Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#685635 Έχω στην κουζίνα ένα χωνευτό σποτάκι που κρέμεται η λάμπα του. Όταν το σφηνώνω στον δακτύλιό του κρατιέται για λίγη ώρα και ξανά μπάντζι.
Ποια κόλλα είναι κατάλληλη για τέτοια δουλειά;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#685639 Αν δεν βάλεις φωτό, δύσκολα τα πράγματα. Κανονικά δεν θα έπρεπε την δουλειά να την κάνει ο δακτύλιός του και να μην χρειάζεται κόλλα;
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#685646 Σαν αυτό πάνω δεξιά. Χωνευτό περίβλημα και μέσα μεταλλικός δακτύλιος για την κλίση.
Τα διπλανά σποτάκια που είναι εντάξει έχουν ένα λεπτό συρματένιο εξάρτημα που μάλλον κρατάει τη λάμπα. Το προβληματικό ήταν έτσι απ' όταν μπήκα στο σπίτι. Μάλλον δύσκολο να βρω το συρματάκι..
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#685650 Βγάλε ένα συρματάκι από αυτά που έχουν και πήγαινε όταν ανοίξουν σε ένα μαγαζάκι της γειτονιάς με ηλεκτρολογικά, κάτι θα βρεις.
Μέχρι τότε, σφήνωσε ένα παλιό πανί/πετσέτα μεταξύ του σποτ και της βάσης του για να μην κουνιέται. Δεν θα πάει πουθενά.
Μιας και θα κάνεις τον κόπο, δες λίγο πόσα watt είναι. Στο παλιό σπίτι που έμενα είχε στο πάσο της κουζίνας 5 τέτοια. Ήταν τα #@$!$!1^& 50watt το ένα. Πιο πολύ έκαιγαν αυτά από το υπόλοιπο σπίτι!
Είχα αφαιρέσει 2 για το γαμώτο!
Εικόνα
Έχω κι εγώ τα κουσούρια μου! Εβδομαδιαία κατανάλωση φωτισμού υπολογισμένη από την Alexa για τα φώτα του σπιτιού μου (εξαιρούνται μπαλκονια)
Άβαταρ μέλους
By sargus
#685657 Πολύ ωραίο HF!
Δε μου λες, πως γίνεται να καταναλώνετε περισσότερο τις καθημερινές από τα ΣΚ; Τηλεεργασία; Λείπετε από το σπίτι το ΣΚ; Εντύπωση μου έκανε.
Επίσης, αν και δεν το έχω υπολογίσει ποτέ, μου φάνηκαν πολλές οι 26 kwh! Έτσι είναι; (γιατί υποθέτω ότι έχεις παντού led)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#685662
sargus έγραψε:Πολύ ωραίο HF!
Δε μου λες, πως γίνεται να καταναλώνετε περισσότερο τις καθημερινές από τα ΣΚ; Τηλεεργασία; Λείπετε από το σπίτι το ΣΚ; Εντύπωση μου έκανε.
Επίσης, αν και δεν το έχω υπολογίσει ποτέ, μου φάνηκαν πολλές οι 26 kwh! Έτσι είναι; (γιατί υποθέτω ότι έχεις παντού led)

H γυναίκα μου δουλεύει με τηλεργασία ναι, ενώ γενικώς έχει τεράστια διαφορά αν έχει ήλιο έξω ή έχει συννεφιά. Στην πρώτη περίπτωση δεν χρειάζεσαι σχεδόν ποτέ φως, στην δεύτερη, θα τα έχεις ανοικτά ακόμη και την μέρα.
Εγώ πηγαίνω στο γραφείο, γιατί έχω πολλή δουλειά και είμαι πιο παραγωγικός τις περισσότερες φορές.
Τέλος, το διάγραμμα δεν είναι από μέτρηση, αλλά από αναγωγή. Δηλαδή, δηλώνεις στην Alexa την μέγιστη κατανάλωση κάθε φωτιστικού/λάμπας κι αυτή υπολογίζει την κατανάλωση βάσει του ποσοστού dimming.
Εξηγώ με ένα απλό παράδειγμα:
-Έστω λάμπα 10W, και την δούλεψα 10 ώρες με dimm στα 50%. Αυτό σημαίνει πως με αναγωγή έχω χρειαστεί 50Watt συνολικά.
Με την ίδια μέθοδο αθροίζει όλα τα φωτιστικά του σπιτιού (που σωστά λες είναι παντού LED) και βγάζει το συνολικό. Προφανώς δεν είναι ακριβώς έτσι, αλλά είναι πολύ κοντά στην πραγματική κατανάλωση.

Τώρα για το ποσό που λες, δεν ξέρω, δεν έχω κάνει τον υπολογισμό, να πω την αλήθεια. Αυτό έβγαλε, αυτό ανέβασα. Η συνολική εγκατεστημένη ισχύς στο σπίτι για τον εσωτερικο φωτισμό είναι 367W αυτή την στιγμή. Αν τα έχεις αναμμένα όλα για 3 ώρες, θα κάψεις 1KWh χοντρικά. Προφανώς και λίγη ώρα είναι όλα αναμμένα επίσης.
Η μέση ημερήσια κατανάλωση βγαίνει 3.7KWh που σε κόστος είναι 3.7*0,15=0,55€ (χοντρικά) την ημέρα. Σχεδόν 17€ το μήνα για φωτισμό. Δεν ξέρω πόσο απέχει από την πραγματικότητα.
Θα το παρακολουθώ πάντως και θα δούμε. :oops:
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#685669
Anonymous Founder έγραψε:Βγάλε ένα συρματάκι από αυτά που έχουν και πήγαινε όταν ανοίξουν σε ένα μαγαζάκι της γειτονιάς με ηλεκτρολογικά, κάτι θα βρεις.
Μέχρι τότε, σφήνωσε ένα παλιό πανί/πετσέτα μεταξύ του σποτ και της βάσης του για να μην κουνιέται. Δεν θα πάει πουθενά.
Μιας και θα κάνεις τον κόπο, δες λίγο πόσα watt είναι. Στο παλιό σπίτι που έμενα είχε στο πάσο της κουζίνας 5 τέτοια. Ήταν τα #@$!$!1^& 50watt το ένα. Πιο πολύ έκαιγαν αυτά από το υπόλοιπο σπίτι!
saxon_747 έγραψε:@egobrain
Μαλλον ψάχνεις το παρακάτω:


μόλις το τσέκαρα, 50W είναι και το δικό μου (Econur) :s_wacko με μία αναζήτηση βρίσκω στα 5-10W.

