Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#751045 Βασικά, επισκευή σωστή χωρίς να βγει το χώμα, δυσκολεύομαι να σκεφτώ πως μπορεί να γίνει.

Με το σωστή εννοώ που να κρατήσει στον χρόνο...
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#751064 ενταξει δεν ειναι και το φραγμα του Μαραθωνα :)
μια ζαρντινιερα που κρεμεται εξωτερικα στο τοιχιο του μπαλκονιου ειναι, δεν εχει απο κατω δωματιο

χυμα ειναι το χωμα, δεν υπαρχει επενδυση
καταλαβαινω οτι η σωστη λυση ειναι να βγει το χωμα και να ξαναμπει δεν ειναι ομως η ενδεδειγμενη για πρακτικους λογους
ενας απο αυτους ειναι οτι εκει υπαρχουν και καποια κακομοιριασμενα φυτα της :inlove: και προκειμενου να εχω κρεβατομουρμουρα θα προτιμησω απλα να στοκαρω :roll:

οποτε στοκαρω με το υλικο που μου προταθηκε, ε κι αμα ξαναβγει, θα ξαναστοκαρω
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#751067
Geralt έγραψε:ενταξει δεν ειναι και το φραγμα του Μαραθωνα :)
μια ζαρντινιερα που κρεμεται εξωτερικα στο τοιχιο του μπαλκονιου ειναι, δεν εχει απο κατω δωματιο

χυμα ειναι το χωμα, δεν υπαρχει επενδυση
καταλαβαινω οτι η σωστη λυση ειναι να βγει το χωμα και να ξαναμπει δεν ειναι ομως η ενδεδειγμενη για πρακτικους λογους
ενας απο αυτους ειναι οτι εκει υπαρχουν και καποια κακομοιριασμενα φυτα της :inlove: και προκειμενου να εχω κρεβατομουρμουρα θα προτιμησω απλα να στοκαρω :roll:

οποτε στοκαρω με το υλικο που μου προταθηκε, ε κι αμα ξαναβγει, θα ξαναστοκαρω


Εντελως πληροφοριακα επειδη μου συνεβει. Αν δεν το φτιαξεις σωστα αυτο το νερο θα φαει τον οπλισμο που εχει μεσα και θα αρχισει να σκαει. Η μικρη αυτη διαρροη θα μεγαλωσει η θα εμφανιστει και αλλου. Οποτε βαλε ενα πλανο να την φτιαξεις σωστα απο μεσα με στοκο και στεγανωση.

Εγω δεν το εκανα, διαβρωθηκε και την ξηλωσα εντελως. Εμενα βεβαια ηταν ακουμπητη στο περβαζι του μπαλκονιου και στερεωμενη στα καγκελα αλλα οταν ειδα την διαβρωση ειπα να μην το ρισκαρω.
Άβαταρ μέλους
By glf
#751078 Δύο καλοκαίρια σκασμενο οπλισμό διορθώνω τι μου λέτε τώρα αχαχαχα.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#751697 @dimitrisB προ 6-7 ετών, στο παρόν τοπικό, είχες αναφέρει ότι έχεις φωτιστικά χελώνες στον κήπο. Αν επιτρέπεται, ποια μάρκα έχεις; Με τι βαθμό στεγανότητας; Θέλω να βάλω στο εξοχικό, σε όλη τη περίφραξη, γύρω στα 50 κομμάτια και είμαι σε αναζήτηση. Βέβαια απ'ότι κατάλαβα παίζει μεγάλο ρόλο η σωστή τοποθέτηση (στυπιοθλίπτες να εφαρμόζει το καλώδιο στην οπή τους), αλλά και το λάστιχο να πατάει καλά...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#751768 Δεν κοιτας μάρκα, όλα "του σωρού" είναι, τέτοια ήταν και τα δικά μου.
Ενδεικτικά δές εδώ -> https://www.skroutz.gr/c/4244/epitoixia ... er_dir=asc
Προσέχεις και επιλέγεις ανάλογα:
1/ Πόσο θα τα χτυπάει ο ήλιος, οπότε προτιμάς μα πλέγμα συρμάτινο.
2/ Τα watts ανάλογα λάμπας που θα επιλέξεις (99% Ε27 παίρνουν ) .
3/ ΙΡ έχουν το πλείστον 44 , αλλά υπάρχουν αρκετά και με ΙΡ 54. Γενικότερα οι χελώνες είανι εξαιρετικά απίθανο να "μπάζουν", προσωπικά με 15 τεμάχια ούτε καν "υδρατμούς" δεν είδα ποτέ.
Το ποιά οπή θα επιλέξεις για να βάλεις το καλώδιο, θέλει προσοχή και καλή τοποθέτηση με ελαφρά κλίση-καμπύλη.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#751949 Το Lidl φέρνει την άλλη εβδομάδα brushless επαναφορτιζόμενο κρουστικό
https://www.lidl-hellas.gr/p/ergalia-li ... a1/p140412

