Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#799284
George_Prix έγραψε:Πφφφ... αυτες οι δουλειες τον ξεκουραζουν λεει... Με επιασε σφαχτης στη μεση μονο που τα διαβασα :shifty:


:lol: ναι ρε συ George, αν εξαιρέσεις το κρύο, όλα τα άλλα είναι ευχάριστα. Δεν έχω καμία τεράστια αποθήκη, 25 τετραγωνικά είναι, με εργαλεία, για τον κήπο, χορτοκοπτικά, κλαδευτηρια και μετά δουλίτσες στον κήπο. Όλα τα λεφτά η βόλτα με τον σκύλο στα χωράφια, στον καθαρό αέρα. Ούτε βαβούρα, ούτε τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#799285
Dodger έγραψε:Όλα τα λεφτά η βόλτα με τον σκύλο στα χωράφια, στον καθαρό αέρα. Ούτε βαβούρα, ούτε τίποτα.


Αυτο ναι, πραγματι το ζηλευω :s_smile

Για ολες τις υπολοιπες ανωμαλιες, πειτε τα με τον ΤζιΕλΕφ :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By glf
#799350 Χθες έφτιαξα κομμένο καλώδιο σε ένα φωτιστικό γραφείου.
Σήμερα σε ένα άλλο φωτιστικό γραφείου έχω να κολλήσω το micro usb που ξεκόλλησε από την πλακέτα.
Οι δουλειές των γιορτών που λέγαμε, εγώ με κολλητηρι..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#799354 Θέλω να βάψω εξωτερικό τοίχο αυλής ο οποίος έχει μείνει όπως χτίστηκε, δεν έχει σοβατιστει δλδ.

Δεν με νοιάζει να είναι τέλειος απλά να μην φαίνεται αυτό το γκρι τσιμεντένιο πράγμα.

Πήρα από τα Lidl πιστολι βαφής που λειτουργεί με μπαταρία για αυτό τον σκοπο, τι χρώμα αγοραζουμε;

Ενα απλό λευκό που απλά να αντέχει τις καιρικές συνθήκες θέλω τίποτα το ιδιαίτερο.
Άβαταρ μέλους
By glf
#799355 Πάρε ρε συ και ενα τσιμεντοστοκο να γεμίσεις καμια τρυπουλα πρώτα αχαχαχαχ.

Δεν έχετε κανένα σωστό κατάστημα εκεί να στα δώσει σωστά;

Πλύνε πρώτα το τσιμέντο με το πιεστικό και μετά ασταρι και βάψιμο.
Για τοίχο εξωτερικό το πιστόλι είναι περιττό θα έλεγα..
Άβαταρ μέλους
By otso
#799356 Οπως τα λεει ο απο πανω , και για χρωμα τσιμεντοχρωμα να ζητησεις .
Δεν βαφουμε με πιστολι τοιχους ρε συ , ασε που το μισο χρωμα θα παει χαμενο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#799358 Κατάλαβα θα παίξει τσιμεντοχρωμα και ρολό.
Με τρύπες κλπ δεν θα ασχοληθώ, αν ήξερα πως θα τον ασβεστωνα όπως η γιαγιά μου τα πεζοδρόμια
Είναι ανώμαλος μεν αλλα δεν έχει τρύπες γενικά, κάτι μεταλλικά ελάσματα που περισσεύουν έχει άλλα θα τα κόψω. Αν δεν βάλω αστάρι πειράζει;

Το πιστόλι θα το δώσω στον μικρό να παίζει

Σε άλλες δουλειές πρέπει να κάνω έλεγχο και επιδιόρθωση όπου έχει φύγει αρμός από τα πλακάκια γιατί με το πιεστικο που πλένω τους έχω αλλάξει τα φώτα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#799359
dimik έγραψε:Με τρύπες κλπ δεν θα ασχοληθώ, αν ήξερα πως θα τον ασβεστωνα όπως η γιαγιά μου τα πεζοδρόμια
.


Έναν κουβά νερό και λίγο σβησμένο ασβέστη και καλό ανακάτεμα. Μπατανοβουρτσα ή πυκνή κοντή σκούπα και είσαι έτοιμος.
Βασικό τιπ. Ο ασβέστης δεν βάφει. Θα δείχνει βρεγμένο ασπριδερο. Αφού στεγνώσει θα λάμψει.
Άβαταρ μέλους
By otso
#799363 Ο Ασβεστης κανει κρουστα και μπορει να πεσει η με το χρονο ξεκκολαει , ειδα κι επαθα να βγαλω τα ασβεστωματα της μανας μου , κιτρινιζει απο σκονες και νερα στο τελος φαινεται μια αηδια , εκτος αν ασβεστωνεις 4 φορες τον χρονο οπως οι γιαγιαδες .
Δεν νομιζω να θελει ο ντιμικ να το παιξει γιαγια .
Το πιστολι κανει μονο για χωριατικο σοβα εκει οπου δεν μπαινει βουρτσα στις τρυπες . Οτι χειροτερο αυτος ο σοβας ευτυχως που περασε η μοδα πλεον.
Άβαταρ μέλους
By glf
#799369 Ο dimik έχει ένα μοντέρνο σύχρονο σπίτι δε κολλάει πουθενά ο ασβέστης.
Ασταρι θα βάλεις όπως και δηποτε αλλιώς τζάμπα ο κόπος.

Για τα σίδερα του οπλισμού που βγαίνουν έξω από το τσιμέντο, έχω γράψει αναλυτικά τη σωστή διαδικασία πιο παλιά. Κόβεις 2-3 πόντους παραμέσα το σίδερο, βάζεις πλιτς μινιο για τσιμέντο, γεμίζεις την τρύπα και οτι εσπασες γυρω γύρω με επισκευαστικό τσιμέντο.

Τα γράφω για όποιον κάτσει να το κάνει σωστά, εσυ κατάλαβα θες να το δεις άσπρο :)
Άβαταρ μέλους
By dimik
#799384 Δεν είναι σίδερα οπλισμου είναι μεταλλικά ελάσματακια τα οποία ούτε τροχό θα χρειαστούν πιθανότατα.

Ε να πάρω κι ένα αστάρι τότε για να γλιτώσω το ετήσιο βάψιμο.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#799385
otso έγραψε:Το πιστολι κανει μονο για χωριατικο σοβα εκει οπου δεν μπαινει βουρτσα στις τρυπες . Οτι χειροτερο αυτος ο σοβας ευτυχως που περασε η μοδα πλεον.


Πω πω ναι, έτσι ήταν το σπίτι στο εξοχικό, δεν είχε βαφτεί ποτέ, γιατί δεν γινόταν :lol: Ευτυχώς με την ανακαίνιση, σοβατίστηκε ξανά και έγινε κανονικό. By the way το έχω ακούσει και σαν μυκονιάτικο.
Άβαταρ μέλους
By glf
#799542 Αύριο τα πάω ΒΑΣΟΘΕΡΜΙΚΗ στο Βαρδάρη, είναι ακριβώς το σωστό κατάστημα για τέτοιες επισκευές και αντιστάσεις θερμοσυσσωρευτών.

glf έγραψε:Αυτό είναι θερμαντικό στοιχείο από θερμοσυσωρευτή.
Ξεράθηκε κόπηκε το σύρμα.
Ξέρουμε κάποια βιοτεχνία που να τα επισκευάζει;