Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#619086
MIXOStsi έγραψε:"στο σερβις" γιατί να το πας?

Ε, το να δειχνει καινουρια συσκευη 10% κατω απο την κανονικη υγρασια (αν επαληθευτει), δεν ειναι προβλημα;
Η λειτουργια της αφυγρανσης ειναι πολυ καλη. αλλα αν η μετρηση ειναι λανθασμενη, δουλευει στα τυφλα.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#619087
otso έγραψε:παντως η uni-T ειναι πολυ καλη εταιρεια με καλο ονομα .


Και αυτη ομως εχει ακριβεια υγρασιας ±5% οποτε το βλεπω λιγο δωρον αδωρον
Άβαταρ μέλους
By melos86
#619096 Και γιατι ας πουμε να μην δειχνει λαθος του γειτονα και σωστα η δικη σου?
Απο τη στιγμη που ο αφυγραντηρας αφαιρει νερο απο την ατμοσφαιρα τοτε απλα δες σε ποια τιμη αισθανεσαι ανετα στο σπιτι και δουλεψε με αυτο το νουμερο ειτε αντιστοιχει στην πραγματικη ειτε οχι!
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#619101
melos86 έγραψε:Και γιατι ας πουμε να μην δειχνει λαθος του γειτονα και σωστα η δικη σου?
Απο τη στιγμη που ο αφυγραντηρας αφαιρει νερο απο την ατμοσφαιρα τοτε απλα δες σε ποια τιμη αισθανεσαι ανετα στο σπιτι και δουλεψε με αυτο το νουμερο ειτε αντιστοιχει στην πραγματικη ειτε οχι!

Γενικά δεν διαφωνώ. Αλλά το μηχάνημα θα λειτουργεί και σε ώρες που λείπουμε από το σπίτι, για να δω κατα ποσο καταπολεμα την υγρασια σε μερικα σημεια που αρχιζω να εχω προβλημα. Εκει δεν υπαρχει η αισθηση, θα ηθελα να δουλευει βασει πραγματικων (οσο γινεται) μετρησεων.
Οι τιμες που δινει (συνηθως 40%-50%) για την περιοχη που ειμαστε μου φαινονται υπερβολικα χαμηλες, για αυτο πιστευω οτι ΜΑΛΛΟΝ του γειτονα μετραει πιο σωστα.
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#619102
Y.V έγραψε:
otso έγραψε:παντως η uni-T ειναι πολυ καλη εταιρεια με καλο ονομα .


Και αυτη ομως εχει ακριβεια υγρασιας ±5% οποτε το βλεπω λιγο δωρον αδωρον

Ναι, το ειδα κι εγω αυτο. :hmmm:
Αν παρω κανενα επωνυμο επιτραπεζιο θερμομετρο-υγρομετρο (ισως και ρολοϊ); Τα περισσότερα δινουν την ιδια ακριβεια στις προδιαγραφες (±5%) και τουλαχιστον θα μου μεινει η συσκευη. Ενας μετρητης σαν αυτον της Uni-T σε 15 μερες θα καταληξει στην αποθηκη... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#619105 Γενικα τα υγρομετρα ΔΕΝ ειναι ακριβη απο τη μανα τους. Χρησιμοποιουνται οπως οι ζυγαριες. Χθες ημουν 100, σημερα 80, αρα εχασα.

Αν παρ'ολα αυτα εχετε αναγκη να ειναι ακριβες, καντε αυτο:

Place a teaspoon of salt in a bottle cap or small cup and dampen it with a few drops of water (without dissolving it).
Carefully place the wet salt and the hygrometer inside a see-through container and close tightly. You can use a zip lock bag provided it seals well and you leave some air inside as well.
Let it sit for at least 6 hours and note the reading on the hygrometer without opening the container. The hygrometer should should read 75%. The difference is how much your hygrometer is off. For example, if your hygrometer reads 70% during the salt method test this means that to obtain the real humidity level you should add 5 points.
If you have an analog hygrometer, you can correct the reading. You will need to adjust the needle to the 75% mark by turning the screw on the back using a small screwdriver. Your hygrometer is now ready to be placed inside your humidor.

π.χ. Το δικο μου στο προηγουμενο σπιτι εδειχνε 55-65%, στο καινουριο δειχνει 30-45%. Αν μια μερα το δω στο 60+%, θα πρεπει να ψαχτω τι συμβαινει. Αυτο με καλυπτει, οποτε δεν το εχω καλιμπραρει.

Παρεπιπτοντως, αν λειψουμε ενα σ/κ απο το σπιτι ή αερισουμε για αρκετες ωρες, πεφτει α ν ε τ α απο τα 40+% στο 30%. Η περισσοτερη υγρασια προερχεται απο τις ανθρωπινες ανασες :)
Τελευταία επεξεργασία από Chris και 18 Δεκ 2019, 11:34, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#619106 Είχα βάλει αυτόν, αυτόν και έναν Doogee που δε θυμάμαι μοντέλο δίπλα-δίπλα και είχαν τις ίδιες ενδείξεις σε θερμοκρασία και υγρασία με απόκλιση 1-2 δέκατα το πολύ, οπότε συμπέρανα ότι μετράνε σωστά. Τελικά κράτησα τον πρώτο γιατί είναι ο πιο ευανάγνωστος.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#619109
Chris έγραψε:Γενικα τα υγρομετρα ΔΕΝ ειναι ακριβη απο τη μανα τους. Χρησιμοποιουνται οπως οι ζυγαριες. Χθες ημουν 100, σημερα 80, αρα εχασα.

