Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#712949 Μιλάμε ότι οι αναλογίες μπήκαν με ακρίβεια ml με σύριγγες για μέτρηση.
Δεν υπήρχε περίπτωση να αποτύχουμε χαχαχα.

Εγώ θέλω να δοκιμάσω τα καλούπια με.. τσιμέντο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#713016
ArrowsFA1 έγραψε:Αν δεν είναι πορώδες το πλακάκι τότε βγαίνει εύκολα με υδροχλωρικό οξύ.


Κάτι τέτοιο δλδ;
https://www.ab.gr/el-gr/click2shop/Kath ... /p/7117994
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#713022 Και λιγη κοκα κολα μπορει να κανει δουλεια με τη σκουρια. Δεν το εχω προσπαθησει, αλλα τουλαχιστον ετσι ακουγεται!
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#713025 Επειδή είχα παλιά σκουριά σε κεραμικό πλακάκι (ΟΧΙ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟ), πρίν 30 λεπτά:
Ψέκασα πλούσια την περιοχή με αντισκωριακό σπρέϋ , περίμενα 10 λεπτά και μετά την έτριψα επίμονα αλλά όχι με μεγάλη δύναμη με τη σκληρή πλευρά σφουγγαριού κουζινας.
Με 2 επαναλήψεις -> σκουριά τέλος. :thumbsup:
Το είχα διαβάσει ως "πλεονέκτημα" του WD-40 και είπα να δοκιμάσω, αν και χρησιμοποίησα ένα antirust σπρέϋ του .... Lidl !
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#713062 Γενικά τα λιπαντικά/αντισκωριακά έχουν πολλαπλές δυνατότητες καθαρισμού. Έχω βγάλει ρετσίνι από το αυτοκίνητο ενώ καθαρίζει και το επιφανειακό θάμπωμα των φαναριών. Επίσης αφαιρεί πανεύκολα κόλλα από μονωτική ταινία πχ που έχει κάτσει πάνω στο υλικό ή αν έχεις πχ κανένα φώς στον κήπο που έχει κολλήσει χώματα από τα χρόνια αν το καθαρίσεις έτσι θα γίνει σαν καινούργιο. Εννοείται φυσικά ότι με κάτι τέτοιο δεν καθαρίζεις τα πλαστικά του αυτοκινήτου. :lol:
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#713334
Dimitris_P έγραψε:
ArrowsFA1 έγραψε:Αν δεν είναι πορώδες το πλακάκι τότε βγαίνει εύκολα με υδροχλωρικό οξύ.


Κάτι τέτοιο δλδ;
https://www.ab.gr/el-gr/click2shop/Kath ... /p/7117994


Ναι, το γνωστό ακουαφόρτε. Είναι υδατικό διάλυμα υδροχλωρικού οξέως περίπου 10-15% κατ' όγκον.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#713469
sknipper έγραψε:Το οξύ δεν θα σου χαλάσει τη γυαλάδα;


αυτο πιστευω και εγω.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#713495
dimviii έγραψε:
sknipper έγραψε:Το οξύ δεν θα σου χαλάσει τη γυαλάδα;
αυτο πιστευω και εγω.

Περίμενα μέρες τώρα, να δώ ποιός θα το πρωτο-γράψει . :lol:

Οξύ σε γυαλιστερό πλακάκι ....... ούτεγια αστείο! :rtfm: :rtfm: :rtfm:
Θυμάμαι που , αγοράζοντας πολύ ακριβό γυαλιστερό πλακάκι προ 8ετίας, το πρώτο που μου είπανε ήταν ότι, ακόμα και καφές-αναψυκτικό και ιδίως cola που τυχόν πέσει , να σφουγγαρίζεται αμέσως.
2-3 μικρολεκέδες που έχω, είναι απ΄ τη μαστοράτζα που δούλεψε μετά την τοποθέτηση των πλακιδίων και τους έπεσαν τέτοια ροφήματα, ενώ με τη σκόνη της "οικοδομής" δεν έβλεπες το λεκέ.
Τον είδα μετά που καθαρίσαμε και ... χάρηκα ιδιαιτέρως, αν και σήμερα μόνο η οικογένεια τον "βλέπει" εύκολα.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#713496 Δεν είχα ποτέ θέμα, αλλά τα πλακάκια μου δεν είναι τρομερά γυαλιστερά.
Αν έχει κανείς αμφιβολία μπορεί να δοκιμάσει με ηπιότερο οξύ (π.χ. λεμόνι) εφόσον δεν τα καταφέρει με άλλα σκευάσματα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#713502 Κερδισε ο Μιραζ :s_yes

...κατάλληλο για λεκέδες από καφέ - λάδια - σκουριά...


Δε νομιζω να βρεθει κατι πιο εξειδικευμενο κι ασφαλες.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#713506
ArrowsFA1 έγραψε:Απ' ό,τι βλεπω στο SDS, υδροχλωρικο οξυ ειναι και αυτο.
https://marmoline.gr/system/uploads/doc ... 0__gr_.pdf

Nαι, δεν ξέρω αν το ποσοστό είναι μεγαλύτερο στο συγκεκριμένο απο ο,τι στα κεζάπια του εμπορίου. Για καθαρισμό λεκέ απο σκουριά θα ξεκινούσα με αραίωση 20% όπως λέει στις οδηγίες.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#713509
dimitrisB έγραψε:
dimviii έγραψε:
sknipper έγραψε:Το οξύ δεν θα σου χαλάσει τη γυαλάδα;
αυτο πιστευω και εγω.

Περίμενα μέρες τώρα, να δώ ποιός θα το πρωτο-γράψει . :lol:



Αυτό είναι κακία όταν ξέρεις κάτι που μπορεί να προστατεύσει μια κατάσταση και δεν το λες για να κάνεις τον χαβαλέ σου. :roll:

Το πλακάκι είναι ημί, δεν το λες και γυαλιστερό 100%. Φωτό δεν έχω τώρα εύκαιρη. Αγόρασα πάντως χθες άκουα φόρτε στο σούπερ.