Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#764890
bill33 έγραψε:https://xromagora.gr/%CF%87%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%BF%CF%85./galvanize/
που θα το ρίξεις μεσα στην σωλήνα ?

Το ψυχρο γαλβανι ειναι για σιδερα που δεν εχουν σκουριασει ή που τα εχεις τριψει για να φυγει η σκουρια. Δεν δουλευει σε ηδη σκουριασμενες επιφανειες.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#764892
bill33 έγραψε:https://xromagora.gr/%CF%87%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%BF%CF%85./galvanize/
που θα το ρίξεις μεσα στην σωλήνα ?
Δε το κάνεις μόνος, πας σε γαλβανιζοτηριο και το βουτάνε στο λουτρό, αυτό είναι το σωστό γαλβανισμα.

.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#764897 Δε ξέρω, αν κάνει η μουραβιά. Σίγουρα τη περνάνε σε πολυεστέρα και ξύλο, δε γνωρίζω αν υπάρχει και σε τι τιμή, μουραβιά για μέταλλο... Θέλω να το κάνω σε κάτι σίδερα που έχω στο εξοχικό, που συγκρατούν τη κεραμοσκεπή γύρω γύρω. dbekos ακούει????

Τελικά τη καγκελόπορτα που έχω στο εξοχικό την έτριψα χειροκίνητα :lol: με 60άρι γυαλόχαρτο (αυτό είχα) και κάποια σημεία με το δράπανο (έβαλα συρματόβουρτσες). Πλύσιμο να φύγουν οι σκόνες και αφού στέγνωσε βάφτηκε 2 χεριά με Vivelock της Vivechrom. Κι όσο αντέξει, μια και θέλω να φτιάξω όλη τη πρόσοψη με τεχνητή πέτρα και να βάλω deck περίφραξη.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#764904
panos2171 έγραψε:
bill33 έγραψε:https://xromagora.gr/%CF%87%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%BF%CF%85./galvanize/
που θα το ρίξεις μεσα στην σωλήνα ?
Δε το κάνεις μόνος, πας σε γαλβανιζοτηριο και το βουτάνε στο λουτρό, αυτό είναι το σωστό γαλβανισμα.

.
Υπάρχει και σε σπραιη όπως τα χρώματα και κρατάει κάποια χρόνια. Για την ευκολία χρήσης το έβαλα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#764910 Έχω κάνει καλό καθάρισμα από σκουριές και άλατα και μετά ψυχρό γαλβανι σε σπρέι σε σώμα επαγγελματικής εσπρεσιερας.
Μια χαρά κρατάει τόσα χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#765064 Στην περιπτωση μου, οι σωληνες σε καποια σημεια ειναι χαρτι και εχουν αρχισει να ανοιγουν τρυπες. Το προβλημα ξεκιναει απο μεσα, γιατι απεξω τα ετριψα περισυ μεχρι να δω μεταλλο και ασταρωσα/εβαψα. Αρα δεν σωζονται, σιγουρα παω για καινουρια. Μετα ειναι και το θεμα των logistics. Βρισκεται σε νησι. Πες βρισκω εναν με μεταλλικους σωληνες στο νησι να μου τους φερει οπως τους θελω. Γαλβανισμα, ειδικα σε τετοιες διαστασεις, πρεπει να γινει στον Πειραια, και μετα αντε να τα μεταφερω στο νησι. Οποτε προσπαθω να βρω μια λυση που να ειναι υλοποιησιμη χωρις μεταφορικες, σχαρες στο αμαξι, κλπ. Φοβαμαι πως δεν μπορω να ειμαι σιγουρος πως το γαλβανισμα σε σπρευ/μπογια θα παει παντου στην εσωτερικη επιφανεια. Ταπωμα με πλαστικα καπακια υπηρχε, δεν εκανε τιποτα. Αρα σκεφτομαι 2 λυσεις. Τον αφρο πολυουρεθανης που ανεφερα ή ταπωμα με μεταλλο και ηλεκτροκολληση
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#765074 Δεν μπορει να μην εχουν στο νησι γαλβανισμενους σωληνες... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#765079
ArrowsFA1 έγραψε:Αυτό ακριβώς, υπάρχουν έτοιμοι...

+1
Άβαταρ μέλους
By JOHNM
#765086 Για να περασει η ωρα, μετρηση της πιεσης του δικτυου υδρευσης.
Αγορα ενος μπαρομετρου (βγαζει εξοδο 1/4), μιας συστολης ορειχαλκινης απο 1/4 θηλυκο σε 1/2 αρσενικο και μιας γαλβανιζε (δεν ειχε ορειχαλκινη το καταστημα) απο 1/2 θηλυκο σε 3/4 θηλυκο. (φωτο 1)
Κοστος ολα μαζι 7 ευρω.
Αφου το τοποθετησα στην βρυση του μπαλκονιου πηρα μετρησεις.
Μετρουσα καθε 2 ωρες, στις 3 το μεσημερι, στις 5 το απογευμα, στις 7-9-11 το βραδυ.
Η πιεση σταθερα στα 3,8-4,0 bar (φωτο 2-3-4).
Στις 1 το βραδυ η πιεση πηγε στα 5,5 bar (φωτο 5), στις 3 το βραδυ κοιμηθηκα και δεν πηρα μετρηση, στις 5 τα ξημερωματα η πιεση πηγε στα 6 bar (φωτο 6).
Στις 7 το πρωι η πιεση επεσε στα 5 bar (φωτο 7) , στις 9 και στις 11 το πρωι η πιεση επεσε παλι στα 4.2 bar (φωτο8-9).
Πιθανον στις 3 το βραδυ που δεν πηρα μετρηση να ειχε ξεπερασει τα 6 bar.
Aκομη και ετσι εχουμε μια αυξηση της πιεσης στο δικτυο κατα 50% σε σχεση με αυτην που εχουμε την ημερα.
Εχω ακουσει ακομη και για διπλασιασμο της πιεσης.

