Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#707422 Ό,τι και να πάρεις, φρόντισε να ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ λάστιχο μικρής διαμέτρου, κάτι σπιράλ ετοιματζίδικα γύρω στο Φ9. Το πιεστικό ζητάει ΠΟΛΥ νερό οπότε πάρε τουλάχιστον με την κλασσική διάμετρο
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#707425 5/8 ειναι η ζητουμενη διαμετρος
Τα λαστιχα κηπου βγαινουν σε τρεις διαστασεις
1/2. ,5/8. και ,3/4
Οι κουλουρες ειναι συνηθως 15. 25 και 50 μετρων
Διαλεγεις λαστιχο με πολλες στρωσεις,5 η 6 στρωσεις για να μην στριβει τσακιζει
Πιστολι καλο εχει το λιντλ με πολλες ρυθμισεις και καλο ποιοτικα αυτη την εβδομαδα
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#707475 Ντίμη έχεις καμία εικόνα πόσο κοστολογουνε αλλαγή καρβουνακια σε δράπανα και συγκεκριμένα σε metabo?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#707479
panos2171 έγραψε:Ντίμη έχεις καμία εικόνα πόσο κοστολογουνε αλλαγή καρβουνακια σε δράπανα και συγκεκριμένα σε metabo?

< Note >


δεν γνωριζω σε μεταμπο,αλλα σε εινχελλ κανα 20αρικο μαζι με την εργασια.Μιλαμε για δραπανο μικρο εως 700 βατ ας πουμε.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#707519 Αν καποιος εχει κανα παλιο επιπλο (πχ τραπεζι) για πεταμα ή αν δειτε κανα παλιο ντουλαπι ή τπτ παρόμοιο στο δρόμο, θα το ηθελα μην το πεταξετε!
Θελω να κανω κατι diy κατασκευουλες και ψαχνω για σκραπ ξυλα.
Δε με ενδιαφερει σε τι κατασταση ειναι, ετσι κι αλλιως θα τα κοψω κομματια.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#707588
kovathe έγραψε:Αν καποιος εχει κανα παλιο επιπλο (πχ τραπεζι) για πεταμα ή αν δειτε κανα παλιο ντουλαπι ή τπτ παρόμοιο στο δρόμο, θα το ηθελα μην το πεταξετε!
Θελω να κανω κατι diy κατασκευουλες και ψαχνω για σκραπ ξυλα.
Δε με ενδιαφερει σε τι κατασταση ειναι, ετσι κι αλλιως θα τα κοψω κομματια.
Ένας γνωστός μου για τέτοιες δουλειές είχε τα μάτια του ανοιχτά για παρατημένες παλέτες. Μια φορά μάλιστα σε διακοπές σε νησί βρήκε μέσα στη θάλασσα μία και έψαχνε να δει πως θα την πάρει μαζί του. Τελικά πείστηκε να την αποχωριστεί.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#707605
kovathe έγραψε:Αν καποιος εχει κανα παλιο επιπλο (πχ τραπεζι) για πεταμα ή αν δειτε κανα παλιο ντουλαπι ή τπτ παρόμοιο στο δρόμο, θα το ηθελα μην το πεταξετε!
Θελω να κανω κατι diy κατασκευουλες και ψαχνω για σκραπ ξυλα.
Δε με ενδιαφερει σε τι κατασταση ειναι, ετσι κι αλλιως θα τα κοψω κομματια.
Αυτά είναι ωραία κομμάτια, ειδικά κάτι παλιά ξύλινα κομμάτια από βάρκες κτλ. Πχ έχουμε πάρει στη Σίφνο μια αγιογραφία σε τέτοιο ξύλο επεξεργασμένο, πολύ ενδιαφέρουσα δημιουργία.


