Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#667921 Φταίει γιατί δεν έπρεπε να είναι οπλισμένο το όπλο από την στιγμή που δεν χρειαζόταν να είναι.

Αν δεν ήταν δεν θα έπεφτε πυροβόλισμος και δεν θα κινδύνευε κάνεις να φάει αδέσποτη.


Φταίει επίσης που δεν χρησιμοποίησε περισσότερη βία την στιγμή που έκανε κίνηση να του πάρει το όπλο ώστε να τον εξουδετερωσει άμεσα.
Αν κατάφερνε να το πάρει ο κίνδυνος για όλους θα ήταν πολλαπλάσιος.
Βέβαια αν χρησιμοποιουσε παραπάνω βία θα έμπλεκε πιθανότατα....

< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#667922 Dimik είσαι λάθος... :iconcool:

Από τη στιγμή που το όπλο βγαίνει από τον χώρο αποθήκευσης (οπλοβαστός , χρηματοκιβώτιο κλπ) και μπαίνει στη θήκη ώστε να βγεις περιπολία , ή σκοπιά ή οτιδήποτε άλλο , το όπλο πρέπει να είναι οπλισμένο και έτοιμο για χρήση ανά πάσα στιγμή...




υ.γ
Για υπηρεσιακές τακτικές κλπ όπως γνωρίζετε δεν γράφω ποτέ , ποσο δε για το συγκεκριμένο συμβάν που δεν γνωρίζω τι έχει προηγηθεί και πως έχει εξελιχθεί ώστε να ρίξω το φταίξιμο κάπου..
Άβαταρ μέλους
By mirage
#667925
Dimitris_P έγραψε:Ε πέστο κι ας πέσει χάμω
Να πώ τι ακριβώς; Δεν ειμαι σε θέση να κρίνω ποιος φταίει γιατι δεν εχω σχεση με το θεμα ποσο δε μαλλον να βγάλω συμπερασματα επειδή διάβασα μια είδηση κάπου.
Αυτο φυσικα δεν σημαινει πως ο αστυνομικός δεν φταίει τελικα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#667926
diplomat έγραψε:Δηλαδή όσα κουμπούρια βλέπουμε σε θήκες στο δρόμο είναι οπλισμένα; :lipsealed:

Η ασφάλεια τουλάχιστον δεν πρέπει να είναι ον;




είναι 2 διαφορετικά πράγματα αυτά...
το οπλισμένο και η ασφάλεια... :lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#667928
diplomat έγραψε:Για να εκπυρσοκροτήσει το γκάνι σημαίνει ότι και τα δύο έλαβαν χώρα όμως...



υπάρχουν και πιστόλια που δεν έχουν καν ασφάλεια....τα glock πχ...
υπάρχουν πιστόλια που έχουν το λεγόμενο decocker δλδ ενώ ειναι οπλισμένο έχεις ρίξει την σφύρα με ασφάλεια και έτσι χρειάζεται περισσότερη δύναμη η σκανδάλη για να εκπυρσοκροτήσει , λειτουργεί δλδ ως 2πλής ενέργειας.....



τέσπα , αυτά ειναι του σατανά παιδί μου , μην ασχολείσαι εσύ με γκάνια κλπ... :inlove:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#667930
gianik έγραψε:Dimik είσαι λάθος... :iconcool:

Από τη στιγμή που το όπλο βγαίνει από τον χώρο αποθήκευσης (οπλοβαστός , χρηματοκιβώτιο κλπ) και μπαίνει στη θήκη ώστε να βγεις περιπολία , ή σκοπιά ή οτιδήποτε άλλο , το όπλο πρέπει να είναι οπλισμένο και έτοιμο για χρήση ανά πάσα στιγμή...



Δεκτόν το λάθος μου ως προς τις οδηγίες που υπάρχουν, αλλά τις θεωρώ λάθος ως προς την ασφάλεια.

Μιλάμε για Ελλάδα όπου η χρήση είναι περιορισμένη και επιπλέον έγραψες κι εσύ για τα όπλα χωρίς ασφάλεια ή με σκανδάλη 2πλης ενέργειας κλπ κλπ.
Μεγαλώνει ο κίνδυνος μιας και η ανταλλαγή πυροβολισμών είναι σπανιότερη από τις φάσεις όπως του βίντεο.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#667935
gianik έγραψε:τέσπα , αυτά ειναι του σατανά παιδί μου , μην ασχολείσαι εσύ με γκάνια κλπ... :inlove:


Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω και την καλύτερη σχέση μαζί τους.

Μόνο στη θητεία έριξα 2 φορές στην Τριπολάρα και δε μου άρεσε σαν εμπειρία.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#667936 Είναι δυνατόν να έχουν το όπλο χωρίς να είναι οπλισμένο;
Τι είναι διακοσμητικό;
diplomat έγραψε:Για να εκπυρσοκροτήσει το γκάνι σημαίνει ότι και τα δύο έλαβαν χώρα όμως...

Όχι, μπορεί να εκπυσοκροτήσει και ας έχει ασφάλεια. Ασφάλεια σημαίνει δεν πατάει η σκανδάλη.
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο Γιανικ, τα ξέρει καλύτερα.
Βέβαια ο συγκεκριμένος μπορεί να μην είχε βάλει την ασφάλεια, δεν το γνωρίζω.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#667938
diplomat έγραψε:
gianik έγραψε:τέσπα , αυτά ειναι του σατανά παιδί μου , μην ασχολείσαι εσύ με γκάνια κλπ... :inlove:


Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω και την καλύτερη σχέση μαζί τους.

Μόνο στη θητεία έριξα 2 φορές στην Τριπολάρα και δε μου άρεσε σαν εμπειρία.

δεν χάνεις και τπτ.... :lol:






Τρίπολη ακούω.... :iconcool:

σε έχωσαν κ εσένα εεεεεε... :shifty: