Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#799064
vasilis έγραψε:Για δυτικά Κουκλουτζάς στον Εύοσμο


Παλιο-καλο μαγαζι κι αυτο!

Μπαιδεγουει οπως εψαχνα νωριτερα στο νετ, βρηκα ενα ωραιο σαη που εχει πληροφοριες απο ενα βιβλιο που εγραψε μια μερακλου συγγραφεας :s_howdy

Τα πατσατζίδικα της Θεσσαλονίκης και το λεξικό τους!

https://www.thessalonikiartsandculture. ... siko-tous/
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#799068 Γιώργε, ρίξε μια μυτιά και στ' Άστρα (Μπότσαρη κάτω απ' την Όλγας). Επίσης στο Παραδοσιακό, στη Νέα Αγορά δίπλα απ' τη Μοδιάνο. Παλιό με την ανάλογη ατμόσφαιρα, ελπίζω να μην έκλεισε. Βάζει κατσαρόλα, όχι καζάνι.

Το βιβλίο της Οφλίδη είναι ό,τι πληρέστερο έχει γραφτεί, μια ακτινογραφία με τα παλιά πατσατζίδικα της πόλης, ντουζλαμάς σαρδένι κόκκινο κοκ :eat:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#799070 Τον Λαζάρου λες λογικά, τα Άστρα είναι απέναντι. Όταν ήμουν στη γειτονιά πήγαινα τακτικά τώρα δεν έχω εικόνα. Ήταν πολύ καλός πάντως. Πατσατζήδικο.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#799933 Ποιος είχε τη φαεινή ιδέα να λιθοστρώσει την οδό Ελένης Ζωγράφου; :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#799935 Πρέπει να έχει κανένα χρόνο που έγινε. Θα σκέφτηκαν ότι το ΓΝΘ Άγιος Δημήτριος δεν μπορεί να ασχολείται με λιθοτριψίες κλπ, οπότε με αυτόν τον τρόπο όποιος περνάει από εκεί, μεταφερόμενος σε ασθενοφόρο, θα γλιτώνει τις περιττές ιατρικές πράξεις...
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#799950 Παλιές είναι οι πέτρες. Είχε αρχίσει να φεύγει η άσφαλτος από πάνω και λένε "τι να στρώνουμε καινούρια, ας βγάλουμε και την υπόλοιπη να το παίζουμε και ιστορίες, ντεμέκ αποκάλυψη του παλιού βίντατζ λιθόστρωτου" και |λογοκρισία|.
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#799963
Zorz έγραψε:Ποιος είχε τη φαεινή ιδέα να λιθοστρώσει την οδό Ελένης Ζωγράφου; :dizzy:
Έτοιμος ήμουν να το γράψω και εγώ. Μετά από μήνες / χρόνια, είπα να ανέβω προς τα κάστρα.... Τρόμαξα, ποιος ήταν αυτός ο μαλακας που είχε την ιδέα και εν τέλη ποιος είπε το οκ για την αποδοχή.

Δεν έχω καταλάβει πού πάει αυτή η πόλη.....

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#799979 Όποιος βλάκας αλλάζει την άσφαλτο με καλντερίμι, πρέπει να ανεβαίνει συνοδηγός σε σκουτεράκι με τροχούς 9'' (όχι τα καινούρια με τις μεγάλες ρόδες) και να τον πηγαίνουν με τέρμα γκάζι πάνω-κάτω!!! Κάθε δηθενιά που τους κατεβαίνει... :s_mad :rant: :tomato:

Α καλή χρονιά είπαμε; Δεν είπαμε... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#800299 Τελικά η εκδρομή κόπηκε στο συμβούλιο για τον προϋπολογισμό.
Άλλη φορά θα κεράσεις πατσά George, επιφυλασσόμεθα :s_drinks :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#800312 Δεν μου άλλαξαν γνώμη οι τσόντες και τα ψάρια :lol: Μόνο όταν είχα corona θα μπορούσα να φάω αυτό το πράγμα που δεν μπορούσα να γευτώ ή να μυρίσω. Πιστεύω όμως ακόμα και τότε πως θα αναγούλιαζα ακόμα και στην ιδέα :s_hang

Για γύρους και σουβλάκια μέσα όμως :eat:
Τελευταία επεξεργασία από Dimitris_P και 05 Ιαν 2023, 12:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#800349 https://www.efsyn.gr/politiki/paraskini ... pobrasmata

Πλέον δεν είναι μυστικό, γι' αυτόν τον εξαιρετικό χώρο μιλούσαμε. Ο οποίος χώρος δέχεται επιθέσεις σε κάθε επίπεδο (δείτε τί γίνεται στις αξιολογήσεις Google). Μπορείτε κι εσείς να δείτε είτε κριτικές είτε άρθρα πριν γίνει το όλο συμβάν και να κρίνετε. Συμβάν στο οποίο ο χώρος απλά άνοιξε τις πόρτες του ούτε ήταν η αρχική επιλογή ούτε ανακοινώθηκε (τα λαγωνικά της πατρίδας το ανακάλυψαν) ούτε ανακοινώθηκε μετά την εκδήλωση ούτε συμμετείχαν ενεργά. Φυσικά και στηρίζουν την απόφασή τους και είναι περήφανοι γι' αυτό.