Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#16802 ψάχνω για ηχομόνωση (noise block), να μπει σε κουτί υπολογιστή (HTPC), να μην ακούγονται τα ανεμιστηράκια.
έχουμε κάτι να προτείνουμε;;;;
ειχα δει καπου, κατι σχετικο (1~1,5εκ παχος) με αυτοκολλητο 3Μ απο τη μια μερια, αλλα δεν το χρειαζομουν... και τωρα δεν μπορω να θυμηθω που το χα δει :rant: .
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#16820 Μα τι ηχομόνωση, αφού έχεις όλους τους εξαερισμούς...
Θα μου κάνει εντύπωση αν καταφέρεις να μειώσεις αισθητά θόρυβο με τέτοιο τρόπο
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#16821
Serf έγραψε:Θέλω να αγοράσω ένα σκέτο κομμάτι σήτας (μικρό εμβαδόν χωρίς πλαίσια) για να κλείσω την "καμινάδα-φινιστρίνι" του λεβητοστασίου στην πυλωτή. Αυτή τη στιγμή οποιοδήποτε σκουπίδι/ποντίκι/κτλ μπορεί να πέσει μες το λεβητοστάσιο ελεύθερα. Από τι υλικό ώστε να είναι ανθεκτικό και να μη σκουριάζει; Σε τι είδους κατάστημα να απευθυνθώ; Με σιδερικά; Συγκεκριμένες προτάσεις για Παλαιό Φάληρο και περίχωρα κάτι παραπάνω από δεκτές :)

Σε ένα οποιοδήποτε χρωματοπωλειο πάρε μια πλαστική σίτα.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#16903
Wagner669 έγραψε:ψάχνω για ηχομόνωση (noise block), να μπει σε κουτί υπολογιστή (HTPC), να μην ακούγονται τα ανεμιστηράκια.
έχουμε κάτι να προτείνουμε;;;;
ειχα δει καπου, κατι σχετικο (1~1,5εκ παχος) με αυτοκολλητο 3Μ απο τη μια μερια, αλλα δεν το χρειαζομουν... και τωρα δεν μπορω να θυμηθω που το χα δει :rant: .


Μήπως εννοείς ηχο/θερμομονωτικό τύπου Fatmat ?

Αν και ειδικά τα ανεμιστηράκια δεν μπορείς να τα "εξαφανίσεις", αφού εξ'ορισμού πρέπει να έχουν πρόσβαση μέσα/έξω για να δημιουργούν ρεύμα αέρα, και άρα προφανώς δεν μπορούν να ηχομονωθούν...
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#16915
The Ace έγραψε:Μήπως εννοείς ηχο/θερμομονωτικό τύπου Fatmat ?

Αν και ειδικά τα ανεμιστηράκια δεν μπορείς να τα "εξαφανίσεις", αφού εξ'ορισμού πρέπει να έχουν πρόσβαση μέσα/έξω για να δημιουργούν ρεύμα αέρα, και άρα προφανώς δεν μπορούν να ηχομονωθούν...


KiloMeater έγραψε:Μα τι ηχομόνωση, αφού έχεις όλους τους εξαερισμούς...
Θα μου κάνει εντύπωση αν καταφέρεις να μειώσεις αισθητά θόρυβο με τέτοιο τρόπο



Κάτι τέτοιο λέω, αλλά σε μαύρο χρώμα και ήταν σαν σφουγγάρι απο τη μεριά χωρίς αυτοκόλλητο.
Ξερω οτι δεν μπορω να ξεφορτωθω πληρως τον ηχο, αλλα μπορω να ξεφορτωθω τις ανακλασεις και τους συντονισμους.
Noise dampening μεσα στο κουτι
Ακουστικη ηχομονωση (αυγοθηκη) στο τοιχο πισω απο το κουτι
Low noise ανεμιστηρακια
Water cooling για CPU+GPU

Το ειχα κανει πριν απο δυο χρονια με κουτι Lian-Li (υπηρχε ετοιμο κιτ με την ηχομονωση) και εκανε λιγοτερη φασαρια απο καινουριο laptop
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#16921
Wagner669 έγραψε:Κάτι τέτοιο λέω, αλλά σε μαύρο χρώμα και ήταν σαν σφουγγάρι απο τη μεριά χωρίς αυτοκόλλητο.
Ξερω οτι δεν μπορω να ξεφορτωθω πληρως τον ηχο, αλλα μπορω να ξεφορτωθω τις ανακλασεις και τους συντονισμους.
Noise dampening μεσα στο κουτι
Ακουστικη ηχομονωση (αυγοθηκη) στο τοιχο πισω απο το κουτι
Low noise ανεμιστηρακια
Water cooling για CPU+GPU

Το ειχα κανει πριν απο δυο χρονια με κουτι Lian-Li (υπηρχε ετοιμο κιτ με την ηχομονωση) και εκανε λιγοτερη φασαρια απο καινουριο laptop


Πρέπει να ψάξεις λίγο στο eBay, υπάρχουν αυτά που θες, ένα παράδειγμα π.χ. http://www.ebay.co.uk/itm/Acousti-AcoustiPack-ML-3-layer-7mm-OEM-Sound-Insulation-Material-For-PC-Cases-/131137194114?pt=UK_Computing_Case_Accessories_Tool_Kits&hash=item1e8862c882

Πάντως εγώ εξαρχής πήγα σε passive (Intel NUC) για να μην ασχοληθώ καν με το θέμα, το έβαλα στη πρίζα και τέλος :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#17036
The Ace έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Κάτι τέτοιο λέω, αλλά σε μαύρο χρώμα και ήταν σαν σφουγγάρι απο τη μεριά χωρίς αυτοκόλλητο.
Ξερω οτι δεν μπορω να ξεφορτωθω πληρως τον ηχο, αλλα μπορω να ξεφορτωθω τις ανακλασεις και τους συντονισμους.
Noise dampening μεσα στο κουτι
Ακουστικη ηχομονωση (αυγοθηκη) στο τοιχο πισω απο το κουτι
Low noise ανεμιστηρακια
Water cooling για CPU+GPU

Το ειχα κανει πριν απο δυο χρονια με κουτι Lian-Li (υπηρχε ετοιμο κιτ με την ηχομονωση) και εκανε λιγοτερη φασαρια απο καινουριο laptop


Πρέπει να ψάξεις λίγο στο eBay, υπάρχουν αυτά που θες, ένα παράδειγμα π.χ. http://www.ebay.co.uk/itm/Acousti-AcoustiPack-ML-3-layer-7mm-OEM-Sound-Insulation-Material-For-PC-Cases-/131137194114?pt=UK_Computing_Case_Accessories_Tool_Kits&hash=item1e8862c882

Πάντως εγώ εξαρχής πήγα σε passive (Intel NUC) για να μην ασχοληθώ καν με το θέμα, το έβαλα στη πρίζα και τέλος :metalo:


Το σκεφτηκα για NUC, αλλα δεν μου κανουν τα SFF/Mini PC :(
Κατι τετοιο ψαχνω, αλλα αν υπαρχει εδω, να μη μπλεκω με ebay, μεταφορικα και αναμονες :)
Άβαταρ μέλους
By nEK
#17171 Βουλωνουν πολυ συχνα τα ενσωματωμενα φιλτρακια των βρυσων. Μικρα χαλικακια θα τα ελεγα.. Θαρρεις ξεφτυζουν οι μεταλλικες σωληνωσεις. ΔΕν ειναι απο το δικτυο γιατι στην εισοδο εχω προφιλτς και φιλτρα. Απο που προερχονται αυτα? μπορω να κανω κατι λετε?
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#17179
nEK έγραψε:Βουλωνουν πολυ συχνα τα ενσωματωμενα φιλτρακια των βρυσων. Μικρα χαλικακια θα τα ελεγα.. Θαρρεις ξεφτυζουν οι μεταλλικες σωληνωσεις. ΔΕν ειναι απο το δικτυο γιατι στην εισοδο εχω προφιλτς και φιλτρα. Απο που προερχονται αυτα? μπορω να κανω κατι λετε?


Και σε εμένα μαζεύουν πολύ πράμα. Υποθέτω είναι κατάλοιπα που υπάρχουν ήδη μέσα στους σωλήνες. Δε νομίζω να γίνεται κάτι.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#18109
Χρήστος Λάππας έγραψε:Δεν μου αρέσει που ξέχασα το κλειδί μέσα από την πόρτα όταν την τράβηξα να κλείσει. Πάει το 50άρι. :x


Ταυτότητα δεν είχες; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#18115 Ετσι νόμιζα κι εγω, αλλά όχι.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#18126 Αν ειναι κλειδωμενη κ οχι απλα κλειστη πως ανοιγει ρε συ με πιστωτικη;;;
Άβαταρ μέλους
By Chris
#18129 Πάντα το είχα απορία βλέποντας το σε ταινίες. Αλλά στις ταινίες όλες οι πόρτες στην πλευρά που έχουν τις γλώσσες είναι επίπεδες, στην πραγματικότητα, η εξωτερική τους πλευρά έχει ένα χείλος, για αυτόν ακριβώς τον λόγο υποθέτω. Πως ανοίγουν λοιπόν? Κάνετε την ταυτότητα σ τελικό?

edit και όταν κλείνουν στην εσωτερική πλευρά της κάσας αντίστοιχα ακουμπάνε σε βαθούλωμα της κάσας, δεν εφάπτονται :hmmm: