Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JOHNM
#765768 "Τι περιοχή είσαι και έβαλες αντιπαγωτική κάνουλα(μπλέ χερούλι);"

Στον εξωτικο Ευοσμο!
Η οικοδομη ειναι του 2000 και ολα τα υδραυλικα ειναι για τον π...τσο.
Η βρυση του μπαλκονιου δεν ειχε καποιο διακοπτη (εσωτερικα του σπιτιου) για να κλεινει.Ετσι αν παθαινε κατι θα επρεπε να κλεισω ολα τα νερα του σπιτιου.Οποτε την αλλαξα και θεωρησα σωστο αφου ειναι σε εξωτερικο χωρο να βαλω μια αντιπαγωτικη.Επισης προσθεσα και εναν διακοπτη απο πισω της ωστε να μην χρειαζεται να κλεινω τον γενικο του σπιτιου σε περιπτωση βλαβης η αλλαγης.
Άβαταρ μέλους
By JOHNM
#765771 "Στην είσοδο του νερού στο σπίτι το σωστό είναι να υπάρχει το πρώτο φίλτρο και μετά μειωτηρας πίεσης που να εξασφαλίζει ότι η πίεση του δικτύου δε θα περάσει στο οικιακό μας δίκτυο αν είναι πάνω απο πχ 4-5. Εγω το έχω στο.. 3,5"

Εδω ο μαστορας δεν ειχε βαλει ενα βανακι για να κλεινει την παροχη του κρυου νερου στο μποιλερ (οπως και για την βρυση του μπαλκονιου) θα εβαζε μειωτες.
Σου λεει 17 διαμερισματα, αν δεν βαλω 17 βανακια στα μποιλερ και αλλα 17 για τις βρυσες στο μπαλκονι κερδος ειναι.
Ο δε χωρος με τα υδρομετρα εχει γινει παρκινγκ ποδηλατων, αν θελω να κλεισω την κεντρικη βανα του σπιτου πρεπει να βγαλω εξω 4-5 ποδηλατα και μετα να μπορεσω να την φτασω.
Άβαταρ μέλους
By JOHNM
#765778 "Εντυπωσιακό όντως σαν διαφορά μεγέθους, αλλά το ενδιαφέρον είναι αν αυτή η διαφορά μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στα κυκλώματα του σπιτιού. Γιατί αν όχι, δεν είναι πρόβλημα."

Γενικα ολη ηοικοδομη ειχε προβλημα με τα υδραυλικα.Και σε μενα πριν μερικα χρονια ειχε διαρροη η σωληνα ppr η οποια εδινε νερο στο καζανακι.Απο το πατωμα πηγαινε στον τοιχο και απο τον τοιχο το κλασικο σπιραλ στο καζανακι.
Εβγαλε υγρασια στο διπλα διαμερισμα και ευτυχως χρειαστηκε να βγαλουμε μονο δυο πλακακια απο το δαπεδο και πεσαμε ακριβως στο σημειο που ειχε ξεκολλησει η ppr.
Προσωπικα τα 6 bar δεν με τρομαζουν αρκει να μεινουν εκει, για να εχω ομως πιο καλη εικονα νομιζω οτι οι μετρησεις θα πρεπει να γινονται σε ολη την διαρκεια του χρονου και οχι περιστασιακα οπως εκανα σε μια μερα μονο.
Σκεφτομαι να παρω ενα ακομη μπαρομετρο και να το τοποθετησω μονιμα αναμεσα στον διακοπτη και στην βρυση για να μην χρειαζεται καθε φορα να το βιδωνω και να το ξεβιδωνω.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#765892 ερωτηση ηλεκτρολογικης φυσεως για τους γνωριζοντες

Τωρα τελευταια οταν αναβω το θερμοσιφωνα, μου σκαει μια αναπαισθητη μυρωδια, σαν καμενο πλαστικο.
Δεν ειναι εντονη, δλδ περιοριζεται στον πινακα και φυσικα σταματα μολις κλεισω το θερμοσιφωνα. Δεν ξερω αν το εκανε παντα, δεν εδωσα ποτε σημασια
Δεν αντιμετωπιζω καποιο ηλεκτρολογικο προβλημα στο σπιτι και συνήθως προσεχω να μην εχω ταυτοχρονα μεγαλα φορτια
Φωναζω ηλεκτρολογο η οχι?
Άβαταρ μέλους
By bill33
#765893
Geralt έγραψε:ερωτηση ηλεκτρολογικης φυσεως για τους γνωριζοντες

Τωρα τελευταια οταν αναβω το θερμοσιφωνα, μου σκαει μια αναπαισθητη μυρωδια, σαν καμενο πλαστικο.
Δεν ειναι εντονη, δλδ περιοριζεται στον πινακα και φυσικα σταματα μολις κλεισω το θερμοσιφωνα. Δεν ξερω αν το εκανε παντα, δεν εδωσα ποτε σημασια
Δεν αντιμετωπιζω καποιο ηλεκτρολογικο προβλημα στο σπιτι και συνήθως προσεχω να μην εχω ταυτοχρονα μεγαλα φορτια
Φωναζω ηλεκτρολογο η οχι?

