Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#769037 Υπάρχει το σημείο όπου σφραγίζει την επικοινωνια καζανάκι-λεκάνη όταν σηκώνεται τέρμα πάνω το φλοτερ. Είτε το τζιμουχακι θέλει αλλαγμα, είτε έχει φύγει από τη θέση του είτε θέλει ρεγουλαρισμα το φλοτερ ώστε να το ασφαλίζει τελείως.
Φαντάζομαι μόνο το φλοτερ άλλαξε και όχι εκείνο το σημείο.

.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#769042 +1 σε αυτο που λεει ο πανος απο πανω (see what I did there :lol: )
ειχα κι εγω ενα ψιλοπαρομοιο προβλημα και ειχε χαλαρωσει η βαση του κεντρικου σωληνα, το ρακορ που το συνδεει με την οπη. Αλλαξα το τσιμουχακι, το εσφιξα και δεν ειχε ξανα ροη
Άβαταρ μέλους
By JOHNM
#769057 "Ανοιγω το καπακι και οντως ετρεχε ( το σημειωσα με κυκλο στη φωτο), χωρις ομως εμφανη διαρροη εντος λεκανης."

Εμφανη διαρροη μεσα στη λεκανη θα δεις οταν το υψος του νερου μεσα στο καζανακι υπερβει το σημειο της υπερχειλισης, τοτε το νερο θα μπει μεσα στον σωληνα της υπερχειλισης και θα βγει μετα μεσα στην λεκανη.Οπως ειπαν και οι πιο επανω καποια τσιμουχα ισως τα εχει παιξει.
Ενα λυσιμο και μια επιθεωρηση σε αυτες ειναι αναγκαιο.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#770832 Φτιαχνω ενα καλυμμα για εξωτερικη μοναδα αιρκοντισιον. Βασικα ενα ξυλινο κουτι, η μοναδα ειναι στο πατωμα. Του ανοιγω οσες τρυπες μπορω στην περιοχη του ανεμιστηρα. Θεωρειτε πως χρειαζεται τρυπες και αλλου? Θα εχει και γυρω στους 10 ποντους κενο κατω, θα ακουμπησει σε βασεις το κουτι. Επισης, ειναι αρκετα μεγαλυτερο απο τη μοναδα, 100x70x50 vs 80x60x25
Άβαταρ μέλους
By glf
#770834 Αν κόψεις την ελεύθερη ροή αέρα τότε θα καις τζάμπα ρεύμα. Πίσω από τον ανεμιστήρα, στην απέναντι μεριά που είναι οι κυψέλες δεν πρέπει να κλείσει ΚΑΘΟΛΟΥ.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#770845 Οκ, ευχαριστω και τους 2, ειστε ξεκαθαροι. Δε θελω, αλλα πρεπει, δεν υπαρχει αλλη λυση. Παμε στο πλαν μπι λοιπον, αφαιρω μεγαλες επιφανειες ξυλου και απο τις 2 πλευρες του κουτιου και αντικαθιστω με σκληρη μεταλλικη σιτα.

@glf με μια προχειρη ματια γυρω μου, οσα ειναι κρεμασμενα σε τοιχους στη γειτονια, το πολυ 10 ποντους αποσταση εχουν οι κυψελες απο τον τοιχο. Κι εμενα τοσο θα εχει απο το κουτι, μπορει και παραπανω. Και απειρες τρυπες/σιτα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#770846
Chris έγραψε:Οκ, ευχαριστω και τους 2, ειστε ξεκαθαροι. Δε θελω, αλλα πρεπει, δεν υπαρχει αλλη λυση. Παμε στο πλαν μπι λοιπον, αφαιρω μεγαλες επιφανειες ξυλου και απο τις 2 πλευρες του κουτιου και αντικαθιστω με σκληρη μεταλλικη σιτα.

@glf με μια προχειρη ματια γυρω μου, οσα ειναι κρεμασμενα σε τοιχους στη γειτονια, το πολυ 10 ποντους αποσταση εχουν οι κυψελες απο τον τοιχο. Κι εμενα τοσο θα εχει απο το κουτι, μπορει και παραπανω. Και απειρες τρυπες/σιτα

Γιατί ξύλινο κουτί και όχι με τρυπιτή λαμαρίνα; https://www.google.com/search?q=%CF%84% ... e&ie=UTF-8
Άβαταρ μέλους
By Chris
#771125
bill33 έγραψε:
Chris έγραψε:Οκ, ευχαριστω και τους 2, ειστε ξεκαθαροι. Δε θελω, αλλα πρεπει, δεν υπαρχει αλλη λυση. Παμε στο πλαν μπι λοιπον, αφαιρω μεγαλες επιφανειες ξυλου και απο τις 2 πλευρες του κουτιου και αντικαθιστω με σκληρη μεταλλικη σιτα.

@glf με μια προχειρη ματια γυρω μου, οσα ειναι κρεμασμενα σε τοιχους στη γειτονια, το πολυ 10 ποντους αποσταση εχουν οι κυψελες απο τον τοιχο. Κι εμενα τοσο θα εχει απο το κουτι, μπορει και παραπανω. Και απειρες τρυπες/σιτα

Γιατί ξύλινο κουτί και όχι με τρυπιτή λαμαρίνα; https://www.google.com/search?q=%CF%84% ... e&ie=UTF-8


Εικόνα

Και τωρα μενει λιγο βερνικι και να κλεισω τις τρυπες με καποια δυσκαμπτη σιτα
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#771139 Ποιος ο λόγος αν επιτρέπεται; Σε ρώτησε κι άλλος, αλλά δεν απάντησες ξεκάθαρα. Αν πάντως είναι για να μη βρέχεται, ή για τπτ πιτσιρίκια, δεν έχεις θέμα. Δεν παθαίνει τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#771198
Dodger έγραψε:Ποιος ο λόγος αν επιτρέπεται; Σε ρώτησε κι άλλος, αλλά δεν απάντησες ξεκάθαρα. Αν πάντως είναι για να μη βρέχεται, ή για τπτ πιτσιρίκια, δεν έχεις θέμα. Δεν παθαίνει τίποτα.


Ειναι σε βεραντα που παιζουν πιτσιρικια, και εχει κατασκουριασει, θα γινει κανα ατυχημα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#771206 Και έτσι να τ'αφήσεις χωρίς επιπλέον σίτα καλά δεν είναι;
Πάντως στο skroutz που έριξα μια ματιά ξεφεύγουν σε τιμές!

https://www.skroutz.gr/c/4179/axesouar- ... er_dir=asc
Άβαταρ μέλους
By Chris
#771207 Οχι βεβαια, ολοκληρο περναει το πιτσιρικι απο την τρυπα, ποσο μαλλον ενα χερι. Τα ειδα κι εγω στο σκρουτζ να παρω καμια ιδεα, για επαγγελματικους χωρους ειναι κυριως

Η πλακα ειναι πως το ειδε ενας φιλος μου και μου ζητησε να του φτιαξω παρομοια "σπιτακια" για ενα παιδοτοπο σε κατι ενοικιαζομενα :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#771216 Αν πάρεις μια απλή σίτα (κουνουπιών) καλής ποιότητας όμως από αλουμινά και την βάλεις με καρφωτικό ;