Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#685864 Δοκιμάστε για το βράδυ πάνες βρακάκι, όχι τα πάμπερς με το αυτοκόλλητο. Μπορεί να πηγαίνει τουαλέτα αν θέλει κ να κατεβάζει την πάνα-βρακάκι μόνος του. Θα του εξηγήσετε πως το κάνετε για να μη βρέχει το κρεβάτι.

Και το πρωί θα τον επιβραβεύετε όταν θα είναι στεγνό.

Πρωί-πρωί το πρώτο πράγμα θα είναι να του βάλετε το κανονικό βρακάκι πάλι.


< >
Άβαταρ μέλους
By theo13
#685866
Geralt έγραψε:Ευχαριστω για τις αμεσες συμβουλες, θα πραξω αναλογως
Λιγο ανακουφιστικο το οτι ειναι κοινο προβλημα


Πάνω κάτω όλοι έχουμε κάποιο θέμα με τα τσισάκια.
Σε εμάς ο μεγάλος (3,5 ετών) αν και έκοψε σχετικά εύκολα την πάνα πολλές φορές ιδίως αν παίζει έντονα και είναι σε mood τρελής χαράς θα μας πει να πάει τουαλέτα κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή και αφήνει σταγόνες πάνω στα ρούχα του. Αντίθετα το βράδυ δεν τα κάνει ποτέ πάνω του αν και θα ξυπνήσει και θα ζητήσει να τον πάμε τουαλέτα.
Βέβαια πίνει πολύ γάλα (300 ml για βράδυ) και κατά την διάρκεια της ημέρας πίνει στάνταρ πρωί και μεσημέρι ενώ με κάτι χυμούς και νερά είμαστε συχνά στην τουαλέτα.
Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αλλά έχω προβληματιστεί.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#685867 Τα 300 ml είναι πάρα πολλά για βράδυ.
Εμείς του δίνουμε 200 κ πάλι πολλά είναι.

Το πρωί το γυρίσαμε σε τσάι για να σταματήσουμε το γάλα.

Με 300 ml παίρνει πολύ μεγάλη ποσότητα πρωτεΐνη. Αυτή είναι σχεδόν τόσο συνολικά για ημερήσια ποσότητα.


< >
Άβαταρ μέλους
By theo13
#685868
PeterPan έγραψε:Τα 300 ml είναι πάρα πολλά για βράδυ.
Εμείς του δίνουμε 200 κ πάλι πολλά είναι.

Με 300 ml παίρνει πολύ μεγάλη ποσότητα πρωτεΐνη. Αυτή είναι τόσο συνολικά για ημερήσια ποσότητα.

< >


Είναι όντως πολλά έχεις δίκιο αλλά τα ζητάει. Θα μιλήσω με τον παιδίατρο για το πως θα το διαχειριστώ γιατί φοβάμαι ότι θα ξυπνάει το βράδυ για να του δώσω κι άλλο.. Είναι γενικά του γάλακτος. Του αρέσει πολύ.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#685879 Εμείς που ειχαμε ίδιο θέμα με την μεγάλη μου κόρη κάναμε το λάθος και μετά απο συμβουλή της παιδιατρού της βάλαμε πάνα το βράδυ.
Τρομερό πισωγύρισμα γιατί βολεύτηκε με την ιδέα ότι και να κατουριέται δεν τρέχει τίποτα.
Και ας κάναμε αυτό που γράφει ο PeterPan, επιβραβεύσεις όταν δεν κατουριόταν κ.λπ.

Γενικά οι παιδίατροι δε μας βοήθησαν αυτά που πρότειναν ήταν σαν τα προγεγγραμένα σενάρια τηλεφωνικής εξυπηρέτησης.
Εξετάσεις ούρων, πάνα το βράδυ, επιβράβευση, γάλα το απόγευμα αντί το βράδυ κ.λπ.

