Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#2881
Asimov έγραψε:Δεν θα το έλεγα...
Ακούγεται κάπως οπως το "έχει ο θεός". Ε, είναι βέβαιο πως δεν έχει ο θεός, όχι για όλους τουλαχιστον. Το ίδιο και με το μεγάλωμα των παιδιών.


Λόγω επαγγέλματος της γυναίκας μου (κοινωνική λειτουργός), έχω δει οικογένειες με πολλές και σημαντικες δυσκολίες να μεγαλώνουν τα παιδιά τους αξιοπρεπέστατα. Φυσικά δεν "έχει ο θεός για όλους", αλλά το κυριότερο που χρειάζεται ένα παιδί κατά τη γνώμη μου είναι αγάπη και φροντίδα. για τα υπόλοιπα αν ο γονιός ενδιαφέρεται πραγματικά, βρίσκει λύσεις. (Φυσικά όμως υπάρχουν και περιπτώσεις όπου η λύση είναι αδύνατη)
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#2883 Δεν διαφωνώ οτι κυρίως αυτά χρειάζεται το παιδί, αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω (επειδή έχω ένα παιδάκι 3 ετών, οπότε μιλάω εκ πείρας) ότι, με την κατάσταση που βρίσκονται οι υποδομές στην Ελλάδα του 2014, αν δουλεύουν και οι δύο γονείς και δεν υπάρχουν παππούδες-γιαγιάδες, οι λύσεις είναι εξαιρετικά περιρισμένες εώς ανύπαρκτες...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#2884 +1
Αν δουλευουν κ οι 2 γονεις κ παππουδες γιοκ τοτε η λυση ειναι νταντα στο σπιτι οπερ σημαινει >400 € το μηνα....
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#2885
Asimov έγραψε:Δεν διαφωνώ οτι κυρίως αυτά χρειάζεται το παιδί, αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω (επειδή έχω ένα παιδάκι 3 ετών, οπότε μιλάω εκ πείρας) ότι, με την κατάσταση που βρίσκονται οι υποδομές στην Ελλάδα του 2014, αν δουλεύουν και οι δύο γονείς και δεν υπάρχουν παππούδες-γιαγιάδες, οι λύσεις είναι εξαιρετικά περιρισμένες εώς ανύπαρκτες...

Μονο που ο Dimik ζει στην Κύπρο και εκεί τα πράγματα ίσως είναι διαφορετικά.

Γεγονός όμως είναι πως αν και οι δύο γονείς εργάζονται μέχρι τις 6 το απόγευμα είναι εξαιρετικά δυσκολα να βρεις βρεφονηπιακό σταθμό στην Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#2887 Και να βρεις, θα πρέπει να τον πληρώσεις...
Στην Κύπρο δεν ξέρω τι γίνεται πλέον, παλιότερα που είχα επαφές η κατάσταση ήταν όπως στην Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
By vice246
#2889 το παιδι ειναι το πιο ευπροσαρμοστο πλασμα....
μαθαινει και με πολλες "ανεσεις"....και με ανυπαρκτες...
ενα πραγμα δεν ξεπερναει.....την ενδοοικογενειακη μοναξια (εως κακη συμπεριφορα απο τους γονεις)...και την απορριψη....

οσο πιο ανεμελο ειναι σχετικα με την αισθηση οικογενειακης ασφαλειας.....(αγαπη, χωρις εντασεις, επικοινωνια, υποστηριξη...) τοσο λιγοτερα προβληματα ( εως κανενα...) δεν θα αντιμετωπισουν οι γονεις....τοσο στην συμπεριφορα του, οσο και στην μορφωση του....

ολο αυτο το πακετο θελει αρκετη προσπαθεια.....
εαν σ' αρεσει ....το κανεις ασυναισθητα....ευχαριστα...
εαν σε ζοριζει....υπομονη...

καλη η γυναικεια χειραφετηση ...αλλα οπως λενε και οι παιδοψυχολογοι...η χειροτερη μητερα, ειναι καλυτερη απο την καλυτερη παραμανα...
απο επιλογη μου ...με το αναλογο κοστος...κρατησα τη συμβια εκτος επαγγελματικων υποχρεωσεων, για να εχει το χρονο που απαιτειται για το μεγαλωμα των παιδιων....
μεγαλο respect στις μαναδες που τα προλαβαινουν ολα....
Άβαταρ μέλους
By Funis
#3221
Asimov έγραψε:Και να βρεις, θα πρέπει να τον πληρώσεις...
Στην Κύπρο δεν ξέρω τι γίνεται πλέον, παλιότερα που είχα επαφές η κατάσταση ήταν όπως στην Ελλάδα.


Και να βρεις σταθμό μέχρι τις 6 (που δεν είναι εύκολο), δεν γίνεται να μην έχεις άνθρωπο για το σπίτι. Μα αργείς στην δουλειά; Μα το παιδί αρρωσταίνει συχνά; Μα οι σταθμοί έχουν αρκετές αργίες, ακόμα και οι ιδιωτικοί; Από όπου και να το δεις, όταν το παιδί είναι μικρό δεν "ξενοιάζεις" με έναν σταθμό που στο κρατάει μέχρι τις 6. Πόσο μάλλον όταν δεν σχολάς στις 6! Kαι στην τελική, πόσες ώρες να κάτσει πια ένα μικρό παιδάκι στον σταθμό;
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#3225 Σωστά, οι αρρώστιες και οι άλλες αναποδιές, απο μόνες τους, μπορούν να ανατρέψουν κάθε προγραμματισμό.
Οπως εχουν γίνει τα πράγματα, αν δεν έχεις βοήθεια ή/και λεφτά, δεν κάνεις παιδιά.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#3259
Νίκος Παππάς έγραψε:
Asimov έγραψε:Δεν διαφωνώ οτι κυρίως αυτά χρειάζεται το παιδί, αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω (επειδή έχω ένα παιδάκι 3 ετών, οπότε μιλάω εκ πείρας) ότι, με την κατάσταση που βρίσκονται οι υποδομές στην Ελλάδα του 2014, αν δουλεύουν και οι δύο γονείς και δεν υπάρχουν παππούδες-γιαγιάδες, οι λύσεις είναι εξαιρετικά περιρισμένες εώς ανύπαρκτες...

Μονο που ο Dimik ζει στην Κύπρο και εκεί τα πράγματα ίσως είναι διαφορετικά.

Γεγονός όμως είναι πως αν και οι δύο γονείς εργάζονται μέχρι τις 6 το απόγευμα είναι εξαιρετικά δυσκολα να βρεις βρεφονηπιακό σταθμό στην Ελλάδα.



Αν είναι διαφορετικά είναι προς το χειρότερο, ακόμα και τα μεγαλύτερα παιδιά τα πηγαινοφέρνουν στο σχολείο οι γονείς με το αυτοκίνητο γιατί πολύ απλά κανείς δεν περπατάει, τα ΜΜΜ είναι τελείως άβολα εως και ανύπαρκτα με αποτέλεσμα στις 7:30 το πρωί και στις 13:30 το μεσημέρι να γίνεται το αδιαχώρητο έξω απο τα σχολεία και οι γονείς να αφιερώνουν το lunch break τους κάνοντας τον ταξιτζή.

Στις προσχολικές ηλικίες είναι ακόμα δυσκολότερα τα πράγματα καθώς οι περισσότεροι βασίζονται σε γονεις-πεθερικά, οι παιδικοί σταθμοί-νηπιαγωγεία είναι λίγα και πιθανολογώ πολύ ακριβά.

Δεν ξέρω κατα πόσο θα άξιζε τον κόπο το ιδιωτικό αγλλόφωνο σχολείο από προνηπιακή ηλικία με κόστος κανένα 400-500αρι τον μήνα αλλά money well spent για το μέλλον αλλά και πάλι από 13:30 κάποιος πρέπει να το κρατάει -υποψιάζομαι ότι θα χρυσώσουμε την ryanair για τα πηγενέλα των συμπεθέρων- και φυσικά θα χάσουμε την προσωπική μας ηρεμία.
π.χ
http://www.heritageschool.ac.cy/academics/curriculum/
https://docs.google.com/viewer?url=http ... pectus.pdf

αλλά αυτό είναι κάτι που θα αποφασιστεί μετά την σύλληψη :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#3281 Άσχετο, αλλά κάθε μα κάθε φορα που κοιτάζω το τόπικ αντι για μπαμπάς, διαβάζω είμαι μπάρμπας :s_biggrin :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By gianik
#3312
rx8_drifter έγραψε:Άσχετο, αλλά κάθε μα κάθε φορα που κοιτάζω το τόπικ αντι για μπαμπάς, διαβάζω είμαι μπάρμπας :s_biggrin :s_biggrin



Εχεις φανταστει ποτε τον εαυτο σου μπαμπα; :s_cry
Άβαταρ μέλους
By markvag
#3382
bibendum έγραψε:Ε βλεπεις το επομενο σταδιο εσυ γι αυτο!


:s_tongue :s_tongue :s_tongue

Τα λες επειδή ζηλεύεις! :s_tongue