Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#732644
skous έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Στρατιωτική παρελαση να γίνει και να παει ο κόσμος και να έχει τα παντα όλα από όπλα κλπ.

Προσωπικά από το παραπάνω, προτιμώ 100 φορές να γίνονται μαθητικές παρελάσεις.


< >


Σχεδόν σε όλον τον κόσμο γίνονται στρατιωτικές παρελάσεις. Η μαθητική παρέλαση είναι πατέντα του δικτάτορα Μεταξά και παντελώς άχρηστη. Θα μου πεις και η στρατιωτική άχρηστη είναι, άλλα έχει κάποια χρησιμότητα, στο φρόνημα του λαού και στην ιστορική μνήμη. Θα έλεγα και στο φρόνημα του Στρατεύματος, αλλά αυτό είναι διφορούμενο, γιατί το Στράτευμα δεν θα έπρεπε να χρειάζεται κάτι τέτοιο από την μία, αλλά από την άλλη βοηθάει στην πράξη.
Άβαταρ μέλους
By skous
#732651 Γενικά δεν είμαι υπέρ καμίας, θα μπορούσε να έχει διάφορες μέρες το στράτευμα με events και να πηγαίνει εκεί οποίος θέλει να θαυμάσει οτι θέλει.


< >
Άβαταρ μέλους
By skous
#732652 Γενικά δεν είμαι υπέρ καμίας, θα μπορούσε να έχει διάφορες μέρες το στράτευμα με events και να πηγαίνει εκεί οποίος θέλει να θαυμάσει οτι θέλει.


< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#732655
skous έγραψε:Γενικά δεν είμαι υπέρ καμίας, θα μπορούσε να έχει διάφορες μέρες το στράτευμα με events και να πηγαίνει εκεί οποίος θέλει να θαυμάσει οτι θέλει.


< >



Εντάξει, απόψεις είναι αυτές και φυσικά σεβαστή και η δική σου.

Θα μιλήσω από την πλευρά του συμμετέχοντα, καθώς έχω κάνει αρκετές. Η προετοιμασία είναι αρκετά δύσκολη και καταπονείται και το προσωπικό και το υλικό. Δύο μήνες προετοιμασία έχει και πολύ πίκρα, ειδικά για τα ερπυστριοφόρα (αλλαγή πελμάτων π.χ., μιλάμε για πολύ βαριές δουλειές). Από την άλλη υπάρχει και μεγάλο άγχος για την απόδοση, αλλά και περηφάνια για την συμμετοχή. Τότε ήταν και 300 Ευρώ παραπάνω, στα οποία κανείς δεν έλεγε όχι. Σήμερα δεν ξέρω αν υπάρχει επίδομα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#732658
REALZEUS έγραψε:Τότε ήταν και 300 Ευρώ παραπάνω

:s_omg , να δίνουν και στους μαθητές λεφτά.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#732684 Οι παρελάσεις σε τοπικο επιπεδο δεν εχουν μονο το "βήμα" και τη "στρατιωτικοποίηση". Εχουν και τη γειτονιά στο δρόμο, τους γνωστούς που συναντάς αριστερά δεξια, μια ωραία διάθεση χαβαλέ και κοινωνικοποίησης.

Ούτε κι εγώ ψήνομαι για το "συμβολισμό" του βήματος στα πιτσιρίκια, αλλά μου αρέσει η όλη φάση :)
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#732700 Πολλά ΑΜΧ30 dimik. Την παλιατζούρα μας την στείλαμε σε σας...

Ισπανικό F18 πλησιάζει Ρωσικό μεταγωγικό στην Μαύρη Θάλασσα και επεμβαίνει Flanker: https://www.facebook.com/10007102863864 ... 2030377406
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#732709
Hellenic tifosi έγραψε:Οι παρελάσεις σε τοπικο επιπεδο δεν εχουν μονο το "βήμα" και τη "στρατιωτικοποίηση". Εχουν και τη γειτονιά στο δρόμο, τους γνωστούς που συναντάς αριστερά δεξια, μια ωραία διάθεση χαβαλέ και κοινωνικοποίησης.

Ούτε κι εγώ ψήνομαι για το "συμβολισμό" του βήματος στα πιτσιρίκια, αλλά μου αρέσει η όλη φάση :)
Ξέρεις κάτι όμως;
Αν εμείς δεν μιλάμε με άνθρωπο και περιμενουμε κάτι να μας βγάλει από το κλουβί μας για να πουμε μια κουβέντα, δεν είναι λυση αυτό.
Οι κοινωνικές επαφές δεν πρεπει να γίνονται μόνο σε σεισμούς, καταστροφές, παρελάσεις, κλπ

Η παρέλαση αν γίνει πρεπει να γίνει σωστά, βήμα, παραστημα, συγχρονισμός και ομοιομορφία. Κανένα από τα παραπανω δεν υπάρχει.

Για να μην πω για την δαπάνη των ρουχων που επιβαρύνει τις οικογένειες. Γιατί ποσοι έχουν λευκό πουκαμισο, μπλε σκουρο παντελονι, καζάκα μπλε και μαυρα παπουτσια;
Τρέχεις κάθε φορά να παρεις ρουχα που θα φορεθουν μία - δυο φορες και τα οποία φυσικά δεν είναι ίδια σε όλους.
Ταυτόχρονα αν ο γυμναστής έτρεχε τα παιδια μία ώρα κάθε μέρα για δυο μήνες μεχρι να μάθουν βήμα θα ξεσηκωνονταν όλοι γιατί χάνουν μάθημα.



Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#732710 Ποιά γειτονιά στο δρόμο ρε παίδες; Κάθε μέρα όλη μέρα με τους κολλητούς μου ήμουν, και την ημέρα της παρέλασης (δεν συμμετείχα), τα μόνα παραπάνω άτομα που έβλεπα ήταν από άλλα σχολεία.

Υπερσυντηρητικό κατάλοιπο είναι που δε μπορεί να ξεφορτωθεί η ΕΛ κενωνία εν έτει 2021. Περαστικά μας. :(
Άβαταρ μέλους
By italakias
#732728 Διπλωματη ,αν ειχες νιωσει το συναισθημα να σε χειροκροτουν της ωρα που παρελαυνεις ειτε σαν μαθητης ειτε σαν στρατιωτης,δεν θα γραφες αυτα .

Καταλοιπα θα γινεται ολοι εσεις καποια στιγμη ,με τις ανθελληνικες σας αποψεις .
Γιατι αν γινει πολεμος με τους τουρκους,αυτα που γραφετε εδω μεσα συχνα,θα εχουν αξια μικροτερη και απο του σκατου. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#732731 Μια εθνικη επαιτειος ειναι μερα μνημης, τιμης και συμβολισμου.
Ο στρατος παρελαυνει εναντι του λαου, αποτιοντας τιμη σε αυτους που πεθαναν ή υπεφεραν για την ελευθερια, δηλωνοντας στον λαο αλλα και συμβολικα σε αυτους, οτι αν χρειαστει ειναι ετοιμος να επαναλαβει τις θυσιες τους ωστε να μην πανε χαμενες.
Το ιδιο ακριβως κανουν και οι μαθητες με την παρελαση.
Δηλωνοντας στον λαο οτι αναγνωριζουν τις θυσιες που εγιναν και οταν ερθει η σειρα τους να στρατευτουν, θα αναλαβουν αυτην την βαρεια ευθυνη.

Δεν μπορω ειλικρινα να καταλαβω που αντικειται αυτη η λογικη στην "αριστεροσυνη" ή την "προοδευτικοτητα" ωστε να υπαρχει τετοιο μενος κατα των παρελασεων, αφηνοντας τον καθε ακροδεξιο να παιζει μπαλα σε αδειο γηπεδο.
Εκτος αν απλως υπαρχει το βλακωδες, "αφου οι ακροδεξιοι τρωνε φασολαδα εμεις την απεχθανομαστε"
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#732733
Focusman91 έγραψε:Εν τω μεταξύ χθες βρεθηκα σε κλαμπ, έτσι απλά σα να χουμε 2011. Πολλώ δε μάλλον στο Γκάζι κάτι που με γύρισε πολλά χρόνια πίσω.
Ελεγξαν πιστοποιητικά εμβολιασμού κανονικοτατα. Νταξει βέβαια μέσα γινόταν ένας πανικός. Αισθάνθηκα τόσο έξω απ' τα νερά μου. Νταξει μετά το ρίξαμε στα Τζιν οπότε συνήθισα.


Βλέποντας τα στόρι που ανεβαίνουν στα μύδια, πράγματι θυμίζει τις προ κόβιτ εποχές, άρα υπάρχει ρίσκο.
Παίρνετε πόντους πάντως σαν παρέα καθότι τζιν αντί για βότκα. :s_howdy

Τώρα αναφορικά με τις παρελάcειc (συγνώμη που συνεχίζω το οφτόπικ), μάλλον έχουμε μπερδέψει έννοιες και προθέσεις. Προσωπικά μιλώντας δεν έχω μένος. Τις θεωρώ μια αναχρονιστική μιλιταριστική κιτς φάση που δεν προσφέρει τίποτα. Για τη γνώση της ιστορίας υπάρχει το αντίστοιχο μάθημα, και για τον φόρο τιμής μπορεί να αποτεθεί ένα στεφάνι σε μια σύντομη συμβολική κίνηση.

