Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#714437
markvag έγραψε:
Hellenic tifosi έγραψε:Γιατί θα ήταν φυλακή;



Αρχικά για παιδεραστεία (με το 14-15χρονο) και αν την είχε γλιτώσει από αυτό (δύσκολο) από την πρώτη στιγμή ενός τέτοιου συμβάντος θα ήταν ο βασικός ύποπτος.

Πού το ξέρω αυτό;; Α, δεν ξέρω...


Μα αφου η ηλικία συναίνεσης ειναι τα 15 έτη, και προκύπτει ότι όταν τη γνώρισε πήγαινε Λύκειο. Όχι ότι δεν ήταν κατάπτυστη και χυδαία η όλη φάση, αλλά παιδεραστεία δεν ήταν.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#714440
Hellenic tifosi έγραψε:
markvag έγραψε:
Hellenic tifosi έγραψε:Γιατί θα ήταν φυλακή;



Αρχικά για παιδεραστεία (με το 14-15χρονο) και αν την είχε γλιτώσει από αυτό (δύσκολο) από την πρώτη στιγμή ενός τέτοιου συμβάντος θα ήταν ο βασικός ύποπτος.

Πού το ξέρω αυτό;; Α, δεν ξέρω...


Μα αφου η ηλικία συναίνεσης ειναι τα 15 έτη, και προκύπτει ότι όταν τη γνώρισε πήγαινε Λύκειο. Όχι ότι δεν ήταν κατάπτυστη και χυδαία η όλη φάση, αλλά παιδεραστεία δεν ήταν.


Στο δικό μου μυαλό άλλο σχέση στά 15 με 17χρονο κι άλλο με 27ρη.
Το δευτερο μου κάθεται στραβά. Σε σημείο που αν είχα κόρη και ερχόταν τέτοιος "φίλος" θα τον έθαβα στην ελιά του Ντιμβη.

Ευτυχώς δεν έχω.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By markvag
#714477
Νίκος Παππάς έγραψε: αν είχα κόρη και ερχόταν τέτοιος "φίλος" θα τον έθαβα στην ελιά του Ντιμβη.
Redmi Note 8 Pro


Και ακόμα πιο βαθιά. Όπως θα έθαβα και τον γιο μου αν στα 28-30 του τα έμπλεκε με κανένα 15χρονο.


Hellenic tifosi έγραψε:Μα αυτό λέω κι εγώ - ηταν εξωφρενικό όλο αυτό, αλλά όχι ποινικά κολάσιμο εφ' όσον υπήρχε συναίνεση.


Έχω την εντύπωση (πιθανώς να σφάλω βέβαια, παρακαλώ να με διορθώσει κάποιος αν γνωρίζει καλύτερα) πως ο νόμος αντιμετωπίζει διαφορετικά την περίπτωση της μεγάλης διαφοράς στην ηλικία. Δηλαδή, άλλο αν πάει 18χρονο με 15χρονο και άλλο αν είναι πχ 30 ετών με 15. Αλλά, ακόμα και αν δεχτώ πως δεν υπήρχε νομικό θέμα (και πως δεν θα υπήρχε, ανεξαρτήτως της εθνικότητας του παιδεραστή - που συνεχίζω να αμφιβάλω), εάν προχωρήσουμε το ρολόι στη στιγμή της γυναικοκτονίας, εάν ο "Έλληνας πιλότος" ήταν "Αλβανός υδραυλικός", αμφιβάλει κανείς ότι θα είχε συλληφθεί επιτόπου ως ο Νο. 1 ύποπτος;;

Εδώ μιλάμε πως ο κάθε άσχετος στο ίντερνετ είχε σοβαρές αμφιβολίες, αλλά η αστυνομία κοιτούσε τους συνήθεις υπόπτους... :vava:

Και φυσικά οι γονείς του κοριτσιού, οι δάσκαλοι και όλη η υπόλοιπη κοινωνία δεν θα ήταν τόσο εντάξει με τη σχέση ενός 15χρονου κοριτσιού "από καλή οικογένεια", με έναν 28χρονο Αλβανό υδραυλικό... Να ήταν τουλάχιστον φραγκάτος πιλότος...
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#714479 Άκουγα στο ραδιόφωνο το πρωί στο Realfm ότι η γιαγιά, η μάνα του δολοφόνου, πρώτη φορά που αγκάλιασε το εγγόνι της ήταν εκείνο το πρωινό μετά τη δολοφονία που της το έδωσαν και ότι η καλύτερη φίλη της έμαθε για την εγκυμοσύνη της λίγες μέρες πριν γεννήσει. Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά αν ισχύει δείχνει πολλά για την απομόνωση στην οποία είχε θέσει το άτυχο κορίτσι.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#718050 Ανησυχούνε λένε με την έξαρση των γυναικοκτονιών . Έχω συναναστραφεί με τόσους ψυχανώμαλους στη δουλειά και στα φορά που τα τελευταία γεγονότα δε μου προκαλούν καμία έκπληξη . Πρόκειται για ατομάκια άκρως εγωιστικά και χειριστικά που αν τους κοντράρεις ή τους ειρωνευτείς σε αντιμετωπίζουν σα να τους σκότωσες τη μάνα τους και δε θα το ξεχάσουν ποτέ. Για μια κουβέντα είναι ικανοί να σου προξενήσουν το μεγαλύτερο κακό.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#718053
mousatos έγραψε:Ανησυχούνε λένε με την έξαρση των γυναικοκτονιών . Έχω συναναστραφεί με τόσους ψυχανώμαλους στη δουλειά και στα φορά που τα τελευταία γεγονότα δε μου προκαλούν καμία έκπληξη . Πρόκειται για ατομάκια άκρως εγωιστικά και χειριστικά που αν τους κοντράρεις ή τους ειρωνευτείς σε αντιμετωπίζουν σα να τους σκότωσες τη μάνα τους και δε θα το ξεχάσουν ποτέ. Για μια κουβέντα είναι ικανοί να σου προξενήσουν το μεγαλύτερο κακό.
Καλό είναι να μην προκαλούμε -αχρείαστα- την τύχη μας...

Ακόμα και πλάκες έχουν καταλήξει σε φονικά...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#719301 Ροη Ειδησεων

Έξι γυναικοκτονίες σε επτά μήνες – «Έχουμε πανδημία της έμφυλης βίας»


Όχι, έχουμε επιδημία ατιμωρησίας και υπερπροβολής σκουπιδιώνΕ . - Μπαλάσκας
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#720272 https://www.capital.gr/epikairotita/357 ... a-emprismo

Σε έρευνα όμως που έγινε στο σπίτι του βρέθηκαν και κατασχέθηκαν σπίρτα, αναπτήρες, προσανάμματα, κροτίδες, ένα "φιδάκι" για τα κουνούπια και τσόφλια από καρύδια, που σύμφωνα με την αστυνομία μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως προσανάμματα που δεν αφήνουν ίχνη.

Επίσης βρέθηκε και κατασχέθηκε μικροποσότητα ακατέργαστης κάνναβης.


Φιδάκι για κουνούπια και τσόφλια από καρύδια. Smoking gun λέμε... :dizzy: :help:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#720287 Φιδάκια σαν βραδυκαυστο φυτίλι και τα τσόφλια για να πάρει μπρος η φωτιά.

< Note 10 >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#720342 To που μπορεί να χρησιμοποιηθεί εν γένει είναι πολύ διαφορετική ιστορία από το να θεωρούνται ως ισχυρά αποδεικτικά στοιχεία σε ποινική υπόθεση. Γιατί άλλο είναι λχ. να πιάσουν κάποιον στο δρόμο να κατέχει διαρρηκτικά εργαλεία (αντικείμενα σαφούς και συγκεκριμένης χρήσης, εκτός κι αν είσαι ο lock picking lawyer), και άλλο να πλάθεις αφήγημα με οικιακά αντικείμενα και το πώς θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν.

Γιατί με αυτό το σκεπτικό, άνετα βγάζω λχ. τον Ιταλάκια αναρχικό βομβιστή. Στάνταρ θα έχει σπίτι του μερικά άδεια μπουκάλια Amstel που τα κρατάει για να τα πάει στην ανακύκλωση, ίσως θα έχει νέφτι και πετρέλαιο, κανένα παλιό αμάνικο φανελάκι, κλπ. :iconcool:

Και εσείς επίσης στοιχηματίζω ότι θα έχετε στα ντουλάπια της κουζίνας χλωρίνη, φωτιστικό οινόπνευμα, ξύδι, ίσως και αμμωνία. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#720344
Zorz έγραψε:To που μπορεί να χρησιμοποιηθεί εν γένει είναι πολύ διαφορετική ιστορία από το να θεωρούνται ως ισχυρά αποδεικτικά στοιχεία σε ποινική υπόθεση. Γιατί άλλο είναι λχ. να πιάσουν κάποιον στο δρόμο να κατέχει διαρρηκτικά εργαλεία (αντικείμενα σαφούς και συγκεκριμένης χρήσης, εκτός κι αν είσαι ο lock picking lawyer), και άλλο να πλάθεις αφήγημα με οικιακά αντικείμενα και το πώς θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν.

Γιατί με αυτό το σκεπτικό, άνετα βγάζω λχ. τον Ιταλάκια αναρχικό βομβιστή. Στάνταρ θα έχει σπίτι του μερικά άδεια μπουκάλια Amstel που τα κρατάει για να τα πάει στην ανακύκλωση, ίσως θα έχει νέφτι και πετρέλαιο, κανένα παλιό αμάνικο φανελάκι, κλπ. :iconcool:

Και εσείς επίσης στοιχηματίζω ότι θα έχετε στα ντουλάπια της κουζίνας χλωρίνη, φωτιστικό οινόπνευμα, ξύδι, ίσως και αμμωνία. :ninja:
Το που ακριβώς βρέθηκαν παίζει επίσης ρόλο.

Το να σπας καρύδια καλοκαιριατικα και να έχεις μια σακούλα τσοφλια κρατημένη σε σακίδιο στην ντουλάπα είναι διαφορετικό από το να έχεις 5 τσοφλια στο τραπέζι της κουζίνας

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#720345 Τί να πω και εγώ που έχω μια σακούλα με τσόφλια από καρύδια για το τζάκι... :lol: