υγρασια στον αντιχειρα επισης γλυστραει και ζοριζομαι.

Παιζει κανενα υλικο να το ψεκασω μπας και μαλακωσει λιγο? Μηπως καμια τζουρα WD-40? Ή θα υπαρξει προβλημα γιατι ολο και θα σταξει λιγο μεσα στο μηχανισμο/πλακετα που βρισκεται κατω απο το διακοπτακι?

σπρει ηλεκτρικών επαφων ?
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#685329 Ετσι οπως ειναι, κατι θα σταξει σιγουρα μεσα για να γινει δουλεια και να γλυστραει καπως καλυτερα. Το θεμα ειναι αυτο που θα σταξει να μην κανει ζημια στις επαφες η στο μηχανισμο που εχει απο κατω...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#685330
bill33 έγραψε:
George_Prix έγραψε:Εχω ενα ηλεκτρικο σκουπακι με συρομενο διακοπτακι on/off (το κανεις μπρος-πισω με τον αντιχειρα). Απο την αρχη ηταν σκληρο αλλα πλεον εχει παραγινει το κακο. Η γυναικα μου δε μπορει πλεον να το ανοιξει με τιποτα με το ενα δακτυλο (οπως θα επρεπε). Ακομα κι εγω αν εχω την ελαχιστη υγρασια στον αντιχειρα επισης γλυστραει και ζοριζομαι.

Παιζει κανενα υλικο να το ψεκασω μπας και μαλακωσει λιγο? Μηπως καμια τζουρα WD-40? Ή θα υπαρξει προβλημα γιατι ολο και θα σταξει λιγο μεσα στο μηχανισμο/πλακετα που βρισκεται κατω απο το διακοπτακι?

σπρει ηλεκτρικών επαφων ?


Το ξερω οτι υπαρχουν ειδικα, αλλα τσιγκουνευομαι να αγορασω ολοκληρο μπουκαλι για ενα φσιτ καθε λιγα χρονια που θα χρειαστει να κανω. Για αυτο ρωτησα για το WD-40 που το εχω ηδη.

Αν ειναι να γινει ζημια με μια σταγονα WD-40, θα παω απεναντι στο συνεργειο να τους πω να μου κανουν ενα φσιτ με ειδικο σπρει που λογικα θα εχουν...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#685331 Δεν ανοίγει;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#685334
drdino έγραψε:Δεν ανοίγει;


Αν εννοεις ολο το σκουπακι, σιγουρα ανοιγει αλλα οχι απο μενα. 95% θα το καταφερω, αλλα θα με αγχωσει στα σιγουρα η διαδικασια και δεν ειμαι για τετοια :s_tongue

Και μην ξεχναμε οτι παντα καραδοκει το υπολοιπο 5% που θα το βγαλω BLR :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#685337 Παιδες το πηρα πανω μου το θεμα. WD-40. Γλυστραει πιο καλα κι απο καινουργιο τωρα :metalo:

Πλεον μενει να δουμε αν θα δουλευει μετα απο λιγες μερες :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#685339 μια χαρα ειναι το wd 40,δεν θα σου κανει ζημια.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#685347 Έχω στην άκρη του σπιτιού μου τους κλασσικούς σιδερένιους σωλήνες που ανεβαίνουν προς τα πάνω για τη ΔΕΗ και τον ΟΤΕ.
Έβαλα κάτι τεντες προ μηνός και περίσσεψε ένα σπρέι που είχαν φτιάξει τα παιδιά (ένα ωραίο μπεζακι). Επειδή όπου ναναι θα λήξει, μπορώ άραγε να βαψω τους σωλήνες με αυτό; Ή απαγορεύεται ξέρω γω;
Επίσης αν τους βαψω, χρειάζεται άραγε τριψιμο και τέτοιου είδους μπελάδες; ή απλά τους ψεκαζω και τους βαφω; (αφού απλά τους καθαρίσω πρώτα από τυχόν σκόνη)
Άβαταρ μέλους
By nEK
#685356 Εινια γαλβανιζε, θα χρειαστουν ασταρι οποτε δεν θα πιασει η μπογια. Βαψε καλυτερα κατι αλλο, πχ τις ζαντες... :P