Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#677311 Θα κοιτούσα στο κομμάτι μεταξύ Παπάφη και Λαμπράκη, στην αρχή τους. Αν πήγαινα πιο Ανατολικά, ίσως να κοιτούσα και στο κομμάτι γύρω από την Παπαναστασίου.
Από θέμα πάρκινγκ, πιστεύω πως πλέον όλες αυτές οι περιοχές είναι πάνω κάτω στα ίδια. Οπότε αν είναι να μετακινούμαι με λεωφορείο, θα κοιτούσα περιοχές που να καλύπτονται από αρκετές γραμμές και όχι μόνο από μία ή δύο (π.χ. μόνο από το 14). Επίσης, αν είναι να μείνεις άλλα δέκα χρόνια σε αυτό το σπίτι, σκέψου πως οι περιοχές κοντά στο Παπάφειο θα έχουν και μετρό μετά από κάποια χρόνια :lol:
Για 40 Εκκλησιές δεν θα κοιτούσα, γιατί νομίζω ότι έτσι και αλλιώς γεμίζουν από φοιτητές, και γιατί μου φαίνεται κάπως "μίζερη" περιοχή.
Άβαταρ μέλους
By pro
#677315 Έχουν ενδιαφέρον πάντως οι περιοχές στη Θεσσαλονίκη. Ανάληψη, Σαλαμίνα, Ιπποκράτειο, Κυβέλεια π.χ. παίζει να είναι μέσα σε ακτίνα 1 χιλιομέτρου όλες μαζί.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#677316 Δες Ανάληψη-Ντεπώ (κάτω από τη Δελφών). Αλλά με 350 € και δυάρι, δύσκολο.
Το πάρκιγκ ψιλοπαλεύεται αλλά υπάρχουν μέρες (ακριβέστερα, βραδιές-παραμονές λαϊκών) που τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.
Νοικιάρικες θέσεις δυσεύρετες και πανάκριβες.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#677317 Ας έχεις εξαρχής σαν βασική προϋπόθεση το πάρκινγκ ως προς την ευκολία του.
Δεν ξέρω σε τι τιμές παίζουν τα ενοίκια αλλά σαν περιοχή θα σκεφτόμουν την Βούλγαρη. Ιδίως το κομμάτι από Νέα Εγνατία κοντά στην ανισόπεδη έως Παπαναστασιου.
Σε Τούμπα ίσως προς Περαιβου που έχει και αλάνες.
Και οι δύο περιοχές βέβαια έχουν κοντά λαϊκές αγορές και γήπεδα... πρόβλημα κάποιες μέρες.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#677319 Στο κομματι της τιμης ειναι πραγματι δύσκολο αλλά έχει να κάνει και το τι θεωρεί ο καθένας για τα ελάχιστα απαραίτητα χαρακτηριστικά. Δηλαδή στην Τούμπα που κοιτάμε κατά βάση, υπάρχουν μερικά αξιοπρεπή δυάρια (παναπεί: άνετη κουζίνα, ατομικό αέριο, κουφώματα αλουμινίου, πόρτα ασφαλείας, μπροστινό μπαλκόνι/ευήλιο) και αν τσιμπήσουμε 20-30€ πάνω (+ πλαίσια παζαριού) υπάρχουν αρκετά περισσότερα.
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#677320 Αμα βρεις τίποτα αξιόλογο σε αυτά τα €€ θα είσαι απίστευτα τυχερός.
Τα ίδια ψάχνω και εγώ δυτικά και δεν παίζει να βρεις με κάτω από 400€ :s_sorry

p.s. περιοχές Ιπποκράτειο και πέριξ πάντως μόνο σαν ανέκδοτο ακούγονται :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#677327 Αισθανομαι κωλοφαρδος που πριν 3 χρονια βρηκα σπιτι 75τμ υπερυψωμενο ισογειο, δικο μου γκαραζ 30τμ κατω απο την κρεβατοκαμαρα (με ηλεκτρικο ρολο και δευτερη εισοδο και απο το σπιτι, ρευμα και νερο), 2 μπαλκοναρες, μηδεν κοινοχρηστα, καλη κατασκευή, 2 παταρια, full sized μπανιο, 2 δωματια, τεραστια σαλοκουζινα γωνιακο με θεα στα 330€. ΛΟΓΙΚΑ, επειδη ο ιδιοκτητης ζηταει μακροχρονιους ενοικιαστες, θα ανανεωσω το συμβολαιο σιγουρα για μια 5ετια. Ισως και 10ετια αν σοβαρεψει το πραγμα με την :inlove:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#677330 Θα έλεγα κι εγώ πρωτίστως Βούλγαρη και έπειτα Πυλαία. Σαράντα εκκλησιές επίσης είναι καλή επιλογή μιας και είσαι δίπλα από το κέντρο και είναι ήσυχα. Όσον αφορά την Τούμπα θα θέσω το ερώτημα, για ποιο λόγο να φύγεις από το κέντρο που είναι και η δουλειά για να πας στην εκεί; Για την ησυχία ή για την ευκολία πάρκινγκ που δεν έχει;
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#677382
panos2171 έγραψε:Όσον αφορά την Τούμπα θα θέσω το ερώτημα, για ποιο λόγο να φύγεις από το κέντρο που είναι και η δουλειά για να πας στην εκεί; Για την ησυχία ή για την ευκολία πάρκινγκ που δεν έχει;


Το φευγιό οφείλεται στο μη ικανοποιητικό -πλέον- σπίτι και το αποξενωμένο περιβάλλον γειτονιάς. Βασικά στο κέντρο δεν βρίσκω καμία αίσθηση γειτονιάς. Το θορυβώδες λούνα πάρκ της πόλης είναι και πάνω απ' την Εγνατία υπάρχουν οι 3 πυλωνες: συνταξιούχοι-φοιτητές-μετανάστες. Πλέγμα που δεν βρίσκω πρόσφορο για κάποια επαφή.
Θα με πεις, και στην Τούμπα ένα τουρλού είναι, και με συνταξιούχους και με φοιτητές. Ε, στο βαθμό που εχω γνωρίσει εκείνες τις γειτονιες απο βόλτες ή δουλειές, μου φαίνονται συγκριτικά πιο ήσυχες και πιο σταθερές.

Θα ρίξω ματιά και προς Βούλγαρη και τα άλλα που προτείνετε. :)
Άβαταρ μέλους
By mirage
#677417 40 εκκλησίες δυσκολο στο budget σου αλλα θα άξιζε να κοιτάξεις. Και η έννοια της γειτονιάς υπάρχει σε μεγάλο βαθμό εκει ενώ τικαρει και ολα τα κουτάκια σου μαλλον. Ίσως με εξαίρεση το θεμα αστικό αν και ελπίζω οι Barbie να πάρουν ποδι σύντομα.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#677449
panos2171 έγραψε:Θα έλεγα κι εγώ πρωτίστως Βούλγαρη και έπειτα Πυλαία. Σαράντα εκκλησιές επίσης είναι καλή επιλογή μιας και είσαι δίπλα από το κέντρο και είναι ήσυχα. Όσον αφορά την Τούμπα θα θέσω το ερώτημα, για ποιο λόγο να φύγεις από το κέντρο που είναι και η δουλειά για να πας στην εκεί; Για την ησυχία ή για την ευκολία πάρκινγκ που δεν έχει;


Πυλαία δεν θα πρότεινα με τίποτα για κάποιον που θέλει να μετακινείται με λεωφορεία. Ενώ απέχει και αρκετά από το κέντρο για να μετακινείσαι με το ποδήλατο. Επίσης, οι εμπορικοί δρόμοι είναι λίγοι, οι πιο καινούργιες οικοδομές είναι μακρυά από τους κεντρικούς δρόμους και χρειάζεσαι αυτοκίνητο για το παραμικρό. Ακόμη και τα περίπτερα είναι λίγα, καμιά σχέση με Τούμπα κλπ. Επίσης, είναι ακόμη πιο δύσκολο να βρεις φτηνό σπίτι, εκτός και αν μιλάμε για κανένα ημιυπόγειο.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#677611
mirage έγραψε:40 εκκλησίες δυσκολο στο budget σου αλλα θα άξιζε να κοιτάξεις. Και η έννοια της γειτονιάς υπάρχει σε μεγάλο βαθμό εκει ενώ τικαρει και ολα τα κουτάκια σου μαλλον. Ίσως με εξαίρεση το θεμα αστικό αν και ελπίζω οι Barbie να πάρουν ποδι σύντομα.


Πράγματι, αλλά με τα κριτήρια που βάζω (<400€ και λοιπά απαραίτητα) εμφανίζονται στις σελίδες 1-2 διαμερίσματα, κι αυτά με διάφορα κουσουράκια. Ίσως θέλει ποδαρόδρομο και ερωτήσεις/δικτύωση. Απ' την άλλη, απ' όσο θυμάμαι το βράδυ είναι κάπως σκοτεινά στους δρόμους (το θέμα της ασφάλειας που έγραψα παραπάνω). Barbie τι λέμε?

Δεν ξέρω ο φάνκυς αν έχει κανά προικώο κατά κει και με βολέψει :hmmm:

Πυλαία είναι εκτός πάντως. Παραείναι μακρυά, το νιώθω σαν να βγαίνω εκτός των βασικών συνοικιών.

Για Χαριλάου τι λέτε? Έχουν προκύψει ενδιαφέρουσες περιπτώσεις αλλα δεν έχω εικόνα απ' την γειτονιά (τους μικρότερους δρόμους δηλαδή, όχι Μαρτίου-Παπαναστασίου-Πλαστήρα)
Άβαταρ μέλους
By mirage
#677613 Barbie τα mini irisbus που εξυπηρετούν 40 εκκλησιες και Ευαγγελιστρια.
Αν έχεις βρει κάτι στείλε να σου πω λεπτομέρειες αφού είμαι γέννημα θρεμα της συνοικίας.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#677616 Egobrain, βάλε καμιά αγγελία να δούμε στο περίπου τι ψάχνεις και πχ πού στην Χαριλάου. Τα 350 είναι στο κάτω άκρο θα έλεγα για 2αρι με αυτόνομη/θωρακισμένη/καλά κουφώματα κλπ που ουσιαστικά ζωγραφίζουν ανακαινισμένο αν δεν είναι νεόδμητο, ειδικά αν θέλεις και "εύκολο" πάργκινγκ. Τι χρονικό ορίζοντα βάζεις στην μετακόμιση;