https://imgur.com/a/7ZfInZM
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#765743 ΣτΗ μία :rtfm:

Ναι το βράδυ ανεβαίνουν οι πιέσεις.

Εμένα ανεβαίνει και τα μεσημέρια από τον ηλιακό, κάτι γίνεται και όταν ζεσταίνεται το νερό αυξάνει την πίεση, μάλλον δημιουργούνται πολλά αέρια.
Άβαταρ μέλους
By glf
#765750 Στην είσοδο του νερού στο σπίτι το σωστό είναι να υπάρχει το πρώτο φίλτρο και μετά μειωτηρας πίεσης που να εξασφαλίζει ότι η πίεση του δικτύου δε θα περάσει στο οικιακό μας δίκτυο αν είναι πάνω απο πχ 4-5. Εγω το έχω στο.. 3,5

Απο κει και πέρα ο ηλιακός, το κύκλωμα των ΖΝΧ δηλαδή, καλύτερα να έχει και ένα μικρό δοχείο διαστολής για να παίρνει αυτή την αύξηση πίεσης όταν ζεσταθούν τα νερά. Το καλύτερα ίσως να είναι και υποχρεωτικό που λέει ο λόγος..
Άβαταρ μέλους
By edmond
#765751 Τι περιοχή είσαι και έβαλες αντιπαγωτική κάνουλα(μπλέ χερούλι);

Τέτοια μέτρηση πρέπει να γίνει σε παραθαλάσσιο χωρίο, Αύγουστο, μετά τις 17:00 :inlove:
Παίζει και να βγαίνει αρνητική :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#765753
JOHNM έγραψε:Για να περασει η ωρα, μετρηση της πιεσης του δικτυου υδρευσης.
Αγορα ενος μπαρομετρου (βγαζει εξοδο 1/4), μιας συστολης ορειχαλκινης απο 1/4 θηλυκο σε 1/2 αρσενικο και μιας γαλβανιζε (δεν ειχε ορειχαλκινη το καταστημα) απο 1/2 θηλυκο σε 3/4 θηλυκο. (φωτο 1)
Κοστος ολα μαζι 7 ευρω.
Αφου το τοποθετησα στην βρυση του μπαλκονιου πηρα μετρησεις.
Μετρουσα καθε 2 ωρες, στις 3 το μεσημερι, στις 5 το απογευμα, στις 7-9-11 το βραδυ.
Η πιεση σταθερα στα 3,8-4,0 bar (φωτο 2-3-4).
Στις 1 το βραδυ η πιεση πηγε στα 5,5 bar (φωτο 5), στις 3 το βραδυ κοιμηθηκα και δεν πηρα μετρηση, στις 5 τα ξημερωματα η πιεση πηγε στα 6 bar (φωτο 6).
Στις 7 το πρωι η πιεση επεσε στα 5 bar (φωτο 7) , στις 9 και στις 11 το πρωι η πιεση επεσε παλι στα 4.2 bar (φωτο8-9).
Πιθανον στις 3 το βραδυ που δεν πηρα μετρηση να ειχε ξεπερασει τα 6 bar.
Aκομη και ετσι εχουμε μια αυξηση της πιεσης στο δικτυο κατα 50% σε σχεση με αυτην που εχουμε την ημερα.
Εχω ακουσει ακομη και για διπλασιασμο της πιεσης.

https://imgur.com/a/7ZfInZM

Εντυπωσιακό όντως σαν διαφορά μεγέθους, αλλά το ενδιαφέρον είναι αν αυτή η διαφορά μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στα κυκλώματα του σπιτιού. Γιατί αν όχι, δεν είναι πρόβλημα.
Είναι εύλογο να αυξάνεται η πίεση τη νύχτα, αφού ο κόσμος κοιμάται και δεν υπάρχει η ίδια κατανάλωση νερού.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#765766
Dimitris_P έγραψε:
Ναι το βράδυ ανεβαίνουν οι πιέσεις.


Λογικό... λιγότερος κόσμος (ιδιώτες, επιχειρήσεις, κτλ) χρησιμοποιεί το δίκτυο = λιγότερα σημεία που χάνει πίεση (βρύσες, παροχές) = μεγαλύτερη πίεση σε όσα σημεία χρησιμοποιούνται.

Το έχω παρατηρήσει κι εγώ. Συνήθως κάνω μπάνιο κατά τις 7παρά το πρωί, όταν κάνω αργότερα ή το βράδυ, η πίεση έχει αισθητή πτώση. Προφανώς βέβαια δεν έχω μετρήσει πιέσεις...