Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#713510 Το γεγονός οτι έχει συστατικό υδρ. οξέως, διαφέρει εντελώς απ΄το "αυτούσιο", όπως υπάρχει σε ένα μπουκάλι ακουαφόρτε του ΣΜ.
Ακόμα και το marmoline, αναφέρει αραίωση και , επαναλαμβάνω, σε ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟ πλακάκι-μάρμαρο κλπ, δε θα ρίσκαρα να το χρησιμοποιήσω αυτούσιο, παρά θα ξεκίναγα με 30%+ αραίωση και ... βλέποντας και κάνοντας στη διάρκεια του καθαρισμού.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#713511
Dimitris_P έγραψε:Αυτό είναι κακία όταν ξέρεις κάτι που μπορεί να προστατεύσει μια κατάσταση και δεν το λες για να κάνεις τον χαβαλέ σου. :roll:

Καλά κάνω . :x
Όταν έχει το δικαίωμα ο καθένας να γράψει ότι νομίζει, δε θα κάνω διαρκώς τον "φωστήρα" εδώ μέσα, για να σώζω τα άσωτα! :s_roses
Άβαταρ μέλους
By 224v
#713512 ψάχνω λύση για το εξής πρόβλημα, βεράντα έχει πλακάκια κεραμικά τοποθετημένα μέχρι την άκρη της πλάκας. το χειμώνα με τις βροχές το νερό γλείφει όλο το μήκος της περιμέτρου και μου μαυρίζει την σοβατισμενη επιφάνεια του πάχους της πλάκας. με το πιεστικό φεύγει η μαυρίλα, αλλά θα ήθελα να έχω ένα είδος σαν λούκι - δόντι ώστε να οδηγεί το νερό σε ένα σημείο μόνο. κάτι σαν τα σουγγελα, που βάζουμε στις κεραμοσκεπές αλλά να είναι μικρής διατομής ώστε να μην φαίνονται....

< Note >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#713516 ναι, έψαχνα να βρω αλλά δεν βρήκα.. στην ουσία εάν είχε μάρμαρο γύρω γύρω που προεξέχει με ένα λούκι από κάτω που μαζεύει εκεί το νερό και το κάνει να στάζει το νερο μακρυά από το τέλος της πλάκας κάνα 2 ποντους

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#713517 Για την αφαίρεση σκουριάς, δεν βλέπω το λόγο να πάει κάποιος ν'αγοράσει υδροχλωρικό οξύ. Καλύτερα κάποιο πιο κατάλληλο γι'αυτή την δουλειά.
https://www.skroutz.gr/s/22518467/Duros ... om=catspan
Και είναι και αρκετά φθηνό. Υπάρχουν πάρα πολλά παρόμοια από πολλές εταιρείες. Το ρίχνεις πάνω στην σκουριά και το αφήνεις κάποιες ώρες να δράσει. Προσοχή όμως για την γυαλάδα στο πλακάκι.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#713518
mirage έγραψε:
ArrowsFA1 έγραψε:Απ' ό,τι βλεπω στο SDS, υδροχλωρικο οξυ ειναι και αυτο.
https://marmoline.gr/system/uploads/doc ... 0__gr_.pdf

Nαι, δεν ξέρω αν το ποσοστό είναι μεγαλύτερο στο συγκεκριμένο απο ο,τι στα κεζάπια του εμπορίου. Για καθαρισμό λεκέ απο σκουριά θα ξεκινούσα με αραίωση 20% όπως λέει στις οδηγίες.


dimitrisB έγραψε:Το γεγονός οτι έχει συστατικό υδρ. οξέως, διαφέρει εντελώς απ΄το "αυτούσιο", όπως υπάρχει σε ένα μπουκάλι ακουαφόρτε του ΣΜ.
Ακόμα και το marmoline, αναφέρει αραίωση και , επαναλαμβάνω, σε ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟ πλακάκι-μάρμαρο κλπ, δε θα ρίσκαρα να το χρησιμοποιήσω αυτούσιο, παρά θα ξεκίναγα με 30%+ αραίωση και ... βλέποντας και κάνοντας στη διάρκεια του καθαρισμού.


Δεν μιλάμε για αυτούσιο HCl το οποίο τρυπάει σφουγγάρια, γάντια, δέρμα.

Το ακουαφόρτε του ΣΜ έχει αραιωμένο HCl. Υδατικό διάλυμα 10-14% συνήθως.
Το Marmoline λέει στη σελ. 2 του SDS ότι έχει HCl 10 έως 25%. Επομένως αν τυχόν είναι προς το άνω όριο, ακόμη και με αραίωση 30% έρχεται εκεί που είναι το ακουαφόρτε του ΣΜ.


Και τα δύο μπορούν/πρέπει να αραιωθούν.
Αν κάποιος προτιμάει να δώσει το πενταπλάσιο ποσό στο Marmoline, πάω πάσο.

Το Durostick φαίνεται πιο φιλικό προϊόν.
Και ως ελέχθη μπορεί κανείς να δοκιμάσει WD-40, λεμόνι, ξύδι. Αλλά αν δεν φεύγει, πρέπει να πάει κανείς σε ισχυρότερα οξέα.

Τέλος, αν δεν έχει ποτίσει, ίσως μια λύση είναι να προσπαθήσει κανείς να το αφαιρέσει με μηχανικό τρόπο (τρίψιμο με μαλακό σβουράκι - όχι συρματόβουρτσες).
Τελευταία επεξεργασία από ArrowsFA1 και 16 Ιουν 2021, 10:57, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By glf
#713519
224v έγραψε:ψάχνω λύση για το εξής πρόβλημα, βεράντα έχει πλακάκια κεραμικά τοποθετημένα μέχρι την άκρη της πλάκας. το χειμώνα με τις βροχές το νερό γλείφει όλο το μήκος της περιμέτρου και μου μαυρίζει την σοβατισμενη επιφάνεια του πάχους της πλάκας. με το πιεστικό φεύγει η μαυρίλα, αλλά θα ήθελα να έχω ένα είδος σαν λούκι - δόντι ώστε να οδηγεί το νερό σε ένα σημείο μόνο. κάτι σαν τα σουγγελα, που βάζουμε στις κεραμοσκεπές αλλά να είναι μικρής διατομής ώστε να μην φαίνονται....

< Note >
Νεροσταλακτη θες και κάπως να το δημιουργήσεις.
Και γω φέτος αυτά θέλω να διορθώσω. Σημεία που ο σοβάς στα μπαλκόνια κάνουν το νερό να γλύφει και να τρέχει κάθετα στον τοίχο αντί να στάζει.
Υπάρχουν τρόποι ανάλογα πως είναι η άκρη εκεί στα πλακάκια. Βάλε φώτο.

Υπάρχει και πλαστικό προφιλ νεροσταλακτη για ορισμένες χρήσεις.
Θα μπορούσε να μπει ενα τέτοιο με κόλλα πλακιδίων αν βολεύει. Στη γωνια που εξεχει, στον κατω μερος απο τα πλακάκια. Ένα συριτι για να στάζουν από εκεί τα νερά.
Άβαταρ μέλους
By glf
#713614 Η κανονική χρήση είναι αυτή. Βγάζει ένα νύχι, δεν είναι μια απλή πλαστική γωνία.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#713652 δεν έχω πιο καθαρή φωτογραφια, έτσι τελειώνει η βεράντα μετά τα κάγκελα και το νερό γλύφει προς τα κάτω το μέτωπο της πλάκας δεν έχει εκεί ένα είδος νεροστσαλακτη όπως γράψατε. θα πρέπει να υπάρχει κάτι σε πλαστικό.Εικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By glf
#713656 Αν το πλακάκι τελειώνει ακριβώς με την πλάκα και το σοβατισμα δε μπορείς να κάνεις τίποτα...

Αν το πλακάκι βγαίνει πιο έξω τότε χωράει να μπει το προφίλ.

Αυτά τα έχουν στα οικοδομικά υλικά τα λίγο πιο ψαγμενα. Κυρίως όπου πουλάνε υλικά για θερμοπρόσοψη.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#713733 ναι αυτό συμβαίνει, ίσως ένα προφίλ σε οξεία γωνία να έκανε δουλειά απομακρύνοντας το νερό λίγο έξω από τον τοίχο...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#717022 Έχει χαλάσει το χερούλι και δεν ασφαλίζει στον πίρο πάνω στην κάσα. Έχω ελπίδα να βρω αντίστοιχο χερούλι, μιας και δεν έχω ιδέα περί μάρκας; Αν ναι, να προσπαθήσω να το αλλάξω μόνος μου δεδομένου ότι είμαι κάτω του μετρίου σε κάτι τέτοιες εργασίες;ΕικόναΕικόνα

< Note >