Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#710722
REALZEUS έγραψε:Σωστός ο κ. Y.V. Το πάνω μισό του περιβλήματος του APFSDS, του λεγόμενου Ειδικού Διατρητικού, κατά το παράγγελμα βολής. Armour Piercing Fin Stabilised Discarding Sabot. Αυτό απορρίπτεται μετά από 200 μέτρα περίπου και μένει το penetrator/penetrating rod.

Το δε πλήρες Αρχικό Παράγγελμα Βολής έχει ως εξής:
ΑΠΜΑ: Πυροβολητή. Στόχος!!!
ΠΑΜΑ: Ειδον.
ΑΠΜΑ: Τηλεμέτρηση Laser, Δυναμική Εκτροπή Πυροβόλου. Πυρ!!!
ΠΑΜΑ: Βάλλω τώρα!!!
ΑΠΜΑ: Στόχος εβλήθη!!! Γεμιστή, ειδικόν (ή κοίλο, ή εκρηκτικόν, ή λευκού φωσφόρου, αν θέλουμε να παραβιάσουμε καμία σύμβαση πολέμου...)
ΓΕΜΑ: Πλήρες.

Αυτό όμως δεν χρησιμοποείται στην πράξη. Στην πράξη έχει ως εξής:
ΑΠΜΑ: Στόχος
ΠΑΜΑ: Είδον
ΑΠΜΑ: Πυρ!
ΠΑΜΑ: Βάλλω τώρα!
ΑΠΜΑ: Στοχος (ή επανάληψη βολής αν δεν εβλήθη). Γεμιστή, ειδικόν!
ΓΕΜΑ: Πλήρες.

Το αγαπημένο μου όμως έχει ως εξής: (Το τελευταίο έχει αυξημένο συντελεστή δυσκολίας στα Leo 2Α4 / 1 A5 / M48 A5 MOLF, καθότι ο Αρχηγός (ΑΠΜΑ) δεν έχει κομβίο Δυναμικής Εκτροπής. Στα Leo 2 A6 HEL δεν θυμάμαι, γιατί είχα κάνει ελάχιστες βολές, αλλά νομίζω ότι είχε)
ΑΠΜΑ: Στόχος. Βολή από εμένα. Βάλλω τώρα! Εβλήθη! Γεμιστή ειδικόν.
ΓΕΜΑ: Πλήρες.


Αυτα ειναι, που ειναι και απο απεμπλουτισμενο ουρανιο;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#710727
glf έγραψε:Σε βιντεάκια έχω δει ότι είναι 3 τεμάχια που καλύπτουν τη ράβδο και αποχωρίζονται.
Τώρα που το ξαναβλεπω αυτό είναι 2 τεμάχια ε;


Αυτό είναι το 1/4. Σωστά είδες Νίκο, απλά ανάλογα με το βλήμα χωρίζεται σε 1/2 ή 1/4. Θα βάλω και βολή (από διαφορετικό βλήμα 120 mm όπου χτυπάει το απορριπτόμενο κέλυφος μπροστά) και μετά το ΑΡ χτυπάει τον στόχο.

Στο 0:53:





Y.V έγραψε:Αυτα ειναι, που ειναι και απο απεμπλουτισμενο ουρανιο;


Όχι, μόνον οι Αμερικανοί, οι Άγγλοι και οι Ρώσοι έχουν απεμπλουτισμένο ουράνιο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#710732 Δεν ασχολουμεθα με τέτοια εύκολα εμείς της Στρατονομίας

edit: το ότι τα παραγγελματα είναι ακόμα όπως μεταφραστηκαν από τα αμερικανικά εγχειρίδια σε ήμι-καθαρεύουσα με τρελαίνει
< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#710734
dimik έγραψε:edit: το ότι τα παραγγελματα είναι ακόμα όπως μεταφραστηκαν από τα αμερικανικά εγχειρίδια σε ήμι-καθαρεύουσα με τρελαίνει


Ε γιατί, το "Εμπρός βάδην μαρς" τι είναι; :lol:
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#711168 Άσκηση σε έδαφος ξένης χώρας , κάποιος ντόπιος σύνδεσμος ,Βούλγαρος στρατιωτικός δηλ. , τον έπαιζε...

συνέβησαν και δω αυτά με μια φάλαγγα πχ που πήγαινε για Κόσσοβο και κατά λάθος πέρασε απο την λαχαναγορά της Θεσσαλονίκης την ώρα που το ΠΑΜΕ είχε διαδήλωση :s_roses
Άβαταρ μέλους
By 224v
#711172 δεν ήταν κατά λάθος, οι του ΠΆΜΕ, είχαν αλλάξει τις ταμπέλες στους δρόμους και τους οδήγησαν εκεί που λες!!!, Οργάνωση το ΚΚΕ, όπως πάντα, η ιδεολογία έχει μείνει λίγο πίσω....

< Note >
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#711233 Κάποιους μήνες σε αργία άνευ αποδοχών είχε τιμωρηθεί ο αστυνομικός που ήταν στο περιπολικό επικεφαλής της φάλαγγας , έπρεπε να ξέρει τον δρόμο στην τροχαία ήταν, οι πινακίδες ήταν το κερασάκι , το ξέρω απο πρώτο χέρι η γυναίκα μου ήξερε την γυναίκα του ... :s_cry
Δεν υπάρχει περίπτωση πουθενά στον κόσμο να κινείται /ασκείται ξένο στράτευμα χωρίς συνοδούς /συνδέσμους απο την χώρα υποδοχής/ φιλοξενίας.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#711386 Είναι σε εξέλιξη κάποια άσκηση αεροπορική; Πολλά μαχητικά στον ουρανό Αττικοβοιωτίας...
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#711659 Δεν ξέρω να σου πω συγκεκριμένα, αλλά και εν γένει στην Κρήτη έχουν τρελαθεί να πετάνε ολημερίς και φυσικά Τρίτες-Πεμπτες βράδια.
Όλη η 115, ελικόπτερα αεροπορίας στρατού, ασκήσεις με drone, γαλλικό Ναυτικό, χώρια οι μόνιμοι Αμερικάνοι στη Σούδα, τετράδες από Καστέλλι.. έχουμε χάσει τη μπάλα. Τι ακριβως κάνουν όλοι αυτοί θα σε γελάσω.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#711685 Υπάρχουν διάφορες δραστηριότητες αυτές τις μέρες:

1) Αμερικανικό B52 σε πτήσεις στρατηγικής περιπολίας, συνοδευόμενο από δικά μας F16.
2) Συνεκπαίδευση Ειδ. Δυν. στην Β. Μακεδονία με συμμετοχή ελληνικών F16 ως CAS.
3) Συμμετοχή στην ΤΑΜΣ Clemanceau 2021 του Γαλλικού ΠΝ με την Φ/Γ Σαλαμίς να συνοδεύει το Charles de Gaulles και α/φ της Π.Α σε συνεκπαίδευση με τα Rafale M που φέρει η γαλλική Ναυαρχίδα.