Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#663837
REALZEUS έγραψε:
cabala10 έγραψε:δεν υπαρχει bomber εκει εξω που δεν χρειαζεται συνοδεια το ξερεις νομιζω και τα f4 ετσι ηταν


Ως multirole fighters τα πουλάνε, όχι ως bombers. Αν φτάσουμε να συγκρίνουμε το F35 με το F4, απλά να γελάσουμε με το χιούμορ των Γιάνκηδων...

καλα ασε τι λενε οι αμερικανοι εδω ακομη λενε πως τα Lcs ειναι τα καλυτερα πλοια που κατασκευασαν...8 χρονια μετα τα αποσυρουν :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#663866 Ο οποίος είχε φάει άκυρο πριν από κανέναν χρόνο, έτσι; :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#663881
mousatos έγραψε:When Rafale Jet Downed The Invincible US F-22 Raptor In An Aeriel Dogfight: Analysis

https://eurasiantimes.com/when-rafale-j ... -analysis/


Δείχνει για άλλη μια φορά πόσο λάθος κάνουν οι Αμερικανοί, σε αντίθεση με Ρώσους και Ευρωπαίους, όσον αφορά το dogfighting. Και αν αν το F22 είναι καλό, το F35 είναι άχρηστο στον συγκεκριμένο ρόλο.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#663926 A ok, μάλλον δεν τον παρακολουθώ τόσο τελικά :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#663932
Serf έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Μη φοβαστε τιποτα

Εικόνα


Εικόνα

Με το "αφιολοκερδώς" μπερδεύτηκα λίγο :dizzy:

:lol:


Ενώ όλα τα άλλα;

"ΜΑΧΗΜΕΣ"
"ΑΜΥΝΕΣΘΕ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΙΣ", αντί του ορθού "Αμύνεσθαι περί πάτρης"
"ΔΙΝΕΤΕ"

:whistlink:

Βέβαια αν το κάνει αφιλοκερδώς, ας πάει και το παλιάμπελο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#664017 τα ραφάλ εχουν αρκετή συμβατοτητα οπλων και υποδομων με τα μιραζ κι αυτο ειναι ηδη ενα συν.
ενα εκατομυριο ανα αεροσκάφος ειναι λογικό νουμερο ΑΝ σε αυτο το νουμερο ειναι μεσα και τα ανταλλακτικά ( κυριως ) για ενα Χ μεγαλο χρονικό διαστημα...

Κοινως αν δεν εχεις ολες τις λεπτομερειες ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει............. ( και να εχει και δικιο αναλλογως τι συμπεριλαμβάνει ως αξια αεροσκάφους)
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#664818 Προσωπικά είμαι λίγο στεναχωρημένος που δεν πήραμε όλες τις θέσεις πάνω από τους Αμερικανούς, αν και νικήσαμε (με το 2 Α4 κιόλας...). Έχω συνεκπαιδευτεί με Αμερικανούς και δεν εντυπωσιάστηκα. Από την άλλη όμως, αν παίζαμε σε δικό τους πεδίο θα χάναμε, λόγω της εντατικής τους εκπαίδευσης. Ρίχνουν άπειρες βολές, όταν εμείς ρίχνουμε 4-5 "κουφέτα" σε κάθε εκπαίδευση.



Σε κάθε περίπτωση όλοι είμαστε ερασιτέχνες μπροστά στο Tank Biathlon των Ρώσων...

Εντυπωσιακό το πάχος των παραπέτων. Για αυτό φτάνει κοντά στους 70 τόνους το Abrams. Με τα συνεπακόλουθα κακά...

Εικόνα

Όταν σου τελειώνει ο γεμιστήρας...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#664969 https://www.defence-point.gr/news/o-vet ... iko-tis-pa

Ο βετεράνος πιλότος μας που πέταξε με Rafale, μιλά για το νέο μαχητικό της ΠΑ

"Τι μένει μετά από 20 χρόνια στους ουρανούς της Ελλάδας; «Πτήσεις ρουτίνας δεν υπάρχουν στην ουσία, αυτό είναι ένας όρος αδόκιμος. Από εκεί και πέρα, ο σημαντικότερος λόγος που “το αεροπλάνο είναι επικίνδυνο” είναι επειδή… χρειάζεται να πάμε με το αυτοκίνητό μας στο αεροδρόμιο."
:thumbsup: έτσι αισθάνομαι κι εγώ μερικές φορές, ζούγκλα.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#665116 παντα στην συντομη εμπλοκή μου με την ΠΑ, ειχα απορεία την τελευταια παραγραφο... Πως και κυριως "γιατι" πετας τοσα χρονια εμπειρίας (και οικονομικής επενδυσης) στο καλαθο των αχρήστων και την επομενη μα την επομενη μερα της αποστρατείας τον στελνεις να σκαλιζει τον κήπο του και να ταϊζει γατες.....

Πως ανθρωπος που μεχρι χτες ετοιμαζε Φακελους για εξοπλιστικά, τωρα η σοβαρότερη ασχολία του ειναι να παει στη λαική να ψωνίσει ντοματες...........
Εδω να μου πεις δεν υπαρχει πραγματικό και με ουσία συμβουλιο Αρχηγών..............