Περί ανθΕΛισμού και πολέμου, δε νομίζω ότι έχει νόημα να επεκταθώ.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#732734
diplomat έγραψε:
Focusman91 έγραψε:Εν τω μεταξύ χθες βρεθηκα σε κλαμπ, έτσι απλά σα να χουμε 2011. Πολλώ δε μάλλον στο Γκάζι κάτι που με γύρισε πολλά χρόνια πίσω.
Ελεγξαν πιστοποιητικά εμβολιασμού κανονικοτατα. Νταξει βέβαια μέσα γινόταν ένας πανικός. Αισθάνθηκα τόσο έξω απ' τα νερά μου. Νταξει μετά το ρίξαμε στα Τζιν οπότε συνήθισα.


Βλέποντας τα στόρι που ανεβαίνουν στα μύδια, πράγματι θυμίζει τις προ κόβιτ εποχές, άρα υπάρχει ρίσκο.
Παίρνετε πόντους πάντως σαν παρέα καθότι τζιν αντί για βότκα. :s_howdy

Τώρα αναφορικά με τις παρελάcειc (συγνώμη που συνεχίζω το οφτόπικ), μάλλον έχουμε μπερδέψει έννοιες και προθέσεις. Προσωπικά μιλώντας δεν έχω μένος. Τις θεωρώ μια αναχρονιστική μιλιταριστική κιτς φάση που δεν προσφέρει τίποτα. Για τη γνώση της ιστορίας υπάρχει το αντίστοιχο μάθημα, και για τον φόρο τιμής μπορεί να αποτεθεί ένα στεφάνι σε μια σύντομη συμβολική κίνηση.

Περί ανθΕΛισμού και πολέμου, δε νομίζω ότι έχει νόημα να επεκταθώ.
Περί του οφτοπικ δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω απόλυτα


< >
Άβαταρ μέλους
By alex
#732765 ενδιαφερον το οφ τοπικ..σκορπιες σκεψεις..αναμικτα συναισθηματα..οπως ειπε ο ιταλακιας εγω δεν εχασα ποτε παρελαση σαν μαθητης.ηθελα να ακουσω αυτον τον ρυθμο στα κρουστα που με εκανε να αισθανθω περηφανια και ριγος εκεινη την στιγμη.δεν το εκανα για μενα,θεωρω οτι ετσι συνεχιζα μια παραδοση,οπως τα χριστουγεννα,το πασχα,τα θεοφανια στις οποιες πιστευεω καθαρα για την παραδοση ,οτι αυτο ειναι η ελλαδα και οχι τοσο τι αντιπροσωπευει το καθενα.

αν και εχω πολυ καλη φυσικη κατασταση,χρονια γυμναστικη,αν και εχω διδαχθει πολεμικες τεχνες ,αν και εχω κανει στρατο,ωστοσο δεν μπορω να πω οτι θα μπορεσω να σκοτωσω καποιον.λιγο η μορφωση μου ,λιγο οι φιλειρηνικες ροκ αποψεις μου,δεν το νομιζω..δεν το διανοουμαι..εχω περασει καλα με γερμανιδες,παλιοτερα εφηβος,εχω μιλησει με τουρκους αθλητες,εχω διπλα μου σκοπιανους που μου λενε καλημερα οταν ελληνες γειτονες με βριζουν..δεν εχω μισος γενικα για καποιον λαο,αλλο οι κυβερνησεις..

ισως καπως θα πρεπει τα παιδια να μαθαινουν και τηρουν την παραδοση διαφορετικα αποτι με παρελασεις..αλλα εδω κανουν παρελαση και αν τα ρωτησεις δεν ξερουν τι γιορταζουμε..απο την αλλαη η ελλαδα μας,το ωραιοτερο μερος στον πλανητη για οσους εχουν ταξιδεψει,συνεχεια απειλειται απο γειτονες και μη..δεν ξερω τοσα χρονια αυτες οι αντιθετες σκεψεις παλευουν μεσα μου.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#732769 Οι μαθητικές παρελάσεις (και οι παρελάσεις γενικότερα αλλά τεσπά...) είναι ένα φασιστικό χουντικό απολειφαδι.
Αφου βέβαια κάποιοι γουστάρουν και τους σηκώνεται.. η εθνική υπερηφάνεια καλά κάνουν και δεν τις καταργούν.
Όπως και τη θρησκεία των Ελλήνων στα σχολεία και παντού.
Στα ίσα και να ξαναφανε οι αριστεροφρονες προοδευτικουληδες.

< >