Αν παρ'ολα αυτα εχετε αναγκη να ειναι ακριβες, καντε αυτο:

Place a teaspoon of salt in a bottle cap or small cup and dampen it with a few drops of water (without dissolving it).
Carefully place the wet salt and the hygrometer inside a see-through container and close tightly. You can use a zip lock bag provided it seals well and you leave some air inside as well.
Let it sit for at least 6 hours and note the reading on the hygrometer without opening the container. The hygrometer should should read 75%. The difference is how much your hygrometer is off. For example, if your hygrometer reads 70% during the salt method test this means that to obtain the real humidity level you should add 5 points.
If you have an analog hygrometer, you can correct the reading. You will need to adjust the needle to the 75% mark by turning the screw on the back using a small screwdriver. Your hygrometer is now ready to be placed inside your humidor.

π.χ. Το δικο μου στο προηγουμενο σπιτι εδειχνε 55-65%, στο καινουριο δειχνει 30-45%. Αν μια μερα το δω στο 60+%, θα πρεπει να ψαχτω τι συμβαινει. Αυτο με καλυπτει, οποτε δεν το εχω καλιμπραρει.

Παρεπιπτοντως, αν λειψουμε ενα σ/κ απο το σπιτι ή αερισουμε για αρκετες ωρες, πεφτει α ν ε τ α απο τα 40+% στο 30%. Η περισσοτερη υγρασια προερχεται απο τις ανθρωπινες ανασες :)


:s_thumbsup
Αυτος ειναι ο τροπος για ρυθμιση της ακριβειας του υγρομετρου στον θαλαμο υγρασιας των πουρων!
Άβαταρ μέλους
By Chris
#619111 @ Y.V. :s_howdy Και μου δινεις την πασα να ρωτησω. Εχω 2 πουρα που μου εδωσε ενας φιλος. Δε σκοπευω να μαζεψω περισσοτερα, δε μου αρεσει η γευση τους, και για 2 μονο δεν προκειται να παρω θαλαμο. Τι μπορω να κανω για να διατηρηθουν οσο καλυτερα γινεται?

Και ενα τελευταιο για υγρασια/αφυγραντηρες. Το υγρομετρο μου λεει αν η κατασταση ειναι wet, ok, or dry. Στο προηγουμενο σπιτι με 65%-75% το εδινε οκ, στο καινουριο με 30-40% το δινει dry. Αλλα αρκετοι εδω μεσα εχουν γραψει οτι ψωνισαν αφυγραντηρα για να ριξουν το 60% πχ χαμηλοτερα, οποτε δεν ξερω τι να υποθεσω. Ποια ειναι η σωστη υγρασια?? Προσωπικα δε με ενοχλει καθολου το υγρο κλιμα, οποτε δεν εχω ασχοληθει, αλλα συμφωνα με το υγρομετρο το 60% ειναι μια χαρα, γιατι να θελετε να το ριξετε?
Άβαταρ μέλους
By mirage
#619112 Μεταξύ 40-60% είναι νορμάλ υγρασία. Παραπανω ή παρακάτω ειναι προβληματική για διαφορετικούς λόγους.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#619120 Έχω αφυγραντηρα στο κελάρι, το κρατάω στο 50% περίπου.
Σπάνια χρειάζεται να τον βαάλω για μισή ωρίτσα να το κρατήσει εκεί, περισσότερο χρειάζεται όταν δουλεύουν πλυντήρια στεγνωτήριο με κλειστά παράθυρα, και βέβαια αν απλώσουμε ρούχα για στέγνωμα. Κάτω από 45 πολύ δύσκολα να πάει σε οποιαδήποτε κατάσταση
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#619122 Πολύ καλά λόγια διαβάζω για το παρακάτω, που επιτρέπει κιόλας και συνδεσιμότητα BLE, αν έχει κάποιος κάποιον Bluetooth gateway.
https://www.skroutz.gr/s/15821837/Xiaom ... ensor.html
Eίναι και φθηνό.
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#619134
Anonymous Founder έγραψε:Πολύ καλά λόγια διαβάζω για το παρακάτω, που επιτρέπει κιόλας και συνδεσιμότητα BLE, αν έχει κάποιος κάποιον Bluetooth gateway.
https://www.skroutz.gr/s/15821837/Xiaom ... ensor.html
Eίναι και φθηνό.

kantoniou έγραψε:Αν παρω κανενα επωνυμο επιτραπεζιο θερμομετρο-υγρομετρο (ισως και ρολοϊ);

Αυτο θα κανω τελικα, θα παρω ενα με εξωτερικό αισθητηρα, τον οποιον θα χρησιμοποιω στον εναν οροφο και τη κεντρικη μοναδα στον αλλον. Τουλαχιστον θα μου μεινει η συσκευη. Θα προτιμησω ομως καποιο και με ρολόι, οχι μονο θερμομετρο-υγρασιομετρο σαν το Xiaomi.
Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
By glf
#619140 Εγώ τα μετράω από αισθητήρες που ξέρω ότι έχουν μια μέτρια ακρίβεια.
Μάλιστα αυτός έξω θέλει αλλαγή, εχει κολλήσει εδω και καιρό. Κάπου στα 3-4 χρόνια μπορεί να χαλάσουν μιας και λειτουργούν με ενα στοιχείο που θερμαίνεται για να μετρήσει την υγρασία και αν "καεί" είναι για αλλαγή. Μιλάω για σειρές DHT22 που βάζουμε σε Arduino κτλ.Εικόνα