Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#678486
egobrain έγραψε:Και μια απορία: Το γεγονός οτι υπάρχει τόσο μεγάλη απόκλιση στα πραγματικά τετραγωγικά σε σχέση με αυτά των αγγελιών, πέρα από αναμενόμενο φούσκωμα για τον ενοικιαστή, εξηγείται και από κάτι άλλο? Μετράνει πχ τα τετραγωγικά της πλάκας? Διαμερίσματα ίδια με το δικό μου στις αγγελίες ήταν +20-25τ.μ. :hmmm:

Εκτός της προφανούς στρογγυλοποίησης προς τα πάνω, 62-->70, πιθανώς να βάζουν τα τετραγωνικά που (νομίζουν ότι) τους πούλησε ο εργολάβος, τα οποία είναι πάντα τα μικτά και όχι τα καθαρά. Φυσικά έναν ενοικιαστή τον αφορούν μόνο τα καθαρά, ακόμα και αν δεν είναι τακτοποιημένα :shifty:

Καλορίζικος!
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#678508
NiTse έγραψε:Με το καλό η μετακόμιση. Δίπλα στο πανσετάδικο θα είσαι τυχερέ!! Και εκεί από πάρκινγκ ζόρικα πρέπει να είναι πάντως.

Να 'σαι καλά!
:D τακίμι είσαι! με τα πόδια υπάρχει πλέον προσιτή ακτίνα στομαχικής θαλπωρής, 92, pizza plain, παλια Αθηνα, express, Πάνο κοκ :eat: :eat:

rocsta έγραψε:Εκτός της προφανούς στρογγυλοποίησης προς τα πάνω, 62-->70, πιθανώς να βάζουν τα τετραγωνικά που (νομίζουν ότι) τους πούλησε ο εργολάβος, τα οποία είναι πάντα τα μικτά και όχι τα καθαρά. Φυσικά έναν ενοικιαστή τον αφορούν μόνο τα καθαρά, ακόμα και αν δεν είναι τακτοποιημένα :shifty:

Καλορίζικος!

Πού να τρέχεις τώρα για τακτοποίηση, ε..? :shifty:
σ' ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By drdino
#678510 Με το καλό!
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#678519 ευχαριστώ!

Νίτσε, ξέχασα: πράγματι το πάρκινγκ είναι πονεμένο στην περιοχή. Αλλά στο βαθμό που στένεψαν οι επιλογές αποκλείοντας περιοχές που έχουν αραιότερη συγκοινωνία, πχ πάνω απ' τη Λαμπράκη με μόνο το 14άρι, διαπίστωσα πως υπάρχουν μικρές διαφορές μεταξύ των διαθέσιμων. Δηλαδή Χαριλάου κάτω απο Παπαναστασίου σε σύγκριση με κέντρο Κ. Τούμπας ή Μαρτίου ανατολικά πάνω απ' τη Δελφών. Θα δω τι γίνεται στη γειτονιά και αναγκαστικά θα το δω εκ των υστέρων :oops:
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#678525 Καλά ναι όλο αυτό το κομμάτι ανατολικά του κέντρου από Ευζώνων μέχρι Ντεπώ και προς τα πάνω Παπαναστασίου από τη στιγμή που είναι πυκνοκατοικημένο και αποτελείται κατά βάση από οικοδομές χωρίς πυλωτες είναι ζορικο στο πάρκινγκ ούτως η άλλως.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#680346 Νομίζω έχει τα τελευταία χρόνια πέσει σημαντικά η ποιότητα του γύρου στην πόλη. :thumbsdown:
Δώστε πληροφορίες στο λαό για σωστό μαγαζί με καλό κρέας και "χεράτη" πατάτα παρακαλώ. :rtfm: Κατά προτίμηση ανατολικά.
:eat:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#680357 Σταθερή αξία παραμένει ο Κώστας στην Εμ.Φίλη (Τούμπα) που δεν έχω βρει κάποιον να τον συναγωνίζεται στην ποιότητα του γύρου αν και δεν ξέρω λόγω καραντίνας αν είναι ανοικτός γιατί δεν έχει delivery. Δυτικά στους Αμπελόκηπους είναι ο Καλύτερος και κοντά στο σταθμό τα Μπαμπάτσικα ενώ κεντρικά εγώ επιλέγω Porkito και 10 το καλό.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#680369
panos2171 έγραψε:Σταθερή αξία παραμένει ο Κώστας στην Εμ.Φίλη (Τούμπα) που δεν έχω βρει κάποιον να τον συναγωνίζεται στην ποιότητα του γύρου αν και δεν ξέρω λόγω καραντίνας αν είναι ανοικτός γιατί δεν έχει delivery. Δυτικά στους Αμπελόκηπους είναι ο Καλύτερος και κοντά στο σταθμό τα Μπαμπάτσικα ενώ κεντρικά εγώ επιλέγω Porkito και 10 το καλό.


Ναι ρε, Κώσταρος! :metalo: Θυμάστε που πηγαίναμε προ Δικτατορίας; Καλά περνούσαμε...

Επίσης για μένα παραμένει καλό το Plaza στην Πλατεία Σκρα (Καλαμαριά).
Άβαταρ μέλους
By markvag
#680420 Αυτές τις μέρες δοκίμασα ένα σουβλάκι από ντόπιο χασάπη που δεν έχω ξαναφάει παρόμοιο ούτε κατά διάνοια.

Βέβαια, ο συγκεκριμένος χασάπης είναι απλά αλλού σε κρέατα (ποιότητα και γεύση), αλλά το σουβλάκι του απλά καμία σχέση με οτιδήποτε άλλο έχει κομμάτια κρέας σε ένα ξυλάκι. Όποιος έρθει Δράμα θα του έχω μερικά για το σπίτι.

Μας βλέπω Χριστουγεννιάτικο τραπέζι να είναι αυτά τα σουβλάκια με πίτα και τζατζίκι :inlove: :eat:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#680439
markvag έγραψε:Αυτές τις μέρες δοκίμασα ένα σουβλάκι από ντόπιο χασάπη που δεν έχω ξαναφάει παρόμοιο ούτε κατά διάνοια.

Βέβαια, ο συγκεκριμένος χασάπης είναι απλά αλλού σε κρέατα (ποιότητα και γεύση), αλλά το σουβλάκι του απλά καμία σχέση με οτιδήποτε άλλο έχει κομμάτια κρέας σε ένα ξυλάκι. Όποιος έρθει Δράμα θα του έχω μερικά για το σπίτι.

Μας βλέπω Χριστουγεννιάτικο τραπέζι να είναι αυτά τα σουβλάκια με πίτα και τζατζίκι :inlove: :eat:
Στην περιοχή προς το φαλακρό, όταν ήμουνα Καβάλα με την Εγνατία, είχαμε βρεθεί σε μια στάνη που είχε κοπάδι από 500 μοσχάρι. Μιλώντας με τον ιδιοκτήτη καταλάβαμε ότι τα έδινε σε τοπικούς χασάπηδες. Ήταν ελεύθερης βοσκής και σίγουρα, εάν έμενα εκεί, θα φρόντιζα να ξέρω πότε έχει σφάξει και σε ποιον τα δείνει!!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#680444
ArrowsFA1 έγραψε:Νομίζω έχει τα τελευταία χρόνια πέσει σημαντικά η ποιότητα του γύρου στην πόλη. :thumbsdown:
Δώστε πληροφορίες στο λαό για σωστό μαγαζί με καλό κρέας και "χεράτη" πατάτα παρακαλώ. :rtfm: Κατά προτίμηση ανατολικά.
:eat:


Έκλεισε ο Φίλτσος, πάει κι ο Αργυρός :s_cry

Πάνος και Express στην Τούμπα, Τ' αδέρφια στη Νέα Αγορά δίπλα απ' τη Μοδιάνο (κάθετος με κάρβουνο!, δικός τους), Τσομπάνος (σούβλα) στη Συνδίκα. Δεν έχουν γύρο αλλά λυγάω: Βέργες λάγιες στη Βενιζέλου (κοντοσούβλι, γάστρας κ.α. πρόστυχα), Ηρακλής (μαστόρι με μεράκι) .

δεν θυμάμαι ποια έχουν χεράτη ή πακέτο, κάνε τη δερβίσικη γύρα σου :)
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#680472
markvag έγραψε:Μας βλέπω Χριστουγεννιάτικο τραπέζι να είναι αυτά τα σουβλάκια με πίτα και τζατζίκι :inlove: :eat:


Εικόνα

:iconcool:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#680474 Το food plaza ειναι όντως σταθερή αξία και δεν έχει χάσει σε ποιότητα τα τελευταία χρόνια, σε αντίθεση με τα άλλα mainstream γυράδικα.