Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#710330
dimitrisB έγραψε:Τώρα, .... στην άλλη ζωή! :lol:
Σε 4-5 χρόνια, δε με βλέπω να μπορώ να συνεχίσω στους ίδιους ρυθμούς ή σε τέτοιους βαθμούς δυσκολίας, τα μαστοριλίκια !
Θα απολαμβάνω εσάς -ως αναγνωστικό πλέον κοινό-, τα δικά σας! :lol:

Πάντως, εμένα αν και μου πιάνει σχετικά το χέρι μου, δηλαδή μπορώ να φτιάχνω αρκετά πράγματα σε ένα σπίτι, προτιμώ να μην ασχολούμαι.
Κάποια στιγμή πριν αγοράσουμε το τωρινό σπίτι, ενδιαφερθήκαμε για κάποιο άλλο. Εκείνο, ΔΕΝ είχε ανοξείδωτα κάγκελα στα μπαλκόνια ή τζάμι όπως το δικό μας, αλλά απλό βαμμένο σίδερο και επιπλέον είχε και σαν διακόσμηση, μια φάσα με μεταλλικούς δοκούς, βλέπε παρακάτω.
Εικόνα
Ενώ σε καινούρια οικοδομή έδειχνε ωραίο και μοντέρνο, μετά από 5 το πολύ 10 χρόνια, θα δείχνει ΧΑΛΙΑ και θα θέλει βάψιμο, γιατί και θα έχει ξεθωριάσει, και θα έχει βγάλει σκουριές. Αν είναι ειδικά και κοντά στην θάλασσα, άστο καλύτερα.

Γενικώς, μεταλλική σκάλα, σε εξωτερικό χώρο, είναι πολύ κακή ιδέα. Θα είσαι διαρκώς με ένα πινέλο. Καλύτερα αλουμίνιο, ή έστω να την στείλεις για ένα μπάνιο σε γαλβάνι πρώτα, και μετά βάψιμο με ηλεκτροστατική. Δεν θα πάθει ποτέ τίποτε.
Γενικώς, ό,τι το σκεφτείς σωστά εμπρός, θα σε γλιτώσει από πολύ κόπο, αλλά και χρήματα αργότερα.

Ευτυχώς το διαμέρισμα που τελικά επιλέξαμε, το μόνο βαμμένο σίδερο που έχει εξωτερικά είναι στον κήπο και στις γκαραζόπορτες, που ΟΚ, είναι και σχετικά εύκολο να βαφτεί και αφορά και όλη την πολυκατοικία.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#710343 Η εξ. σκάλα , προϋπήρχε και δεν υπήρχε περίπτωση να προστεθεί κόστος , για την αλλαγή της.
Επίσης: Όσο ήταν "γυμνή"- χωρίς "πατήματα"- δεν σκούριαζε παρά σε ελάχιστα, σχεδόν μη ορατά σημεία.
Αφότου ντύθηκε-> μούρη τρελή, ... αγγούρι μπόλικο ! :lol:
Όσα γράφεις, σωστά μεν , αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
Anonymous Founder έγραψε:Ευτυχώς το διαμέρισμα που τελικά επιλέξαμε, το μόνο βαμμένο σίδερο που έχει εξωτερικά είναι στον κήπο και στις γκαραζόπορτες, που ΟΚ, είναι και σχετικά εύκολο να βαφτεί και αφορά και όλη την πολυκατοικία.

Μην είσαι σίγουρος, για το πόσοι ένοικοι θα τρέξουν να πληρώσουν το βάψιμο, ειδικά μετά απο 10+ χρόνια που θα εχει φύγει και το πολύ μεράκι του "καινούριου"-> το θέλω διατηρημένο.
Conclusion: Όλα φθείρονται και θέλουν είτε χέρι-είτε χρήμα.
Υπάρχει βέβαια και το ... "αποφεύγω να το βλέπω, για να μη στεναχωριέμαι", που είναι και το καλύτερο !!! :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#710347 Ε, καλά τώρα. Κανένας δεν θα πει όχι για λίγη μπογιά και ένα μεροκάματο, κόστη 100€ άντε 200€ μια φορά στα 10 χρόνια, σπάνια είναι πρόβλημα. Για την πλειοψηφία τουλάχιστον.
Όπως και να 'χει, όπως έχω ξαναπεί, όσο λιγότερη η συντήρηση, τόσο το καλύτερο. Ειδικά αν μιλάμε για βαψίματα, για να το κρατήσεις πάντα ωραίο, πρέπει να βάφεις διαρκώς. Ε, δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο για τον πολύ κόσμο.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#710503
Dimitris_P έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Έριχνα μια ματιά για φυσητήρα μπαταρίας για να καθαρίζω τον υπολογιστή και τις τρίχες από το αμάξι αλλά είδα ότι οι περισσότεροι είναι χωρίς μπαταρία και πρέπει να ανέβεις σε €€