< >
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#707607 Ναι είναι ωραία για διακοσμητικά.
Εγω τα θέλω για αλλη δουλεια απλα.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#707727 Μία ακόμα μαστοριά, ήρθε σε πέρας αν και με κόπο, μιάς και ήταν για πρώτη φορά "απόπειρα" τέτοιας επισκευής.
Σε ρολό παράθυρου 1Χ1 μ. στο δώμα , όπου δεν έχω ηλεκτρική λειτουργία, ... κόπηκε ο ιμάντας. :dizzy:
Δεν είχε και πολύ πλάκα η όλη "εγχείρηση", μου έφαγε συνολικά 3+ ώρες ώσπου να βγάλω άκρη και να τελειώσω .
Λύσιμο κουτιού ρολού, ξεκρέμασμα ρολού, αποσυναρμολόγηση άξονα περιέλιξης ρολού, πέρασμα ιμάντα και ασφάλιση, επανατοποθέτηση άξονα και κρέμασμα ρολού, αφού πρώτα έχεις κάνει περιέλιξη ιμάντα στο ράουλο του άξονα, ώστε να έχεις ιμάντα για να τραβήξεις και να το σηκώσεις.
Κλείσιμο κουτιού και ΟΚ, αφού βέβαια ξεκρέμασα το ρολό 3 φορές :lipsealed: :help: για να βρω τα ζύγια του (= 3 φορές και τον άξονα ρολού στο κουτί , κλπ, κλπ... )
Το δύσκολο, είναι να μετρήσεις σωστά πόσο πρέπει να τυλίξεις στο ράουλο του άξονα του ρολού και το υπόλοιπο να το αφήσεις να τυλιχτεί στην κασετίνα.
Ομολογώ ότι, επειδή είχε μπόλικο ιμάντα μέσα στην κασετίνα και σε άριστη κατάσταση (απορώ πόσο και γιατί είχε τριφτεί στο σημείο που κόπηκε, όπου ήταν φθαρμένα 15 εκ περίπου πέριξ του σημείου), κράτησα τον παλιό που ήταν σε άριστη κατάσταση. Τον καθάρισα απ΄ τη σκόνη τον πέρασα απ΄ την αρχή στο "ελατήριο" της κασετίνας του ιμάντα και έφτασε με το παραπάνω , αλλά δεν ήταν τόσο πολύ, ώστε να μη χρειάζεται να μετρήσεις αποστάσεις και τυλίγματα.
Κόστος κασετίνας ιμάντα 5 μέτρων=7 max, αστείο ποσό , αλλά ο δική μου ήταν μαύρη και δεν έβρισκα στη γειτονιά, ήθελα να "παίξω " κιόλας, αυξάνοντας το βαθμό δυσκολίας επισκευής, οπότε .... :lol:
ΥΓ: Αν η ζημιά έχει γίνει σε μεγάλο ρολό (πχ μπαλκονόπορτας), .... it takes 2 to tango.
Ένας μόνος του να το φτιάξει, λόγω όγκου-βάρους ειδικά αν είναι αλουμινίου και όχι pvc ... :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Chris
#707762
dimitrisB έγραψε:Κόστος κασετίνας ιμάντα 5 μέτρων=7 max, αστείο ποσό , αλλά ο δική μου ήταν μαύρη και δεν έβρισκα στη γειτονιά, ήθελα να "παίξω " κιόλας, αυξάνοντας το βαθμό δυσκολίας επισκευής, οπότε .... :lol:


Θα αδειαζα ενα μαυρο στυλο σε μια λεκανη με νερο και θα βουτουσα μεσα τον γκριζο ιμαντα
:s_rofl
Άβαταρ μέλους
By 224v
#707806 δεν έχει σημασία πόσο τύλιγμα έχει ο ιμάντας μέσα στη κασετίνα, ώστε όταν ανεβάζεις να τυλίγεται σωστά ο ιμάντας

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#707810 Προφανώς, αν έχεις συνολικό μήκος διαθέσιμου ιμάντα 2πλάσιο +20% απο το ύψος του παραθύρου.
Εκτός , αν την κασετίνα που επιδιόρθωσες, τη βιδώσεις σε άλλη θέση, πχ στο άνω μέρος του κασώματος και με ένα σκαμπώ, ανεβαίνεις και τραβάς-αφήνεις!
Ήμουν συγκεκριμένος στη διαδικασία, αλλά ... δε βαριέσαι :(
Επίσης , αγόρασε μία 3μετρη κασετίνα και βάλτην σε μπαλκονόπορτα με ύψος 2,10μ , να σε δώ που θα καταλήξει να βιδώσεις την κασετίνα στο κάσωμα!

@ Chris : Μπορούσες να προτείνεις για τον ιμάντα να τον βάψεις και με ένα μαρκαδόρο ή με πινέλο και πλαστικό χρώμα. Θές δουλειά ακόμα .... :s_wink
Άβαταρ μέλους
By glf
#707827 Έχω γίνει και γω εξπερ στην αλλαγή ιμάντα για τα παντζούρια. Τώρα πια εχω στοκ κιολας ανταλλακτικό ιμάντα γιατί όλο ΣΚ και τριήμερα θα γίνει η ζημιά.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#707876
glf έγραψε:Έχω γίνει και γω εξπερ στην αλλαγή ιμάντα για τα παντζούρια. Τώρα πια εχω στοκ κιολας ανταλλακτικό ιμάντα γιατί όλο ΣΚ και τριήμερα θα γίνει η ζημιά.

Δεν αμφιβάλλω καθόλου! :s_thumbsup