είναι ίσιο το συρματάκι που έχουν τα δικά μου αλλά υποθέτω πως είναι 2-3 κλασικοί τύποι..
θα το ψάξω.
Άβαταρ μέλους
By glf
#685676 Και γω είχα τέτοια αλογόνου και τα άλλαξα με κινεζοLED. Τώρα 2-3 θέλουν αλλαγή
Άβαταρ μέλους
By sargus
#685678
Anonymous Founder έγραψε:
sargus έγραψε:Πολύ ωραίο HF!
Δε μου λες, πως γίνεται να καταναλώνετε περισσότερο τις καθημερινές από τα ΣΚ; Τηλεεργασία; Λείπετε από το σπίτι το ΣΚ; Εντύπωση μου έκανε.
Επίσης, αν και δεν το έχω υπολογίσει ποτέ, μου φάνηκαν πολλές οι 26 kwh! Έτσι είναι; (γιατί υποθέτω ότι έχεις παντού led)

H γυναίκα μου δουλεύει με τηλεργασία ναι, ενώ γενικώς έχει τεράστια διαφορά αν έχει ήλιο έξω ή έχει συννεφιά. Στην πρώτη περίπτωση δεν χρειάζεσαι σχεδόν ποτέ φως, στην δεύτερη, θα τα έχεις ανοικτά ακόμη και την μέρα.
Εγώ πηγαίνω στο γραφείο, γιατί έχω πολλή δουλειά και είμαι πιο παραγωγικός τις περισσότερες φορές.
Τέλος, το διάγραμμα δεν είναι από μέτρηση, αλλά από αναγωγή. Δηλαδή, δηλώνεις στην Alexa την μέγιστη κατανάλωση κάθε φωτιστικού/λάμπας κι αυτή υπολογίζει την κατανάλωση βάσει του ποσοστού dimming.
Εξηγώ με ένα απλό παράδειγμα:
-Έστω λάμπα 10W, και την δούλεψα 10 ώρες με dimm στα 50%. Αυτό σημαίνει πως με αναγωγή έχω χρειαστεί 50Watt συνολικά.
Με την ίδια μέθοδο αθροίζει όλα τα φωτιστικά του σπιτιού (που σωστά λες είναι παντού LED) και βγάζει το συνολικό. Προφανώς δεν είναι ακριβώς έτσι, αλλά είναι πολύ κοντά στην πραγματική κατανάλωση.

Τώρα για το ποσό που λες, δεν ξέρω, δεν έχω κάνει τον υπολογισμό, να πω την αλήθεια. Αυτό έβγαλε, αυτό ανέβασα. Η συνολική εγκατεστημένη ισχύς στο σπίτι για τον εσωτερικο φωτισμό είναι 367W αυτή την στιγμή. Αν τα έχεις αναμμένα όλα για 3 ώρες, θα κάψεις 1KWh χοντρικά. Προφανώς και λίγη ώρα είναι όλα αναμμένα επίσης.
Η μέση ημερήσια κατανάλωση βγαίνει 3.7KWh που σε κόστος είναι 3.7*0,15=0,55€ (χοντρικά) την ημέρα. Σχεδόν 17€ το μήνα για φωτισμό. Δεν ξέρω πόσο απέχει από την πραγματικότητα.
Θα το παρακολουθώ πάντως και θα δούμε. :oops:

Πολύ τα γουστάρω αυτά! Είσαι ωραίος!
Άβαταρ μέλους
By sargus
#687256 Το ίδιο έχω αλλά σε κρουστικό. Και είναι άψογο. Αυτό εδώ δεν είναι για τρύπημα σε τοίχους καθώς δεν έχει κρουστική λειτουργία. Αν σε καλύπτει, προχώρα. Ειδάλλως, νομίζω ότι αυτήν την περίοδο έχει ξαναβγάλει το λιντλ το δικό του. Για ρίξε και εκεί μια ματιά.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#687257
sargus έγραψε:Το ίδιο έχω αλλά σε κρουστικό. Και είναι άψογο. Αυτό εδώ δεν είναι για τρύπημα σε τοίχους καθώς δεν έχει κρουστική λειτουργία. Αν σε καλύπτει, προχώρα. Ειδάλλως, νομίζω ότι αυτήν την περίοδο έχει ξαναβγάλει το λιντλ το δικό του. Για ρίξε και εκεί μια ματιά.


To έχει βγάλει, ναι.
(Και είναι 20V, φορτίζει γρηγορότερα, έχει θήκη και 8bits / 8 τρυπάνια. Αλλά δεν βλέπω να είναι κρουστικό. Βέβαια έχω και τρυπάνι...)
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#687273 Για 10€ διαφορά θα έπαιρνα του Lidl. Σε ποιότητα δεν έχει να ζηλέψει κάτι από το Bosch. Εγώ στη δουλειά έχω και αυτό του Lidl και Bosch αλλά το Brusless το οποίο έχει και κρούση αλλά διπλάσια τιμή.