Τσιμπάει αρκετά η τιμή όμως και είναι και χωρίς μπαταρία
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#752148 Δεν είναι ακριβώς dyi, αλλά παρεμφερές πιστεύω
Τώρα που ανοίγει ο καιρός ασχολούμαι λίγο παραπάνω με την βεράντα
Έχω αυτές τις μεταλλικές καρέκλες με λευκό πανί, πλαστικό πρέπει να είναι. Από Λιρου νομίζω τις είχα πάρει

Λόγω ηλίου, βροχής κτλ έχουν κιτρινισει
Πως καθαρίζουν;
Χλωρινη;

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#758650 Για πείτε μια γνώμη ρε μαστόρια.
Αν πάρω ένα κομμάτι κοντρα πλακέ θαλάσσης και το περάσω κάποιο βερνίκι, θα είναι πραγματικά αδιάβροχο;
Δλδ μπορεί να είναι στο μπαλκόνι στο πάτωμα και να τρώει νερά απ' το λάστιχο πχ;
Ή θα φουσκώσει ούτως ή άλλως σε κάποιο βαθμό;

Αν κάνω το ίδιο σε ένα κομμάτι μελαμίνης? Με καλό βάψιμο και κλείσιμο τα σόκορα με ταινία;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#758652 Θα έλεγα την μελαμίνη ξέχνα τη. Όσο για το κόντρα πλακέ θαλάσσης, από όσο γνωρίζω ΔΕΝ φουσκώνει με το νερό. Σκέψου οι εσωτερικές πόρτες που βάζουν στα σπίτια είναι από mdf, το κάσωμα είναι από κόντρα πλακέ θαλάσσης επειδή έρχεται σε επαφή με το νερό.
Αν τελικά το επιλέξεις, μην το βάψεις με βερνίκι, αλλά με κάποια πολυεστερική βαφή. Ρώτα στο χρωματοπωλείο της γειτονιάς σου.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#758655
kovathe έγραψε:Για πείτε μια γνώμη ρε μαστόρια.
Αν πάρω ένα κομμάτι κοντρα πλακέ θαλάσσης και το περάσω κάποιο βερνίκι, θα είναι πραγματικά αδιάβροχο;
Δλδ μπορεί να είναι στο μπαλκόνι στο πάτωμα και να τρώει νερά απ' το λάστιχο πχ;
Ή θα φουσκώσει ούτως ή άλλως σε κάποιο βαθμό;

Αν κάνω το ίδιο σε ένα κομμάτι μελαμίνης? Με καλό βάψιμο και κλείσιμο τα σόκορα με ταινία;

Το κοντρα πλακε θαλασσης θα αντεξει περισσοτερο απο ολα αυτα. Αλλα δεν ξερω ποσο θα σκεβρωσει με τον καιρο οντας στο πατωμα. Γιατι να το κανεις αυτο ομως;
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#758664 Γιατί θέλω να βαλω κάτι σαν αυτό.
Και δεν ήθελα να το βιδώσω στο πάτωμα (πλακάκι) αλλά πάνω σε μια επιφανεια που θα είναι και η πλατφόρμα για σκουωτ ταυτόχρονα.
Εικόνα

Kαπως έτσι αλλά πιο κομπακτ:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#758666 Θα ψαξεις τοτε να βρεις το πιο παχυ που υπαρχει, 40-50 χιλιοστα. Θα κοστισει ομως να το ξερεις και θα κανεις τρομερη αγκυρωση στον τοιχο αφου δεν θα υπαρχει τετοια στο πατωμα