Up. Θα φεύγουν οι τρίχες από τα καθίσματα με φυσητήρα; Γιατί με απλή σκούπα δεν φεύγουν, θέλει ρολό.

πχ με αυτόν θα είμαι οκ;
https://www.e-shop.gr/fysitiras-mpatari ... TLS.051730


https://www.skroutz.gr/s/22796363/Rowen ... CF%84.html

Δοκιμασμένο :ninja:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#711319 Μιας και τελευταια δεν χρησιμοποιω πολυ την τριτη σειρα με καθισματα στο 5008 λεω να τα βγαλω να μην κουβαλαω το βαρος . Το προβλημα ειναι οτι αφηνουν κενο και το καλυμα απο πανω λυγιζει αρκετα αν βαλεις κατι βαρυ γιατι δεν εχει αρκετη υποστηριξη
Σκεφτηκα να βαλω τιποτα κομματια styrofoam που ειναι ελαφρια και ασυμπιεστα αλλα δεν μπορω να βρω κατι στις σωστες διαστασεις
Οποτε ευκαιρια για DIY σκεφτηκα να δοκιμασω κατι καινουργιο να μαθω και κατι και να το φτιαξω μονος μου
Σκαναρα με δεκαδες φωτο απο το κινητο τη θεση και μετα απο επεξεργασια βγηκε το 3d model με phtogrammetry
Εικόνα


τωρα το εχω σαν βαση και δουλευω σε CAD το ενθετο , αλλα ειναι πιο ζορικη δουλεια αυτο απο οτι περιμενα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#711328 έχω να κολλήσω κεραμικά πλακάκια 8 σύνολο σε μια επιφάνεια. εχω κόλλα πλακιδίων durostik. έφτιαξα το μίγμα για την επιφάνεια που ήθελα με ζύγισμα ακριβείας όπως οι οδηγίες. βγήκε μίγμα ωραίο και όπως πρέπει. το στρώνω και βάζω τα πλακάκια. τα πιέζω σχετικά και περιμένω....μετά από 2-3 ώρες πάω να δω αν κόλλησαν, και τζιφος!!! τι δεν έκανα καλά??? έπρεπε να έχω βρέξει τα πλακάκια?? παλιά τα στερεωναν με λάσπη θυμάμαι. η πίσω επιφάνεια τους είναι λεία. παλιάς χρονολογίας τα πλακάκια τα βρήκα στην αποθήκη. τώρα θα τα ξεκολλήσω φυσικά εύκολα, αλλά με τι άλλη κολλα να προσπαθήσω στην επιφάνεια αυτής της κόλλας που δεν έπιασαν

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#711338
KiloMeater έγραψε:Μιας και τελευταια δεν χρησιμοποιω πολυ την τριτη σειρα με καθισματα στο 5008 λεω να τα βγαλω να μην κουβαλαω το βαρος . Το προβλημα ειναι οτι αφηνουν κενο και το καλυμα απο πανω λυγιζει αρκετα αν βαλεις κατι βαρυ γιατι δεν εχει αρκετη υποστηριξη
Σκεφτηκα να βαλω τιποτα κομματια styrofoam που ειναι ελαφρια και ασυμπιεστα αλλα δεν μπορω να βρω κατι στις σωστες διαστασεις
Οποτε ευκαιρια για DIY σκεφτηκα να δοκιμασω κατι καινουργιο να μαθω και κατι και να το φτιαξω μονος μου
Σκαναρα με δεκαδες φωτο απο το κινητο τη θεση και μετα απο επεξεργασια βγηκε το 3d model με phtogrammetry
Εικόνα


τωρα το εχω σαν βαση και δουλευω σε CAD το ενθετο , αλλα ειναι πιο ζορικη δουλεια αυτο απο οτι περιμενα

Τι προσπαθείς ακριβώς να φτιάξεις; Μπορείς να πάς σε κάποιον που έχει CNC και κόβει styrofoam και να σου φτιάξει custom κομμάτι. Κόστος δεν έχω ιδέα, θεωρητικά μπορεί με το 3D model που έχεις να φτιάξει το αντίστροφο ακριβώς με κάποιες ανοχές για να ταιριάξει. Απο εκεί και περα νομίζω γίνεται και πολύ πιο απλα και με απλές μετρήσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#711344 Tα πλακάκια για να κολλήσουν , θέλουν >8 ώρες για να μην ξεκολλάνε (εύκολα) με το χέρι , όπως και να είναι η πίσω τους πλευρά και 24 ώρες για να πατηθούν.
Η πίσω τους πλευρά στα σημερινά είναι "χαραγμένη", αλλά , αν δεν ήταν "γυαλί" στα παλιά που έβαλες, πάλι δεν θα έβγαιναν.
Βιάστηκες να τα δοκιμάσεις αν κόλλησαν και την .... έκανες τη σαχλαμάρα ! :oops:
Τώρα, αν δεν πρόλαβες πχ να τα πλύνεις και να ξαναγίνει η επιφάνεια που θα κολλήσει όπως πρίν πιάσει κόλλα πάνω τους ώστε να μπορέσεις να τα ξανακολλήσεις.... :s_dunno .
Ακόμα και παλιά πλακίδια που ξεκόλλησαν, αν δεν έχεις άλλα και πρέπει να στρώσεις την ίδια επιφάνεια για ομοιομορφία, αφού τα καθαρίσεις-χαράξεις με τροχό -έστω και με υπολείμματα της παλιάς στεγνής κόλλας- ξανακολλάνε. Όμως, θέλουν προσοχή στο στρώσιμο και χτύπημα προσεκτικό απο πάνω, για να απλώσει ομοιόμορφα και επίπεδα η κόλλα πλακιδίων.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#711443 ναι σήμερα έχουν κολλήσει!!! αυτά που τα ξεκόλλησα θα τα ξαναβαλλω στη θέση τους γιατί δεν κόλλησε κάτι στην πίσω πλευρά.... και είναι εύκολο να τα βάλλω πάλι σε ίδιο επίπεδο. Με ποια υγρή κόλλα να τα κολλήσω???

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#711462 Επιτελους τελος! Οτι ειναι αβαφτο ειναι καινουριο ανταλλακτικο, εκτος απο τις αλυσιδες, εβαλα τις παλιες να τις μετρησω ωστε να κοψω καινουριες ακριβως. Και εχω να παρω και καπακια για τα τελειωματα των σωληνων, βρηκα και με κλιση 30 μοιρων για τα ποδια απο το λινκ του ντιμη (στο τελος το ευχαριστω μου)

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#711478 :inlove: :lol: ωραια θεα εχεις ρε μπαγασα,που ειναι?
Άβαταρ μέλους
By Chris
#711479 Αιγινα, βορεια πλευρα. Το βουνο απεναντι ειναι ο Υμηττος. Την ελια την πετυχα τυχαια στο δρομο
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#711529 Βρήκα γαμάτο φυσητήρα, κι ας μην κάνει για τις τρίχες

https://www.banggood.com/Rechargeable-C ... ID=6292509

(Το έβαλα εκ παραδρομής στο Android Devices εχθες, αν μπορεί να διαγραφεί από εκεί viewtopic.php?p=711450#p711450 :innocent: )
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#711645 Θέλω να αγοράσω ένα φαρμακείο πρώτων βοηθειών όπως το παρακάτω:

Εικόνα

Το πρόβλημα είναι πως εκεί που θέλω να το τοποθετήσω, δεν θα ήθελα να κάνω τρύπες στον τοίχο γιατί υποψιάζομαι ότι περνάνε οι σωλήνες του καλοριφέρ για τους από πάνω ορόφους.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να το στηρίξω με ασφάλεια στον τοίχο; Κάποια κόλλα ή ταινία διπλής όψης ίσως; Θα το σηκώσουν η θα μαζεύουμε καμιά μέρα τα φάρμακα από κάτω;
Άβαταρ μέλους
By sargus
#711647 Λογικά κάποια ισχυρή σιλικόνη όπως μου είχε προτείνει και εμένα ο dimvii παλαιότερα, θα σου κάνει δουλειά και με το παραπάνω.