Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitris
#747981
Geralt έγραψε:Ακομη και το γεγονος οτι δεν τρωμε ανεξελεγκτα οποιες ωρες θελουμε ειναι πολυ βασικο. Πρωινο, μεσημερι τρωμε και μετα κοιμομαστε και απογευματινο-βραδυνο. Η κουζινα δεν ειναι ανοιχτη ολες τις ωρες. Με τους παππθδες θες μακαρονια αγαπη μου 11 το πρωι? ναι φυσικα! :lol:

Fun fact: σε εμάς στον παιδικό σταθμό στις 11 τρώνε μεσημεριανό. :lol: Όποτε το Σαββατοκύριακο στις 11 πεινάει για μεσημέρι, στις 11:30 η γκρίνια γίνεται αισθητή και στις 12 έχει πάθει υπογλυκαιμικό επεισόδιο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#748359 Γμα τα...

Χθες εδώ στην περιοχή κιόλας, 17 μηνών του έδωσε η κυρία που το κρατούσε όσο οι γονείς δούλευαν ψωμί και πνίγηκε, εν τω μεταξύ το κρατούσε χωρίς να είναι εγκεκριμένη-αδειούχος βρεφοκομος.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#750654 Πιθανότατα ψιλοανεξήγητος θάνατος που έχει όνομα, cot death. Λένε ότι για αυτό έχει σημασία η στάση που κοιμούνται τα μωρά ώστε να μην βουλώσει η μύτη τους και σταματήσουν να αναπνέουν. Σε μερικά δεν έχουν αναπτυχθεί οι σωστοί μηχανισμοί/αντανακλαστικά και απλά πεθαίνουν από ασφυξία.
Αν είναι όντως αυτό και όχι κάτι άλλο είναι πολύ λυπηρό στην εποχή μας που υπάρχει τόσο ενημέρωση να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Σε σχέση με τα φαγητά.
Ε, όχι και ξύλο για το φαγητό.
Η θεωρία του πατέρα μου για παιδιά και σκυλιά ήταν, τρως αυτό που σου δίνω και τίποτα άλλο μέχρι να το φας. Το ίδιο πράμα πρωί μεσημέρι βράδυ μέχρι να το φάει. Και όταν έβλεπε άλλους να μαγειρεύουν χώρια φαγητό για το σκύλο τους, τους έλεγε φέρε μου το σκύλο σου να στον κάνω εγώ να πιάνει κρεμμύδι στον αέρα.

Ναι στις εναλλακτικές, μάλλον είναι η πιο καλή και ειρηνική λύση. Όσο χαζή και αυτονόητη κι αν είναι για εμάς η "εναλλακτική" λειτουργεί καλά. Τους δίνει την ψευδαίσθηση της επιλογής άρα ότι περνάει το δικό τους. Γενικά οι σχέσεις με τα παιδιά μέχρι και την εφηβεία είναι power game και προσαρμογή. Δηλαδή θέλει να νιώσει ότι έχει το πάνω χέρι και αναπτύσσει διαφορετική προσέγγιση σε κάθε γονιό θείο κλπ ανάλογα με το τι περνάει στον καθένα. Ξέρει ότι αν πάει στη μάνα της και την πρήξει/κλάψει κλπ αυτή υποχωρεί. Αλλά εμένα όσο και να με πρήξει το όχι είναι όχι οπότε με χειρίζεται διαφορετικά.

Έχω ακούσει για αρκετά παιδιά που τρώνε μόνο μακαρόνια ή μόνο πίτσα ή μόνο κάτι και για πολλά που δεν τρώνε κάτι πολύ συνηθισμένο. Πχ η κόρη μου δεν μπορεί να φάει ντομάτα... Το συζήταγα με φίλο και μου είπε ότι κι αυτός σαν παιδί δεν έτρωγε ντομάτα. Πάντως σε σπάνιες μόνο περιπτώσεις υπάρχει θέμα θρέψης.
Όντως σε παιδικό/σχολείο κλπ τρώνε απίστευτα πράματα επειδή τα τρώνε άλλα παιδάκια. Εμάς τρώει τα μανιτάρια ωμά... (φαίνεται προβλέπεται στην Αγγλία). Ευτυχώς εκτός από την ντομάτα (σάλτσες είναι οκ) τρώει σχεδόν τα πάντα, μπρόκολο από μικρούλι αλλά και μελιτζάνες και αγκινάρες...(που εγώ δεν έτρωγα μέχρι αρκετά αργότερα).

Είναι βασικό όμως να μαθαίνει τις σωστές αρχές από το σπίτι. Και σε πολλά εκπαιδευτικά ιδρύματα ίσως προωθούν σωστές αρχές. Όχι junk food, ναι στα μη επεξεργασμένα υγιεινά κλπ. Όχι στα κακά γλυκά (sorry Busso) και ζαχαροχυμούς ναι στα φρούτα και τα λαχανικά. Ένιωσα περήφανος όταν η κόρη μου (σε playdate, χωρίς να είμαι μπροστά) αρνήθηκε το κακό γλυκό και διάλεξε κάτι πιο υγιεινό, νομίζω μπανάνα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#750669
sknipper έγραψε:. Και όταν έβλεπε άλλους να μαγειρεύουν χώρια φαγητό για το σκύλο τους, τους έλεγε φέρε μου το σκύλο σου να στον κάνω εγώ να πιάνει κρεμμύδι στον αέρα.


Ευτυχώς έχουμε προχωρήσει λίγο στην κακοποίηση των ζώων.
Πλέον έχει πρόστιμο και φυλακή.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#750736
NickTG έγραψε:
sknipper έγραψε:. Και όταν έβλεπε άλλους να μαγειρεύουν χώρια φαγητό για το σκύλο τους, τους έλεγε φέρε μου το σκύλο σου να στον κάνω εγώ να πιάνει κρεμμύδι στον αέρα.

Ευτυχώς έχουμε προχωρήσει λίγο στην κακοποίηση των ζώων.
Πλέον έχει πρόστιμο και φυλακή.
Δεν είναι μόνο για ζώα, το ίδιο και για παιδιά, αυτό είναι το φαί ή τρως αυτό ή τίποτα.
Πάντως είναι αρκετά συζητήσιμο το τί είναι αποδεκτός τρόπος εκπαίδευσης και τι κακοποίηση. Γιατί και η εκπαίδευση των σκύλων όταν μου εξήγησαν κάποια πράματα σαν βασανιστήριο είναι.
Η αλήθεια είναι πάντως ότι ο συγκεκριμένος (ο πατέρας μου λέμε) μεγάλωσε σε εποχές άλλες και δυστυχώς η σχέση του με τα ζώα ήταν ένα κακό δείγμα της; εποχής της. Και όπως έμαθα είχε κάνει πολύ χειρότερα πράματα σε ζώα στο όνομα της επιστήμης. Πειράματα σε ζώα, παλιά, πριν γεννηθώ. Τότε δεν υπήρχαν επιτροπές ηθικής κλπ που να δίνουν άδεια για τα πειράματα...
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#786641 Έχετε καμιά πρόταση για video game σε κινητό για 5χρόνο; Μου το ζητάει αρκετά έντονα πλέον και θα ήθελα να τον εισάγω σιγα σιγά σε κάτι που όντως μπορεί να χειριστεί μόνος του. Από το σχολείο ακούει συνέχεια για κάτι Among us, Haggy Waggy, αλλά λίγο που τα είδα ψιλομαλακιες μου φάνηκαν και για λίγο πιο μεγάλες ηλικίες.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#786643
NiTse έγραψε:Έχετε καμιά πρόταση για video game σε κινητό για 5χρόνο; Μου το ζητάει αρκετά έντονα πλέον και θα ήθελα να τον εισάγω σιγα σιγά σε κάτι που όντως μπορεί να χειριστεί μόνος του. Από το σχολείο ακούει συνέχεια για κάτι Among us, Haggy Waggy, αλλά λίγο που τα είδα ψιλομαλακιες μου φάνηκαν και για λίγο πιο μεγάλες ηλικίες.


Γενικα να ξερεις οτι καθε παιχνιδι που θα του αρεσει και θα ακουει απο τους φιλους του, θα ειναι για μεγαλυτερη ηλικια. Και τις περισσοτερες φορες εσενα θα σου φαινεται μλκια. Καλως ηρθες στο κλαμπ :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#786654
NiTse έγραψε:Έχετε καμιά πρόταση για video game σε κινητό για 5χρόνο; Μου το ζητάει αρκετά έντονα πλέον και θα ήθελα να τον εισάγω σιγα σιγά σε κάτι που όντως μπορεί να χειριστεί μόνος του. Από το σχολείο ακούει συνέχεια για κάτι Among us, Haggy Waggy, αλλά λίγο που τα είδα ψιλομαλακιες μου φάνηκαν και για λίγο πιο μεγάλες ηλικίες.


θεωρω ειναι μικρος για κινητο, αλλα αν τοσο πολυ θελει, θα τον ξεκινουσα με Angry Birds η καποιο παρομοιο physics/puzzle game
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#786681 Angry birds σωστά καλή ιδέα, θα ψάξω και τα άλλα δύο. Πάντως είναι μικρός μάλλον ακόμα ε; Γενικά στο κινητό βλέπει κανά βιντεάκι στο yt δεν το χειρίζεται αλλά έλεγα μήπως καθιερωσω μια φορά την εβδομάδα στην αρχή για κανά μισάωρο να παίζει κάτι απλό.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#786683 Μπορεί ν'ακουστώ τώρα λίγο σαν boomer, αλλά αν μπορείς να το αποφύγεις, απόφυγέ το. Λιγότερος χρόνος στο κινητό, περισσότερος χρόνος για παιχνίδι και αλληλεπίδραση.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#786685 εμενα ειναι σε παροιμοια ηλικια και με εχει σωσει το Youtube kids
εχει timer, οποτε του βαζω συνηθως εως 20' και ο αλγορυθμος του ειναι πολυ καλος, οπως εχω παρατηρησει πολλες φορες
ο δικος μου τρελαινεται να βλεπει Lego και Hot Weels Monster Trucks τα παλια καλα Αγριμια :lol:
και ολα τα βιντεο που του εμφανιζει ειναι απο αυτες τις 2 κατηγοριες

πολυ καλη εφαρμογη :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#786686
NiTse έγραψε:Angry birds σωστά καλή ιδέα, θα ψάξω και τα άλλα δύο. Πάντως είναι μικρός μάλλον ακόμα ε; Γενικά στο κινητό βλέπει κανά βιντεάκι στο yt δεν το χειρίζεται αλλά έλεγα μήπως καθιερωσω μια φορά την εβδομάδα στην αρχή για κανά μισάωρο να παίζει κάτι απλό.

Θα προτεινα να εισαι αδιαλακτος στην αρχη και να μην του δωσεις τιποτα που δεν θα ζητησει ο ιδιος.
Αν σου πει για μιση ωρα εσυ δωστου το για 10 λεπτα.

Απο τα 9-10 και πανω ολη του η ζωη γυρω απο αυτα θα ειναι, με αυτα θα ασχολειται αφου ακομα και αν δεν το επιτρεπεις στο δημοτικο θα μιλανε ολοι για το Fortnite και θα βλεπουν βιντεο με παιχνιδια αλλων.

Οποτε οσο αργοτερα τοσο το καλυτερο.

Ο δικος μου ολο παραδειγματα φιλων του που επαιζαν απο 1 ωρα μεχρι 6 ωρες σερι ( οχι τοσο μικρος αλλα απο τα 9 μεχρι τα 14 που ειναι τωρα ) κι εγω του εδινα την δυνατοτητα για κλασμα αυτης της ωρας. Ακομα και τωρα που μπορει να παιξει περισσοτερο τον σταματαμε για μιση - μια ωρα διαλειμμα και μετα ξαναπαιζει αν θελει.

Αποτελεσμα; Οσο δεν ειχε σχολειο επαιζε μπαλα, εκανε ποδηλατο, εβγαινε με φιλους του, εκανε κατι χωρις να κοιτα μια οθονη.
Αν και δεν πολυ παιζει τωρα αφου οταν δεν εχει μαθηματα προτιμα να βγει μια βολτα, αρχιζει η περιοδος γκομενισματος σιγα σιγα βλεπεις. :lol:

Αλλα θα παιξει στο μελλον

ΥΓ. Τα Brawl stars, Brawlhala, Among us ειναι απο 7-10 χρονων και πανω οπως και καθε ενδιαφερον παιχνιδι για τα παιδια. Τα της ηλικιας τους δεν τα θελουν συνηθως, ειναι πολυ παιδικα
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#786687
Νίκος Παππάς έγραψε: αρχιζει η περιοδος γκομενισματος σιγα σιγα βλεπεις. :lol:



καψερος
δεν ξερει τι τον περιμενει τωρα που ανακαλυπτει τα κοριτσια :lol: