Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#620957 Αν είναι αρκετά λεπτή η ταινία μπορείς να δοκιμάσεις αυτά τα γαντζάκια που στηρίζονται πάνω σε αυτοκόλλητη βάση
https://www.leroymerlin.gr/gr/kigaleria ... -61567023/
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#620967 Γυφτιές είναι αυτές, Κλιπς και ιστορίες. Βάλε ένα κανάλι αλουμινίου να τελειώνεις, 4 χρόνια τώρα στη θέση του είναι
Άβαταρ μέλους
By nEK
#621092
otso έγραψε:Φωντα βοηθεια
εβαλα μια λεντοταινια αυτοκολητη κατω απο τα πανω ντουλαπια της κουζινας , αυτα που αλλαζουν χρωματα .
το προβλημα ειναι οτι η κολλα απο κατω της (υποτιθεται 3Μ κινεζικης) κολοκυθια κολλαει κι ας επλυνα καλα απο κατω τα ξυλα.
τωρα την εχω πιασει με υφασματινη κολλητικη ταινια σε 10 μεριες , αλλά και αυτη ξεκολλαει . Τι μας μενει μονο ροκα;
Εχετε τιποτα σοφιστικε στον καφκα; Επισης εχετε σταυρο λεντ ; να δινω σε μια μερια και να φευγει σε 3 κατευθυνσεις;Σύνδεσμος 5050RGB CROSS για RGB στο σαιτ σας δεν βρισκω τιποτα

Συρράπτικο-καρφωτικο.

Αλλα την επομενη φορα καναλι αλλυμινιου.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#621369 νόμιζα είχες και κανάλι ρε ότσο. Το κανάλι/προφιλ κολλάει με την επιφάνεια του επίπλου, πολύ πιο αποτελεσματικά και εύκολα και η ταινία με το κανάλι / προφίλ κολλάει άριστα και τη βοηθάει σε μεγαλο φορτίο να ψύχεται σωστά.
Άβαταρ μέλους
By otso
#621392 Που να το βρω το καναλι ρε Φωντα στο χωριο; Ασε που δεν ηξερα για τα καναλια , κι απ οτι βλεπω ειναι παμφτηνα
Ενας εχει μεινει που πουλαει ηλεκτρολογικο υλικο στη πολη και δεν εχει τιποτα οταν ζηταω κατι πιο διαφορετικο , δεν λες στην εταιρεια να παρει το ακινητο του φιλου μου που του το πηρε η τραπεζα , να ανοιξουν ενα καταστημα και εδω;
Άβαταρ μέλους
By sargus
#621949 Με αφορμή το κομπρεσέρ αέρα που φέρνει το lidl την ερχόμενη Πέμπτη, ήθελα να ρωτήσω:
Εγώ που θέλω κάτι για να 1. φουσκωνω παιδικά παιχνίδια (κάστρα κτλ.), 2. να μετραω/φουσκωνω λάστιχα αυτοκινήτων και 3. να φυσαω πράγματα (για καθαρισμό) τι θα μπορούσα να πάρω; Γιατί νομίζω το κομπρεσέρ αέρα είναι overkill για αυτές τις δουλειές. Υπάρχει κάτι σε ηλεκτρικό και φτηνότερο/ευκολότερο στους χειρισμούς;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#621951
sargus έγραψε:Με αφορμή το κομπρεσέρ αέρα που φέρνει το lidl την ερχόμενη Πέμπτη, ήθελα να ρωτήσω:
Εγώ που θέλω κάτι για να 1. φουσκωνω παιδικά παιχνίδια (κάστρα κτλ.), 2. να μετραω/φουσκωνω λάστιχα αυτοκινήτων και 3. να φυσαω πράγματα (για καθαρισμό) τι θα μπορούσα να πάρω; Γιατί νομίζω το κομπρεσέρ αέρα είναι overkill για αυτές τις δουλειές. Υπάρχει κάτι σε ηλεκτρικό και φτηνότερο/ευκολότερο στους χειρισμούς;


σε αυτη την τιμη που το δινει δεν αξιζει να παρεις κατι αλλο.Ασε που δεν ειναι φθηνοτεροι κατι οικιακοι αεροσυμπιεστες σε βαλιτσακι.Ορμα.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#622744 Εδώ και πολύ καιρό η (παλιά) μπαταρία νιπτήρα (τύπου γέφυρας) που έχω στο μπάνιο πήγαινε πέρα δώθε στις βάσεις της καθώς έχουν χαλαρώσει τα κόντρα παξιμάδια στο κάτω μέρος του κορμού της που τη συγκρατούν στο νιπτήρα. Προσπάθησα να σφίξω με γερμανικό κλειδί αλλά τζίφος καθώς ο χώρος δεν επιτρέπει την ανάπτυξη δύναμης στο κλειδί.
Υπάρχουν 2 κατηγορίες κλειδιών για αυτή τη δουλειά από όσο διάβασα.
Αυτά:
https://www.skroutz.gr/s/12835494/Amtec ... 700-1.html
και αυτά:
https://www.skroutz.gr/s/19803740/Rolso ... 18319.html
Έχει κάνει κανείς ανάλογη εργασία κι αν ναι τι τύπο κλειδιού χρησιμοποίησε;
Ρωτώ γιατί δε θέλω να δώσω τζάμπα χρήματα για ένα εργαλείο που δεν θα μου ξαναχρειαστεί και μπορεί να μην κάνει σωστά τη συγκεκριμένη δουλειά.
θεωρητικά παίζει και το σωληνωτό κλειδί αλλά θα πρέπει πρώτα σε μια τέτοια περίπτωση να λύσω το σπιράλ σωλήνα που δίνει παροχή στη βρύση, όπου κι εκεί (ρακόρ του σπιράλ σωλήνα) χρειάζεται ανάλογο εργαλείο καθώς επίσης δεν έχω σωστή πρόσβαση.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#622748 Θα τα αγοραζα και τα 2, ποτε δεν πανε χαμενα τα εργαλεια. :s_wink

Αν καλουσες υδραυλικο; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#622759 το δευτερο εργαλειο ειναι μακραν πιο κινησιμο
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#622793 +2
Γενικότερα οι άτιμες οι βρύσες, δύσκολα "δουλεύονται" λόγω πρόσβασης, ακόμα και για να αλλάξεις τα σπιράλ νερού. ΕΙδικά όμως η αντικατάσταση, επειδή έχουν περάσει χρόνια και σκουριάζουν παξιμάδια και σπειρώματα, είναι ταλαιπωρία ! :(
Τιπ: Υποχρεωτικά πρώτα ψέκασμα με αντισκωριακό σπρέυ και ξεκινάμε ξεβίδωμα αρκετά λεπτά μετά.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#622810 Εγώ θα πρότεινα πριν το ξεβίδωμα ένα πολύ ελαφρύ βιδωμα ,ελάχιστα χιλιοστά.Μετά απο το σπρέυ που λέει ο Δημητρης.