Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#641921 Ωραία θήκη για τις μπαταρίες. Δώσε καμία πληροφορία γιατί ψάχνομαι για σετ φορτιστή-μπαταριών σε διάφορα μεγέθη.

Σκεφτόμουν πρόσφατα ότι ο νέος γονέας δεν χρειάζεται ούτε ύπνο ούτε τίποτα, απόθεμα σε μπαταρίες θέλει με τα τόσα παιχνίδια κλπ που θέλουν μπαταρίες

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#642080
dimik έγραψε:Ωραία θήκη για τις μπαταρίες. Δώσε καμία πληροφορία γιατί ψάχνομαι για σετ φορτιστή-μπαταριών σε διάφορα μεγέθη.

Σκεφτόμουν πρόσφατα ότι ο νέος γονέας δεν χρειάζεται ούτε ύπνο ούτε τίποτα, απόθεμα σε μπαταρίες θέλει με τα τόσα παιχνίδια κλπ που θέλουν μπαταρίες

< >

Dimik αυτή την θήκη πήρα
https://www.amazon.de/gp/product/B0811B ... UTF8&psc=1

Τη βρήκα τυχαία κ μου άρεσε η ιδέα. Βάζει σε τάξη τις μπαταρίες. Με τα παιδιά έχουμε γεμίσει παιχνίδια με μπαταρίες.

Για φορτιστή έχω αυτόν που είχα διαβάσει καλές κριτικές. Είμαι ευχαριστημένος. Φορτίζει στα 200 ή 500 ή 700 mAh, δείχνει τάση σε κάθε μπαταρία κ πόσο φόρτισε η καθεμία ξεχωριστά σε χρόνο και σε mA. Και η varta έχει καλούς φορτιστές, όπως βλέπω. Αυτή θα ήταν η επόμενη επιλογή μου. Ο δικός μου είναι περίεργος στον χειρισμό. Βάζω όλες τις μπαταρίες κ μετά τον συνδέω στην πρίζα, αλλιώς φορτίζει με 200 mAh μόνο. Επίσης αν η μπαταρία ξελιγωθεί, δεν την καταλαβαίνει αν έχει πέσει πολύ η τάση της. Τότε τη συνδέω παράλληλα με μία καλή για 10 δεύτερα ώστε να πάρει φορτίο κ μετά την αναγνωρίζει. Μπαταρίες έχω varta ή amazon, καλές μου φαίνονται όλες.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#646801 Χαιρετώ τους μπαμπάδες του φόρουμ!
Φτάσαμε στη στιγμή που θα πάρω στην κόρη μου (4χρ. 3 μηνών) το πρώτο της ποδήλατο.
Τι κάνουμε; Πως ψωνίζουμε; Τι κοιτάμε;
Υποθέτω παίρνω το παιδί και πάμε σε κάποιο ποδηλατάδικο και τη βάζω να κάτσει και εκείνη να δει αν βολεύεται; Επίσης να διαλέξει εμφανισιακά. Υπάρχει κάποια νόρμα για το μέγεθος που πρέπει να πάρουμε; Σκέφτομαι επίσης ότι θα της πάρω ποδήλατο με ροδάκια. Παλαιότερα σκεφτόμουν τα ποδήλατα ισορροπίας, αλλά είναι τέτοια η ιδιοσυγκρασία του παιδιού που είμαι σίγουρος ότι δε θα το ακουμπούσε καν. Οπότε λέω να πάμε για τα κλασσικά ροδάκια. Κάποιο σχόλιο;
Επίσης αξίζει να κοιτάξω σε πολυκαταστήματα (τύπου praktiker, Μουστάκας που μου έστειλε τώρα εκπτώσεις για παιδικά ποδηλατάκια κτλ.) ή ποδηλατάδικο για αυτές τις δουλειές;
Σας μερσώ.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#646809 Δεν αξίζει το καινούριο στα πιτσιρίκια. Έχουν περιορισμένη διάρκεια χρήσης, αφού σε λιγότερο από χρόνο θα είναι για το επόμενο. Οι αγγελίες έχουν πολλά ποδήλατα με ελάχιστη χρήση. Συστήνω μεταχειρισμένο, άσε που θα το πουλήσεις μετά έχοντας ελάχιστη (ή μηδενική η χασούρα.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#646816 Εμείς (4.5 χρονών-112 ύψος) πήραμε 18άρι και είμαστε ευχαριστημένοι.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#646822 18αρι ε; Αγοράκι έχεις;
Σκεφτόμουν για 14αρι. Μικρό είναι;

Για μεταχειρισμένο δεν το σκέφτομαι. Άσε που έχω και δεύτερη κόρη μικρότερη.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#646832 Κορίτσι. Το 14άρι, ναι θα παραείναι μικρό. Θα το δει πιο πολύ σαν "παιχνίδι" παρά ποδήλατο, αν με πιάνεις και σίγουρα το 18άρι θα το έχεις για πολύ παραπάνω χρόνο. Και 16άρι θα μπορούσαμε, ίσως φαινόταν η ορθολογική επιλογή. Αλλά πήγαμε στο λίγο μεγαλύτερο, από το λίγο μικρότερο από όσο θα "ταίριαζε".
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#646834 Υπάρχουν κατηγορίες ποδηλάτων ανάλογα με το ύψος του παιδιού.

Εγώ αγόρασα το πιο ελαφρύ που μπορούσα για τον μικρό που σε γίνεται 4 ετών σε ένα μήνα. Χωρίς ροδάκια. Κάνει βέβαια ποδήλατο ισορροπίας από πέρυσι κ τα πάει πολύ καλά με την ισορροπία. πριν 1 εβδομάδα έμαθε πατίνι με 3 ρόδες, χθες του πήρα κ κάτι κώνους να κάνει σλάλομ κ έπαθε πλάκα!

Γενικά μην παίρνετε μεγάλα ποδήλατα ή βαριά. Μπορεί να παιδιά να φοβηθούν κ να το παρατήσουν. Όταν του πήρα το ποδήλατο ισορροπίας του πήρα το μεγάλο από τα 3 μεγέθη γιατί ήταν στο όριο. Τον φόβισε αρχικά ώστε να μην κάνει. Ήταν δύσκολο να το χειριστεί σε στροφές κτλ. Μετά πήρα κ το μεσαίο μέγεθος κ του άρεσε τόσο πολύ που ακόμη κ όταν μεγάλωσε, δεν ήθελε να πάει στο μεγάλο. Τελικά με κάτι κολπάκια τον έπεισα.


< >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#646835 Sargus στην ίδια ηλικία με την κόρη σου πήραμε στον δικό μου 16άρι. 2 χρόνια μετά(έρχεται 3ο καλοκαίρι δλδ), αν και το 18άρι είναι σαφώς πιο ταιριαστό μάλλον θα το τραβήξουμε και φέτος. Αφενός δεν είναι και ο μεγαλύτερος fun αφετέρου του έχει τραβήξει όλη την προσοχή(και ενέργεια :lol: )3 χρόνια τώρα το 3ροδο πατίνι. Θέλει να είναι γρήγορος λέει :lol: . Επίσης είναι η ώρα να μάθει χωρίς βοηθητικές και δεν θα ήθελα να το πάρει "βαρέως" με κάτι μεγαλύτερο.
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#646855 Εμείς είμαστε 4,5 χρονών, πριν λίγες μέρες αγοράσαμε το ideal v-track σε 18άρι. Το 16άρι είναι το ιδανικό μέγεθος για αυτή την ηλικία αλλά πήγαμε στο 18 για να μας κρατήσει περισσότερα χρόνια και επειδή είναι αρκετά εξοικιωμένος (απ'τα 3,5 κάνει χωρίς βοηθητικές). Επειδή γύρισα αρκετά μαγαζιά, τα φτηνότερα ξεκινάνε από 90-100 ευρώ με σιδερένιο σκελετό και ζάντες και έχουν φρένα τέτοιου τύπου που ποδηλατάς μου είπε να αποφύγω οπωσδήποτε αν και τα πουλούσε, όσο ανεβαίνεις σε τιμή παίρνεις καλύτερα v-brakes, αλουμινένιους τροχούς και αλουμινένιο σκελετό σαν του ideal.
Άβαταρ μέλους
By glf
#647362 Προχθές ρύθμισα το κάτω σετ φρένων με τα βιδακια στα πλάγια.
Το βιδακι οσο πιο μέσα το βιδωνεις, πιέζει το ελατήριο και σπρώχνει πιο έξω το τακάκι σε εκεινη τη μεριά.
Με λιγα λόγια, αν το τακάκι σε μια μεριά βρίσκει στον τροχο (χωρίς να παταμε φρένο) τοτε βιδωνουμε να παει μέσα.
Αν έχει πολύ αέρα τότε (πρωτα κανονίζουμε το τζογο απο το ρυθμιστικό της ντιζας ή της μανετας) και τελική ρύθμιση ξεβιδωνουμε και τη βιδα εκεί κοντά το τακάκι.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#649042 Ήρθε η ώρα της επιστροφής της συζύγου στην εργασία μετά από 4 μήνες.
Δρομολογήθηκε και η αλλαγή φρουράς των παππούδων εν μέσω κορωνοιού, ακυρωμένων εισιτηρίων, vouchers, εξετάσεων και γενικής ταλαιπωρίας.

Μεγάλο θέμα παραμένει ο θηλασμός, τον οποίο ακολουθούμε αποκλειστικά και θέλουμε να συνεχίσουμε τουλάχιστον για 1 έτος και από εκεί και πέρα όσο τον ζητάει ο μικρός.
Ήδη παίζει σενάριο να κουβαλάει η σύζυγος αντλίες και παγωνιέρες στην δουλειά ενώ παράλληλα δημιουργεί και κατεψυγμένα αποθέματα.
Το καλό είναι ότι η γιατρός είπε από τον άλλο μήνα 5ο να αρχίσουμε την εισαγωγή στα στερεά μιας και είναι μεγάλος σωματικά για την ηλικία του, οπότε ένα τουλάχιστον γεύμα κατα την απουσία της συζύγου μπορεί να είναι στερεό.

Είχε κανείς ανάλογη εμπειρία με θηλασμό παράλληλα με εργασία;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#649046 Εμείς σε ανάλογη κατάσταση στην 1 εβδομάδα σταματήσαμε.... :(
η :inlove: δεν είχε άλλο κουράγιο..Πρωί πρωί πριν φύγει για δουλειά να βάζει το εργαλείο που σου τεντώνει την θηλή σαν λάστιχο , το απόγευμα γυρνώντας πτώμα , πάλι το ίδιο , εν τω μεταξύ και τα μικρά δεν πολυτρελαίνονταν για το μητρικό γάλα εφ όσον τους το δίναμε με μπιμπερό.





υ.γ
για το άλλο θέμα που ανέφερες , την εισαγωγή στα στερεά , θα ήθελα σε παρακαλώ να με ακούσεις και να πας να αγοράσεις αυτό : philips avent 4 in 1....
Εικόνα

Θα με ευγνωμονείς.... :lol: