Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#617189 και αυτα ειναι αξιοπιστα,με αντιπροσωπο,και σερβις.

https://www.fournarakis.gr/catalogues/h ... hp?brand=9
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#617191
dimviii έγραψε:και αυτα ειναι αξιοπιστα,με αντιπροσωπο,και σερβις.

https://www.fournarakis.gr/catalogues/h ... hp?brand=9
Ένα τέτοιο έχω, δε θυμάμαι μοντέλο, 8-9 χρόνια λειτουργεί χωρίς πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#617196 Ωραία φαίνονται αυτά και πολύ ντιζαινάτα!
Όμως εδώ κάτω Κρήτη θα είναι πρόβλημα. Πρέπει να το αγοράσω ονλαιν και αν έχει κάτι, δεν υπάρχει ούτε σερβις.
Με βλέπω προς karcher. Καταρχάς ότι πάρω θα είναι αγορά από e-shop, καθώς Κωτσόβολος, praktiker είναι φωτιά στις τιμές, δεν έκαναν κάποια προσφορά αυτές τις ημέρες και δεν υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές.
Οπότε e-shop και είμαι μεταξύ karcher και nilfisk.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#617198
sargus έγραψε:Ωραία φαίνονται αυτά και πολύ ντιζαινάτα!
Όμως εδώ κάτω Κρήτη θα είναι πρόβλημα. Πρέπει να το αγοράσω ονλαιν και αν έχει κάτι, δεν υπάρχει ούτε σερβις.
Με βλέπω προς karcher. Καταρχάς ότι πάρω θα είναι αγορά από e-shop, καθώς Κωτσόβολος, praktiker είναι φωτιά στις τιμές, δεν έκαναν κάποια προσφορά αυτές τις ημέρες και δεν υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές.
Οπότε e-shop και είμαι μεταξύ karcher και nilfisk.


ο Φουρναρακης πουλαει σε απειρα μαγαζια στη Κρητη,με ντοπιο πωλητη με βαση Ηρακλειο.
Που εισαι στη Κρητη?
Καρχερ δεν υπαρχει λογος να παρεις,εκτος εαν σε ενδιαφερει να πληρωσειςΓερμανικη πριμιουμιλα με κινεζικο προιον.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#617200
sargus έγραψε:Ηράκλειο. Για πες..


Θα πας στο Γαζι,το μαγαζι ειναι πανω στο κεντρικο δρομο και λεγεται silk color,θα βρεις τον Νικο εκει μεσα που κανει κουμαντο.
Θα πεις με πμ οτι σε στελνω εγω,και θα σε φτιαξουν.
Και ο πωλητης του Φουρναρακη ο Μανωλης φιλος ειναι,προχθες μαζι τα λεγαμε στο Ηρακλειο.

Καρχερ πουλαγα για 5 χρονια,απειρα προβληματα,και η αντιπροσωπεια τελειως αστεια. :s_no
Τελευταία επεξεργασία από dimviii και 30 Νοέμ 2019, 20:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By gakost
#617201 Τι να το κάνεις το σερβις; Αν το θέλεις για οικιακή χρήση δεν βλέπω τον λόγο. Το ξαναέγραψα για τα 2 έτη εγγύησης. Αν πάθει κάτι το πας στο κατάστημα που το αγόρασες και ας το στείλει και στον Άρη για επισκευή. Δεν επιτρέπεται να σε χρεώσει μεταφορικά για όπου χρειαστεί να πάει ή να σε χρεώσει οποιοδήποτε άλλο έξοδο. Επίσης αν στο επισκευάσει ή αντικαταστήσει έχεις άλλα 2 έτη εγγύησης. Αν σε τρώει να τα δώσεις τα χρήματα για το ακριβό... δικά σου είναι
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#617202 το σερβις παντα χρειαζεται.Μπορει να χρειαστεις ενα ορινγκ,μια φλατζα,ενα πιστολι που εσπασε.Πολλοι εχουν αχρηστα μηχανηματα γιατι δεν βρισκουν ανταλλακτικα.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#617203 Σωστό αλλά γιατί να πρέπει να είναι στην πόλη σου το σέρβις; Αν σπάσεις το πιστόλι με λίγα λεπτά ψάξιμο σου έρχεται στην πόρτα σου χωρίς να τραβιέσαι. Αν έχει πλυντήριο αυτοκινήτων και δεν μπορείς να δουλέψεις οκ. Αλλά για σπίτι δεν βλέπω τον λόγο.
Έστω και ότι έχει σέρβις στην πόλη σου και μετά από 2 μήνες κλείσει τι θα κάνεις;

Εγώ αγόρασα από Ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα μπουτον χύτρας και λάστιχο από χύτρα και μου ήρθε στην άλλη άκρη του κόσμου

Το ίδιο και κάδο, αναδευτήρα και ιμάντα για τον αρτοπαρασκευαστη αν και αυτά ήρθαν από την Πολωνιά :superman:.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#617204
dimviii έγραψε:
sargus έγραψε:Ηράκλειο. Για πες..


Θα πας στο Γαζι,το μαγαζι ειναι πανω στο κεντρικο δρομο και λεγεται silk color,θα βρεις τον Νικο εκει μεσα που κανει κουμαντο.
Θα πεις με πμ οτι σε στελνω εγω,και θα σε φτιαξουν.
Και ο πωλητης του Φουρναρακη ο Μανωλης φιλος ειναι,προχθες μαζι τα λεγαμε στο Ηρακλειο.


Καρχερ πουλαγα για 5 χρονια,απειρα προβληματα,και η αντιπροσωπεια τελειως αστεια. :s_no


Ωραίος!!!!!!!!!!!!!
(Τι δουλειά κάνεις;)
Θα πάω Δευτέρα πρωί.
Θα πω λαιβ στον τύπο που θα στέκεται μπροστά μου με pm ότι με στέλνει ο dimviii;; Κάτι άλλο θα ήθελες να γράψεις εδώ :lol: .
Στατιστικά στο νετ έχω διαβάσει για ίσης συχνότητας (μεγάλης) προβλήματα σε karcher και nilfisk. Ένας λόγος παραπάνω που θέλωω και το σερβις κοντά μου.
Αλήθεια, ο τύπος στο Γάζι θμε καλύπτει και στο θέμα της εγγύησης ο ίδιος ή θα μου πει "στείλτο εσύ Αθήνα¨;

Ρε συ gakost, τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις; Σου έχει τύχει ποτέ να σου χαλάσει κάτι μέσα σε εγγύυηση και να πρέπει να το στείλεις κάπου μακριά; Ξέρεις τι ταλαιπωρία και έξοδα είναι; Γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου εαν υπάρχει αντίστοιχο μηχάνημα άλλης εταιρίας που είναι μες τα πόδια σου; Στο e-shop πας και τους λες μου χάλασε μες την εγγύηση και στο παίρνουν αυτοί και το στέλνουυν Αθήνα και δεν ξαναασχολείσαι μέχρι να επικοινωνήσουν μαζί σου. Τουλάχιστον γλιτώνεις τα έξοδα μεταφοράς και ένα μεγάλο κομμάτι της ταλαιπωρίας.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#617207 εχεις πμ
Άβαταρ μέλους
By Chris
#617235
gakost έγραψε:Επίσης αν στο επισκευάσει ή αντικαταστήσει έχεις άλλα 2 έτη εγγύησης.


Ωπα, αυτο εδω δε νομιζω πως ισχυει. Και ολοκαινουριο να σου δωσουν στον 1 χρονο και 364 μερες, η εγγυηση θα ειναι 2 χρονια απο τη μερα της αγορας. Θα μου αρεσε πολυ να ειναι οπως τα λες, θα ειχα βρει διαφορους δημιουργικους τροπους να καταστρεφω συσκευες μετα απο 1.9999 χρονο και να εχω απειρη εγγυηση, αλλα δεν παιζει :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By gakost
#617236
Chris έγραψε:
gakost έγραψε:Επίσης αν στο επισκευάσει ή αντικαταστήσει έχεις άλλα 2 έτη εγγύησης.


Ωπα, αυτο εδω δε νομιζω πως ισχυει. Και ολοκαινουριο να σου δωσουν στον 1 χρονο και 364 μερες, η εγγυηση θα ειναι 2 χρονια απο τη μερα της αγορας. Θα μου αρεσε πολυ να ειναι οπως τα λες, θα ειχα βρει διαφορους δημιουργικους τροπους να καταστρεφω συσκευες μετα απο 1.9999 χρονο και να εχω απειρη εγγυηση, αλλα δεν παιζει :s_rofl


Δεν το λέω εγώ
https://europa.eu/youreurope/citizens/c ... dex_el.htm

Το επιδιορθωμένο/αντικατεστημένο εμπόρευμα καλύπτεται από νέα εγγύηση;

Ναι, δίνεται νέα 2ετής εγγύηση αν το εμπόρευμα επιδιορθώθηκε ή αντικαταστάθηκε, εφόσον ο πωλητής έχει προβεί στην εν λόγω επιδιόρθωση ή αντικατάσταση σύμφωνα με την αρχική νομική εγγύηση και όχι από καλή θέληση.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#617237
gakost έγραψε:
Chris έγραψε:
gakost έγραψε:Επίσης αν στο επισκευάσει ή αντικαταστήσει έχεις άλλα 2 έτη εγγύησης.


Ωπα, αυτο εδω δε νομιζω πως ισχυει. Και ολοκαινουριο να σου δωσουν στον 1 χρονο και 364 μερες, η εγγυηση θα ειναι 2 χρονια απο τη μερα της αγορας. Θα μου αρεσε πολυ να ειναι οπως τα λες, θα ειχα βρει διαφορους δημιουργικους τροπους να καταστρεφω συσκευες μετα απο 1.9999 χρονο και να εχω απειρη εγγυηση, αλλα δεν παιζει :s_rofl


Δεν το λέω εγώ
https://europa.eu/youreurope/citizens/c ... dex_el.htm

Το επιδιορθωμένο/αντικατεστημένο εμπόρευμα καλύπτεται από νέα εγγύηση;

Ναι, δίνεται νέα 2ετής εγγύηση αν το εμπόρευμα επιδιορθώθηκε ή αντικαταστάθηκε, εφόσον ο πωλητής έχει προβεί στην εν λόγω επιδιόρθωση ή αντικατάσταση σύμφωνα με την αρχική νομική εγγύηση και όχι από καλή θέληση.


Προσοχή αυτό ισχύει για την νομική εγγύηση δηλαδή αν το πας στον έμπορο. Αν το πας στην αντιπροσωπεία / σέρβις ή σε στείλει εκεί ο έμπορος και πας ισχύει η εμπορική εγγύηση δηλαδή ότι θέλει η κάθε εταιρία.

Ξέρω ότι μερικοί εδώ μέσα λέωε ότι δεν ασχολούνται με τους πωλητές και ούτε θα έπρεπε γενικά να ασχολούμαστε αλλά στην ουσία χάνουνε από τα δικαιώματα τους όσοι δεν το κάνουν. Επίσης ισχύει αυτό που έγραψα. Αν χαλάσει ένα προϊόν και το πας στον πωλητή δεν επιτρέπεται να σε χρεώσει μεταφορικά αν αποφασίσει να τοι στείλει κάπου ή άλλα έξοδα για την επισκευή.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#617239 Τυπικά ισχύουν τα παραπάνω.
Παρόλα αυτά, στην πράξη δεν εφαρμόζονται.

Δεν είναι λογικό ο κατασκευαστής να δίνει 1 έτος εγγύησης και ο μεταπωλητής που πουλάει το προϊόν με κέρδος 5% να επωμίζεται το κόστος για επιπλέον ένα έτος εγγύησης.


Επίσης:


Αν το εμπόρευμα είναι ελαττωματικό, ποιος είναι υπεύθυνος για τη διευθέτηση του θέματος;

Ο πωλητής, ακόμη και για αγορές που πραγματοποιήθηκαν μέσω διαδικτυακής πλατφόρμας. Ωστόσο, η πλατφόρμα μπορεί να έχει συμφωνήσει να ενεργεί ως μεσάζων, γι΄ αυτό να ελέγχετε προσεκτικά τους όρους αγοράς.