Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#676454 Δε θα εστιάσω στο γεγονός αυτό καθεαυτό. Μου έκανε, όμως, τρομακτική εντύπωση το υπογραμμισμένο :dizzy: Τέτοια έλλειψη τσίπας από τους νομικούς εκπροσώπους του Δημοσίου;;; Δηλαδή ακόμα και να χοροπήδησε από την τρομάρα του μπροστά από δραπέτη και αστυνομικούς, πώς ζητάς να επιρριφθεί 95% συνυπευθυνότητα στο άτυχο περαστικό;;;

Αποζημίωση 410.000 ευρώ στην οικογένεια 25χρονου που σκοτώθηκε σε συμπλοκή αστυνομικών με δραπέτη το 2010
Αίθουσα δικαστηρίου
Αίθουσα δικαστηρίου EUROKINISSI
Το Εφετείο απέρριψε την προσφυγή του Δημοσίου και επιδίκασε στην οικογένεια του Νίκολα Τόντι το ποσό των 410.000 ευρώ.
news24723 Νοεμβρίου 2020 20:07
Το Διοικητικό Εφετείο Αθηνών επιδίκασε το ποσό των 410.000 ευρώ στους συγγενείς του 25χρόνου υδραυλικού Νίκολα Τόντι, ο οποίος έχασε τη ζωή του όταν τυχαία βρέθηκε στη συμπλοκή που είχε γίνει το 2010 στο Βύρωνα Αττικής κατά την επιχείρηση σύλληψης δραπέτη των φυλακών Λάρισας και συνεργού του και την ανταλλαγή πυρών με αστυνομικούς.

Ειδικότερα, τον Φεβρουάριο του 2010 η Διεύθυνσης Ασφάλειας Αττικής είχε εντοπίσει στην περιοχή του Βύρωνα καταζητούμενο, δραπέτη των φυλακών Λάρισας, ο οποίος εξέτιε ποινές πολυετούς κάθειρξης καθώς μαζί με συνεργούς του διέπραττε ένοπλες ληστείες σε τράπεζες, καταστήματα κλπ.

Ο Νίκολα Τόντι την επίμαχη εκείνη ημέρα ήταν συνοδηγός στο αυτοκίνητο που στάθμευσε έξω από την αποθήκη υδραυλικών για να φορτώσει υλικά. Ενώ τακτοποιούσε τα εργαλεία, τα οποία βρίσκονταν στην καρότσα του φορτηγού, σταμάτησε το αυτοκίνητο του δραπέτη ο οποίος ήταν μαζί με έναν συνεργό του. Σταμάτησε εκεί, καθώς ομάδα 22 αστυνομικών κινούμενη με συμβατικά αυτοκίνητα και μηχανές τους είχαν εγκλωβίσει στην οδό Ζωοδόχου Πηγής.

Ο καταζητούμενος και ο συνεργός του βγήκαν από το αυτοκίνητο και επιχείρησαν να διαφύγουν πεζή σε διαφορετικές κατευθύνσεις ο καθένας, πυροβολώντας κατά των αστυνομικών, οι οποίοι ανταπέδωσαν τα πυρά, ενώ οι κακοποιοί έριξαν και 3 χειροβομβίδες. Ο Νίκολα Τόντι που είχε καλυφθεί πίσω από το φορτηγό, επιχείρησε να εισέλθει στην απέναντι πυλωτή, στην οποία είχε καταφύγει μια υπάλληλος του παρακείμενου αρτοποιείου στο οποίο είχε εισέλθει ένας εκ των κακοποιών. Τη στιγμή αυτή δέχθηκε 9 σφαίρες εκ των οποίων, όπως αποδείχθηκε, οι 4 ήταν από όπλα των αστυνομικών και τελικά βρήκε το θάνατο. Η αιτία θανάτου ήταν «τραύματα κεφαλής, θώρακος, κοιλίας και λεκάνης δια βλημάτων πυροβόλου όπλου».

Οι δύο αστυνομικοί καταδικάστηκαν σε φυλάκιση ενός έτους με τριετή αναστολή για ανθρωποκτονία από αμέλεια.

Στη συνέχεια, η άνεργη σύζυγος του Νίκολα Τόντι και το ανήλικο, δύο ετών τότε, παιδί του, ζήτησαν αποζημίωση από το Ελληνικό Δημόσιο λόγω στέρησης της μελλοντικής τους διατροφής, για διάστημα 50 ετών η σύζυγος και 19 ετών ο ανήλικος.

Δηλαδή η σύζυγος ζήτησε 258.000 ευρώ και το παιδί 82.080 ευρώ. Ακόμη, ζήτησαν χρηματική ικανοποίηση λόγω ψυχικής οδύνης. Η σύζυγος 500.000 ευρώ, το παιδί 400.000 ευρώ, ο κάθε ένας από του δύο γονείς του αποβιώσαντα 400.000 ευρώ και από 100.000 ευρώ ο πεθερός και η πεθερά, οι οποίοι διαμένουν στην Ιταλία. Το Διοικητικό Πρωτοδικείο Αθηνών επιδίκασε στη σύζυγο το ποσό των 100.000 ευρώ, στο ανήλικο τέκνο το ποσό των 80.000 ευρώ, στον πατέρα και τη μητέρα του το ποσό των 80.000 ευρώ στον καθένα, στην αδελφή του το ποσό των 50.000 ευρώ και στον πεθερό και πεθερά του από 10.000 ευρώ.

Κατά το ΑΠΕ-ΜΠΕ, το Ελληνικό Δημόσιο άσκησε έφεση στο Διοικητικό Εφετείο Αθηνών κατά της πρωτόδικης απόφασης, υποστηρίζοντας, μεταξύ των άλλων, ότι παραβιάζεται η συνταγματική αρχής της αναλογικότητας καθώς τα ποσά των αποζημιώσεων που επιδικάστηκαν είναι υπερβολικά, πολύ περισσότερο όταν η ΕΛ.ΑΣ. απασχόλησε την χήρα σύζυγο ως τραπεζοκόμο στη Λέσχη της, για περίπου δύο χρόνια. Ακόμη, το Δημόσιο υποστήριξε ότι η δημοσιονομική κατάσταση της χώρας δεν αντέχει την επιδίκαση παρόμοιων ποσών ως αποζημιώσεις και υπάρχει συνυπαιτιότητα κατά 95% του Νίκολα Τόντι.

Το Διοικητικό Εφετείο Αθηνών απέρριψε όλους τους ισχυρισμούς του Δημοσίου και επικύρωσε την πρωτόδική απόφαση.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#677980 https://www.newsit.gr/egklhma/santorini ... o/3172977/

Τον έσυρα έως τη ρεσεψιόν και από τη μανία μου τον χτύπησα ξανά. Όταν κατάλαβα ότι είχε πεθάνει, του έβαλα χαρτιά για να ενισχύσω τη φωτιά. Το μόνο εύφλεκτο υλικό που βρήκα ήταν ένα μπουκάλι βότκα. Έβαλα τη φωτιά κι έφυγα», έχει πει, σύμφωνα με πληροφορίες, στην ομολογία του.

Για να καλύψει τα ίχνη του ακόμη περισσότερο, πήρε το μπουκάλι μαζί του και τον λοστό και τα πέταξε σε ένα απόμερο σημείο το οποίο και υπέδειξε στους αστυνομικούς.

Ο νεαρός έχει συλληφθεί άλλες δυο φορές στο πρόσφατο παρελθόν για παράνομη είσοδο στη χώρα. Όπως είπε περνούσε με τα πόδια τα ελληνοαλβανικά σύνορα, προκειμένου να εργαστεί στην Ελλάδα για να στέλνει χρήματα στην μητέρα του και τις δυο μικρότερες αδελφές του, καθώς είναι ορφανός από πατέρα και έπρεπε να ζήσει την οικογένειά του.

Ο 20χρονος κρατείται και αναμένεται το ένταλμα σύλληψης σε βάρος του, ενώ σχηματίστηκε δικογραφία, με βάση την οποία θα οδηγηθεί στον εισαγγελέα Νάξου.


Για 200 ευρω :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#678005 Στα Εξάρχεια όμως δεν κουνιέται ψυχή. Α, όλα κι όλα. Μην είσαι αχάριστος. Μην ξεχνάς πως σε κάθε περίπτωση εσύ φταις, όχι η κυβέρνηση. Νομίζω πως αυτό θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα. Κι αν όχι, σκέψου πως κάποιοι ακόμη νιώθουν καλά με την ψήφο τους και με όσα γίνονται. Είναι επειδή βρέξει χιονίσει, αυτοί θα πληρωθούν. Είναι το πρώτο στάδιο συνειδητοποίησης.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#680588
• «Μάρκος»: Γιατί δεν με πήρες εχτές να μου δώσεις τα λεφτά

• «Άγνωστος»: Τι;

• «Μάρκος»: Γιατί δεν με πήρες εχτές να μου δώσεις τα λεφτά;