Καταλήξαμε απο μόνοι μας ότι πέρασε μια "φάση" επιδιώκοντας την προσοχή απο εμάς λόγω και της μικρής της αδελφής, σαματήσαμε να κάνουμε ιδιαίτερο θέμα ότι κατουριέται το βράδυ (σαν να μην έγινε και τίποτα) και σε λίγο καιρό το ξεπέρασε.
Τα υποστρώματα και τα τσίσα 15 λεπτά αφού είχε κοιμηθεί (χωρίς να την ξυπνάμε, αγκαλιά) βοήθησαν.
Κάποιες φορές αλλάζαμε ρούχα και υπόστρωμα κοιμησμένη χωρίς να καταλάβει ότι κατουρήθηκε :)
Άβαταρ μέλους
By gianik
#685881
Geralt έγραψε:.....


προσπαθήστε η βραδινή ρουτίνα του να ειναι όσο το δυνατόν πιο ήρεμη..δλδ από κάποια στιγμή και μετά όχι παιχνίδια , ντάπα ντούπα κλπ , ας κάτσει να ξεφυλίσσει κανά παραμύθι , καμμιά ζωγραφιά κλπ...
εννοείται γάλα 1 ώρα τουλάχιστον πριν κοιμηθεί και μετά κατούρημα ακόμα και 2 φορές πριν ξαπλώσει...
αν θελετε μπορείτε να αφήσετε 1 λεκανίτσα δίπλα στο κρεββατάκι του και ας πούμε σαν παιχνίδι να το δει ότι όταν του έρθουν τσίσα στον ύπνο του να σηκωθεί μονος του και να κατουρήσει και το πρωί (τάχα μου τάχα μου) να σας τα δείξει.. :lol:
το βασικό ειναι να μην τον αγχώσετε διότι θα πετύχετε το αντίθετο από αυτό που θέλετε..
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#685882 Ένα τέτοιο κάτω από το σεντόνι στο ύψος του βρακιού του
https://www.banggood.com/EWeLink-433MHz ... mds=search

και όταν ενεργοποιείται το συνδέεις και μ'έναν συναγερμό και το ξυπνάει το παιδί.

Οπότε θα ξέρει ότι όταν κατουριέται πάνω του δεν είναι καλό, θα ξυπνάει, οπότε την επόμενη φορά θα προσπαθήσει να κρατιέται. :iconcool:

:metalo: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#685883 Διαβασα ολες τι αποψεις με προσοχη, θα ρυθμισω λιγο βραδυνο γαλα και ωρα υπνου
Το χθεσινο βραδυ ας πουμε ηταν εντελως στεγνος - που φτασαμε να πανηγυριζουμε οταν δεν κατουραμε πανω μας :oops:

οχι τιποτα αλλο, ειναι και κλειστα τα μαγαζια, για εξτρα πυτζαμες
Άβαταρ μέλους
By markvag
#685906
Geralt έγραψε:Το χθεσινο βραδυ ας πουμε ηταν εντελως στεγνος - που φτασαμε να πανηγυριζουμε οταν δεν κατουραμε πανω μας :oops:


Εντάξει μωρέ... μικρό είναι... Συμβαίνουν αυτά. Νομίζω με λίγη υπομονή θα στρώσει και σχετικά γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#685920
Dimitris_P έγραψε:Ένα τέτοιο κάτω από το σεντόνι στο ύψος του βρακιού του
https://www.banggood.com/EWeLink-433MHz ... mds=search

και όταν ενεργοποιείται το συνδέεις και μ'έναν συναγερμό και το ξυπνάει το παιδί.

Οπότε θα ξέρει ότι όταν κατουριέται πάνω του δεν είναι καλό, θα ξυπνάει, οπότε την επόμενη φορά θα προσπαθήσει να κρατιέται. :iconcool:

:metalo: :lol:


Και παράλληλα 2-3 μπουνιδια να στρώσει και στέρηση προαυλισμου.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#685958 Εγώ έχω αυλή.
Θεώρησα όμως από το μήνυμα σου ότι μιλάμε για φυλακισμένους.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#685988 Το παιδί σου και το σκυλί σου όπως το μάθεις, δεν λέει μια λαϊκή παροιμία; :shifty: :lol: