Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#684292 Έχεις κανείς άποψη για βάσεις τηλεόρασης οροφής?

Κάτι σαν αυτή: https://www.e-anagnostou.gr/%CE%B5%CE%B ... 53271.html
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#684296 Οι βάσεις δεν είναι καμιά τρελή επιστήμη, αλλά πρέπει να προσέξεις πολύ την στήριξή της. Θέλει σωστά στριφώνια και να είσαι σίγουρος πως μπήκαν σωστά.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#684335 In other news
Οσοι Αθηνα τρεξτε μια ανανεωση των προγραμματων. Μπηκαν σε HD όσα καναλια της ερτ ηταν "απλά" και επισεις το MEGA σε απλό (χρησιμο για οσους εχουν μη HD αποκοδικοποιητές)
Συνολο 39 πλεον
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#684344
Anonymous Founder έγραψε:Οι βάσεις δεν είναι καμιά τρελή επιστήμη, αλλά πρέπει να προσέξεις πολύ την στήριξή της. Θέλει σωστά στριφώνια και να είσαι σίγουρος πως μπήκαν σωστά.
Ευχαριστώ!
Είναι λίγο περίεργος ο χώρος που θέλω να τη βάλω και είναι λύση η βάση οροφής, απλά είπα να σιγουρευτώ μήπως κάτι δεν πάει καλά μ’ αυτές.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#684359
Andreasdik έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Οι βάσεις δεν είναι καμιά τρελή επιστήμη, αλλά πρέπει να προσέξεις πολύ την στήριξή της. Θέλει σωστά στριφώνια και να είσαι σίγουρος πως μπήκαν σωστά.
Ευχαριστώ!
Είναι λίγο περίεργος ο χώρος που θέλω να τη βάλω και είναι λύση η βάση οροφής, απλά είπα να σιγουρευτώ μήπως κάτι δεν πάει καλά μ’ αυτές.
Αυτό που μπορεί να μην παει καλά είναι να βρεις τον οπλισμό της πλακας.
Γι'αυτό πριν το τρυπημα βρες κάποιον ανιχνευτή ώστε να γλυτώσεις αχρειαστες τρυπες.

Α, και επειδή τα ουπατ που έχει μέσα είναι 10ρια, ξεκίνα από 6 χιλιοστά τρυπάνι.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By sargus
#685014 Έχουμε υπόψη μας καμία βάση που σηκώνει την τηλεόραση πιο ψηλά από το ύψος της βάσης; (η βάση της τιβι μου μπορεί να μπει σε ένα σημείο και εγώ θέλω την τηλεόραση να είναι λίγο πιο ψηλά)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#685036
sargus έγραψε:Έχουμε υπόψη μας καμία βάση που σηκώνει την τηλεόραση πιο ψηλά από το ύψος της βάσης; (η βάση της τιβι μου μπορεί να μπει σε ένα σημείο και εγώ θέλω την τηλεόραση να είναι λίγο πιο ψηλά)
Πιο ψηλό έπιπλο, επιπλέον κατιτίς κάτω από το έπιπλο ή πάνω στο έπιπλο η βάση, κρέμασμα στον τοίχο. Υπάρχουν έπιπλα-βάσεις με ρυθμιζόμενο ιστό που πιάνει την τηλεόραση από πίσω σαν βάση τοίχου.
Προέκταση βάσης δύσκολο να βρεις μπορείς όμως να πάρεις βάση για μόνιτορ που πιάνει στο γραφείο/έπιπλο. Αν βέβαια υπάρχει κάποια που να σηκώνει το βάρος της TV σου. Και δεν θα είναι φτηνό.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#685039 Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά: εννοώ βάση τοίχου! Που από εκεί που πιάνει στον τοίχο, να ανεβαίνει προς τα πάνω ώστε η τηλεόραση να είναι πιο ψηλά.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#685238 Άρα αν κατάλαβα καλά, δεν θέλεις να κάνεις καινούριες τρύπες, αλλά δεν σε πειράζει ν'αλλάξεις την βάση. Πόσο μεγάλη είναι η τηλεόρασή σου;
Γούστο αν είναι μικρή υπάρχουν μπόλικες βάσεις που το κάνουν αυτό, αλλιώς θέλει λίγο ψάξιμο.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#685245 Ναι, στο ίδιο σημείο θέλω να είναι η βάση αλλά και να ανοιχτούν καινούργιες τρύπες δε με πειράζει.
Έχω δύο τηλεοράσεις για το σημείο αυτό και θα βάλω όποια βολεύει καλύτερα. Είναι 40 και 43" και <10 kgr και οι δύο.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#685248 Αν ημουν στη θεση σου, θα καοιτουσα τις βασεις με μακρυ βραχιονα, και τοποθέτηση με περιστροφη 90 μοιρων.
Δηλαδη αντι ο βραχιονας να εκτείνεται προς τα εξω και αριστερα δεξια, να εκτείνεται προς τα εξω και πανω κατω.

Αυτο προϋποθετει να μπορει να πιασει στην πλατη της τηλεορασης (μιας και θα εχει περιστραφει κατα 90 μοιρες) και να εχει ασφαλες σφιξιμο στους συνδεσμους (γιατι εχουν κατασκευαστει να δεχονται τα γορτια στον κάθετο αξονα)

Απλα, ειναι κλειστα τα μαγαζια και δεν μπορεις να πας να τα δεις απο κοντα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#685252
bebes έγραψε:Αν ημουν στη θεση σου, θα καοιτουσα τις βασεις με μακρυ βραχιονα, και τοποθέτηση με περιστροφη 90 μοιρων.
Δηλαδη αντι ο βραχιονας να εκτείνεται προς τα εξω και αριστερα δεξια, να εκτείνεται προς τα εξω και πανω κατω.

Αυτο προϋποθετει να μπορει να πιασει στην πλατη της τηλεορασης (μιας και θα εχει περιστραφει κατα 90 μοιρες) και να εχει ασφαλες σφιξιμο στους συνδεσμους (γιατι εχουν κατασκευαστει να δεχονται τα γορτια στον κάθετο αξονα)

Απλα, ειναι κλειστα τα μαγαζια και δεν μπορεις να πας να τα δεις απο κοντα
Δεν θα δουλέψει έτσι. Η κίνηση δεξιά αριστερά δεν έχει κλείδωμα. Αν την βάλει με περιστροφη 90° απλώς θα κάτσει στην κάτω θέση λόγω βάρους.

Από όσο θυμάμαι υπάρχουν βάσεις με κλίση, έκταση, στροφή, περιστροφη, αλλά όχι υψος. Εκτός αν υπάρχουν ηλεκτρικές.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By dimik
#685298 Sony KD-65XH9096

Μπαίνουμε στα 1300 ευρώ για 65 ίντσες;
Διαβάζω άριστες κριτικές.
Με 60 ευρώ παραπάνω 5 χρόνια Sony Customer Service και εργοστασιακή εγγύηση.

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#685300 Τα 60€ θα τα έδινα για εγγύηση.
Από εκεί κ πέρα δες πόσο κάνει μια oled, ίσως αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω. Η διαφορά στην ποιότητα είναι μεγάλη.


< >