Μπορεί να θέλουν σφίξιμο τα καλώδια στον διακόπτη.
Αν το έχεις με τέτοια πράγματα δεν είναι δύσκολο να το κάνεις μονος σου.
ΠΡΟΣΟΧΗ !!! ΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ!!!
Άβαταρ μέλους
By glf
#765894 Άμεσα να το δεις ή φέρε ηλεκτρολόγο. Μυρίζει καμμένο;;;; Μη το ξαναναψεις (για ώρα) προν το βρείτε τι φταίει.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#765991 Σχετικά με την πίεση του νερού που έρχεται από το δρόμο στο κτίριο, πώς ρυθμίζεται; Έχουν δηλαδή κάποιες κεντρικές αντλίες και κάποια σημεία ελέγχου πίεσης για να αποφασίσουν για το πόσο να δουλεύουν οι αντλίες ή είναι πάντα τόσο; Γιατί θα περίμενα να λαμβάνουν υπόψη τους την μείωση καταανάλωσης τις νυχτερινές ώρες.
Άβαταρ μέλους
By JOHNM
#766019 Για να ανεβαινει η πιεση μαλλον δεν εχουν.

Εδω επισημες πληροφοριες απο την ΕΥΑΘ για την ποιοτητα του νερου σε διαφορες περιοχες της Θεσσαλονικης

https://www.eyath.gr/elegchos-poiotita- ... iochi-moy/

Και εδω η σκληροτητα του νερου

https://www.eyath.gr/sychnes-erotiseis/
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#766493 υπαρχει περιπτωση μετα απο διακοπη ρευματος και επαναφορα να καει μια ασφαλεια και να μην πεσει? μολις ανακαλυψα οτι 4 πριζες στο σπιτι μου μετα την διακοπη δεν δουλευουν μαλιστα 2 απο αυτες ειναι σε ξεχωριστη γραμμη γιατι ηταν μονο για τα a/c :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By nEK
#767072 για πες τι εγινε? Γιατι αυτες οι ασφαλειες μπορει να ειναι απο μια φαση στα γενικα και να "επεσε" εκεινη! Ή ακομη και απο τη ΔΕη.
Άβαταρ μέλους
By glf
#767078 Ναι μπορεί να έχει πέσει μια φάση στο ρολόι της ΔΕΗ, οπότε οι δικές σου έμειναν σηκωμένες.
Αν έχεις φωτάκια για τις φάσεις στον πίνακα θα πρέπει να έχει σβήσει το ένα.
Αλλιώς ακούγεται λίγο περίεργο.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#767959
dimitrisB έγραψε:
pro έγραψε:... Μήπως βγαίνει όλο μαζί το σύστημα μαζί με τις πλαινές πλαστικές βάσεις. Οι οποίες έχουν και μια τρυπουλα πανω στη γωνία, μήπως είναι εκεί κάποια βίδα που την απελευθερώνει;

Αυτό είναι ! :s_thumbsup
Πρέπει να βγούν τα πλαϊνά και σίγουρα, τουλάχιστον το αριστερό που έχει και το ράουλο περιέλιξης ιμάντα, ώστε να βγεί ο ιμάντας, αφού μάλλον είναι με κόμπο ασφαλισμένος και ο οποίος "κρύβεται" απ' το πλαϊνό κάλυμμά-στήριγμα .
Η αφαίρεση του άξονα περιέλιξης ρολλού, προϋποθέτει να λύσεις και τις βίδες με τα "ιμαντάκια" που κρατάνε το ρολό στον άξονα, ώστε ακόμα και αν δεν αφαιρέσεις τον άξονα, θα σου δείξει κάποια-ες βίδες που τώρα κρύβονται πίσω απ΄ τα φυλλαράκια ΄του ρολού.
Αν δε θές να κάνεις όλη τη διαδικασία, ξεβίδωσε το πλαστικό "τρίγωνo" που καλύπτει το ράουλο και αν μπορείς ξελύνεις τον κόμπο του παλιού ιμάντα και κάνεις την αντικατάσταση με ίδιο τρόπο ασφάλισης ή κόβεις τον παλιό στο τελείωμα, προσέχοντας μην και το παλιό κομμάτι κόμπου σφηνώσει πουθενά.
Αφού βλέπω ότι έχεις πρόσβαση, ανοίγεις προσεκτικά με 3άρι τρυπανάκι, 2 τρύπες στο ράουλο σε απόσταση 5-6 εκ. η μία απ΄την άλλη και ασφαλίζεις με αυτές τρυπώντας το νέο ιμάντα στο σημείο "πρόσδεσης", με βίδες κοντές 1,5 εκ μήκους max (για να μη βρίσκουν κάπου) και κεφάλι πλακέ ή τους βάζεις ροδέλες για καλύτερο και ασφαλές κράτημα του ιμάντα στο ράουλο.
Καλή επιτυχία στην " εγχείριση " !
:s_smile


Για την ιστορία, ο άξονας τελικά όντως δεν έβγαινε και η μόνη λύση ήταν αυτή. Κόπηκε σύριζα ο παλιός ιμάντας και βιδώθηκαν με βιδολόγο δύο βίδες απευθείας πάνω στο πλαστικό. Όχι από εμένα βέβαια, αλλά από μάστορα. Ευχαριστώ και πάλι.