Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#734138
Anonymous Founder έγραψε:
mousatos έγραψε:Το 50% της εγκληματικότητας στην Αττική προέρχεται από τους καταυλισμούς Ρομά
protothema

Βάζε την πηγή:
https://www.protothema.gr/greece/articl ... mous-roma/

Επίσης, από το άρθρο:
Δεν είναι τυχαίο ότι σε απόρρητες αναφορές και εκθέσεις της Αστυνομίας αναφέρεται ότι σχεδόν τον 50% της εγκληματικότητας του Λεκανοπεδίου πηγάζει από καταυλισμούς Ρομά που βρίσκονται υπό τον πλήρη έλεγχο μαφιόζικων ομάδων.


Αφού είναι απόρρητες, πώς τις ξέρει το ΠΘ; Και γιατί δεν τις κάνουν επίσημες; :s_roses
Τέλος, αφού η αστυνομία τα ξέρει όλα αυτά, γιατί δεν μπαίνει στους καταυλισμούς να συλλάβει τους ενόχους και αφήνει τα άβατα να υπάρχουν; Εδώ κατάφεραν να σπάσουν το άβατο των Εξαρχείων, φαντάζομαι οι καταυλισμοί αυτοί θα είναι παιχνιδάκι, όχι;
:s_dunno

Μιλάμε για την Ελληνική Αστυνομία, που τελευταία και στα Εξάρχεια μπήκε, και καταλήψεις κτηρίων έσπασε, και μπούκαρε στα πανεπιστήμια, και έχει κυνηγήσει κάθε πορεία και διαμαρτυρία, και φυσικά έριξε 40 σφαίρες στο Πέραμα.
Είμαι βέβαιος πως είναι πανέτοιμοι να σπάσουν τα άβατα των καταυλισμών.
:s_yes
Για να καταλάβω συγκρίνεις τα Εξάρχεια και τις καταλήψεις με τους καταυλισμούς; Τον ίδιο οπλισμό έχουν;
Στη δεύτερη περίπτωση πρέπει να στηθεί επιχείρηση με ΕΚΑΜ γιατί θα πέσουν πολλές σφαίρες.
Γιατί δε το κάνουν; Για πολλούς λόγους μέσα σε αυτούς και πολιτικοί.

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#734139
dimviii έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Υπαρχει παντα ενα ρισκο οταν κανεις μεταβιβαση. Αν σου βαλει τα λεφτα με ηλεκτρονικο τροπο μπορει να τα παρει πισω. Αν σου δωσει τραπεζικη επιταγη εισαι πιο ασφαλης αλλα αν την οπισθογραφισει λαθος, δεν την εξαργυρωνεις.

Γενικα η αγοραπωλησια θελει ενα μινιμουμ εμπιστοσυνης


Nικο προχθες μπαινει απο το κινητο του,μου μεταφερει το ποσο,το κανει pdf μου το στελνει,μπαινω μεσα στο λογαριασμο μου και τα βλεπω κατατηθεμενα.
Απο διαφορετικη τραπεζα μαλιστα,με ''αμεση μεταφορα''

Πληρωνω προμηθευτες με e-banking και καθε φορα μου βγαζει "ακυρωση συναλλαγης" σαν επιλογη. Αν λοιπον εχεις να κανεις με απατεωνα, σου κανει αυτα που λες, βγαινει απο την εφαρμογη και μπαινει συνεργος ο οποιος την ακυρωνει.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#734142
Νίκος Παππάς έγραψε:Πληρωνω προμηθευτες με e-banking και καθε φορα μου βγαζει "ακυρωση συναλλαγης" σαν επιλογη. Αν λοιπον εχεις να κανεις με απατεωνα, σου κανει αυτα που λες, βγαινει απο την εφαρμογη και μπαινει συνεργος ο οποιος την ακυρωνει.

Άπαξ και μπουν/εμφανιστούν τα χρήματα σε λογαριασμό τρίτου, απ' όσο γνωρίζω δεν μπορείς να ακυρώσεις τη συναλλαγή και τα χρήματα δεν επιστρέφονται.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#734143 ακομα και οταν γινει με ''αμεση μεταφορα'' μπορει να τα τραβηξει πισω ,ενω τα βλεπεις στον λογαριασμο σου? :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#734146 Ξεφύγαμε, αλλά πρέπει να τύχατε σε περίπτωση καλής...εντύπωσης όσον αφορά στην συγκεκριμένη συναλλαγή. 'Η να είναι έστω γνωστός γνωστού.
Και βασικά μου φαίνεται αρκετά πιο βολικό-αν είμαι κ@ριόλης- να πουλάω κάτι και χωρίς να αλλάξω χαρτιά να έρχεται κάποιος και να μου ακουμπά ένα χ ποσό. Ποιος με δεσμεύει έπειτα να την κάνω και να φύγω? :hmmm:
Και κοντολογίς, πάντα και απ΄οσο ξέρω δλδ, πρώτα γίνεται η μεταβίβαση και μετά κινείται το χρήμα.
Άβαταρ μέλους
By skous
#734149
dimviii έγραψε:ακομα και οταν γινει με ''αμεση μεταφορα'' μπορει να τα τραβηξει πισω ,ενω τα βλεπεις στον λογαριασμο σου? :dizzy:
Δεν παιζει αυτο


< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#734151
skous έγραψε:
dimviii έγραψε:ακομα και οταν γινει με ''αμεση μεταφορα'' μπορει να τα τραβηξει πισω ,ενω τα βλεπεις στον λογαριασμο σου? :dizzy:
Δεν παιζει αυτο


< >


εννοειτε οτι δεν γινεται,θα γινοταν καθημερινα το ελα να δεις απο απατεωνιες. :lol:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#734152
Ove20 έγραψε:Και αν γίνει η μεταβίβαση και πάρει το όχημα και φύγει;

.

Βασικά αυτό περιέγραψα πιο πρίν.
Και για να είμαστε λιγάκι πιο ον τόπικ, η ΕΑ αρνήθηκε να ασχοληθεί με το ζήτημα ενός πολίτη ο οποίος τους έδειξε κιόλας που είναι το όχημα.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#734155 Για να ασχοληθεί πάντως θα έπρεπε να έχει αποδείξεις, αλλιώς....
Άβαταρ μέλους
By Serf
#734182
edmond έγραψε:
Ove20 έγραψε:Και αν γίνει η μεταβίβαση και πάρει το όχημα και φύγει;

.

Βασικά αυτό περιέγραψα πιο πρίν.
Και για να είμαστε λιγάκι πιο ον τόπικ, η ΕΑ αρνήθηκε να ασχοληθεί με το ζήτημα ενός πολίτη ο οποίος τους έδειξε κιόλας που είναι το όχημα.
Το οποίο όχημα στα χαρτιά ανήκε στους "σκουρόχρωμους". Η μεταβίβαση είχε γίνει Άρα η αστυνομία δεν μπορούσε έτσι κι αλλιώς να κάνει κάτι. Πλέον ήταν αστική διαφορά και μόνο τα δικαστήρια είχαν αρμοδιότητα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#734183
Νίκος Παππάς έγραψε:
dimviii έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Υπαρχει παντα ενα ρισκο οταν κανεις μεταβιβαση. Αν σου βαλει τα λεφτα με ηλεκτρονικο τροπο μπορει να τα παρει πισω. Αν σου δωσει τραπεζικη επιταγη εισαι πιο ασφαλης αλλα αν την οπισθογραφισει λαθος, δεν την εξαργυρωνεις.

Γενικα η αγοραπωλησια θελει ενα μινιμουμ εμπιστοσυνης


Nικο προχθες μπαινει απο το κινητο του,μου μεταφερει το ποσο,το κανει pdf μου το στελνει,μπαινω μεσα στο λογαριασμο μου και τα βλεπω κατατηθεμενα.
Απο διαφορετικη τραπεζα μαλιστα,με ''αμεση μεταφορα''

Πληρωνω προμηθευτες με e-banking και καθε φορα μου βγαζει "ακυρωση συναλλαγης" σαν επιλογη. Αν λοιπον εχεις να κανεις με απατεωνα, σου κανει αυτα που λες, βγαινει απο την εφαρμογη και μπαινει συνεργος ο οποιος την ακυρωνει.
Η δυνατότητα ακύρωσης συναλλαγής αφορά μη άμεσα εκτελεστεες συναλλαγές μεταξύ διαφορετικών τραπεζών που θα πραγματοποιηθούν, π.χ., μετά τις 22:00 το βράδυ. Οπότε προσωρινά υφίσταται εντολή πληρωμής και όχι πληρωμή. Εναλλακτικά δίνεται πλέον η δυνατότητα μέσω IRIS (?) ακόμα και μεταξύ διαφορετικών τραπεζών να εκτελείται άμεσα η συναλλαγή.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#734184
Serf έγραψε: Εναλλακτικά δίνεται πλέον η δυνατότητα μέσω IRIS (?) ακόμα και μεταξύ διαφορετικών τραπεζών να εκτελείται άμεσα η συναλλαγή.


ετσι ακριβως εγινε προχθες.Διπλα μου ηταν και μολις τα εκανε καταθεση,τα ειδα αμεσως στον λογαριασμο μου.Απο Πειραιως σε Ευροβανκ.Με αμεση συναλλαγη.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#734186
Serf έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
dimviii έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Υπαρχει παντα ενα ρισκο οταν κανεις μεταβιβαση. Αν σου βαλει τα λεφτα με ηλεκτρονικο τροπο μπορει να τα παρει πισω. Αν σου δωσει τραπεζικη επιταγη εισαι πιο ασφαλης αλλα αν την οπισθογραφισει λαθος, δεν την εξαργυρωνεις.

Γενικα η αγοραπωλησια θελει ενα μινιμουμ εμπιστοσυνης


Nικο προχθες μπαινει απο το κινητο του,μου μεταφερει το ποσο,το κανει pdf μου το στελνει,μπαινω μεσα στο λογαριασμο μου και τα βλεπω κατατηθεμενα.
Απο διαφορετικη τραπεζα μαλιστα,με ''αμεση μεταφορα''

Πληρωνω προμηθευτες με e-banking και καθε φορα μου βγαζει "ακυρωση συναλλαγης" σαν επιλογη. Αν λοιπον εχεις να κανεις με απατεωνα, σου κανει αυτα που λες, βγαινει απο την εφαρμογη και μπαινει συνεργος ο οποιος την ακυρωνει.
Η δυνατότητα ακύρωσης συναλλαγής αφορά μη άμεσα εκτελεστεες συναλλαγές μεταξύ διαφορετικών τραπεζών που θα πραγματοποιηθούν, π.χ., μετά τις 22:00 το βράδυ. Οπότε προσωρινά υφίσταται εντολή πληρωμής και όχι πληρωμή. Εναλλακτικά δίνεται πλέον η δυνατότητα μέσω IRIS (?) ακόμα και μεταξύ διαφορετικών τραπεζών να εκτελείται άμεσα η συναλλαγή.

< Note >
Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση γιατί κι εγώ ψάχνομαι για το πως θα εξασφαλίσω ότι δεν θα βάλω λεφτά χωρίς να παρω όχημα.

Οπότε η διαδικασία θα έχει μεταβίβαση πρωτα και άμεση κατάθεση ή iris για πληρωμη.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#734188 Όταν είχα αγοράσει πριν 5 χρόνια κατά τη διάρκεια της μεταβίβασης πας τράπεζα για παράβολα οπότε εκεί γίνεται και η συναλλαγή με τη μεταφορά χρημάτων. Τότε είχα επιλέξει να το κάνω έτσι γιατί θεωρούνταν ο πιο safe τρόπος.