• «Άγνωστος»: Εγώ;

• «Μάρκος»: Ε ποίος εγώ;

• «Άγνωστος»: Σε πήρα εγώ εχτές;

• «Μάρκος»: Γιατί δεν με πήρες εχτές να μου δώσεις τα λεφτά ρε βλάκα Δευτέρα δεν είπαμε ρε φίλε, πάλι βγαίνεις από τα λόγια σου ρε φίλε;

• «Άγνωστος»: Δεν σε κατάλαβα ρε μπρο σου είπα (ακατάληπτο)

• «Μάρκος»: Ρε φίλε δεν μου είπες Δευτέρα θα μου δώσεις τα λεφτά ρε φίλε

• «Άγνωστος»: Περίμενε ρε τι σου είπα ότι θα σου δώσω;

• «Μάρκος»: Δεν μου είπες Δευτέρα θα μου δώσεις τα λεφτά;

• «Άγνωστος»: Δεν σου είπα ότι θα σου δώσω τα λεφτά όλα, τρελέ.

• «Μάρκος»: Μου είπες θα μου δώσεις μερικά από αυτά.

• «Άγνωστος»: Ναι αλλά δεν έχω πληρωθεί ακόμη αυτήν την εβδομάδα ρε, πληρώνομαι την επόμενη τι θες να κάνω; Δεν σε γράφω ρε φίλε μην είσαι τώρα έτσι θέλω να τα πούμε και από κοντά

• «Μάρκος»: Ρε φίλε με δουλεύεις ρε φίλε αλήθεια, τι θες θες να έρθω να σε χτυπήσω ρε φίλε

• «Άγνωστος»: Ποοοο

• «Μάρκος»: Τι θες ρε φίλε με δουλεύεις ρε βλάκα μου βγαίνεις από τα λόγια σου, με δουλεύεις ρε βλάκα;

• «Άγνωστος»: Ρε τρελέ

• «Μάρκος»: Δεν με νοιάζει ρε βλάκα δεν μου είπες θα μου δώσεις τα λεφτά αυτά ρε, δεν με νοιάζει με νοιάζει αυτό που μου είπες γιατί δεν είσαι άντρας στα λόγια, τι θέλεις να σε δείρω τώρα να έρθω να σε βρώ να σου σπάσω τα μούτρα; Τι θες;

• «Άγνωστος»: Όχι ρε τρελέ δεν σου είπα κάτι τέτοιο

• «Μάρκος»: Ωραία και τι θες, γιατί τα κάνεις αυτά μαζί μου, τι είμαι κανένας μικρός ρε φίλε να με δουλεύεις; Θες να έρθω έξω από το σπίτι να σε περιμένω και όταν βγεις να σου γ… ότι έχεις αγ…. ; Θες να σε κάνω να πας νοσοκομείο να δεις πως είναι ωραία όταν σε κοροϊδεύουν; Θες να σε πάω νοσοκομείο ρε βλάκα; Ε

• «Άγνωστος»: Όχι ρε τρελέ

• «Μάρκος»: Και πως θα μου δώσεις τα λεφτά ρε γ…. γ…το σπίτι σου μπάσταρδε, εσύ πως θα μου δώσεις τα λεφτά, σε πόσες μέρες θα μου δώσεις τα λεφτά, σε πόσες μέρες πές μου μια μέρα να μου δώσεις τα λεφτά να ξέρω ρε και άμα δεν είναι αυτή η μέρα που θα μου δώσεις τα λεφτά σου ορκίζομαι θα σε πάω νοσοκομείο (ακατάληπτο) στο ορκίζομαι στα κόκαλα της θείας μου αλήθεια σου λέω νοσοκομείο θα σε πάω.
:lol: :lol:
https://www.protothema.gr/greece/articl ... fies-tous/
Άβαταρ μέλους
By Chris
#680617 Τρελαινομαι για τετοια αρθρα γκεακο, με κανουν να νιωθω 20 χρονια νεοτερος. Βλεπω τον αλλο γεννηθεντα το '97, κοιταω στον καθρεπτη, φτου σου αγορι μου. Σαν τον πατερα μου ειναι το παληκαρι, και ειμαι του '84. Ειδες αμα εχεις κανει φοιτητικη ζωη, 4+++ χρονια με ξυπνημα στις 14:00? :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#681245 Στον Κύρο Γρανάζη το πήγανε; :dizzy:
Τεχνολογία αιχμής!

Άβαταρ μέλους
By dimviii
#681247 ειναι ευκολο να το κανεις με μηχανισμο απο αυτοματη κλειδαρια.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#681345 Δολοφονία στη Θεσσαλονίκη: Στον εισαγγελέα γιαγιά και σύντροφος - 12 και 14 ετών οι δράστες :help: :help:

Εξιχνίαση ληστείας με θανάσιμο τραυματισμό που έλαβε χώρα σε βάρος υπερήλικα στην οικία του

Η διεξοδική έρευνα αστυνομικών του Τμήματος Εγκλημάτων κατά Ζωής και Προσωπικής Ελευθερίας της Διεύθυνσης Ασφάλειας Θεσσαλονίκης με τη συλλογή προανακριτικού υλικού και την ανάλυση πληροφοριών για περίπτωση ληστείας σε βάρος υπερήλικα και η επισταμένη έρευνα του τόπου τέλεσης από συνεργείο της Υποδιεύθυνσης Εγκληματολογικών Ερευνών Βορείου Ελλάδος, οδήγησαν στην εξιχνίασή της, με τον εντοπισμό και την ταυτοποίηση των δραστών.

Πρόκειται για δύο ανήλικους ημεδαπούς (αδέρφια αγόρι-κορίτσι), οι οποίοι αφού εισήλθαν παράνομα σε αύλειο χώρο μονοκατοικίας, προσέγγισαν το οίκημα πλην όμως έγιναν αντιληπτοί από τον 87χρονο ένοικο και με χρήση σωματικής βίας και αιχμηρού αντικειμένου που του απέσπασαν, αφαίρεσαν από τους εσωτερικούς χώρους χρηματικό ποσό και μία χρυσή αλυσίδα.

Εξωτερικά τους παρείχαν συνδρομή η 45χρονη γιαγιά τους με τον 40χρονο σύντροφό της ελέγχοντας περιμετρικά το χώρο, ενώ στη συνέχεια διέφυγαν προς διαφορετικές κατευθύνσεις.

Στο πλαίσιο των ερευνών και αφού ταυτοποιήθηκαν τα στοιχεία των δραστών, σε οικία προσωρινής διαμονής των δύο ενηλίκων στην Άνω Πόλη, βρέθηκε και κατασχέθηκε μαχαίρι που κατείχε παράνομα ο 40χρονος, οπότε και συνελήφθη.

Συνελήφθη επίσης και η 45χρονη γυναίκα, καθώς σε έλεγχο που της έγινε βρέθηκαν δισκία τα οποία εμπίπτουν στις διατάξεις του Νόμου περί εξαρτησιογόνων ουσιών.

Σε βάρος των δραστών σχηματίστηκε δικογραφία, κατά περίπτωση, για τις προαναφερόμενες αξιόποινες πράξεις, η οποία υποβλήθηκε στις αρμόδιες Δικαστικές Αρχές.

https://www.protothema.gr/greece/articl ... i-drastes/
Άβαταρ μέλους
By bill33
#681368 Φρίκη στη Θεσσαλονίκη: Μαθήτρια της Γ' Γυμνασίου έπεσε θύμα βιασμού από επτά συμμαθητές της
https://www.protothema.gr/greece/articl ... hites-tis/
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#681378
bill33 έγραψε:Φρίκη στη Θεσσαλονίκη: Μαθήτρια της Γ' Γυμνασίου έπεσε θύμα βιασμού από επτά συμμαθητές της
https://www.protothema.gr/greece/articl ... hites-tis/

Θα ήταν τίποτε αλβανοί ή ρομά οι βιαστές το δίχως άλλο. Βλέπω bill δεν τηρείς τον άγραφο κανόνα των ειδήσεων εδώ μέσα: βάζουμε μόνον εγκλήματα αλλοδαπών και μειονοτήτων. Τα άλλα δεν μας ενδιαφέρουν. Ακόμη και αν γίνονται, φταίει ο νόμος Παρασκευόπουλου.
:s_blush
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#681383 Εξω απ το σπιτι παρκαρισμενο το βραδυ μου εκοψαν και κλεψανε τον καταλυτη απο το Astra του 1999! :s_omg :( :rant:



Στην ασφαλεια που πηγα να δηλωσω την κλοπη, εμαθα οτι την προηγουμενη εβδομαδα επιασαν για τον ιδιο λογο δυο Ρομα. Οποτε υπολογιζω οτι μαλλον προκειται περι αστυνομικου λαθους και αυθαιρεσιας.
Δεν μπορει! Σε μενα καποιοι γραβατωμενοι ημεδαποι θα ηταν! :rtfm: