Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#649538
JBT έγραψε:πού είναι αυτό;


Προς αεροδρόμιο. δες εδώ

μπορείς να δεις και το eshop τους πρώτα. https://www.hobbi.gr/

κατά κανόνα οι τιμές τους ειναι λίγο πάνω από το μέσο όρο, αλλά μπορείς να βρεις μεγάλη ποικιλία.
Από εκεί πήρα τα τιμημένα τα quest (και όχι μόνο).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JBT
#653374 Χορτιάτη ξέρει κάποιος κάποιο καλό μονοπάτι να πάμε αύριο πρωί πρωί;

Οποιαδήποτε δυσκολίας, jackal διαθέτει το κατάστημα :innocent:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#654669 Χθες δοκίμασα κ για 1η φορα το honor στην πισίνα..



Υ. Γ
Για πειτε λίγο οι γνωρίζοντες, από παλμούς πως τα πάμε; Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#654737
bill33 έγραψε:Το Σάββατο τροχαδακι,167- 170 φτάνω,πολύ ψηλά δεν είναι;
Αν είσαι σε μέτρια φυσική κατάσταση είναι λογικό να ανεβάζεις ψηλά. Ή απλά είσαι υψηλόστροφος.
Επίσης προσπάθησε να κάνεις μικρά (είναι σχετικά μικρά στα 89εκμ) και συχνά βήματα ώστε να ανεβάσεις το cadence (βήματα ανά λεπτό). Προσπάθησε να πας πιο κοντά στο 170. Αυτό είναι το πιο βασικό για να μειώσεις καταπόνηση και τραυματισμούς αλλά βοηθάει και στο να γίνεις πιο γρήγορος. Βέβαια με 7'/χλμ που είναι σχετικά αργά δύσκολα να πιάσεις ικανοποιητικό cadence. ΑΛλά μη σε απογοητεύει η ταχύτητα. Πρώτα προσπάθησε να κάνεις μεγαλύτερες αποστάσεις έστω και αργά για να μάθει το σύστημα. Σιγά σιγά θα μάθει να παράγει περισσότερο έργο σε πιο χαμηλές στροφές/παλμούς. Τότε θα μπορείς να διατηρήσεις πιο υψηλές ταχύτητες.
Υπάρχει ένα όριο, το lactate threshold που είναι οι παλμοί που μπορείς να κρατήσεις για πολλή ώρα. Μέχρι εκεί κάνεις αεροβική άσκηση, από εκεί και πάνω η άσκηση γίνεται αναερόβια, παράγεις πολύ λακτικό οξύ και κουράζεσαι γρήγορα. Εμένα έχει φτάσει να είναι περίπου στο 156-158 (όσο ασκείσαι ανεβαίνει) αν πάω παραπάνω μετά από λίγα λεπτά ζορίζομαι. Αλλά κάπου εκεί στο 156 μπορώ να τρέχω για πολύ ώρα χωρίς πρόβλημα. Για να το βρω χρειάστηκα ζώνη στήθους που προσφέρει ηλεκτρική και όχι οπτική μέθοδο (ρολόγια) καθορισμού παλμών που μετράει καλύτερα την μεταβλητότητα (variability) των παλμών και καταλαβαίνει πότε το σύστημα κάνει πυράκια (αυτοκινητική αναλογία).
Άβαταρ μέλους
By bill33
#654743
sknipper έγραψε:
bill33 έγραψε:Το Σάββατο τροχαδακι,167- 170 φτάνω,πολύ ψηλά δεν είναι;
Αν είσαι σε μέτρια φυσική κατάσταση είναι λογικό να ανεβάζεις ψηλά. Ή απλά είσαι υψηλόστροφος.
Επίσης προσπάθησε να κάνεις μικρά (είναι σχετικά μικρά στα 89εκμ) και συχνά βήματα ώστε να ανεβάσεις το cadence (βήματα ανά λεπτό). Προσπάθησε να πας πιο κοντά στο 170. Αυτό είναι το πιο βασικό για να μειώσεις καταπόνηση και τραυματισμούς αλλά βοηθάει και στο να γίνεις πιο γρήγορος. Βέβαια με 7'/χλμ που είναι σχετικά αργά δύσκολα να πιάσεις ικανοποιητικό cadence. ΑΛλά μη σε απογοητεύει η ταχύτητα. Πρώτα προσπάθησε να κάνεις μεγαλύτερες αποστάσεις έστω και αργά για να μάθει το σύστημα. Σιγά σιγά θα μάθει να παράγει περισσότερο έργο σε πιο χαμηλές στροφές/παλμούς. Τότε θα μπορείς να διατηρήσεις πιο υψηλές ταχύτητες.
Υπάρχει ένα όριο, το lactate threshold που είναι οι παλμοί που μπορείς να κρατήσεις για πολλή ώρα. Μέχρι εκεί κάνεις αεροβική άσκηση, από εκεί και πάνω η άσκηση γίνεται αναερόβια, παράγεις πολύ λακτικό οξύ και κουράζεσαι γρήγορα. Εμένα έχει φτάσει να είναι περίπου στο 156-158 (όσο ασκείσαι ανεβαίνει) αν πάω παραπάνω μετά από λίγα λεπτά ζορίζομαι. Αλλά κάπου εκεί στο 156 μπορώ να τρέχω για πολύ ώρα χωρίς πρόβλημα. Για να το βρω χρειάστηκα ζώνη στήθους που προσφέρει ηλεκτρική και όχι οπτική μέθοδο (ρολόγια) καθορισμού παλμών που μετράει καλύτερα την μεταβλητότητα (variability) των παλμών και καταλαβαίνει πότε το σύστημα κάνει πυράκια (αυτοκινητική αναλογία).

Σε χάλια κατάσταση είμαι,κάνω μικρές αποστάσεις για να μην διαλύσω τα γονατα μου.Απλά θέλω να ξυπνήσω τον οργανισμό μου ,τον τελευταίο ενάμιση χρόνο δεν κουράζομαι καθόλου σωματικά ,είμαι άνετα παχύσαρκος.Εχει διαλυθεί τελείως ο ύπνος μου ,ΜΟ κάτω απο 5 ώρες, και ψυχολογικά είμαι χάλια με διάφορα προβλήματα.Ακόμα και η εταιρία με υποχρέωσε να πάρω άδεια μια εβδομάδα.Την προηγούμενη εβδομάδα έβγαινα κάθε μέρα για περπάτημα και ελαφρό τροχάδη αλλά αυτή την εβδομάδα βρέχει συνέχεια.
Ευχαριστώ για την ανάλυση γιατί εγώ δεν μπορώ να ερμηνευσω τα νούμερα που βλέπω στην εφαρμογή.
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#654746 Γρηγορο περπατημα για χασιμο βαρους. Οταν εισαι στα κιλα που πρεπει τρεχεις, αλλιως τραυματισμος η αλλα καλα και τερμα η γυμανστικουλα και το χάσιμο κιλων. Υπομονη, επιμονη και πειθαρχια ειναι οι φιλες σου. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#654747 Γενικά θέλεις σωστή στάση και τεχνική (running form), το πόδι να ακουμπάει στο έδαφος κάτω από το σώμα σου και όχι πιο εμπρός. Τα μικρά βηματάκια βοηθάνε σε αυτό. Με τα πόδια σπρώχνουμε προς τα πίσω δεν αρπάζουμε το έδαφος προς τα εμπρός. Για αυτό και έχει σημασία να έχεις καλή έκταση στα ισχία, κάτι που είναι δύσκολο με την καθιστική ζωή που τα ισχία είναι συνέχεια σε κάμψη.
Επίσης θέλεις να είσαι καμαρωτός. Μικρή κλίση προς τα εμπρός που ξεκινάει από τον αστράγαλο και όχι από τη μέση. Τα χέρια με τους αγκώνες στις 90 περίπου μοίρες και οι γροθιές χαλαρές (δεν είναι μποξ να προστατεύσουμε το πρόσωπο) πάνε ίσια εμπρός πίσω και όχι μέσα έξω και σπρώχνεις λίγο στο προς τα πίσω. Στην αναπνοή (από το στόμα) να συμμετέχει η κοιλιά και οι κοιλιακοί μύες. Η αναπνοή θα παίξει ρόλο καθώς θα επιταχύνεις. Εγώ στον κανονικό μου ρυθμό έχω καταλήξει στο 3-2 (3 εισπνοές 2 εκπνοές), 2-2 στο πιο γρήγορο. Καλό είναι να δεις τι σε βολεύει. Προτιμάς μονό αριθμό (3+2=5) ώστε να πατάει διαφορετικό πόδι κατά την αρχή της εκπνοής που αλλάζει η δυναμική του κορμού (στιγμιαία ευάλωτος).
Για τα γόνατα φρόντισε αυτό που σου λέω, να ανεβάσεις το cadence.
Τα παπούτσια παίζουν ρόλο κυρίως στην προστασία του ποδιού, για τα γόνατα-ισχία-μέση μετράει περισσότερο η τεχνική παρά το παπούτσι.
Μέχρι όμως να βελτιώσεις την τεχνική σου φόρα παπούτσια με καλή απόσβεση (cushioning), παχιά σόλα. Αν είσαι και πρηνιστής τότε παπούτσι ανάλογο.
Κάτι που δοκίμασα πρόσφατα με επιτυχία και εύκολα (δεν είναι για όλους) είναι να ελαττώσω την κλίση της σόλας, δηλαδή πήρα παπούτσι σχεδόν επίπεδο και βοηθάει στο να πατάω λιγότερο με τη φτέρνα και να μειώσω τον χρόνο επαφής με το έδαφος. Αυτά είναι καλά.

Η βελτίωσή σου θα είναι πολύ γρήγορη στα πρώτα στάδια. Δεν κυνηγάς ταχύτητα αλλά διάρκεια. Στην ανάγκη περπάτημα-τρέξιμο εναλλάξ. Όταν αποκτήσεις διάρκεια προσπαθείς για τεχνική και μετά για ταχύτητα. Μην υποτιμάς καθόλου τις μακριές αργές ασκήσεις, βοηθάνε πολύ συνολικά και χρειάζονται όσο καλός και να γίνεις.

Ποιο σύστημα καταγραφής χρησιμοποιείς; Αν θέλεις μου δίνεις τα στοιχεία σου να σε μελετάω. Εγώ έχω Garmin αλλά όλα τα περνάω στο Strava. Έχω όμως λογαριασμούς και σε άλλες πλατφόρμες ή μπορείς να στέλνεις τα στοιχεία σου και στο Strava. Νομίζω βοηθάει να συνδέεσαι με μερικούς, μπριζώνεσαι λιγάκι αν βλέπεις τον άλλον να τρέχει πιο συχνά από σένα. Έχει τύχει να σηκωθώ από τον καναπέ για τρέξιμο όταν είδα ότι ο ξάδελφος πήγε.

Όπως καταλαβαίνετε μπορεί να είμαι υπέρβαρος και όχι πια νεαρούλης οπότε αναγκαστικά περιορισμένος σε επιδόσεις αλλά χωρίς να είμαι ειδικός ή να έχω το αλάθητο έχω μελετήσει αρκετά και μου αρέσει να χαζεύω νούμερα οπότε είμαι στη διάθεσή σας για σχολιασμό και συζήτηση.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#654750
sknipper έγραψε:Πως φαντάζεσαι ότι θα τα διαβάσουμε αυτά τα μικροσκοπικά παραμορφωμένα νουμεράκια;
Ελα γκρινιάρη, τώρα το είδα.. ΕικόναΕικόνα




Και το χτεσινό :
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#654759
sknipper έγραψε:Γενικά θέλεις σωστή στάση και τεχνική (running form), το πόδι να ακουμπάει στο έδαφος κάτω από το σώμα σου και όχι πιο εμπρός. Τα μικρά βηματάκια βοηθάνε σε αυτό. Με τα πόδια σπρώχνουμε προς τα πίσω δεν αρπάζουμε το έδαφος προς τα εμπρός. Για αυτό και έχει σημασία να έχεις καλή έκταση στα ισχία, κάτι που είναι δύσκολο με την καθιστική ζωή που τα ισχία είναι συνέχεια σε κάμψη.
Επίσης θέλεις να είσαι καμαρωτός. Μικρή κλίση προς τα εμπρός που ξεκινάει από τον αστράγαλο και όχι από τη μέση. Τα χέρια με τους αγκώνες στις 90 περίπου μοίρες και οι γροθιές χαλαρές (δεν είναι μποξ να προστατεύσουμε το πρόσωπο) πάνε ίσια εμπρός πίσω και όχι μέσα έξω και σπρώχνεις λίγο στο προς τα πίσω. Στην αναπνοή (από το στόμα) να συμμετέχει η κοιλιά και οι κοιλιακοί μύες. Η αναπνοή θα παίξει ρόλο καθώς θα επιταχύνεις. Εγώ στον κανονικό μου ρυθμό έχω καταλήξει στο 3-2 (3 εισπνοές 2 εκπνοές), 2-2 στο πιο γρήγορο. Καλό είναι να δεις τι σε βολεύει. Προτιμάς μονό αριθμό (3+2=5) ώστε να πατάει διαφορετικό πόδι κατά την αρχή της εκπνοής που αλλάζει η δυναμική του κορμού (στιγμιαία ευάλωτος).
Για τα γόνατα φρόντισε αυτό που σου λέω, να ανεβάσεις το cadence.
Τα παπούτσια παίζουν ρόλο κυρίως στην προστασία του ποδιού, για τα γόνατα-ισχία-μέση μετράει περισσότερο η τεχνική παρά το παπούτσι.
Μέχρι όμως να βελτιώσεις την τεχνική σου φόρα παπούτσια με καλή απόσβεση (cushioning), παχιά σόλα. Αν είσαι και πρηνιστής τότε παπούτσι ανάλογο.
Κάτι που δοκίμασα πρόσφατα με επιτυχία και εύκολα (δεν είναι για όλους) είναι να ελαττώσω την κλίση της σόλας, δηλαδή πήρα παπούτσι σχεδόν επίπεδο και βοηθάει στο να πατάω λιγότερο με τη φτέρνα και να μειώσω τον χρόνο επαφής με το έδαφος. Αυτά είναι καλά.

Η βελτίωσή σου θα είναι πολύ γρήγορη στα πρώτα στάδια. Δεν κυνηγάς ταχύτητα αλλά διάρκεια. Στην ανάγκη περπάτημα-τρέξιμο εναλλάξ. Όταν αποκτήσεις διάρκεια προσπαθείς για τεχνική και μετά για ταχύτητα. Μην υποτιμάς καθόλου τις μακριές αργές ασκήσεις, βοηθάνε πολύ συνολικά και χρειάζονται όσο καλός και να γίνεις.

Ποιο σύστημα καταγραφής χρησιμοποιείς; Αν θέλεις μου δίνεις τα στοιχεία σου να σε μελετάω. Εγώ έχω Garmin αλλά όλα τα περνάω στο Strava. Έχω όμως λογαριασμούς και σε άλλες πλατφόρμες ή μπορείς να στέλνεις τα στοιχεία σου και στο Strava. Νομίζω βοηθάει να συνδέεσαι με μερικούς, μπριζώνεσαι λιγάκι αν βλέπεις τον άλλον να τρέχει πιο συχνά από σένα. Έχει τύχει να σηκωθώ από τον καναπέ για τρέξιμο όταν είδα ότι ο ξάδελφος πήγε.

Όπως καταλαβαίνετε μπορεί να είμαι υπέρβαρος και όχι πια νεαρούλης οπότε αναγκαστικά περιορισμένος σε επιδόσεις αλλά χωρίς να είμαι ειδικός ή να έχω το αλάθητο έχω μελετήσει αρκετά και μου αρέσει να χαζεύω νούμερα οπότε είμαι στη διάθεσή σας για σχολιασμό και συζήτηση.

Τhanks για τις πληροφορίες.Θα προσπαθήσω να μπω σε ενα ρυθμό πρώτα γιατί δεν έχω πάντα όρεξη ή χρόνο .
Το huawei health χρησιμοποιώ.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#654955 Ωραίες οι πληροφορίες από sknipper.

Αυτή τη βδομάδα ξεκίνησα προετοιμασία για τον 3ο μου μαραθώνιο. Κι έχει ο Θεός αν θα βγει..
Πρώτη ενέργεια να δηλώσω συμμετοχή, αλλιώς θα τεμπέλιαζα.

Δεύτερη να τρέξω το πρώτο 5αρι μετά από ουσιαστικά 7 μήνες (δυο-τρια τρεξίματα στην καραντίνα δεν τα λογαριάζω). Τα πόδια πάνε, η αναπνοή πεθαίνει. Μοιραία, το κορμί θέλει χρόνο να θυμηθεί.

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ξεσυνηθιζει κανείς, και στη σωστή στάση σώματος, και στις αναπνοές και στο κοντρόλ του ρυθμού για να είναι μέσα στο αερόβιο.

4 μήνες ξύλο λοιπόν :-)
Καλή αρχή και σ' όποιον άλλον το δοκιμάσει.