Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#800355 Μου κάνει τεράστια εντύπωση πάντως πιστοί μπήκαν στον κόπο να τους βρίσουν, μαυρίσουν, γιουχάρουν κλπ κλπ.
Αν μη τι άλλο κάτι δείχνει αυτό και για την πόλη (δυστυχώς).
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#800356 Τι δείχνει για τη πόλη δυστυχώς? Γιατί και η ενέργεια που προκαλεσε την αντίδραση έγινε στην ίδια πόλη. Ίσως κάνω λάθος.

Sent from hell >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#800360 Βρηκα κι ενα λινκ!

Drag queens διαβάζουν παραμύθια σε μικρά παιδιά σε βιβλιοθήκη στην Αθήνα

https://katohika.gr/ellada/drag-queens- ... in-athina/

Δε θυμαμαι να ειχε γινει χαμουλης τοτε...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#800361
Arrow έγραψε:Τι δείχνει για τη πόλη δυστυχώς? Γιατί και η ενέργεια που προκαλεσε την αντίδραση έγινε στην ίδια πόλη. Ίσως κάνω λάθος.

Sent from hell >

Πως παρόλο που η πόλη έχει κόσμο που θέλει να είναι συμπεριληπτικός με όλους, υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν το θέλουν και αντιδρούν.
Και μάλλον οι τελευταίοι είναι πολλοί και το αυτό και γίνεται ο σχετικός χαμός.
Δεν λέει κάτι αυτό για την πόλη;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#800363 Δεν καταλαβαίνω τον χαμό για μία εκδήλωση ιδιωτική που αν θες πας...

Όπως δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς προσέφερε στα παιδιά

Οι drag queens είναι ρόλος όχι ιδιότητα, με το υπερβολικό μακιγιάζ και ντύσιμο δείχνουν μια υπερβολική αντίληψη του άλλου φύλου. Οκ, συνήθως είναι γκέι άνδρες που υποδύονται αλλά δεν είναι κανόνας.

Μου κάνει εντύπωση όμως, πριν 30 χρόνια οι γονείς μου πήγαιναν στις παραστάσεις του Γιώργου Μαρίνου και διασκέδαζαν χωρίς να τους απασχολεί το γκέι που έβγαζε. Πώς έγινε τόσο συντηρητική η κοινωνία μας;
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#800370 Δεν είναι θέμα συντηρητισμού, είναι ότι για κάποιο λόγο πλέον θέλουμε να πιάνουμε τα άκρα, να πηγαίνουμε κόντρα στο οτιδήποτε ή και να δημιουργούμε κόντρες.
Πολύ σωστά δεν υπήρχε κάποιος αρνητισμός προς το Μαρίνο ούτε όταν ο Μπέζος έκανε τον γκέι στους απαράδεκτους. Πάω στοίχημα όμως πως αν το ΑΜΑΝ παιζόταν τώρα θα κοβόταν αν όχι στο 1ο σίγουρα στο 2ο επεισόδιο για ρατσιστική/ ομοφοβική σάτιρα.
Την ομοφοβία και το ρατσισμό τον δημιούργησαν οι ίδιοι οι ''αντιρατσιστές'' και ''αντιομοφοβικοί'' . Για κάποιο λόγο δεν τους άρεσε η ''ηρεμία'', ήθελαν τον ντόρο και την υπερπροβολή των γκέι/ομοφυλόφυλων. Αυτή η υπερπροβολή δημιούργησε το ακριβώς αντίθετο γι αυτό και ποτέ δεν κατάλαβα την ύπαρξη των pride.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#800373 έτσι ακριβώς το παραχεσαν, στον Μαρίνο πήγαινα από την εποχή που ήταν στην πλάκα στο υπόγειο τότε, κανείς δεν σχολίαζε, το ότι ήταν γκευ, και δεν μας ενδιέφερε. αλλά σίγουρα τώρα δεν θα πάω το εγγόνι μου να του διαβάσουν παραμύθια οι drag queen!!!! μπορώντας τα διαβάζω και εγώ όπως έκαναν οι παππούδες μου σε μένα, έλεος δλδ.

.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#800375
224v έγραψε:...αλλά σίγουρα τώρα δεν θα πάω το εγγόνι μου να του διαβάσουν παραμύθια οι drag queen...


Ουτε εγω θα πηγαινα τα παιδια μου. Αλλα δεν ειναι εκει το θεμα. Ειναι γιατι να τους τραμπουκισουν εφοσον δεν ενοχλουσαν κανεναν. Οπως σωστα ειπε κι ο Νικος ο Παππας μιλαμε για ιδιωτικη εκδηλωση που αν θες πας, δε σε αναγκαζει καποιος.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#800385
panos2171 έγραψε:Την ομοφοβία και το ρατσισμό τον δημιούργησαν οι ίδιοι οι ''αντιρατσιστές'' και ''αντιομοφοβικοί'' . Για κάποιο λόγο δεν τους άρεσε η ''ηρεμία'', ήθελαν τον ντόρο και την υπερπροβολή των γκέι/ομοφυλόφυλων. Αυτή η υπερπροβολή δημιούργησε το ακριβώς αντίθετο γι αυτό και ποτέ δεν κατάλαβα την ύπαρξη των pride.


ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ και δεν ισχύει αυτό.

Δεν τους άρεσε η "ηρεμία", γιατί αυτή η "ηρεμία" υπήρχε μόνο όταν αυτοί που "δεν μας αρέσουν" έκαναν πως δεν υπάρχουν. Ε, πλέον δεν συμβαίνει αυτό και οι "νοικοκυραίοι" έχουν βγει από τα ρούχα τους. Και κατηγορούν τους ομοφυλόφιλους για τη δική τους έλλειψη ανοχής. Θα ήταν καλύτερα να ήταν κλεισμένοι στα σπίτια και στα μπαρ τους και να μην λένε και πολλά όταν τρώνε και καμία ψιλή στο δρόμο (αυτή ήταν η "ηρεμία" στην οποία αναφέρεσαι).

Απλά μερικοί δεν θέλουν να υπάρχουν οι άλλοι...

Το ότι πολλοί δεν καταλαβαίνουν το γιατί υπάρχουν οι pride παρελάσεις, είναι κομμάτι του προβλήματος.

Ένα πράγμα που χαίρομαι είναι πως η γενιά των παιδιών μας σε γενικές γραμμές δεν έχει τέτοια θέματα. Απλά τα περισσότερα παιδιά δέχονται τον απέναντι όπως είναι.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#800386 Πάντως η εκδήλωση μου φαίνεται μια ανοησία και μισή, όπως εξίσου ανόητες ειναι και οι αντιδράσεις. Θες να πας, πας - δεν θες, δεν πας. Πόσο δυσκολο είναι;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#800387
George_Prix έγραψε:
224v έγραψε:...αλλά σίγουρα τώρα δεν θα πάω το εγγόνι μου να του διαβάσουν παραμύθια οι drag queen...


Ουτε εγω θα πηγαινα τα παιδια μου. Αλλα δεν ειναι εκει το θεμα. Ειναι γιατι να τους τραμπουκισουν εφοσον δεν ενοχλουσαν κανεναν. Οπως σωστα ειπε κι ο Νικος ο Παππας μιλαμε για ιδιωτικη εκδηλωση που αν θες πας, δε σε αναγκαζει καποιος.


Έμαθα πάντως πως κανένα παιδάκι δεν παραξενεύτηκε. Κατάλαβαν από την αρχή ότι πρόκειται για ρόλο.

Εντωμεταξύ, σε κάθε παιδικό πάρτυ σε παιδότοπο υπάρχει και ένας κλόουν και δε φοβόμαστε μη βγουν τα παιδιά μας...κλόουν.

Οι ίδιοι που αντέδρασαν, πιθανόν να πληρώνουν για να δουν Σεφερλή να ντύνεται γυναίκα και να κλάνει ή να λέει μαλακισμένα προσβλητικά αστειακια. (Αλλά αυτός είναι σίγουρα άντρας γιατί έχει παντρευτεί ωραίο γκομενάκι. )
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#800388
Hellenic tifosi έγραψε:Πάντως η εκδήλωση μου φαίνεται μια ανοησία και μισή


Και εμένα. Επίσης δε μου αρέσουν και τα μπουζούκια. Σε αυτούς που πήγαν όμως άρεσε.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#800392
markvag έγραψε:
panos2171 έγραψε:Την ομοφοβία και το ρατσισμό τον δημιούργησαν οι ίδιοι οι ''αντιρατσιστές'' και ''αντιομοφοβικοί'' . Για κάποιο λόγο δεν τους άρεσε η ''ηρεμία'', ήθελαν τον ντόρο και την υπερπροβολή των γκέι/ομοφυλόφυλων. Αυτή η υπερπροβολή δημιούργησε το ακριβώς αντίθετο γι αυτό και ποτέ δεν κατάλαβα την ύπαρξη των pride.


ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ και δεν ισχύει αυτό.

Δεν τους άρεσε η "ηρεμία", γιατί αυτή η "ηρεμία" υπήρχε μόνο όταν αυτοί που "δεν μας αρέσουν" έκαναν πως δεν υπάρχουν. Ε, πλέον δεν συμβαίνει αυτό και οι "νοικοκυραίοι" έχουν βγει από τα ρούχα τους. Και κατηγορούν τους ομοφυλόφιλους για τη δική τους έλλειψη ανοχής. Θα ήταν καλύτερα να ήταν κλεισμένοι στα σπίτια και στα μπαρ τους και να μην λένε και πολλά όταν τρώνε και καμία ψιλή στο δρόμο (αυτή ήταν η "ηρεμία" στην οποία αναφέρεσαι).

Απλά μερικοί δεν θέλουν να υπάρχουν οι άλλοι...

Το ότι πολλοί δεν καταλαβαίνουν το γιατί υπάρχουν οι pride παρελάσεις, είναι κομμάτι του προβλήματος.

Ένα πράγμα που χαίρομαι είναι πως η γενιά των παιδιών μας σε γενικές γραμμές δεν έχει τέτοια θέματα. Απλά τα περισσότερα παιδιά δέχονται τον απέναντι όπως είναι.


Μα είναι δυνατόν τώρα και αυτοί να θέλουν δικαιώματα!?
Ήδη δώσαμε στις γυναίκες. Πόσο πιο προοδευτική να γίνει αυτή η κοινωνία! :svivhaha: